هزینه نقل و انتقال خودرو بر عهده کیست؟

هزینه نقل و انتقال خودرو و مالیات بر عهده خریدار است یا فروشنده؟

پرداخت هزینه های نقل و انتقال خودرو و این که خریدار یا فروشنده باید هزینه ها را پرداخت کند همواره جای بحث بوده است. اخیرا نیز هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو که به صورت آنلاین اخذ می شود به عنوان یکی از هزینه هایی است که برخی آن را بر عهده خریدار و برخی بر عهده فروشنده می دانند.

در سال ۱۴۰۱ طبق قانون باید مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از مراجعه به تعویض پلاک پرداخت شود. برای تعویض پلاک باید به صورت اینترنتی از سایت نوبت دهی تعویض پلاک نوبت بگیرید و این تنها در صورتیکه امکان پذیر است که مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کرده باشید.

لینک پرداخت مالیات در سایت نوبت دهی تعویض پلاک موجود است و می توانید به صورت آنلاین مالیات خودرو را پرداخت کنید. در ادامه می توانید به سامانه نوبت دهی تعویض پلاک مراجعه و نوبت بگیرید.

اما چه کسی باید هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کند؟

پرداخت هزینه مالیات خودرو به عهده مالک خودرو است و در واقع فروشنده به عنوان مالک خودرو باید این هزینه را پرداخت کند.

به غیر از هزینه مالیات هزینه عوارض شهرداری و هزینه خلافی خودرو نیز به عهده فروشنده می باشد. اما هزینه تعویض پلاک بر عهده خریدار است.

مبلغ مالیات برای هر خودرو چقدر است؟

مالیات برای خودروهای تولید داخل به میزان یک درصد قیمت کارخانه و برای خودرو های خارجی به اندازه ۲ درصد ارزش گمرکی در نظر گرفته شده است که باید به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز شود و مبالغ تعیین شده برای مالیات نیز به صورت سیستمی مشخص می شود.

هزینه تعویض پلاک چقدر است؟

در سال گذشته دو نرخ برای تعویض پلاک خودروها وجود داشت؛ خودروهای با ارزش بالای ۳۰۰ میلیون تومان، ۴۱۲ هزار تومان و خودروهای با ارزش پایین تر از ۳۰۰ میلیون تومان باید حدود ۲۶۲ هزار تومان برای شماره گذاری پرداخت می‌کردند. اما در سال جدید نرخ یکسانی برای شماره گذاری خودرو ها تعیین شده است و آن هم ۳۷۳ هزار تومان است. این مبلغ هم برای ماشینهای داخلی و هم وارداتی بوده که مصوبه مجلس است و دولت به راهور انتظامی ابلاغ کرده است.

عوارض شهرداری چگونه محاسبه می شود؟

در محاسبه عوارض سالیانه خودرو یا همان عوارض شهرداری، هر خودرو هزینه‌ای مختص به خود را داراست. ارزش هر خودرو از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص می‌شود و به وزارت اقتصاد ابلاغ می‌گردد. شهرداری‌ها هم در قالب یک دفترچه، ارزش خودروها را از وزارت اقتصاد دریافت می‌کنند. در این ارزش گذاری به مواردی مانند آخرین مدل خودرو توجه می‌شود. برای خودروهای داخلی به قیمت فروش کارخانه هم توجه می‌کنند و برای خودروهای خارجی و وارداتی به جای قیمت فروش کارخانه، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی در نظر گرفته می‌شود.

سپس فرمولی وجود دارد که در آن ارزش خودرو در عدد ۱/۵ ضرب و سپس نتیجه بر عدد ۱۰۰۰ تقسیم می‌شود. به عنوان مثال خودرویی با ارزش  ۱۰۰ میلیون تومان، عوارض سالیانه آن معادل این عدد خواهد بود: ۱۰۰میلیون ضرب در  ۱/۵ که معادل است با ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ و بعد این رقم بر ۱۰۰۰ تقسیم می‌شود و نتیجه برابر خواهد بود با: ۱۵۰۰۰۰ یعنی چیزی در حدود ۱۵۰هزار تومان. البته عدد ۱/۵  در طی سال‌ها متغیر است و باید دید که برای هر سال شمسی، تعرفه به چه صورت اعلام می‌شود.

امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
29 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
sara
11 روز قبل

با سلام ، من شنیدم مالیات و عوارض فروش خودرو های صفر ایرانی و چینی با خریداره، درسته ؟؟؟؟؟!!!!!!

حمید
3 ماه قبل

سلام من ۹ماه یعنی بعد از سال ۴۰۱ ماشین گرفتم و فروشنده سند وکالتی داده بود من یک ماه برم تعویض پلاک و نرفتم حالا فروختم دارایی مالیات برعهده چه کسی است خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

عباس
8 ماه قبل

واقعا به مردم ظلم میکنین
پارسال کوییک ۲۶۰ تومن بود مالیاتش ولی امسال ۱۶۰۰
بعد از مشتری دوبار مالیات میگیرن
از کمپانی میخری یکبار مالیاتشو میدی
بخوای بفروشی هم یکبار!!!

اتل
پاسخ به :   عباس
2 ماه قبل

متاسفانه همین طوره

همشهری
8 ماه قبل

نظر این هست که دولت جیب بر فقط میخواد جیب این ملت رو خالی کنه،،این پولا کجا میره خدامیدونه

هادی
9 ماه قبل

سلام
ببخشید واسه تعویض پلاک ماشین باید اول خلافی و هزینه نقل و انتقال سند ماشین زده بشه ، بعدش میخاستم بدونم این هزینه ها بر عهده کیست ؟

فرهادآذرنیا
1 سال قبل

باسلام.جهت فروش خودرو به سامانه مراجعه کردم ومبلغ عوارض نقل وانتقال خودرو پرداخت کردم وجهت تعویض پلاک با خریدار به مشکل برخوردیم ودیگر ماشین رو واگذار نکردم سوال اینکه اگه امسال ماشین نفروشم مبلغ پرداختیم چی میشه آیا به سال بعد منتقل میشه؟

محسن
پاسخ به :   فرهادآذرنیا
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر عوارض و مالیات تا پایان سال جاری هستش و برای سال بعد دوباره تسویه مالی بشه

سجاد
1 سال قبل

سلام بنده فردا می‌خوام ماشین خریداری کنم
فروشنده میگه هزینه دفتر خانه را می‌دهد و وکالت به بنده بدهد که کارهای ماشین را انجام بدم اینجا مالیات و تعویض پلاک را چگونه از فروشنده بگیرم

محسن
پاسخ به :   سجاد
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر مبلغی به عنوان وثیقه نزد خودتون نگه دارید تا پایان کارهای اداری بعد از تعویض پلاک تسویه حساب کنید.

م.پ
1 سال قبل

چرا بعهده مالک هست، مالک اجر در سند ماشین نگاه کنید مالیات و هزینه شماره گذاری را پرداخت کرده، اصولا الان هم خریدار باید پرداخت کنه، ضمن اینکه شما وقتی جنسی میخرید مالیاتش رو شما پرداخت میکنید نه فروشنده

موسیو
پاسخ به :   م.پ
1 سال قبل

دوست عزیز کاربر و استفاده کننده وسیله شما بودید طی این سالها استهلاک رو شما سوزاندید فرد خریدار مربوط نیست چون کاربر جدید محسوب میشه، در زمینه مالیات باید بگم ک شما جنس نو و استفاده نکرده میخرید مالیات رویداد.

نوید
پاسخ به :   م.پ
9 ماه قبل

مهندس شماماشینوسوارشدی عشق وحالتوکردی خلافتوکردی حالا میخوای خریدارپرداختش کنه مثل اینه که پول غذاتویکی دیگه پرداخت کنه

علیرضا لاجوردی حسینی
1 سال قبل

با سلام با توجه به فرمول ذکر شده هزینه یک دستگاه پژو ۲۰۶تیپ۲مدل۸۷بین ۱۵۰تا۱۹۵هزار تومان است در حالیکه به من عدد ۵۲۴هزار تومان اعلام شد و فروشنده هم زیر بار پرداخت نمی‌رود و تهدید به توقیف پلاک مینماید در حالیکه پول ماشین را ۳سال پیش از من گرفته و برج ۱۲سال ۱۴۰۰وکالت بنامم تنظیم شد

حسین افتخاریان فر
1 سال قبل

سلام ماشین صفر از نمایندگی گرفتم تمام مالیات هارو پرداخت کردم و ۲ ماه بعد فروختم خواستم ببینم مالیات باز باید پرداخت بشه ( نقل و انتقال)

حمید
1 سال قبل

باسلام درود خدمت استاد محترم.خواستم بدونم که من مردادسال گذشته یک سمندمدل ۸۶خریدم وماشین روازبنگاه دارخریدم .وتا امروز هنوز نه سند زده برام ونه تعویض پلاک کردم.وتازه ازقانون جدیدمالیات باخبرشدم.ودیروز که رفتم دربنگاهی که ماشین روخریدم.برای تعویض پلاک.بنگاهی میگه مالیات روشما بایدپرداخت کنید.وروزی که قصدفروش ماشین رو داشته باشی باید دوباره مالیات پرداخت کنی .به دوبار.حالا شما راهنمایی کنید که چیکاربایدبکنم.بازم تشکرمیکنم از شما استادبزرگوارکه وقت ارزشمند تون رودراختیارما میگذارید.درپناه حق باشید.یا علی

هستی
1 سال قبل

سلام ببخشید سال ۱۴۰۰ماشین خریدم و تعویض پلاک بدون پرداخت مالیات انجام دادم ولی حالا داخل سایت متوجه شدم یک و خورده ای مالیات داره
این مالیات به عهده کیست؟؟

مرتضی
1 سال قبل

سلام من دارم ماشینمو میفروشم به قیمت ۱۲۳میلیون میخاستم ببینم مالیاتش چغدر میشه

علی ثانی
پاسخ به :   مرتضی
1 سال قبل

سلام یحتمل بستگی به نرخ فعلی قیمت کارخانه خودرو شما داره و یا اخرین نرخ اعلامی کارخانه
چون به نسبت سال تولید هزینه مالیات ناچیز میشه و این دولتمردان دنبال پولند

سلمان
1 سال قبل

سلام پراید صفر ۹۸ دارم میخام بفروشم وکلاتی محضر برم به نام خریدار کنم هزینه نقل و انتقال خودرو چقدر میشه ؟
نقل و انتقال تمام هزینه های تعویض پلاکه یا هزینه جدا است ؟

Armin
1 سال قبل

تاثیر گذار بود توضیحات

Last edited 1 سال قبل by Armin
مجتبی
1 سال قبل

سلام، مگر مالیات تنها برای خوردوهای بالای یک میلیارد تعلق نمیگیرد؟؟ پراید مدل ۹۹ هم مالیات داره؟؟؟

Armin
پاسخ به :   مجتبی
1 سال قبل

ن داداش اینا ب پول‌مفت خوردن عادت دارن از ما‌میگیرن میدن بچه هاشون اون‌ور دنیا باهاش حال میکنن

ساشا
1 سال قبل

سلام عرض ادب، بنده یک دستگاه پراید سال ۱۳۹۹ خریداری کردم الان تعویض پلاک بخوام بکنم، مالیات به عهده من هست یا فروشنده، خواهش میکنم ازتون یه راهنمایی کنید، فروشنده میگه مالیات به عهده من هست، چکار کنم

حسن خلقی
پاسخ به :   فرمون
1 سال قبل

سلام من یه ماشینی رو فرخته ام عوارض و مالیتش رو دادم وکالت دادم رفته تعویض پلاک حالا میگه باید خرج محضر و عوارض پلاک رو بدی می خوام بدونم که درست میگن ایشون

مهدی
پاسخ به :   ساشا
8 ماه قبل

سلام بله به عهده شما هست…قانون کلی این هستش