مراکز تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت

مراکز تعویض پلاک تهران (خودرو و موتورسیکلت+مدارک لازم)

مراحل تعویض پلاک خودرو

۱-پرداخت ورودی پارکینگ مرکز تعویض پلاک و دریافت یک برگه نوبت دهی

۲-مراجعه به غرفه مورد نظر در ساختمان اداری طبق شماره برگه

۳-بررسی نهایی مدارک داخل پوشه توسط کارشناس حقوقی غرفه و دریافت کاغذ تایید فنی خودرو توسط افسر حاضر در تعویض پلاک

۴-دریافت کاغذ پرداخت وجه که میبایست از طریق دستگاه POS موجود در مرکز تعویض پلاک پرداخت شود. اگر خودرو یا موترو سیکلت دارای خلافی باشد، خلافی بایستی توسط فروشنده در مرکز تعویض پلاک پرداخت شود.

۵-واریز وجه تعویض پلاک برابر تعرفه به حساب خزانه در باجه بانک ملی(که در سال ۹۹ این مبلغ ۲۴۵ هزار تومان است: ۱۵۰ هزار تومان هزینه بابت پلاک است که به خزانه دولت واریز می‌شود؛  ۵۰ هزار تومان هزینه کارت هوشمند و ۴۵ هزار تومان نیز برای مجموع خدماتی است که پلیس راهور ارائه می‌دهد از جمله هزینه پست و … که این مبلغ ۲۴۵ هزار تومان هزینه پلاک برای تمام خودروهای ایرانی و خارجی دریافت می‌شود. )

۶-دریافت برگه ای برای فک پلاک و تحویل پلاک قدیمی و دریافت پلاک جدید پس از تایید نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو

۷-تحویل برگه ورودی و خارج شدن از مرکز تعویض پلاک

 

مراحل تعویض پلاک

مدارک تعویض پلاک و نقل و انتقال وسایل نقلیه

۱-اصل سند فروش کارخانه سازنده (تولید داخل)

۲-اصل کارت شناسایی وسیله نقلیه

۳-اصل سند مالکیت وسیله نقلیه که توسط ناجا صادر شده است

۴-اصل شناسنامه جدید یا کارت ملی متعاملین یا نمایندگان قانونی آنها

۵-حضور فروشنده و خریدار یا نماینده قانونی آنها

۶-ارائه برگ عدم خلافی

۷-ارائه اصل فیش پرداخت بهای پلاک براساس تعرفه

۸-مدارک احراز سکونت خریدار

۹-ارائه اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر

۱۰-ارائه اصل کارت معاینه فنی ( خودروهای شخصی و دولتی که بیش از ۴ سال از مدل آن سپری شده باشد و خودروهای عمومی که بیش از یک سال از مدل آن ها سپری شده باشد.)

 

شرایط و مدارک احراز سکونت

۱. ارائه سند مالکیت منزل مسکونی بنام خریدار وسیله نقلیه (همراه با قبوض مورد اشاره در بند ۹)

۲. ارائه سند اجاره هالوگرام دار دارای کد رهگیری منزل مسکونی بنام خریدار وسیله نقلیه(همراه با قبوض مورد اشاره در بند ۹) (اجاره نامه افرادی که با مراجعه به بنگاه های معاملات ملکی متخلف اقدام به اخذ اجاره نامه صوری به روز  می نمایند پذیرفته نمی شود)

۳. ارائه جواز کسب معتبر بنام خریداروسیله نقلیه(همراه با قبوض مورد اشاره در بند ۹)

۴. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان با ذکر آدرس محل سکونت والدین که به تائید آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد.

۵. ارائه معرفی نامه از اداره محل خدمت (ویژه کارکنان دولت و نیروی های مسلح) با ذکر آدرس محل سکونت کارکنان مزبور.

۶. در صورت ادعای سکونت خریدار در منزل والدین، ارائه سند (استیجاری- ملکی) بنام پدر یا مادر (همراه با قبوض مورد اشاره در بند ۹)

۷. ارائه سند واحد مسکونی بنام همسر خریدار وسیله نقلیه(همراه با قبوض مورد اشاره در بند ۹)

۸. در صورت عدم ارائه مدارک فوق الذکر براساس محل صدور شناسنامه اقدام می گردد (همراه با قبوض مورد اشاره در بند ۹)

۹. برای امکان احراز آدرس دقیق محل سکونت براساس مدارک ارائه شده در بندهای (۱،۲ ،۳، ۶، ۷، ۸ ) ارائه مدرک تکمیلی اصل فیش آب یا برق یا گاز به تاریخ روز برای احراز آدرس دقیق محل سکونت مالک الزامی می باشد.

۱۰. دفترچه بیمه تأمین اجتماعی معتبر مربوط به شهرستان محل اخذ کد پلاک (با توجه به عدم درج آدرس در دفترچه خدمات درمانی ،دفترچه خدمات درمانی پذیرفته نمی شود)

۱۱. برای ساکنین شهرها و روستاهای مرزی که در زمان جنگ تحمیلی به شهرهای دیگر نقل مکان نموده و دارای محل تولد و صدور شناسنامه مغایر با والدین خود می باشند ارائه خدمات با ارائه تأییدیه معتبر ممهور به مهر شورای محل / روستا بلامانع است.

۱۲. در صورت ارائه سایر مدارک توسط متقاضی نظیر فروشنامه منزل مسکونی مربوط به زمین های اوقافی، روستایی که به تایید شورای اسلامی محل رسیده، نامه های رسمی از ادارات عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی (عشایر) و … ارائه خدمات صرفاً در صورت احراز محل سکونت با نظر مدیرفنی بلامانع خواهد بود.

۱۳. در خصوص سازمان ها ، کارخانجات، شرکت ها، اساسنامه و روزنامه رسمی که حداکثر دو سال از تاریخ ثبت در روزنامه گذشته باشد و براساس شهرستان محل ثبت شرکت با ذکر آدرس دقیق محل فعالیت اقدام گردد.

۱۴. در رابطه با سازمان ها، کارخانجات، شرکت ها که دارای شعبه و یا دفتر در سایر شهرها (به غیر از شهری که سازمان، کارخانه، شرکت در آنجا به ثبت رسیده) هستند، بایستی براساس مندرجات اساسنامه و روزنامه رسمی آنها با ذکر آدرس دقیق محل شعبه و  اقدام گردد.

هموطنان دقت نمایند مدیران فنی مستقر در مراکز می بایست سکونت فرد در آدرس ادعایی را بر اساس مدارک مورد اشاره احراز نمایند تا در صورت بروز حوادث ، تصادف ، ابلاغ تخلفات رانندگی  و وارد آوردن خسارت مالی و جانی ، امکان احقاق حقوق دیگران ممکن باشد.

همچنین با توجه به الکترونیکی شدن اکثر امور در پلیس راهور و ابلاغ از طریق تلفن همراه لازم است هموطنان شماره تلفن همراه معتبر و فعال را در هنگام تکمیل فرم ها ارایه  نمایند تا امکان ابلاغ جرایم ، پیگیری خدمات و…، امکانپذیر باشد.

 

نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک خودرو و موتور سیکلت

به تازگی امکان نوبت دهی اینترنتی مراکز تعویض پلاک از طریق سایت nobatdehi.epolice.ir آغاز شده است و مراکز تهران و سایر استانها نوبت دهی اینترنتی انجام می‌دهند و مراکز تا ساعت ۱۶ باز هستند. متقاضیان تعویض پلاک می‌توانند از سه روز تا یک دقیقه قبل از حضور در مرکز، نوبت خود را دریافت یا لغو کنند. دریافت نوبت اینترنتی مراکز تعویض پلاک، هیچ هزینه‌ای ندارد.

ساعت کار مراکز تعویض پلاک تهران

ساعت پذیرش مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک در تهران و سایر استانها به طور معمول از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۱۴ و پنجشنبه از ساعت ۷ تا ۱۲ خواهد بود.

اما با توجه به افزایش انتشار مجدد ویروس منحوس کووید ۱۹ و حجم مراجعین به مراکز تعویض پلاک و به جهت جلوگیری از انتقال و شیوع ویروس کرونا ساعت بسته شدن درب تمام مراکز تعویض پلاک در سراسر کشور (خودرو و موتورسیکلت) از  ۳۱ تیر تا اطلاع ثانوی تا ساعت ۱۶ افزایش یافته است.

بدیهی است ساعات یاد شده ، صرفا ساعت پذیرش مراکز بوده و در صورتیکه شهروندان در داخل مراکز پذیرش شده باشند تا هر ساعتی که کار آنها ادامه داشته باشد نسبت به ارائه خدمات به این افراد اقدام می شود.

 

 

ساعت کار تعویض پلاک

 

سوالات متداول تعویض پلاک

جهت دریافت پلاک تهران چگونه اقدام کنیم؟

دریافت پلاک هر استان مستلزم سکونت در همان استان است.

صدور کارت خودرو بعد از تعویض پلاک چگونه است؟

پس از انجام تعویض پلاک، ارسال کارت خودرو توسط پست انجام می شود که از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی قابل مشاهده است.

تعویض پلاک شهرستان در تهران به چه صورت است؟

اگر به تهران نقل مکان کرده اید و یا در تهران نیز دارای منزل مسکونی هستید با همراه داشتن مدارک سکونت به پلیس +۱۰ مراجعه کنید. سپس به یکی از مراکز تعویض پلاک در تهران مراجعه کنید.

آیا تعویض پلاک نیاز به داشتن برگه معاینه فنی دارد؟

بله یکی از مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک، برگه معاینه فنی است.

برای به نام زدن خودرو یا موتورسیکلت به کجا مراجعه کنیم؟

برای به نام زدن خودرو یا موتورسیکلت، احتیاجی به رفتن به دفاتر اسناد رسمی نیست . طبق مصوبه مجلس بدون نیاز به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و تنها با مراجعه به مرکز تعویض پلاک، سند ماشین بنام شما صادر می شود.

 

آدرس مراکز تعویض پلاک

 

پلاک کدام خودروها تعویض نمی‌شود؟ 

خودرویی که شماره‌گذاری نمی‌شود حتما یکی از تأییدیه‌های محیط زیست و استاندارد را ندارد.

وسایل نقلیه ای که دارای نقص به شرح ذیل باشند خدمات تعویض پلاک و شماره گذاری را دریافت نمی کنند؛ خودروهایی که اصالت نداشته باشند و یکی از ارکان اصلی از جمله شاسی، اتاق یا موتور به صورت غیرقانونی عوض شده باشد؛ خودروهای تصادفی شدید که بیش از ۶۰ درصد خسارت دیده باشند چرا که ایمنی لازم برای شماره‌گذاری را ندارند. خودروهایی که دو تکه هستند؛ خودروهایی که مدارک‌شان غیراصیل باشد. و همچنین خودروهایی که ایمنی‌شان از دست رفته و مشخصات فنی‌شان آسیب دیده باشد.

خودروهایی که در لیست توقیف قرار دارند تکلیف‌شان چه می‌شود؟

به خودروهای توقیفی و افراد ممنوع المعامله خدمت ارائه نمی‌شود. خودروهایی که ممنوعیت قضایی و توقیف داشته باشند تا زمان رفع توقیف نمی‌توانند خدمات دریافت کنند؛ همچنین خودروهایی که دستور منع خدمات از سوی مراجع قضایی و سازمان‌های ذی ‌صلاح در موردشان صادر شده باشد نیز در شمول خودروهایی هستند که نمی‌توانند تعویض پلاک انجام دهند.

مورد مهم دیگر در خصوص افراد است؛ اگر شخصی ممنوع‌المعامله باشد نیز نمی‌تواند برای تعویض پلاک اقدام کند.

مدت زمان معمول برای صدور و ارسال سند و کارت‌ وسایل نقلیه چقدر است؟

سند که در مراکز تعویض پلاک پرینت گرفته شده و در همان محل چاپ می‌شود اما کارت ماشین چون در یک کارخانه متمرکز چاپ می‌شود دو تا سه روز زمان می‌برد؛ با احتساب مدت زمان ارائه به پست و رسیدن به در منازل حداکثر یک هفته طول می‌کشد تا کارت ماشین به دست صاحبش برسد.

در صورت مفقودی چگونه افراد می‌توانند برای کارت یا سند مجدد اقدام کنند؟

افرادی که کارت خودروی شان مفقود شده باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند؛ در آن مراکز خودرو بازدید شده و متقاضی باید یکسری فرم‌های تعهد کشف عدم فساد را پر کرده تا در ادامه کارت جدید چاپ و ارسال شود.

اما برای اسناد مفقود شده چون بحث مالکیت مطرح است باید در روزنامه رسمی آگهی شود و بعد از گذشت ۱۰ روز از زمان آگهی متقاضی برای طی مراحل و دریافت سند مراجعه کند.

پس از صدور کارت خودرو به آدرس متقاضی، اگر در زمان مراجعه پستچی، متقاضی حضور نداشت تکلیف کارت خودرو چه می‌شود؟

مدارک برای خودروهای نو شماره هم شامل کارت و هم شامل سند ماشین است؛ وقتی پستچی به آدرس ثبت شده مراجعه می‌کند در صورت نبودن فرد از همسایگان پرس و جو می‌کند اگر محرز شود که فرد متقاضی اصلا در آدرس اعلامی سکونت ندارد بلافاصله مدارک به ستاد راهور بازگشت خورده و امحاء می‌شود.

در این صورت شخص باید دوباره به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و آدرس جدید و صحیح را اعلام کند تا دوباره کارت صادر و ارسال شود.

اگر آدرس صحیح بود و متقاضی حضور نداشت تکلیف چه می‌شود؟

اگر آدرس صحیح بود و فرد در آن ساعت در آدرس اعلامی حضور نداشته باشد پستچی تا سه مرحله به آدرس مراجعه می‌کند اگر باز هم حضور نداشت مدارک خودرو به مدت سه ماه در باجه معطله پست می‌ماند تا مالک خودرو مراجعه کند؛ اگر در این بازه زمانی هم مالک خودرو به پست مراجعه نکرد مدارک به پلیس راهور عودت داده می‌شود.

نوبت دهی تعویض پلاک به صورت اینترنتی

اخیرا با توجه به ازدیاد متقاضیان تعویض پلاک و به لحاظ رعایت فاصله گذاری اجتماعی نوبت دهی تعویض پلاک به صورت اینترنتی انجام می شود. برای دریافت نوبت می توانید به آدرس https://nobatdehi.epolice.ir مراجعه کنید و نوبت خود را ثبت کنید. این طرح فعلا فقط در تهران در حال اجرا است و به مرور در سایر استانها نیز اجرایی خواهد شد.

آدرس مراکز تعویض پلاک خودرو در تهران

مرکز تعویض پلاک میثم(خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت)

آدرس : کیلومتر۱۷ جاده مخصوص کرج خ داروپخش خ اردیبهشت یکم، خ اردیبهشت سوم

تلفن تماس مرکز : ۱۱–۴۴۹۸۶۰۰۰

مشاهده روی نقشه 

مرکز تعویض پلاک اتحاد (خودروهای سبک و موتور سیکلت)

آدرس: تهرانپارس-حکیمیه-خیابان اتحاد-اتحاد ۵ غربی

تلفن تماس مرکز : ۷۷۳۹۳۰۳۰

مشاهده روی نقشه 

مرکز تعویض پلاک چیتگر(خودروهای سبک)

آدرس: کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج

تلفن تماس مرکز : ۴۴۹۰۱۹۲۹

مشاهده روی نقشه 

مرکز تعویض پلاک خاوران (خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت)

آدرس: کیلومتر ۱۰ جاده خاوران-بعد از سه راه

تلفن تماس مرکز : ۳۳۸۵۱۳۳۲

مشاهده روی نقشه 

مرکز تعویض پلاک الغدیر(خودروهای سبک)

آدرس: یافت آباد-بلوار الغدیر-خیابان اکبرحسینی

تلفن تماس مرکز : ۶۶۱۳۳۶۹۳

مشاهده روی نقشه 

 

واحدشماره گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو

آدرس: کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج-مرکز شماره گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو

تلفن تماس مرکز : ۴۴۹۳۴۴۴۵

 

واحد شماره گذاری مستقر در شرکت سایپا

آدرس: کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج- مرکز شماره گذاری مستقر در شرکت سایپا

تلفن تماس مرکز : ۴۴۹۰۶۶۱۰

 

واحد شماره گذاری مستقر در شرکت آسان موتور

آدرس: کیلومتر ۸جاده مخصوص کرج-مرکز شماره گذاری شرکت آسان موتور

تلفن تماس مرکز : ۴۸۶۴۵۷۴۷

 

مرکز نعویض پلاک قزل حصار

آدرس: جاده قزل حصار- جنب بی سیم کمال شهر

تلفن تماس مرکز : ۳۳۳۵۹۷۷۱ (۰۲۶۱)

مشاهده روی نقشه

 

آدرس مراکز تعویض پلاک موتورسیکلت در تهران

 

اعتراض به خلافی موتورسیکلت

 

مرکز تعویض پلاک یادگارامام (ره) (موتورسیکلت)

آدرس: اتوبان یادگار امام-خیابان زنجان شمالی-جنب ستاد ترخیص خودرو

تلفن تماس مرکز : ۶۶۲۵۶۷۲۹

مشاهده روی نقشه 

 

مرکز تعویض پلاک خلیج فارس(موتورسیکلت)

آدرس: کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج-بلوار خلیج فارس- خیابان رهنما- جنب ستاد ترخیص خودرو

تلفن تماس مرکز : ۶۶۲۶۰۲۶۲

مشاهده روی نقشه 

 

مراکز تعویض پلاک شهرستان‌های تهران

ورامین: میدان بسیج- بلوار امام رضا(ع)–روبه روی بازار میوه و تره بار  مشاهده روی نقشه

شهریار: میدان نماز – به سمت تهران ( بلوار پلیس)- خیابان تلیسه  مشاهده روی نقشه

اسلامشهر: چهاردانگه- روبه روی شهرک صنعتی- کوچه نمایندگی ایران خودرو

رباط کریم: جاده ساوه- بلوار امام خمینی- روبهروی صندوق قرض الحسنه خیبر

بهارستان : جاده ساوه-خیابان رینگ کار-نرسیده به چهار راه پرسپولیس

پاکدشت: بلوار شمالی- شهدای قمی‌نبش جماران ۱۷- پلاک ۴

 

مراکز تعویض پلاک مرکز استان‌ها

اصفهان ۱: جاده اصفهان شیرازبعد از شهرک سپاهان شهر- ضلع جنوبی شهرک راهنمایی و رانندگی

اصفهان۲: میدان ورزشکار -ابتدای جاده دولت آباد -جنب تاکسیرانی  مشاهده روی نقشه

ارومیه: کیلومتر۵ سرو -ابتدای ورودی جاده جهتلو  مشاهده روی نقشه

اراک: جاده خمین بالاتر از دانشگاه آزاد واحد فلق مشاهده روی نقشه

اردبیل: انتهای خیابان کشاورز -تقاطع بزرگراه بسیج راه ملا باشی  مشاهده روی نقشه

اهواز : جاده اهواز اندیمشک -بعد از پلیس راه اهواز اندیمشک -جنب کانال شهید چمران سمت غرب مشاهده روی نقشه

ایلام: بلوارمهران پیچ آشوری ( پلیس سابق )  مشاهده روی نقشه

بجنورد: بلوار ولایت – دوراهی میدان بار به سمت شهرک امام خمینی  مشاهده روی نقشه

بیرجند: بلوار مسافر-جنب میدان تره بار  مشاهده روی نقشه

بوشهر : جاده نیروگاه جنب سردخانه ۲۰۰۰ تنی امکان

تبریز: اتوبان شهید کسایی -شهرک آزمایش -مرکز تعویض پلاک تبریز  مشاهده روی نقشه

خرم آباد: کیلومتر ۵ خرم آباد به بروجرد -روبروی دانشگاه آزاد اسلامی

رشت: کیلومتر۲جاده انزلی- نرسیده به کارخانه پوشش روبروی فرودگاه  مشاهده روی نقشه

زاهدان: بلوار شهید طباطبائی- روبروی پرسی گاز

زنجان: پایین تر از اراضی پایین -جنب پارکینگ راهنمایی زنجان  مشاهده روی نقشه

ساری: جاده ساری جویبار -کیلومتر ۳ جنب باغ ارم  مشاهده روی نقشه

سنندج: شهرک مولوی -جنب ترمینال تهران  مشاهده روی نقشه

سمنان: بلوار ۱۵ خرداد – شهرک غرب -خیابان تلاش بلوک b-e   مشاهده روی نقشه

شیراز: انتهای بلوار امیر کبیر- بعد از پلیس راه شیراز کازرون- جنب باغ فدک  مشاهده روی نقشه

شیراز ۲: بلوارولایت- خیابان سلامی

شهرکرد: میدان قمر بنی‌هاشم به سمت میدان میوه و تره بار  مشاهده روی نقشه

قم: بلوار شهید محلاتی ـ ابتدای جاده حاجی آباد  مشاهده روی نقشه

قزوین: عوارضی اتوبان قزوین کرج -پشت یگان موتوری نیروی انتظامی

کرج: جاده قزالحصار -جنب پادگان آموزشی چمران -روبروی شرکت آذین خودرو  مشاهده روی نقشه

کرمانشاه: کیلومتر ۱۲ جاده بیستون -بعد ازپایانه باربری جنب پتروشیمی

کرمان: بلوار جمهوری اسلامی- بلوارهوانیروز -جنب سنگبری دنا  مشاهده روی نقشه

مشهد ۱: بلوار جانباز-بلوار شهید ساجدی  مشاهده روی نقشه

مشهد۲: ابتدای جاده قدیم نیشابور- رباط طرق – خ ابریشم ۵ – مرکز تعویض پلاک شماره ۲

همدان : بزرگراه امام -ابتدای شهرک مدنی -نرسیده به سه راهی قاسم آباد -مرکز تعویض پلاک همدان  مشاهده روی نقشه

یاسوج: بلوار کشاورز (شرف آباد) -بعد از نمایندگی ایران خودرو دهرابپور  مشاهده روی نقشه

یزد: بلوار جانباز -شهرک رزمندگان- انتهای شهرک

 

اشتراک در
اطلاع از
209 نظر
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments