گواهینامه رانندگی اتباع

نحوه دریافت گواهینامه رانندگی برای اتباع (شرایط و مدارک)

اطلاعاتی که در ادامه می خوانید درخصوص دریافت گواهینامه ایرانی برای اتباع خارجی است.

توجه داشته باشید دارندگان گواهینامه های خارجی می تواند تا شش ماه پس از ورود به ایران با همراه داشتن اصل و ترجمه رسمی آن رانندگی نمایند ولی در صورت تمایل به ادامه رانندگی در ایران باید گواهینامه خارجی خود را به ایرانی تبدیل نمایند . انواع گواهینامه خارجی رانندگی با اتومبیل تنها قابل تبدیل به گواهینامه رانندگی پایه دوم ایرانی می باشد . همچنین صدور گواهینامه پایه یک برای اتباع خارجی ممنوع بوده و گواهینامه موتورسیکلت نیز قابل تبدیل به گواهینامه ایرانی است.

اتباع افغانستانی ساکن ایران در صورتی که اقامت قانونی داشته باشند می توانند گواهینامه با اعتبار یکساله دریافت کنند و افرادی که اقامت آنها غیرقانونی است  مشمول دریافت گواهینامه نمی‌شوند. همچنین تجار خارجی که بواسطه سرمایه گذاری در ایران اقامت ۳ ساله دارند می توانند گواهینامه با اعتبار ۳ سال بگیرند.

برای دریافت گواهینامه رانندگی در ایران اتباع خارجی باید کارت آمایش یا گذرنامه معتبر داشته باشند.

مدارک موردنیاز برای دریافت گواهینامه رانندگی اتباع

برای دریافت گواهینامه، اتباع خارجی باید به اداره مهاجرت و گذرنامه استان محل سکونت خود مراجعه کنند. مدارک موردنیاز گذرنامه معتبر یا کارت آمایش و فتوکپی از آن ها و یک قطعه عکس می باشد. سایر شرایط در ادامه آمده است:

  • تاهل
  • معرفی نامه از ارگان یا نهاد و …
  • دریافت نامه از دفتر سرپرستی دانشجویان غیر ایرانی استان مربوطه
  • معرفی نامه از دانشگاه محل تحصیل
  • داشتن گذرنامه معتبر همراه با کارت آمایش یکی از اعضای خانواده
  • دارا بودن حداکثر سه دانشجو از یک خانواده
  • داشتن بیماری های خاص یا نامه از بهزیستی

مراحل دریافت گواهینامه اتباع

به اداره مهاجرین و اتباع مراجعه نموده و فرم مربوطه را تکمیل و مدارک را تحویل دهید. پس از بررسی انگشت نگاری انجام می شود و برگه ای جهت ارائه به اداره آگاهی و تشخیص هویت صادر می شود. پس از چند روز تشخیص هویت انجام می شود و باید استعلام را به اداره مهاجرت و گذرنامه تحویل دهید.

سپس برای آزمون رانندگی معرفی می شوید. برای شما کاردکس صادر می شود و باید با داشتن کارت گروه خونی معتبر از آزمایشگاه و یا هر مدرک مشابه برای معاینه پزشکی و معاینه چشم مراجعه کنید.

پس از انجام این مراحل می توانید به آموزشگاه رانندگی مراجعه کنید. با گذراندن دوره آموزشهای تئوری و عملی و آزمون های پس از آن موفق به دریافت گواهینامه رانندگی خواهید شد. صدور گواهینامه رانندگی حدود ۱ ماه زمان می برد.

هزینه های دریافت گواهینامه و همچنین تمدید گواهینامه برای اتباع خارجی تفاوتی نمی کند و یکسان است. برای اطلاع از هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی این مطلب را بخوانید. 

منبع: وبسایت علی محسن زاده- شهرآرا نیوز

اشتراک در
اطلاع از
181 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
سید محسن حسینی
2 ماه قبل

وقتی میاید توی یک کشور غریب مثل این میمونه که رفتین خونه فامیل تون مهمونی تازمانی که اونجا هستین به اعتقادات وقانون های اون خونه باید پایبند باشین. اونهایی که۴۰ یا۵۰ساله ایران زندکی میکنن الان باید شناسنامه ایرانی داشته باشن اگه خودشون ندارن باید بچه هاشون داشته باشن. همه چیز از تلاش و پیگیری هست. اگه هرمدرکی که همون زمان دولت برای افغانی ها میداد را از ۳۰ یا ۴۰ سال پیش تا الان پیگیری میکردید و خدمت ۲ ساله میرفتین شناسنامه داشتین. نه اینکه هنوز درگیر گرفتن یه کارت بانکی یا گواهینامه هستین و اونهایی که هنوز درگیر این… مشاهده بیشتر »

سید محسن حسینی
2 ماه قبل

وامابعد اونهایی که میگن ما۴۰ساله ایران زندگی می‌کنیم واز زمین وزمان طلبکارن ولی هنوز همسرشون توپرونده پدری شون هست وخودشون ازدواج کردن والان بچه هاشون میخواد بره مدرسه وهیچ مدرکی ندارن.واقعا براشون متاسفم واون دسته از هموطنانی که خودشون مدرک معتبر داره ولی همسرشون نداره برای اونها هم متاسفم چجوری هست که تاالان زنده هستن.بابا برین یه نکاحانامه سفارتی بگیرید ومراحل شو بگذارید تا هم همسرتون مدارک دار بشه وهم بچه هاتون.

سید محسن حسینی
2 ماه قبل

سلام خدمت همه دوستان
ببینید اون دسته از هموطنانی که برگه سرشماری دارن اصلا دنبال گواهینامه نباشن چون برای گواهینامه مدارک شناسایی معتبر مثل کارت آمایش یا پاسپورت لازم هست
امابعد اونهایی که کارت آمایش دارن وگواهینامه گرفتن براشون سخته!یکم خودشونو تکون بدن هزینه کنن برن پاسپورت بگیرن یاهمون تبدیل وضعیت کنن.که دیگه لازم نباشه حتما مریض داشته باشن.یا ۳تا دانشجو از یک خانواده داشته باشن.اینجوری راحت مراحل قانونی گواهینامه رو که طی کنی میتونی گواهینامه بگیری.اونهایی که پاسپورت دارن که راحت میتونن اقدام به گرفتن گواهینامه کنن

احمدرضا نظری
3 ماه قبل

من تا دیپلم بیشتر درس نخوندم و متاهل هم نیستم آیا به من گواهینامه موتور میدهند؟

1 4 5 6