گم شدن پلاک سرقت پلاک

گم شدن پلاک و یا سرقت پلاک؛ چه اقدامی کنیم؟

اگر پلاک خود را گم کنید بسته به اینکه یکی از پلاک ها را گم کرده باشید و یا هر دو سرقت شده باشند باید اقدام متفاوتی انجام دهید.

اگر یکی از پلاک ها گم شده باشد مالک خودرو باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند. در این مراکز، پلاک دیگر هم فک و وارد لیست سیاه شده و پلاک جدید با انجام مراحل قانونی تخصیص داده می شود.

اما اگر هردو پلاک مفقود شده باشد ابتدا باید به کلانتری مراجعه شود تا شماره ی پلاک خودرو در لیست سیاه پلیس آگاهی قرار گیرد. سپس برای گرفتن پلاک جدید طبق روال اقدام می شود.

اگر پلاک شما سرقت شده است در ابتدا با ۱۱۰ تماس بگیرید تا مامور اعزام و صورتجلسه شود. پس از اعلام به نیروی انتظامی، هرگونه سوءاستفاده از این پلاک از شما سلب مسئولیت می شود.

برای تعویض پلاک نیز باید از قبل به صورت اینترنتی نوبت بگیرید و بدون نوبت نمی توانید کاری از پیش ببرید. برای اطلاع از نحوه اخذ نوبت اینترنتی تعویض پلاک این مطلب را بخوانید.

هنگام مراجعه به تعویض پلاک باید مدارک زیر را همراه ببرید:

-ارائه اصل سند خودرو اعم از کارت خودرو، برگ سبز خودرو

-ارائه اصل مدرک احراز هویت اعم از شناسنامه یا کارت ملی

-ارائه مدارک احراز محل سکونت

-ارائه برگه عدم خلافی

-پرداخت وجه پلاک برابر تعرفه

-ارائه بیمه نامه شخص ثالث معتبر

-داشتن معاینه فنی معتبر

اگر معاینه فنی ندارید ابتدا باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه و پلاک موقت بگیرید سپس برای دریافت معاینه فنی مراجعه کنید و معاینه فنی یک روزه دریافت می کنید. بعد از اخذ معاینه فنی می توانید به تعویض پلاک مراجعه و پلاک جدید دریافت کنید. پس از آن می توانید برای دریافت معاینه فنی یکساله اقدام کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
5 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
بدون نام
3 ماه قبل

اگر پلاک جلو کج نصب کرده باشند در جاش نصب نکرده باشند می توانند پلاک بکنند اگر ببریم تعویض پلاک پلاک در می آورند صاف بزارند در سرجایش؟

مظفر
4 ماه قبل

سلام
مطالب خیلی خوب و مفید بود . ممنون

متضرر
7 ماه قبل

هزینه مالیات هم برای سرقت یک پلاک جلو هم باید بدهیم؟ چون می گن باید پلاک را کلا عوض کنید و برا تعویض پلاک حتما باید مالیات هم بدهیم.

حامد
7 ماه قبل

من یکی از پلاکهام گم شده به کلانتری هم اطلاع دادم مشکلی که دارم اینه که معاینه فنی ندارم آیا برای گرفتن پلاک موقت باید نوبت اینترنتی بگیرم و بعد از گرفتن معاینه فنی یکروزه دوباره باید نوبت اینترنتی بگیرم؟

علی فدائی
1 سال قبل

با عرض سلام من یه موتور سیکلت آپاچی خریدم به صورت اقساط از شخصی زمان خرید ایشون مدارک یک موتور دیگه رو به بنده نشان داد منم توجهی به مدارک موتور نکردم به جز کارت موتور که درست بود بعد یک مدت من به ایشون گفتم میخوام که در اسنپ کار کنم بیایید من پول موتور رو کامل بدم موتور رو به نام من بزنید ایشون گفت مدارک گم شده من اقدام کردم برای مدارک به من یه برگه سفید کپی برابر اصل دادن با یه برگ روزنامه که اقدام کردن موتور از من سرقت شد و ایشون اصلا اقدامی… مشاهده بیشتر »