مدیریت هوشمند پارک حاشیه ای

استعلام بدهی پارک حاشیه‌ای و نحوه پرداخت عوارض پارک

مدیریت هوشمند پارک به تازگی در برخی معابر شهر تهران در حال اجراست. هدف از مدیریت پارک‌ حاشیه‌ای توزیع عادلانه فضای پارک است اما مدیریت هوشمند پارک، اقدام جدیدی است که طبق تبصره یک، ماده ۱۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که توسط وزارت کشور ابلاغ شد در حال انجام است.

در سال‌های گذشته افرادی به عنوان پارکبان هزینه‌ پارک خودروها را دریافت می‌کردند اما فعالیت آنها متوقف و اعلام شد که ادامه فعالیت این افراد تخلف است و به شهرداری ارتباطی ندارد. در گذشته اولین سیستم هوشمند پارکومتر بود که پرداخت نقدی نداشت و شهروندان بدون اینکه با فردی سرو کار داشته باشند می‌توانستند از طریق کارت بلیت اتوبوس و مترو و اخیرا با اپلیکیشن «همراه من» یا سایت «تهران من» نسبت به پرداخت هزینه پارکومتر اقدام کنند.

مطلب پیشنهادی  سامانه تهران من my.tehran.ir و راهنمای کامل ثبت نام

استعلام بدهی پارک حاشیه ای

اکنون با قدیمی شدن پارکومترها، سیستمی برای شهر تهران طراحی شده که مطابق یکی از سیستم‌های نوین دنیاست و حتی کلانشهرهای دیگر ایران مانند مشهد و تبریز از مشابه آن استفاده می‌کنند. در این سیستم کافی است فردی که قصد پارک کردن خودروی خود را دارد، در سامانه « تهران من» یا از طریق اپلیکیشن «همراه من» ثبت‌نام کرده باشد. برای ثبت‌نام سه مشخصه کد ملی، شماره موبایل و شماره پلاک خودرو نیاز است و در جریان ثبت نام کیف پول الکترونیکی وجود دارد که سال گذشته برای طرح ترافیک نیز ایجاد شد.

به محض اینکه راننده خودروی خود را پارک می‌کند، دیتای خودرو هر نیم ساعت یک‌بار برداشت می‌شود و در نهایت هزینه پارک از کیف پول الکترونیک برداشت می‌شود. برداشت دیتای خودرو با چندین روش انجام می‌شود و افراد با مراجعه به سامانه «تهران من» می‌توانند زمان ورود و خروج خود را در محدوده پارک خودرو و همچنین هزینه آن را مشاهده کنند.

پرداخت عوارض پارک حاشیه ای خودرو

هزینه پارک حاشیه‌ای طبق مصوبه شورای شهر تهران برای ساعت اول پارک در محدوده طرح ترافیک ۷۰۰ تومان و خارج از محدوده طرح ۵۰۰ تومان است.برای پارک بیش از یک ساعت نیز هزینه‌ها به صورت تساعدی افزایش می‌یابد ولی هزینه قابل توجه و زیادی نیست.

معاون اجرایی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره مکانیزم برخورد با افرادی که هزینه پارک حاشیه‌ای را نپردازند، گفت: جریمه نپرداختن هزینه پارک در حساب عوارض خودروی افراد لحاظ می‌شود و هنگام فروش خودرو باید همه بدهی‌های خود را بپردازد.

وی در ادامه گفت: این طرح در منطقه دو در حال اجراست؛ بعد از انجام بررسی‌های لازم همه شهر تهران را تحت پوشش می‌دهیم. فکر می‌کنم تا پایان سال جاری این امر محقق شود.

امیر حسین حیدر نیا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۲ تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص اجرای طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای در این منطقه، گفت: یکی از خصوصیات این طرح که مراحل پایانی خود را طی می‌کند، استفاده از دستگاه‌های هوشمند است که با به کار گیری آن در معابر شهری، موجب می‌شود که دیگر شاهد این موضوع نباشیم که شهروندان با پارکبان‌ها و شکل سلیقه‌ای دریافت وجه از سوی آن‌ها مواجه شوند.

معابری را ما در سطح منطقه ۲ به وسیله تابلو‌ها علامت گذاری کرده ایم که شهروندان برای ورود و پارک در این مناطق باید به سایت «تهران من» که برای طرح ترافیک و شارژ کیف در نظر گرفته شده مراجعه کنند و اقدام به شارژ کیف پول الکترونیکی خود کنند.

حیدرنیا ادامه داد: شهروندان در آنجا خود اظهاری می‌کنند، که در چه تاریخی و تا چه زمانی اتومبیل خود را در محدوده پارک کرده اند و سپس توسط سیستم هزینه آن توقف از حساب کیف پول الکترونیکی آن‌ها کسر می‌شود.

حیدرنیا در پاسخ به این سوال که آگر حساب کیف پول الکترونیکی شهروندان خالی از اعتبار بود چه اتفاقی می‌افتد، گفت: در این صورت برای شهروندان پیامکی ارسال می‌شود با این محتوا که حساب کیف پول الکترونیکی آن‌ها خالی از اعتبار است و ظرف مدت اعلام شده در پیامک باید نسبت به شارژ کیف پول الکترونیکی و پرداخت عوارض پارک اقدام کند.

وی در خصوص نحوه شارژ کیف پول همراه توسط شهروندان گفت: هر شهروندی که وسیله نقلیه دارد یک کیف پول الکترونیکی نیز دارد که با شارژ آن به محدوده طرح ترافیک می‌توانند ورود کنند؛ به عنوان مثال کیف پول الکترونیکی شخصی دارای ۴۰۰ هزار تومان اعتبار است که به وسیله آن می‌توانند هم به محدوده طرح ترافیک وارد شودن هم می‌توانند عوارض پارک در معابر شهری را پرداخت کنند.

وی با اشاره به این موضوع که هنوز مدتی برای پرداخت بعد از پارک تعیین نشده است، گفت: این موضوع از سوی کارشناسان ما در حال بررسی که بعد از ارسال پیامک چند روز را برای ضرب الاجل پرداخت عوارض پارک خودرو تعیین کنیم.

جریمه پارک حاشیه ای

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۲، در خصوص جریمه تاخیر پرداخت گفت: جریمه‌ای که ما برای دیرکرد پرداخت عوارض در نظر گرفته ایم برای هر نوبت پارک ۱۰ درصد است که شهروندان پرداخت می‌کنند.

وی در خصوص اجرا نشدن مدل آزمایشی این طرح در زمان مقرر گفت: قرار بود در انتهای فروردین ماه طرح آزمایشی آن اجرا شود که متاسفانه به سرانجام نرسید.

حیدر نیا ادامه داد: در این مدت توانستیم سیستم نرم افزاری طرح را کامل کنیم.

حیدرنیا در خصوص آشنایی شهروندان با این طرح گفت: اطلاع رسانی آن به زودی انجام می‌شود و در مرحله نخست تراکت‌هایی که در آن‌ها نحوه استفاده از دستگاه‌های مکانیزه و معابری که در طرح قرار گرفته است، در بین شهروندان منطقه توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: نصب بنر هم در معابر در حال اجرا است که هموطنان با چشم نیز با این طرح آشنا شوند.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۲ در خصوص اجرای دو هفته‌ای آموزشی این طرح در معابر گفت: مانند طرح ترافیک که در سال گذشته یک ماه به صورت آزمایشی اجرا شد، این طرح نیز بصورت ۲ هفته آزمایشی در معابر اجرا می‌شود.

حیدرنیا گفت: در این ۲ هفته هموطنان با پارک در معابر، پیامکی دریافت می‌کنند با این مضمون که برای پرداخت عوارض پارک خودرو خود در ساعت و مکان ذکر شده از طریق کیف پول الکترونیکی خود اقدام کنند.

وی درپاسخ به شکل تسری این طرح به دیگر مناطق و خیابان‌های این منطقه گفت: به طور کلی نمی‌توانیم بگوییم که این طرح به صورت منطقه‌ای اجرا می‌شو د و یا داری چند فاز است که در بازه زمانی مشخص به بهره برداری می‌رسد.

حیدرنیا ادامه داد: ۱۵ هزار فضای پارک را به صورت تقریبی در ۹۰ معبر در نظر گرفته ایم و نظر ما بر این است که تا اول تیر ماه این معابر به بهره برداری برسد، اما در حال حاضر معابری که امکانات سخت افزاری و نرم افزاری آماده شده است، اجرا می‌شود.

 

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments