کاهش مراجعات به مراکز معاینه فنی

کاهش مراجعات به مراکز معاینه فنی در تهران

در حالیکه این روزها بحران آلودگی هوای تهران و سایر کلانشهرها به یک مسئله جدی بدل شده است در سایه غفلت مسئولین میزان مراجعه به مراکز معاینه فنی کاهش یافته است. از آنجا که معاینه فنی به موقع خودروها نقش مهمی را در کاهش آلاینده ها ایفا می کند اهمیت توجه مسئولین ذیربط به این مسئله را دوچندان می کند.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به کاهش مراجعات در ۹ ماهه امسال تعداد مراجعات به مراکز معاینه فنی رل ۸ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل دانست در حالی که  سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار خودروی جدید پلاک می‌شوند و به آمار مشمولان انجام معاینه فنی اضافه می‌شود.

حسین مقدم در ادامه بیان داشت: سال گذشته از دو میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو که در تهران تردد دارند حدود ۵۰۰ هزار مورد آنها از خارج از تهران معاینه فنی خود را دریافت نموده اند که جای بررسی دارد و از وزارت کشور درخواست شده است به این موضوع رسیدگی کند.

سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار راننده جهت اخذ معاینه فنی به مراکز معاینه فنی در تهران مراجعه کردند و اگر شمار خودروها را دو میلیون و پانصد هزار در نظر بگیریم یعنی کمتر از نیمی از خودروها در تهران معاینه فنی خودرو انجام داده‌اند همچنین امسال طی ۹ ماه گذشته حدود ۶۰ درصد خودروهای تهران به مراکز خارج از تهران مراجعه کرده اند که این آمار هشداری است برای دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت کشور و باید بررسی شود.

از آنجا که نرخ‌های معاینه فنی در همه نقاط کشور یکسان است و در پایتخت هم دیگر خبری از صف‌های طولانی معاینه فنی نیست و تنها یک مرکز معاینه فنی آن هم معاینه فنی بیهقی در محدوده طرح است و مابقی خارج از طرح قرار دارد. علت مراجعه رانندگان به مراکز خارج از تهران برای دریافت معاینه فنی مشخص نیست.

در حال حاضر در تهران تعداد مراکز معاینه فنی از ۴۰ خط به ۵۴ خط رسیده است و ۸ واحد سیار هم به آن افزوده شده است و ظرفیت انجام روزانه ۱۰ هزار مورد معاینه فنی داریم.

مطلب پیشنهادی: آدرس مراکز معاینه فنی در تهران

مقدم در ادامه گفت: در برنامه سوم توسعه شهرداری در حال انجام  بررسی‌هایی هستیم که تا سال ۱۴۰۲  جذب ۸۰ درصدی خودروها را به مراکز معاینه فنی تهران داشته باشیم.

وزارت کشور بایستی دلیل مراجعه رانندگان تهرانی به مراکز اقماری معاینه فنی را ریشه‌یابی نموده و شرایط به صورتی فراهم شود که خودروهای تهران مکلف به انجام معاینه فنی تنها در پایتخت شوند.

‌در حال حاضر همه اتوبوس‌ها و تاکسی‌های تهران باید در تهران معاینه فنی خود را دریافت کنند. بر اساس بررسی‌هایی که در مراکز معاینه فنی کنار جاده‌ای انجام گرفته بیش از ۹۰ درصد کامیون‌ها معاینه فنی خود را از شهرستان‌ها دریافت کرده‌اند که ۲۰ درصد از تست آلایندگی مردود شدند.

به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از