8 دلیل اصلی لرزش غیر عادی موتور خودرو

۸ دلیل اصلی لرزش غیر عادی موتور خودرو

لرزش غیر عادی موتور خودرو یکی از مسائلی است بعضی مواقع در هنگام رانندگی و زمانی که سوار بر خودرو هستید، حتما آن را تجربه کرده‌اید.

این اتفاق گاهی می‌تواند ناشی از مشکلی درون موتور و گاهی ناشی از یک عامل خارجی مانند عوامل زیر باشد:

 

۱- دمپر میل لنگ:

یکی از دلایل لرزش غیر عادی موتور می‌تواند ناشی از مشکل در دمپر میل لنگ باشد. نقش این قطعه کاستن از لرزش هنگام کار کردن است که در صورت خرابی خودرو دچار لرزش غیرعادی می‌شود.

 

۲- شمع‌ها:

یکی دیگر از دلایل لرزش، مشکل در شمع‌ها است. اگر تشخیص داده شد که شمع‌ها معیوب هستند، باید تعویض شوند که البته کار سختی نیست و در خانه هم می‌توان آن را انجام داد.

 

۳- هوای بسیار سرد:

در هوای سرد، موتور خودرو لرزش بیشتری دارد. این موضوع را زمانی حس می‌کنید که پس از یک شب تا صبح، موتور خودرو خود را استارت می‌زنید. اگر علت لرزش موتور هوای سرد باشد، رفته رفته لرزش آن پس از رسیدن به دمای مناسب کم می‌شود.

 

۴- محورها و کمک‌ها:

هنگامی که ضربه شدید به خودرو و چرخ‌ها وارد شود، محورهای خودرو و کمک‌ها می‌توانند آسیب ببینند. از طرفی این قسمت‌ها نقش کاهش لرزش پیشرانه را دارند و در صورت آسیب دیدگی باعث انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو می‌شوند.

 

مطلب پیشنهادی  نکات مهم تنظیم فرمان خودرو

 

۵- مشکلات موتور خودرو:

گاهی اوقات لرزش خودرو ناشی از مشکلات موتور آن می‌شود مثلا به موتور به اندازه ی کافی سوخت، هوا و یا جرقه که برای روان کار کردن آن نیاز است، نمی‌رسد. نشانه‌هایی از لرزش خودرو که ممکن است مربوط به موتور خودرو باشد شامل موارد زیر می‌شود: الف) لرزیدن و یا تکان خوردن خودرو در حین شتاب بالا ب) در محدوده های سرعت های خاص بریده بریده تکان خوردن ج) ماشین ابتدا خوب شروع به کار کند ولی بعد از مدتی به لرزش درآید این نشانه ها ممکن است ناشی از مشکل شمع خودرو باشد و یا اگر شمع مشکلی نداشته باشد ممکن است ناشی از سیم متصل به شمع خودور باشد که نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهد داشت. در نهایت باید گفت که ممکن است کثیف شدن فیلتر و یا مسدود شدن آن رساندن سوخت و اکسیژن به موتور خودرو را با مشکل مواجه کند.

 

مطلب پیشنهادی  مهمترین دلایل خاموش شدن موتور در خودروهای مختلف

 

۶- مشکلات اکسل (محور چرخ خودرو)

وسایل نقلیه ی ما دارای قسمت‌های چرخشی و رفت و برگشتی بسیاری است که برای کار کردن درست باید در جای مناسب قرار بگیرد. اگر اکسل در خودرو خم شود ممکن است تکان‌هایی در خودرو ایجاد شود و این مشکل با افزایش سرعت خودرو، بیشتر می‌شود. مشکل اصلی در این بخش مربوط به بررسی محور چرخ‌ها می‌شود. زیرا این محور بخشی از قدرت موتور خودرو را به چرخ‌ها منتقل می‌کند و اگر مشکلی پیدا کند یکی از آثار آن لرزش خودرو است.

 

۷- مشکل ترمز خودرو:

اگر لرزش خودروی شما در حین ترمز بیشتر می‌شود اولین احتمال این خواهد بود که ممکن است روتر ترمز شما تاب خورده باشد. روتر یک دیسک نقره‌ای شفاف است که به یک سیستم ترمز مجهز است. این قسمت می‌تواند در اثر پارگی و یا سائیدگی دچار تغییر شکل شود. بهتر است به یک متخصص درباره وضعیت لنت‌های ترمز خود بگوئید تا او شما را هدایت کند.

 

۸- ایراد داشتن تایر خودرو:

مشکلات تایر خودرو دلیل اصلی برای این مشکل است،  زیرا تایر یکی از اجزای اصلی برای حرکت خودرو است و می‌تواند منبع اصلی لرزش خودروی شما باشد. از دلایل اصلی ایجاد لرزش توسط تایر خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف: اگر خودروی شما در سرعت‌های خاص می لرزد نیاز به بالانس چرخ دارد. ب) تایرها آج‌های جداگانه‌ای دارد و در صورت از بین رفتن این آج‌ها باید تایر خودرو را تعویض کرد. ج) سائیده شدن غیر یکسان تایر گاهی اوقات مشکل لرزش خودرو از تایر آن نیست ولی شرایطی وجود دارد که عملکرد تایر خودرو را با مشکل مواجه می‌کند مانند مشکل داشتن آسفالت خیابان. مواردی که در بالا ذکر شد، تنها مواردی نیستند که باعث لرزش خودرو می‌شوند. بنابراین هر زمان که دچار شک و تردید شدید حتما از یک فرد متخصص کمک بخواهید.

 

لرزش خودرو در هنگام حرکت

وجود هر گونه اشکال در هنگام به حرکت درآوردن اولیه خودرو، می‌تواند به وجود اشکال در سیستم کلاچ مربوط شود. یکی از اشکلاتی که ممکن است برای رانندگان در هنگام حرکت اولیه خودرو پیش بیاید، لرزش خودرو در ابتدای حرکت است. در این حالت شما خودرو را روشن کرده و تا هنگامی که پای خود را روی کلاچ می فشارید، هیچ مورد غیر طبیعی خاصی را مشاهده نخواهید کرد. اما به محض اینکه خودرو را در وضعیت دنده یک قرار می دهید و پای خود را به آرامی از روی پدال کلاچ بر می‌دارید (اصطلاحا نیم کلاچ می کنید) تا خودرو به آرامی شروع به حرکت کند، متوجه یک سری لرزش‌های شدید و ناخوشایند از خودرو خواهید شد که تا حرکت کامل خودرو به سمت جلو یا عقب، ادامه خواهد داشت.

لرزش خودرو در ابتدای حرکت تا حد بسیار بالایی مربوط به وجود اشکال در سیستم کلاچ و خصوصا صفحه کلاچ و فلایول می‌شود. می‌توان چنین برداشت کرد که حدود ۹۰ درصد از مشکلات مربوط به لرزش خودرو در ابتدای حرکت، ارتباط مستقیمی با ایجاد اشکال در صفحه کلاچ دارد و با تعمیر این قطعه، خودرو به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. با این حال ما در ادامه مهمترین دلایلی که می‌توانند موجب لرزش خودرو در ابتدای حرکت و نیم کلاچ شوند را نام برده‌ایم.

۱- تمام شدن دیسک و صفحه
۲- تابیدیگی و وجود سائیدگی در فلایول
۳- فرسوده شدن فنرهای ضد پیچش یا مارپیچی در صفحه کلاچ
۴- چرب شدن و کثیفی در صفحه کلاچ
۵- فرسوده شدن فنرهای خورشیدی کلاچ
تمامی مشکلاتی که در بالا عنوان شد، می‌توانند دلیلی بر لرزش خودرو در ابتدای حرکت باشند. با بروز هر یک از این موارد، خودرو در هنگام حرکت اولیه با سختی مواجه شده و دچار لرزش می‌شود. اگر لنت‌های صفحه کلاچ خودروی ما تمام شود یا بسوزد، در نتیجه کلاچ درهنگام درگیر شدن با فلایول، کارایی لازم را نخواد داشت و موجب ایجاد لرزش و سختی جا رفتن دنده‌ها در خودرو می‌شود و در تعویض تمامی دنده‌ها این مشکل پیش خواهد آمد.

همچنین شما مخاطبان عزیز می‌توانید سوالات خود را درباره خودرو با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

مطلب پیشنهادی  علت گاز خوردن ماشین و بالارفتن دور موتور
به این مطلب امتیاز دهید :

20
دیدگاه بگذارید

10 نظرات
10 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
17 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
تورج

سلام.سوناتا lf 2015دارم دور موتور ۱/۵ تا ۲ ماشین در حالت درجا لرزش داره شمع و انژکتور وصافی بنزین هم تمیز وتعویض شده ممنوم میشم راهمایی بفرمایید.البته پیش تعمیرکار بردم گفت احتمال داره اویل پمپ مشکل داشته باشه آیا این نظر میتونه درست باشه؟

شماره موبایل
9033500923
علی

سلام سمند ای اف سون دارن مدل ۹۰ موقع خاموش کردن ماشین بعضی مواقع با لرزش خاموش میشه علت چی میتونه بدشه اگه راهنمایی بفرمایید ممنون‌میشم

سالار

برلیانس ۳۳۰مدل ۹۷ دارم گاهی اوقات از سرعت ۸۰ تا ۱۲۰ خودرو دچار لرزش شدید میشه بیشنر فرمان خودرو میلرزه همیشه نیست تو یه ماه اخیر ۳بار این مشکل پیش اومده که بعد از اینکه خودرو نیم ساعت خاموش میمونه خوب میشه اولین بار هم زمانی اینتور شد که تو مسیر بودم متوجه شدم لنت عقب خودرو کاملا تموم شده .ممنون میشم راهنمایی کنید مکانیک جلو بندی نشون دادم مشکلی نبود میگن باید این حالت پیش بیاد تا متوجه شیم مشکل از کجاست

فرهاد

سنسور اکسیژن خراب شده عوضش کن درست میشه

آرمین

سلام ماشین من ۲۰۶ هست. توسرعت بالا مثلا ۸۰ ب بالا بعضی وقتا وقتی گاز میدم ماشین شدید میلرزه گاز ک ول میکنم لرزش قطع میشه. مشکل از چی میتونه باشه؟

سجاد مقدم

با عرض سلام.بنده یه خودور پژو ۴۰۵ دارم .در سرعت بالای ۱۰۰ شروع به لرزش داره همراه با صدای تقریبا مانند اوووووووهِ در چرخ و موتور .چند بار بالانس کردم مطمئن .پلوس ها رو دوتا باز کردم و چک کردم ولی کماکان لرزش همراه با صدا رو داره .جلوبندی رو هم کامل باز کردم .فقط فرمان نمیلرزه لرزش از زیر پا و اتاقه .لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

بهرام

سلام دوست عزیز کاتالیزور ماشینو اگه کارکرد بالای ۸۰۰۰۰ داره عوض یا بردار چون کیپ شده

میثم نوری بیات از کرج

دوست عزیز احتمالا زیاد بلبرینگ‌‌چرخ هاتون مشکل داره؟؟؟؟؟

مسعود

سلام .من اینجور بود جلوبند رفتم ،بالانس کردم خوب نشد .دوباره رفتم پیش پنچرگیری لاستیک رو خوب چک کرد دید لاستیک دو پوست کرده .لاستیک عقبا رو چک کن

فرهاد

دسته موتورت خراب شده عوضش کن

محمدرضا

سلام وقت بخیر
من یه ۲۰۷ اتوماتیک دارم مدل ۹۶ که مشکل داره که وقتی دنده از ۳ به ۴ میره دوره موتور زیر ۲باشه ماشین شروع به لرزش می کنه و چراغ چک بصورت چشمکزن روشن میشه و دیگه راه نمیره یعنی خیلی بد کار می کنه اتاق حالت ارزش پیدا میکنه و خاموش می کنم روشن میکنم درست میشه…….تاحالا دوبار شمع عوض کردم و دوبارم کوئل عوض کرد وقتی عوض میکنم یکی دوهفته خوب میشه و دوباره همونطوری میشه……
بی زحمت راهنمایی کنید……..ممنون

بهنام

مپ ماشینو با دریچه گازو بشور اگه درست نشد باید با دستگاه پارامتراتو تو حرکت چک کنن ببینن مشکل از کجاست

مسعود حبیبی

اتومبیل من در سرعت وقتی دور موتور بالا می ره لرزش شدید داره که اون رو روی دنده وزیر پام حس میکنم.علت این چی میتونه باشه؟

رامین امینی

عالی، خسته نباشید.

کاهل

گاهی اوقاتم بعلت دسته موتور میتونه باشه،البته به ندرت،بنظرم

مجید امیرخانلو

ماشینم پرایده و در حالت ایستاده لرزش داره. ولی وقتی پدال گازو فشار میدم ( بدون حرکت کردن و در همان حالت در جا) لرزش بر طرف میشه و دوباره با گرفتن پا از روی پدال و کم شدن گاز دوباره لرزش شروع میشه. مشکل از کجا میتونه باشه؟ ضمن اینکه احساس میکنم در حالت حرکت صدای ماشین در داخل اتاق بیشتر احساس میشه.( سنسور اکسیژنم ایراد داره. صفحه کلاچمو تازه عوض کردم. ولی اشتباه کردم دسته دو گذاشتم.) لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر.