دوبرابر شدن جریمه رانندگی

کدام جریمه‌های رانندگی دو برابر می‌شوند؟

جریمه‌های رانندگی انواع مختلفی دارند و به روش‌های مختلفی ثبت می‌شوند. برخی از آنها ممکن است پس از مدتی بخشیده شوند و برخی از آنها نیز ممکن است بعد از مدتی دوبرابر شوند.

جریمه‌ رانندگی به یکی از روش‌های زیر صادر می‌شود:

۱-روش تسلیمی: در این حالت پلیس پس از متوقف کردن راننده حضورا مدارک را از راننده متخلف می‌گیرد و قبض اخطاریه که شامل مشخصات وسیله نقلیه (شماره پلاک و رنگ)، مشخصات راننده متخلف و اطلاعات موجود در گواهی‌نامه شخص متخلف، محل تخلف، نوع تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوطه و کد ایشان است را پر کرده و برگه جریمه را به راننده متخلف تحویل می‌دهد.

۲-روش الصاقی: در این روش راننده در ماشین حضور ندارد (مثل حالتی که ماشین در جای نامناسبی پارک شده است) و افسر پلیس قبض جریمه‌ای را برای راننده متخلف پر می‌کند. در این قبض مشخصات وسیله نقلیه (شماره پلاک و رنگ)، محل تخلف، نوع تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوطه و کد ایشان ثبت می‌شود و قبض جریمه به ماشین الصاق می‌گردد.

۳-روش دوبرگی: در این حالت امکان متوقف کردن وسیله نقلیه وجود ندارد (پلیس دستور ایست می‌دهد اما راننده به دلیل بی‌توجهی متوقف نمی‌شود و یا کلا امکان متوقف کردن توسط پلیس وجود ندارد) و مانند روش الصاقی قبض جریمه شامل مشخصات وسیله نقلیه (شماره پلاک و رنگ)، محل تخلف، نوع تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوطه و کد ایشان ثبت می‌شود اما این قبض از قبوض جریمه افسر پلیس جدا نمی‌شود.

 

مطلب پیشنهادی  تفاوت انواع قبض جریمه تسلیمی، الصاقی، دو برگی و دوربینی

۴-روش خودداری: در روش خودداری دو حالت کلی وجود دارد:

الف) مانند حالت تسلیمی خودرو متوقف شده و راننده حضور دارد، قبض جریمه صادر می‌گردد اما راننده متخلف به دلیل عصبانیت و اعتراض از پذیرفتن قبض خودداری می‌کند.

ب) راننده متخلف بعد از تخلف به فرمان ایست پلیس توجه نمی‌کند و فرار می‌کند.

۵-روش ثبت با دوربین: در این روش تخلف راننده توسط دوربین‌های ثبت تخلفی که در سطح شهر وجود دارند ثبت شده و جریمه آن توسط مرکز ثبت تخلفات رانندگی صادر می‌شود. این قبض جریمه در بسیاری از موارد به همراه عکس مربوط به آن، برای راننده متخلف پست می‌شود.

در روش‌های ۱ و ۲ و ۴ (روش‌های تسلیمی، الصاقی و خودداری) مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز در صورت پرداخت نشدن دوبرابر می‌گردد. اما در روش‌های ۳ و ۵ (روش‌های دوبرگی و ثبت با دوربین) این مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز و در صورت پرداخت نشدن دو برابر نمی‌شود.

همیشه سعی کنید در هنگام رانندگی مدارک ماشین (مثل کارت ماشین، کارت بیمه و…) و گواهی‌نامه رانندگی‌تان را به همراه داشته باشید. توجه کنید که اگر بیمه ماشین شما به اتمام رسیده بلافاصله برای تمدید آن اقدام نمایید چون در این صورت اگر اتفاقی برای شما بیوفتد و تصادفی بکنید علاوه بر اینکه هزینه تصادف را بیمه شما پرداخت نمی‌کند، بلکه دیگر شامل تخفیف بیمه هم نمی‌شوید. دو بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه مواردی هستند که حتما باید به تاریخ اعتبار آن توجه کنید و بدون وجود اعتبار بیمه به هیچ عنوان از وسیله نقلیه خود استفاده نکنید.

منبع: جوابکو

به این مطلب امتیاز دهید :

46
دیدگاه بگذارید

22 نظرات
24 پاسخها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
24 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
محمد

باعرض سلام خسته نباشید من باگوشی خلافی گرفتن جایی که اونروزجریمه شدم من اونجا نبودم بایدچیکارکنم

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام:باید از دفتر پلیس+۱۰ اقدام کنید

حسین

با عرض سلام

جناب از انجایی که میانه خوبی با گشت کنترل نامحسوس ندارم اگر بهم در جاده ایست بدن توجه نمیکنم و سعی میکنم فرار کنم اگر تونستم فرار کنم جوری که نتونن پیدام کنن یا تو جاده بعد از تعقیب و گریز فراوان جلومو بگیرن چه حکمی یا جریمه ای منتظرمه

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: بستگی به تخلف اون موقع داره اگه بخاطر سرعت و سبقت باشه سه روز ماشین میره پارکینگ

سيمانور

سلام جریمه های نظارتی هم دو برابر میشود؟؟

شماره موبایل
9365331126
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، خیر جریمه های دو برگی و دوربین دو برابر نمیشن

غلامرضا

سلام سرعت مجاز در بلوار رحمت شیراز ۶۰ کیلومتر بر ساعته با اینکه اکثر وقتها ماشین ها تا ۶۵ و گاهی ۷۰ هم رانندگی می کنن. جریمه نمی شوند خود من ۲ ساله که روزی ۲ با از این بلوار که حدود ۴ دوربین دارد رد می شوم ولی در برج ۱۲ سال ۹۸ مثل اینکه آقایان پلیس زحمت کشیدند و کنترل سرعت رو خیلی حساس کردند بنده ۶ بار جریمه شدم و تو نوضیحات هم نوشته شده تجاوز از سرعت مجاز (تا سی کیلومتر بر ساعت) به نظر شما جریمه تجاوز از سرعت مجاز تا سی کیلومتر چقدر عادلانه… مشاهده بیشتر »

شماره موبایل
9173247096
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، دوست عزیز تجاوز از سرعت تا سی کیلومتر یعنی سرعت مابین ۶۰ تا ۹۰ برسه دوربین جریمه میکنه و احتمالا الان حساس کردن دوربین رو که شاید از ۶۵ عکس بگیره

نیما

سلام من یه جریمه الصاقی داشتم که اصلا برگشو ندیدم الان هم دوبرابر شده چه جوری ممکنه دوبرابریش حذف بشه ممنون

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: در دفتر پلیس+۱۰ اعتراض کنید و بنویسید که برگه ایی ندیدید و دوبله اون رو حذف میکنن

معین

سلام وقتتون بخیر. من ۹۸/۱۱/۲۱ ۳۰تومان جریمه تسلیمی شدم و متاسفانه در زمان مقرر پرداخت نکردم الان در اردیبهشت۹۹ ک برگ خلافی گرفتم متوجه شدم ک مبلغ دوبرابر شده آیا امکان داره ک مبلغ مازاد را چشم پوشی کنن و اصل جریمه را پرداخت کنم. چون سیم کارتی ک مبالغ جریمه واسم روش فرستاده میشد را تغییر داده بودم ب این دلیل متوجه نشدم ک جریمه شدم. تا قبل از این در پرداخت جریمه ها خوش حساب بودم. لطفا راهنماییم کنید.

شماره موبایل
9137322494
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، متاسفانه معمولا تخلفات تسلیمی رو پاک یا کم نمیکنن ولی باز میتونید از دفاتر پلیس+۱۰ اعتراض خود رو ثبت کنید

معین

منظورم اصل خلافی نیست. منظورم دوبل شدنشه ک شده ۶۰ تومن

معراج

سلام. در تاریغ ۹۸/۰۶/۱۴ ثبت با دوربین شهری برام جریمه صادر شد ولی بعد گذشت ۶ ماه همان جریمه دوبرابر (در قالب دو قبض جداگانه با یک شناسه قبض و شناسه پرداخت واحد) شد. آیا خطایی در سامانه پلیس راهور صورت گرفته که جریمه ثبت با دوربین رو دو برابر کرده چون این نوع جریمه که دوبرابر نمیشه یا اینکه قانون بدون اطلاع شهروندان تغییر یافته. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، بله دقیقا اشتباه صورت گرفته و با اعتراض به پلیس+۱۰ حتما دوبله حذف میشه

سیامک

باعرض سلام ،اینترنتی پرینت گرفتم برام خلافی اومده همه دوبرگی و نظارتی هستن ولی دوبله شد چکار باید بکنم و اینکه در ازادراه بخاطرسرعت ۱۲۱ کیلومتر ۲۰۰ جریمه شدم شهرستان ایا زیاد ننوشته؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، جریمه های دوبرگی و دوربین دوبله نمیشن و اگر شدن حتما به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید

سیدمحمدصادق

باعرض سلام و ادب خدمت جناب سرهنگ بنده از طریق خلافی آنلاین متوجه شدم ۷۸۰ هزار تومن خلافی دارم ۱۲۰ هزار تومن ان را پرداخت کردم الان که رفتم تو سایت راهور که ببینم پرداخت بنده از خلافی ها کم شده دیدم تمام خلافی های دوبرگی دوبرابر شدن و حریمه ۷۸۰ هزار تومنی که ۱۲۰ هزار تومن ان را پرداخت کردم الان شده یه میلیون و سیصد وبیست هزار تومان .دلیلش چیه جناب .

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، جریمه های دوبرگی و دوربین دو برابر نمیشن و اگر شدن حتما به پلیس+۱۰ مراجعه کنید البته پعد از کرونا

سید علی ادینه

سلام من دوتا جریمه دارم یکی دوربین ویکی دوبرگی هر دوتا دوبرابر شدن باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

شماره موبایل
9159166595
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، دوربین و دوبرگی نباید دو برابر بشن لذا از دفتر پلیس+۱۰ پیگیر باشید

سید علی ادینه

با عرض سلام توسایت راهور واسم دوبرابر بود ولی وقتی به پلیس +۱۰رفتم همون جریمه قبلی بود به مسعول ان نشان دادم شوکه شد