دوبرابر شدن جریمه رانندگی

کدام جریمه‌های رانندگی دو برابر می‌شوند؟

جریمه‌های رانندگی انواع مختلفی دارند و به روش‌های مختلفی ثبت می‌شوند. برخی از آنها ممکن است پس از مدتی بخشیده شوند و برخی از آنها نیز ممکن است بعد از مدتی دوبرابر شوند.

جریمه‌ رانندگی به یکی از روش‌های زیر صادر می‌شود:

۱-روش تسلیمی: در این حالت پلیس پس از متوقف کردن راننده حضورا مدارک را از راننده متخلف می‌گیرد و قبض اخطاریه که شامل مشخصات وسیله نقلیه (شماره پلاک و رنگ)، مشخصات راننده متخلف و اطلاعات موجود در گواهی‌نامه شخص متخلف، محل تخلف، نوع تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوطه و کد ایشان است را پر کرده و برگه جریمه را به راننده متخلف تحویل می‌دهد.

۲-روش الصاقی: در این روش راننده در ماشین حضور ندارد (مثل حالتی که ماشین در جای نامناسبی پارک شده است) و افسر پلیس قبض جریمه‌ای را برای راننده متخلف پر می‌کند. در این قبض مشخصات وسیله نقلیه (شماره پلاک و رنگ)، محل تخلف، نوع تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوطه و کد ایشان ثبت می‌شود و قبض جریمه به ماشین الصاق می‌گردد.

۳-روش دوبرگی: در این حالت امکان متوقف کردن وسیله نقلیه وجود ندارد (پلیس دستور ایست می‌دهد اما راننده به دلیل بی‌توجهی متوقف نمی‌شود و یا کلا امکان متوقف کردن توسط پلیس وجود ندارد) و مانند روش الصاقی قبض جریمه شامل مشخصات وسیله نقلیه (شماره پلاک و رنگ)، محل تخلف، نوع تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوطه و کد ایشان ثبت می‌شود اما این قبض از قبوض جریمه افسر پلیس جدا نمی‌شود.

 

مطلب پیشنهادی  تفاوت انواع قبض جریمه تسلیمی، الصاقی، دو برگی و دوربینی

۴-روش خودداری: در روش خودداری دو حالت کلی وجود دارد:

الف) مانند حالت تسلیمی خودرو متوقف شده و راننده حضور دارد، قبض جریمه صادر می‌گردد اما راننده متخلف به دلیل عصبانیت و اعتراض از پذیرفتن قبض خودداری می‌کند.

ب) راننده متخلف بعد از تخلف به فرمان ایست پلیس توجه نمی‌کند و فرار می‌کند.

۵-روش ثبت با دوربین: در این روش تخلف راننده توسط دوربین‌های ثبت تخلفی که در سطح شهر وجود دارند ثبت شده و جریمه آن توسط مرکز ثبت تخلفات رانندگی صادر می‌شود. این قبض جریمه در بسیاری از موارد به همراه عکس مربوط به آن، برای راننده متخلف پست می‌شود.

در روش‌های ۱ و ۲ و ۴ (روش‌های تسلیمی، الصاقی و خودداری) مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز در صورت پرداخت نشدن دوبرابر می‌گردد. اما در روش‌های ۳ و ۵ (روش‌های دوبرگی و ثبت با دوربین) این مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز و در صورت پرداخت نشدن دو برابر نمی‌شود.

همیشه سعی کنید در هنگام رانندگی مدارک ماشین (مثل کارت ماشین، کارت بیمه و…) و گواهی‌نامه رانندگی‌تان را به همراه داشته باشید. توجه کنید که اگر بیمه ماشین شما به اتمام رسیده بلافاصله برای تمدید آن اقدام نمایید چون در این صورت اگر اتفاقی برای شما بیوفتد و تصادفی بکنید علاوه بر اینکه هزینه تصادف را بیمه شما پرداخت نمی‌کند، بلکه دیگر شامل تخفیف بیمه هم نمی‌شوید. دو بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه مواردی هستند که حتما باید به تاریخ اعتبار آن توجه کنید و بدون وجود اعتبار بیمه به هیچ عنوان از وسیله نقلیه خود استفاده نکنید.

منبع: جوابکو

به این مطلب امتیاز دهید :

18
دیدگاه بگذارید

9 نظرات
9 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
11 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
علیرضا

سلام بنده به هیچ عنوان دوبله پارک نمی کنم ولیکن برای بنده پارک دوبل الصاقی مبلغ ۳۰ هزار تومن صادر شده که صددرصد اشتباه همکاران راهور می باشد چگونه می توان پیگیری سریع بدون تشریفات پرهزینه و پر وقت داشته باشم .لطفا راهنمائی فرمائید.

شماره موبایل
9123270667
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، متاسفانه اعتراض شما رو نمی پذیرن ولی اگه دوبرابر بشه میشه دوبرابری اون رو حذف کرد

علیرضا

پس مجبور هستم از مراجع قضایی اقدام و مامور راهور که ناصادقانه و اشتباه قلم به قبض جریمه برده و حق خانواده من را تضییح نموده است را به دادگاه احضار کنم . حتی زمان و هزینه داشته باشد شاید تنبیهی باشد تا دگر همکاران شما همچمی کار ناصواب و اشتباهی نکنند که همیشه خود را بی اشتباه می دانند

مرتضی

من اصلا ماشین پلیس ندیدم ولی جریمه دوبرگی اومده به مبلغ ۱۶۰ هزارتومان ایا جریمه دوبرگی هم درصورت عدم پرداخت دوبرابر میشود و اینکه اصلا به کجا باید معترض بشم

شماره موبایل
9159718782
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، جریمه های دو برگی دو برابر نمیشن و برای اعتراض به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید

مصطفی انیس حسینی

باسلام
ماشین بنده چندین بارهست که مبلغ عوارضی آزادراه برام پیامک میشه درصورتیکه من شش ماهه مسافرت نرفتم و عوارض اونموقع رو هم یا درجا پولشو دادیم عوارضی یا پیامک اومده منم پرداخت کردم و استعلام گرفتم بعدش و بدهی صفر بوده.
حالا چند روز پیش توی محلی که من حضور نداشتم در اون ساعتی که نوشته شده جریمه شدم و پیامک دادن بهم.
شک دارم یکی پلاک من رو جعل کرده باشه ! چیکار باید بکنم؟

شماره موبایل
9387077068
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، دوست عزیز این عوارض توسط دوربین های عوارضی ثبت میشه و به پلیس راهور مربوط نمیشه

امیررضا کریمی اصل

سلام خلافی الصاقی دو برابر میشود یا نه
اگر دوبرابر نمیشود همه خلافی های من الصاقی هست و دوبرابر شدن چگونه اینارو حذف کنم

شماره موبایل
9365179481
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، دوست عزیز خلافی های الصاقی و تسلیمی دو برابر میشن و البته با اعتراض میشه دوبله ها رو کسر کرد

رحمت

سلام من ساکن آمل هستم ماشینم در مشهد جریمه شدم اما ماشین در آمل بود حالا برای اثبات باید حداقل نصف جریمه رو هزینه کنم شاید حل بشه یا نشه آیا هزینه خطای مامور را باید من بپردازم

شماره موبایل
9113205287
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام .اگر احساس میکنید که اشکال از مامور است میتونید پیگیری کنید و از مامور در بازرسی ناجا یا دادسرای نظام شکایت کنید.

محسن

من اینترنتی خلافی استعلام کردم ،تو شرح تخلف نوشته، دوبرگی . قسمت محل تخلف نوشته ،میدان حافظ دوربین.یعنی هم روش ۳وهم۵ توضیحات شما.مگه میشه؟

شماره موبایل
9120236624
کارشناس

کارشناس راهور ( سرهنگ حسنوند):
سلام . اگه اینترنتی خلافی رو پرداخت کردید و جریمه ها حذف نشده با پرینت پرداخت ها به راهور مراجعه کنید

کامرانی مفرد

در یک تصادف زنجیره ای که بدلیل انحراف خودروی جلویی ناگهانی رخ داد نسبت به ماشین جلویی مقصر شدم اما افسر گفت جریمت نمیکنم هیچ برگ جریمه ای هم نداد حالا بعد از ۳ماه مشاهده کردم یک جریمه ۶۰تومانی در همان تاریخ با عنوان عدم رعایت فاصله طولی و عرضی در سایت ثبت شده است

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
اگر پلیس گفته که جریمه نمیکنه نباید جریمه میکرد و بی انصافی کرده

بابک

این چطور آگاهی رسانیه در مورد بخشودگی کلی جریمه یا بهتر بگم اعمال تخفیف به جرایم بالا هیچ خبری نیست

امیر خان

سلام
شما ابتدا یه مقدار علم و معلوماتت و درمورد مطلبی که میخوای ارائه بدی ببربالا بعد پیغام بزار
چرا مردم و گمراه میکنی
مطالبی که در مورد تخفیف بیمه نوشتی غلط هر مقدار تخفیف در هر زمان قابل استفاده است حتی اگر وقفه ۱۰۰ساله داشته باشه

دوست عزیز خوشحال میشیم اگه مطالب صحیح زو بگین تا اصلاح شود