پیش بینی وضعیت بازار خودرو در بهار ۹۸

پیش بینی وضعیت بازار خودرو در بهار ۹۸


در شرایط تورمی بازار خودرو، پیش بینی وضعیت آینده چندان آسان نیست. اما فربد زاوه کارشناس اقتصادی معتقد است که افزایش قیمت سایر کالاها و یا قیمت خودرو علت تورم نیست و این تورم است که بر کالاها اثر گذاشته است.

وی ادامه داد: اینکه گفته شود مردم تورم ایجاد می‌کنند اشتباه بوده و فقط می‌توانند از قوانینی که وجود دارد سوءاستفاده کنند که منجر به آشفتگی خواهد شد؛ علت این آشفتگی و همچنین ریشه تورم سیاست‌های دولت است، زیرا از ابزارهای انحصاری دولت‌ها محسوب می‌شود.

زاوه در ادامه افزود: وقتی در کشوری به واسط پایدار نبودن سیاست‌های پولی، عرضه و تولید، یک نقدینگی بزرگ بوجود می‌آید و زمانی که پایداری قوانین دچار اختلال می‌شود، انگیزه برای سرمایه‌گذاری بلند‌مدت از بین می‌رود و این نقدینگی به سایر بازارها سوق داده شده و باعث التهاب می‌شود.

این کارشناس اقتصادی درباره میزان عرضه خودرو، گفته: عرضه خودرو نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد کاهش داشته و این موضوع باعث شده کالای موجود در بازار قابلیت سفته بازی پیدا کند و در صورت افزایش تولید مشکل بازار خودرو حل می‌شود، اما این مشکل به دیگر بازارها کشیده خواهد شد.

وی با بیان اینکه عرضه کم و تورم از دلایل آشفتگی بازار هستند، گفت: بر اساس آمار وزارت صمت عرضه کم شده و از سوی دیگر سطح قیمت‌ها تقاضای واقعی ندارد و دلالان برای کسب سود بیشتر به این بازار هجوم می‌برند، اما آنان زیان خواهند کرد زیرا مشتری برای خودروی پژو۴۰۵ با قیمت ۹۰ میلیونی نیست و این موضوع باعث بوجود آمدن یک رکود بزرگ خواهد شد زیرا این خودروها مشتری آنچنانی ندارند.

زاوه در پایان تصریح کرد:  ما مشکل تامین و تخصیص ارز داریم و اگر این مشکلات حل نشود تورم نیز کاهش پیدا نخواهد کرد و منشا این مشکلات را باید در درون دولت پیگیری کرد.

خلاصه
پیش بینی وضعیت بازار خودرو در بهار 98
عنوان مقاله
پیش بینی وضعیت بازار خودرو در بهار 98
توضیحات
در شرایط تورمی بازار خودرو، پیش بینی وضعیت آینده چندان آسان نیست. اما فربد زاوه کارشناس اقتصادی معتقد است که افزایش قیمت سایر کالاها و یا قیمت خودرو علت تورم نیست و این تورم است که بر کالاها اثر گذاشته است. با وجود مشکل تامین و تخصیص ارز در صورت حل نشدن آن تورم نیز کاهش پیدا نخواهد کرد.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر
اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رای ثبت نشده)
Loading...

مطالب پربازدید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از