نرخ جریمه های موتور سیکلت

نرخ جریمه موتور سیکلت در سال ۱۴۰۲

زیاد از رسانه ها شنیده ایم که طرح تشدید برخورد با موتورسیکلت سوران اجرا می شود و یا بسیار دیده ایم که کشنده ای به نام کفی از سوی پلیس راهور در خیابان ایستاده و موتورسیکلت ها را جمع می کند، و شاید به نظر ما غیر منصفانه بیاید که اینگونه با این وسیله نقلیه و رانندگان آن برخورد می شود. اما وقتی می بینیم که شمار زیادی از موتورسواران مسائل ایمنی را رعایت نمی کنند، گواهینامه ندارند و یا حتی از یک کلاه ایمنی هم استفاده نمی کنند، حق می دهیم که شاید این کار به نفع خودشان باشد و از میزان تصادفات و مرگ و میر ناشی از رانندگی با موتور کم کند.

اما همه این حرفا به این معنی نیست که از موتور به عنوان یک وسیله نقلیه استفاده نکنیم بلکه بهتر است که تمام مسائل ایمنی آن را رعایت کنیم و برای خود و دیگران خطرآفرین نباشیم.
از همه مسائل ایمنی موتورسیکلت که بگذریم، مسائل مربوط به جریمه، ثبت خلافی موتور و توقیف آن نیز هست، که در موقع استفاده از موتور در کنار همه مزیت هایی که دارد باید به آن ها توجه کنیم. در این مقاله تلاش کرده ایم تا توضیحاتی در خصوص نرخ جریمه خلافی موتورسیکلت بدهیم تا بعد از رعایت نکات ایمنی، با خیال راحت موتور سوار شوید و بهانه ای برای پلیس برای توقیف موتور شما وجود نداشته باشد.

 

نرخ خلافی های مشترک بین خودروهای سواری و موتورسیکلت

خیلی از موتور سواران به جریمه های رانندگی زیاد توجه نمی کنند و فکر می کنند که پلیس نمی تواند آن ها جریمه کند. اما نه تنها موتورسواران توسط پلیس به خاطر خلافی هایشان متوقف می شوند بلکه دوربین های راهنمایی و رانندگی نیز خلافی آن ها را ثبت می کند.
بسیاری از این جریمه های رانندگی با موتورسیکلت با جریمه های رانندگی با ماشین مشترک است. از جریمه هایی که بین ماشین و موتور مشترک هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد. نرخ جریمه این خلافی ها به اندازه جریمه های مربوط به ماشین است که می توانید در جدول مربوط به تخلفات رانندگی ببینید.

لیست جریمه های مشترک ماشین و موتور:

 • سرعت غیر مجاز
 • سبقت غیرمجاز
 • عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
 • حرکت به‌طور مارپیچ
 • رانندگی در حالت مستی
 • عبور از محل ممنوع
 • عدم رعایت حق تقدم عبور
 • دور زدن در محل ممنوع
 • استفاده از تلفن همراه
 • نقص فنی مؤثر یا نقص در سیستم روشنایی در شب
 • عدم رعایت محدودیت‌های زمانی یا مکانی یا شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک، با تجهیزات خاص
 • توقف در محل ایستادن ممنوع
 • نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسایل نقلیه
 • ایجاد آلودگی صوتی

ثبت خلافی موتور سیکلت با دوربین

همان طور که گفتیم یکی از تصورات اشتباه صاحبان موتور سیکلت این است که تصور می‌کنند خلافی آنها صرفا توسط پلیس ثبت می‌شود در صورتی که پلیس نباشد بدون نگرانی امکان هرگونه خلافی را دارند ولی باید بدانید که ده‌ها دوربین در تهران صرفا برای ثبت تخلفات موتور سیکلت‌ها نصب شده و حدود دوسالی است که این دوربین‌ها در حال فعالیت هستند و هزاران ثبت تخلف را انجام داده‌اند!

این دوربین‌ها تفاوتی میان خودرو و موتور سیکلت قائل نمی‌شوند و تمام جریمه‌های مربوط به خودرو همانند عبور از چراغ قرمز توسط این دستگاه‌ها نیز ثبت شده و با توجه به اطلاعات ثبت شده در پلاک خودروها به محل زندگی مالک خودرو ارسال می‌گردد.

جریمه تک چرخ

نرخ جریمه تخلفات ویژه موتورسیکلت

بر اساس قانون، تردد در خطوط ویژه اتوبوس رانی ۸۰۰ هزار ریال، تردد در پیاده رو ۶۵۰ هزار ریال، انجام حرکات نمایشی با موتور سیکلت همچون تک چرخ و دور زدن در جا یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال جریمه را برای متخلفان در بر خواهد داشت. همچنین نداشتن کلاه ایمنی جریمه ۶۰۰ هزار ریالی را برای متخلفان به همراه دارد. این جریمه برای یک نفر است و اگر موتور سیکلت‌سوار دارای ترک نشین نیز باشد جریمه ۶۰۰ هزار ریالی برای این فرد نیز به شکل جداگانه اعمال خواهد شد.
همچنین حمل بار غیر متعارف با موتورسیکلت ۴۰۰ هزار ریال جریمه دارد.

اگر موتور سیکلت‌سوار دارای ترک نشین نیز باشد جریمه ۶۰۰ هزار ریالی برای این فرد نیز به شکل جداگانه اعمال خواهد شد.

(مبلغ این جریمه ها در سال ۱۴۰۱ ، حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است. )

مواردی که منجر به توقیف موتور سیکلت می‌شود

عبور از خط ویژه و پیاده رو، نداشتن کلاه ایمنی و انجام حرکات نمایشی با موتورسیکلت جزو تخلفاتی است که در صورت رویت شدن از سوی پلیس حتما با آن برخورد می‌شود و ضمن اینکه موتورسیکلت سوار متخلف جریمه خواهد شد، نسبت به توقیف آن نیز اقدام می‌شود.

بر این اساس اگر موتورسیکلت برای بار اول توقیف شده باشد به مدت یک هفته و در صورت تکرار به مدت یک ماه در پارکینگ خواهد بود.

موتورسواری بدون داشتن گواهینامه

متاسفانه برخی از جوانان بدون داشتن گواهینامه از موتور سیکلت استفاده می‌کنند، اما بهتر است بدانید در صورتی که بدون گواهینامه سوار موتور شوید و پلیس شما را متوقف کند، در ابتدا موتور شما توقیف می شود و شما به دادسرای ۳۲ پلیس راهور معرفی می شوید و جریمه تان با نظر مقام قضایی اعمال می‌شود.

پس توصیه می کنیم اگر تاکنون برای گرفتن گواهینامه اقدام نکرده اید حتما آن را در برنامه خودتان بگذارید که به زحمتش می ارزد و دیگر پلیس هم بهانه ای برای جلب موتور شما ندارد.

۴.۱/۵ - (۹ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
20 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
1 ماه قبل

یک خواهش هم دارم از راهنمایی رانندگی ایران به مردم شریف ایران گواهینامه موتور ندین برای افسری که خودش قوانین راهنمایی رانندگی رو بلد نیست چه فایده‌ای داره من که ۱۳سال گواهینامه گرفتم و هرموقع جلوی منو گرفتن هم گواهینامه و هم بیمه بهشون نشان دادم آخرشم موتورم توقیف کردن چه فرقی دارم با ادم بی گواهینامه روز سه‌شنبه ۱۰مردادماه ۱۴۰۲ ساعت ۷نیم صبح که موتورم توقیف کردن به شماره تماس ۱۹۷ هم زنگ زدم و شکایت کردم ولی هیچ کس پیگیری نکرد بابت این هزینه های که برام تراشیدن تشکر میکنم

Amin
3 ماه قبل

سلام من ۱۶ سال دارم و اگر بخوام سوار موتور بشوم و مارپیچ و کار های غیر قانونی نکنم آیا موتور رو میخوابونن؟ یا کدوم پلیس ها موتور میگیرن؟ برای بار اول چکار میکنم و برای بار های بعدی چه؟
چون موتور به نام کسی هس که گواهینامه دارد.

Sara
4 ماه قبل

وقتی اجازه دریافت گواهینامه به بانوان داده نمی شه چه توقعی دارین!!

پرهام
پاسخ به :   Sara
2 ماه قبل

در واقع همه در تعجبند چرا در ایران به بانوان اجازه موتورسواری داده نمیشه اما میتونن در ترک برادر یا همسر و…بشینن! ولی این قانون دست خوده بانوان عزیز کشورمونه. چون هیچ جای قانون هیچ کشوری حتی ایران منعی برای استفاده از دوچرخه توسط بانوان وجود نداره. چون دوچرخه حکم عابر پیاده رو در ایران داره! اگه بانوان عزیز کشورمون همگی از پیر و جوون از دوچرخه استفاده کنن مطمئن باشید خیلی زود مجبورن استفاده از موتورسیکلت رو به بانوان بدهند. به نظره بنده و خیلیها هیچ وسیله نقلیه ای نباید قانون استفاده ازش منع بشه چون شاید یه خانم… مشاهده بیشتر »

ramin
1 سال قبل

جریمه نداشتن گواهینامه چقدره؟

امید
1 سال قبل

سلام، اگه گواهی نامه ماشین داشته باشیم و گواهی نامه موتور نداشته باشیم ، و موتور توقیف بشه چقدر جریمه داره؟؟ ممنون

محمد
1 سال قبل

سلام جریمه نداشتن گواهینامه برای بار اول چقدر است

مممم
1 سال قبل

سلام بنده با موتور با یه خانوم تصادف کردم جریمه نقدی عدم گواهی نامه چقدر میباشد؟؟

ابوالفضل
1 سال قبل

حرکت در خلاف جهت چه قدر جریمه دارد؟

Vahid
1 سال قبل

سلام مدتی پیش سوار موتور سیکلت بودم بایک پراید تصادف کردم مقصر صددرصد پراید بود ولی من گواهینامه موتور ندارم الان دادگاه منو۳میلیون تومن جریمه کرده بار اول هست که جریمه بدون گواهینامه تصادف یاجریمه میشم. خواستم بدونم جریمه ۳میلیونی درسته برای بار اول؟

بهزاد
1 سال قبل

اگه یه بار گرفت جریمه دادیم برای دومین بار چی میشه زندان داره

Amirrezaomoo
1 سال قبل

بسه دیگه چه گواهینامه ای…ماشالا بچه های ایران همه مایکل شوماخر اند و نیازی به گواهینامه ندارند شما هم شورشو در آوردید

علیرضا
2 سال قبل

گفتین جریمه ها با ماشین یکی هست ولی چجوریه دوربین اتوبان ها پلاک موتور رو نمیتونن ثبت کنن واسه سرعت غیرمجاز

پرهام
پاسخ به :   علیرضا
2 ماه قبل

دوربین های اتوبان همگی از مقابل رانندگان نصب شده اند و می توانند به راحتی پلاک خودروها را ثبت کنند اما موتورسیکلتها فقط از ناحیه پشتی پلاک دارند و به خاطره همین دوربینهای اتوبان نمیتوانند آنها را جریمه کنند. البته این به اون معنا نیست که موتورسیکلتها کمتر جریمه میشن. جریمه موتورسیکلتها بیشتر در شهرها(اغلب برای عدم استفاده از کلاه ایمنی) و جاههای پارک ممنوع مثل پیاده روها بدون آنکه ماموران به شما اطلاع دهند انجام میدهند و شما هم به خیال اینکه مامور راهنمایی فقط برای جریمه خودروها در آنجا ایستاده و با شما کاری نداره خیلی راحت از… مشاهده بیشتر »

علیرضا
2 سال قبل

اینقدر سوالهای تخیلی و الکی طرح میکنند من خودم از سال۸۴ گواهینامه ماشین دارم اینکه چرا دوباره امتحان ایین نامه میگیرن تو ایران اصلا یه بحث جداست و درست حدود ۲۰ سال هست که باموتور رانندگی میکنم اما تا بحال ۳ بار اقدام کردم و هر ۳ بار یا ایین نامه یا شهر رو الکی مردود کردند دیگه از گرفتن گواهینامه موتور منصرف شدم و فقط درد اینا گرفتن اون پول دوباره هست و جریمه کردن و گرفتن موتور تو خیابونا اونم به بهانه های مختلف ولی واقعا متاسفم برای این روش غلط گرفتن گواهینامه موتور

سجاد
پاسخ به :   علیرضا
1 سال قبل

سلام ایا پلیس گرفتتون چیشد جریمه شدید محکوم شدید موتور خوابوندن چیشد؟!

مهدی حسین نژاد
3 سال قبل

سلام و خسته نباشید حق پارکینگ برای موتور روزی چقدر است

بهزاد
پاسخ به :   مهدی حسین نژاد
1 سال قبل

حدودا ۱۵۰۰تومن الی ۱۷۰۰

ایمان عزیزخانی
3 سال قبل

سلام خسته نباشی ریس راهنمایی ورانندگی خسته نباشی میگم من مشکل خلافی دارم خودم پیک کارمی کند احترام به کانون تسلیم کانون قوانین می گذارم فقط بابت خلافی اپاچی یک میلیون وصد جریمه دارم واقع بعصی جاها الکی جریمه شدم بعد سال ۹۶ برج ۸ پرداحت کردم هفتصد وپنچاه هزار پرداخت کردم حالا امسال خلافی دیدم مال سال ۹۶برج ۳ خلافی دارم واقع تعجب کردم اخ من پرداخت کردم سال ۹۶ برج ۸ ولی اون موقع برج ۸ سال ۹۶ من ۷۵۰ هزار تومان پرداخت حالا دوباره یک میلیون و صد خلافی دارم کمک کنید من واقع وصع مالی خوبی… مشاهده بیشتر »