خرید طرح ترافیک 97

خرید طرح ترافیک ۹۸ (روزانه، هفتگی، ماهیانه، سالیانه)

– هر شهروندی که قصد دارد  با خودروی شخصی در محدوده طرح ترافیک تردد کنند، باید قبل از اولین ورود، اطلاعات شخصی و خودرو را در سامانه my.tehran.ir ثبت‌نام کند.

– شهروندان در هنگام ثبت‌نام در سامانه my.tehran.ir بعد از اینکه مشخص کردند به عنوان شخصی حقیقی ثبت‌نام می‌کنند، باید کدملی و تاریخ تولد خود را وارد کنند و بعد از مشاهده اطلاعات شناسنامه‌ای، همانند همه ثبت‌نام‌های اینترنتی، نام کاربری و رمز عبور مورد نظر خود را درج می‌کنند و سپس از طریق پیامک، کد فعال‌سازی را دریافت می‌کنند و پس از وارد کردن آن، می‌توانند  با رمز خود در قسمت ورود به پنل اصلی سایت دسترسی داشته باشند. همچنین اطلاعات مورد نیاز شامل مشخصات مندرج بر روی کارت ملی، سند مالکیت خودرو و نیز بارگذاری تصویر آن‌ها در وب سایت مذکور است.

–  سپس در پنل اصلی سایت، امکان ورود مشخصات یک یا چند خودرو و شارژ حساب شهروندی وجود دارد و کاربران می‌توانند حساب شهروندی خود را به میزان دلخواه شارژ کنند و از مبالغ آن برای خرید روزانه طرح ترافیک استفاده کنند.

-این مبالغ در حساب شهروندی افراد باقی می‌ماند و صرفا پس از تردد خودرو در محدوده طرح ترافیک، بسته به تعرفه و شرایط تردد (ساعات اوج یا غیر اوج و دارا بودن یا نبودن معاینه فنی برتر) ، هزینه طرح ترافیک آن روز محاسبه و از حساب کسر می‌شود و مانده آن برای تردد در روزهای بعد استفاده می‌شود.

-شهروندان دقت داشته باشند که طرح ترافیک و طرح زوج و فرد جدید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ اجرا می‌شود.

لازم به ذکر است طرح ترافیک و زوج و فرد در ماه رمضان با کاهش یک ساعته ، تا ساعت ۱۸ اجرا می‌شود اما تغییری در ساعت آغاز این دو طرح اعمال نشده و ساعت آغاز آن همان ساعت ۶:۳۰ صبح خواهد بود.

-تا تیرماه سال ۹۸ در روزهای پنجشنبه همانند جمعه‌ها تردد در هر دو محدوده بدون محدودیت قابل انجام و رایگان است.
– طرح ترافیک روزهای جمعه و تعطیلات رسمی، اجرا نخواهد شد و ورود به محدوده طرح ترافیک در این روزها برای عموم شهروندان آزاد و رایگان است.

-دیگر به‌هیچ‌وجه فروش سالیانه و یکجای طرح ترافیک وجود ندارد و نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک برای هر روز براساس نوع معاینه فنی خودرو و ساعات ورود و خروج محاسبه می‌شود.

– هزینه ورود و خروج خودروها بسته به ساعات اوج و غیراوج ترافیک متفاوت است و همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر از ۲۰ درصد تخفیف برخوردار خواهند بود.

 

امتیاز ویژه تردد رایگان برای ساکنان محدوده طرح ترافیک جدید

یکی از تفاوت‌هایی که نرخ‌های امسال با سال گذشته دارد این است که بهای طرح ترافیک برای ساکنان محدوده در سال آینده ۵۰ درصد کمتر از بقیه تعیین شده است.

-ساکنان در صورت تردد ، باید همانند دیگر شهروندان عوارض پرداخت کنند و متقاضیان استفاده از این امتیاز، باید پس از آنکه همانند دیگر شهروندان مشخصات شخصی و اطلاعات خودروی خود را در سامانه my.tehran.ir ثبت کردند، نشانی محل سکونت خود را نیز در همین وب سایت وارد کنند و سپس با در دست داشتن سند مالکیت یا قرارداد اجاره‌ی واحد مسکونی خود به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند تا مدارک سکونتی آنها مورد تایید قرار گیرد. قراردادهای اجاره باید به صورت قانونی و همراه با کد رهگیری باشد و متقاضیان باید عوارض نوسازی و پسماند را نیز پرداخت کرده باشند.

– اگر ساکن محدوده طرح ترافیک هستید، صبح روزی که می‌خواهید وارد محدوده طرح ترافیک شوید، می بایست شماره خودروی خود را وارد اپلیکیشن کنید و بعد از آن اجازه ورود به محدوده طرح ترافیک را دریافت خواهید کرد. وقتی خودرو شما وارد محدوده شد دوربین‌ها، ساعت ورود خودرویتان را ثبت می‌کنند و احتیاجی نیست که شما “خود اظهاری” داشته باشید و مثلا بگویید من در فلان ساعت وارد محدوده می‌شوم و آخرین خروج خودرو نیز توسط دوربین‌ها ثبت خواهد شد. اگر بیش از یک بار تردد داشته باشید، تنها اولین ورود و خروج ثبت می‌شود و اگر تعداد بیشتری تردد داشته باشید عوارض خودرویتان را طبق فرمول محاسبه می کند و از حساب کاربری که شارژ شده است کسر خواهد کرد.

 

نحوه رزرو مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک

– در طرح ترافیک جدید می بایست روزهای مورد نظر از قبل رزرو شود که برهمین اساس، افراد متقاضی پس از یک‌بار ثبت‌نام و افزودن اطلاعات خودرو و شارژ ابتدایی حساب شهروندی، تنها کاری که برای ورود به محدوده طرح ترافیک باید انجام دهند، خرید مجوز روزانه قبل از ورود به محدوده است.

– فایل مربوط به روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته، در بامداد روز جمعه قبل باز خواهد شد و شهروندان می‌توانند هر تعداد از روزهای هفته را که قصد ورود به محدوده طرح دارند، از طریق سامانه my.tehran.ir خریداری یا به عبارتی رزرو کنند. این کار در روزهای بعد نیز ممکن است.

– برای خرید مجوز طرح ترافیک هر روز، باید ۴۱ هزار و ۴۰۰ تومان (معادل حداکثر هزینه احتمالی یک روز تردد) در حساب فرد وجود داشته باشد، ولی رقم قطعی هزینه تردد در پایان هر روز محاسبه و برداشت خواهد شد.
– درصورتی‌که مجوز روزانه برای خودرو خریداری‌شده باشد اما استفاده نشود، مبلغ حداقل یک روز (۷۲۴۵ تومان) از حساب فرد کسر می‌شود. از این رو توصیه می‌شود شهروندان صرفا وقتی اقدام به خرید رزرو کنند که از نیاز خود به تردد در محدوده اطمینان دارند.

 

تکلیف پنجشنبه‌ها در اجرای طرح زوج و فرد  و طرح جدید

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی پیرحسینلو درباره آخرین وضعیت اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در روز‌های پنجشنبه گفت: در روزهای پنجشنبه همانند جمعه‌ها تردد در هر دو محدوده بدون محدودیت قابل انجام و رایگان است. البته در تیرماه ۹۸ با اجرای طرح ترافیک جدید این شرایط نیز احتمالا تغییر خواهد کرد.

شهروندان دقت داشته باشند که طرح ترافیک و زوج و فرد جدید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹ اجرا می‌شود.

مطلب پیشنهادی  نقشه محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد تهران

مجوزهای طرح ترافیک جانبازان، معلولان و بیماران خاص

–  بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، از سال ۱۳۹۷ برای جانبازان نسبت به گذشته شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته  شده است. بدین ترتیب که خودروهای با پلاک ویلچر (پلاک ژ) برای اولین بار به صورت قانونی از پرداخت عوارض طرح ترافیک کاملا معاف شده‌اند و این موضوع در مستندات قانونی طرح ترافیک جدید نیز درج شده است. مالکان این دسته از خودروها نیاز به ثبت اطلاعات خود در سامانه طرح ترافیک نیز ندارند.

 

-بر اساس مصوبه شورای ترافیک تهران مشخصا ذکر شده است که تاکسی‌ها، اتوبوس، خودروهای امدادی اعم از اورژانس، آتش نشانی و خودروهایی که اجازه نصب چراغ گردان سقفی دارند معاف از عوارض هستند و خودروهای پلاک انتظامی نیز مجاز به ورود به طرح ترافیک هستند اما پلاک نظامی شامل این مسئله نمی‌شود و معاف نیست!

 

– به علاوه، خودروهای پلاک شخصی جانبازان ۲۵ درصد به بالا هم در قالب سهمیه‌ای که همانند سنوات گذشته در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفته است، از پرداخت عوارض طرح ترافیک معاف شده‌اند. اطلاعات این دسته از خودروها باید ابتدا  همانند همه افراد در سامانه my.tehran.ir ثبت شده باشد و سپس به تعدادی از این خودروها به میزان سهمیه‌های مقرر، همانند سال‌های گذشته از سوی نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران سهمیه مربوطه واگذار خواهد شد.

 

– جانبازان و ایثارگرانی که متقاضی بهره‌مندی از سهمیه ورود به طرح ترافیک هستند، پس از ثبت‌نام در سایت مزبور باید مدارک خود را به دفاتر بنیاد ارائه دهند و نیازی به مراجعه به دفاتر الکترونیک شهر ندارند.

– در خصوص بیماران خاص و افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی نیز همانند گذشته سهمیه‌هایی در نظر گرفته شده است که به تعدادی از خودروهای این اقشار تخصیص می‌یابد. مجوزهای طرح ترافیک این دو گروه نیز به مانند سال‌های قبل به واسطه نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط با حوزه معلولان و بیماران خاص، بین متقاضیان توزیع می‌شود. متقاضیان این سهمیه‌ها باید پس از آنکه مانند دیگر شهروندان، اطلاعات شخصی و مشخصات خودرو را وارد سامانه کردند، به نهادهای مذکور مراجعه کنند و نیازی به حضور و ارائه مدرک در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ندارند.

 

– لازم به تأکید است ثبت‌نام اولیه این اقشار به معنای بهره‌مندی از سهمیه طرح ترافیک نیست و قطعی شدن آن، منوط به اختصاص سهمیه بر اساس تعداد در نظر گرفته شده از سوی نماینده نهادهای متصدی امر خواهد بود. بدیهی است سایر عزیزانی که به واسطه محدودیت‌های فوق امکان دریافت سهمیه را پیدا نمی‌کنند،می‌توانند همانند سایر شهروندان به صورت روزانه از طرح ترافیک استفاده کنند.

 

تکلیف خودروهای پلاک شهرستان برای ورود به طرح جدید

اجرای طرح ترافیک جدید فقط برای خودروهای پلاک تهران نیست و خودروهای پلاک شهرستان نیز می‌توانند با داشتن معاینه فنی با پرداخت عوارض در محدوده طرح تردد کنند و نرخ عوارض تردد هم برای آنان بر اساس معاینه فنی محاسبه می‌شود.

 

ورود خودروهای غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک جدید

آماده‌باش دوربین‌های پایتخت

– طرح ترافیک در سال ۹۸ با رعایت دقیق قانون و مصوبات مراجع ذیربط آغاز خواهد شد. هرگونه تردد در محدوده طرح ترافیک، تنها بر اساس ضوابط جدید مجاز خواهد بود و در غیر این صورت تردد غیرمجاز تلقی خواهد شد.

– در صورتی که خودرویی بدون ثبت‌نام و دریافت مجوز وارد محدوده طرح ترافیک شود، طبق قانون هم جریمه خواهد شد و هم بدهی او بابت عوارض تردد به حساب خودرو منظور و از طرق قانونی دریافت خواهد شد.

– سامانه my.tehran.ir که ثبت‌نام، شارژ حساب شهروندی و خرید مجوز روزانه در آن انجام می‌شود، تا پایان سال فعال خواهد بود و شهروندان تا قبل از اولین ورود به محدوده طرح می‌توانند در آن ثبت‌نام کرده و مجوز روزانه خریداری کنند تا تردد ایشان قانونی محسوب شود و مشمول جریمه نشود.

– کلیه دوربین‌های ورودی، خروجی و داخل معابر محدوده طرح ترافیک، تردد خودروها را ثبت می‌کنند و با توجه به افزایش تعداد و تقویت دوربین‌ها، به عموم راکبان خودروها توصیه می‌شود از مسیر قانونی برای ثبت‌نام و تردد در محدوده اقدام کنند تا با انباشت هزینه مضاعف جریمه و بدهی عوارض توأمان روبه‌رو نشوند.

مطلب پیشنهادی  نحوه خرید طرح زوج و فرد

 

نحوه شارژ حساب شهروندی چگونه است؟

– در صفحه اصلی سایت، امکان ورودِ مشخصات یک یا چند خودرو و شارژ حساب شهروندی وجود دارد. در این مرحله، کاربران می‌توانند حساب شهروندی خود را به میزان دلخواه شارژ کنند تا از آن برای خرید روزانه طرح ترافیک برای هر یک از خودروهای خود استفاده کنند.

–  این مبالغ در حساب شهروندی افراد باقی می‌ماند و صرفاً پس از تردد خودرو در محدوده طرح ترافیک، بسته به شرایط تردد (ساعات اوج یا غیر اوج و دارا بودن یا نبودن گواهی معاینه فنی برتر)، هزینه طرح ترافیک آن روز محاسبه و از حساب کسر می‌شود و مانده آن برای روزهای بعد استفاده می‌شود.

 

تعرفه های سال ۹۸ طرح ترافیک 

تعرفه‌های سال ۹۸ ورود به محدوده طرح ترافیک از سوی شهرداری تهران اعلام شد و از روز ۱۷ فروردین ۹۸ نیز اعمال می شود.
یکی از تفاوت‌هایی که نرخ‌های امسال با سال گذشته دارد این است که بهای طرح ترافیک برای ساکنان محدوده  ۵۰ درصد کمتر از بقیه تعیین شده است.

همچنین در مقررات جدید طرح ترافیک داشتن معاینه فنی برتر در میزان تعرفه پرداختی تأثیر زیادی دارد. بهای طرح ترافیک در سال ۹۸ برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر کمتر از ۸درصد افزایش داشته است.

گفتنی است از سال گذشته و با تصویب طرح ترافیک جدید ساعات ورود و خروج به طرح در هزینه پرداختی توسط شهروند نیز دارای اهمیت شد. به این ترتیب که در ساعات اوج ترافیک یعنی قبل از ۱۰ صبح و پس از ۱۶ نرخ حضور در محدوده طرح ترافیک بیشتر از ساعات دیگر است. ملاک محاسبه حضور در ترافیک اوج یا غیر اوج، اولین و آخرین مشاهده پلاک توسط دوربین‌هاست. این روال در سال جدید نیز ادامه دارد.

شهروندان تهرانی فرصت دارند تا یک ماه پس از حضور در محدوده طرح، هزینه آن را از طریق درگاه «تهران من» به نشانی my.tehran.ir پرداخت نمایند. اما پیش از آن می‌بایست در این سایت ثبت نام کرده و اطلاعات خودروی خود را ثبت کرده و اصطلاحاً دارای یک حساب شهروندی شده باشند. به این ترتیب شهروندان می‌توانند اطلاعات مربوط به ترددهای خود را با جزییاتی مثل هزینه، تاریخ، ساعت، دقیقه و ثانیه در سامانه مشاهده کنند.

قابل ذکر است داشتن یک حساب شهروندی در سامانه تهران من کاملاً رایگان بوده و علاوه بر مسائل مربوط به طرح ترافیک، سایر سرویس‌های شهروندی دیگر همانند خدمات املاک و شهرسازی، پرداخت هزینه پارکومتر، خرید بلیت تک سفره مترو و بلیت برج میلاد و… را پوشش می‌دهد. همچنین تعداد این سرویس‌ها در حال افزایش است.

 

قیمت تعرفه طرح ترافیک 98
در ویدیوی زیر آموزش ثبت نام، شارژ و خرید مجوز روزانه در طرح ترافیک ۹۸ به طور کامل تشریح شده است. توصیه می کنیم جهت آشنایی با مراحل خرید طرح ترافیک این ویدیو را ببینید:

 

 

در برنامه فرمون به تازگی امکان ثبت نام و خرید طرح ترافیک اضافه شده است. با نصب برنامه فرمون نیز می توانید به راحتی در طرح ترافیک ثبت نام کنید و طرح ترافیک بخرید. برای نصب برنامه فرمون کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

 

 

 

منبع: ایسنا

 

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (10 رای ، میانگین :3٫80 از5)
Loading...

مطالب پربازدید

317
دیدگاه بگذارید

157 نظرات
160 پاسخها
3 دنبال کنندگان کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
164 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
سعید

ماشینم پلاک زوجه و میخوام روزهای زوج وارد محدوده زوج و فرد بشم باید حساب شهروندیمو شارژ کنم یا طرح رزور کنم؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
تا اول تیر خیر
نیازی به شارژ نیست و میتونید وارد بشید

محسن

سلام. من قبلا تو سایت تهران من ثبت نام کرده بودم اما شماره ماشینم را ثبت نکرده بودم.
حالا وارد طرح ترافیک شدم. میتونم عوارض طرح ترافیک را پرداخت کنم یا باید حتما جریمه بشم؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
اگر شماره ماشین را وارد نکرده باشید ثبت نام تکمیل نسده و دوباره ثبت نام کنید و اگر وارد طرح شوید جریمه میشوید

Azam ebrahim

روزهای ۵ شنبه طرح ترافیک اجرا نمیشود ولی ماشین من جریمه شده با کجا تماس بگیرم؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
در مراکز اجراییات و بررسی تخلفات رانندگی در راهور اعتراض کنید

اعظم

طرح ترافیک ۵ شنبه اجرا نمیشه ولی ماشین من جریمه شده با کجا تماس بگیرم؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
در مراکز اجراییات و بررسی تخلفات رانندگی در راهور اعتراض کنید

حامد

سلام وقت بخیر
هزینه طرح تردد برای تاکسی های پلاک عمومی (ع)با خودروهای شخصی برابره؟چگونه محاسبه میشه؟ممنون میشم اگه پاسخ بدید

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
هزینه خودروهای عمومی با شخصی برابر است و نحوه ثبت نام نیز همانند هم است

رضا

شرایط برای خودروهای گذر موقت ( پلاک اروند) به چه صورت هست؟ بنده هرچی جستجو کردم مطلبی پیدا نکردم، آیا طرح شامل ماشین های گذر موقت هم میشه؟

کارشناس

پلاکهای دارای گذر موقت با زمان مشخص و تاریخ مشخص که در روی پلاک حک شده میتوانند تردد نمایند .

هادی

سلام من ثبت نام کردم و همیشه روز و رزرو میکنم یک روز یادم رفت رزرو کنم ولی حسابم شارژ داره ایا جریمه میشم یا از حسابم کم میشه ؟؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
اگر رزرو نکرده باشید در واقع ورود غیر مجاز براتون ثبت میشه هرچند که حساب شهروندی شما شارژ داشته باشه

رامتین یاوری

سلام.ماشین من پراید مدل ۹۷ هست.من میخوام بدونم برای معاینه فنی برتر باید اقدام کنم.یا به ماشینم ک مدلش ۹۷ معاینه فنی برتر خود بخود تعلق میگیره.میشه راهنمایی کنید؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
دوست عزیز ماشین شما مدل ۹۷ تا ۴ سال نیاز به هیچ نوع معاینه فنی نداره و جریمه هم نخواهید شد

مجید زارعی

با سلام و خسته نباشید،بنده سال گذشته ثبت نام طرح ترافیک کرده ام و هنوز موجودی هم دارم،برای امسال هم باید ثبت نام مجدد کنم یا خیر؟ممنون.

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
اگر یک بار ثبت نام کردید نیازی به ثبت نام مجدد نیست

پیمان

سلام
منزل من داخل طرح اصلی هستش و قبل از ساعت ۸ صبح فقط یک خروج دارم و دیگه تا ساعت ۹ شب ورود ندارم و فقط یک دوربین خروجی خیابان امام خمینی میدان حر تو مسیرم هست ، آیا مشمول عوارض میشم ؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
اگر یه خروج دارید و ورود ندارید نباید عوارض و جریمه شامل حال شما شود