نکات مهم بعد از تصادف

انواع کروکی و نحوه اعتراض به نظر کارشناس تصادف

انواع کروکی

کروکی همان گزارش پلیس از صحنه تصادف است. در کروکی مکان، تاریخ، زمان دقیق و جزییات محل حادثه و از همه مهمتر علت تامه تصادف و نظر کارشناس تصادف در آن ثبت می‌شود.ارائه کروکی برای دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه در برخی تصادفات لازم نیست ولی در مواردی ضروری است که توضیح داده خواهد شد .

کروکی سازشی: کروکی است که در یک صفحه تنظیم شده و تمام اطلاعات و مشخصات طرفین حادثه و شرح حادثه در آن نوشته می‌شود.

کروکی غیر سازشی (شورا): کروکی است که دارای دو صفحه بوده و در صفحه اول آن اطلاعات و مشخصات طرفین حادثه، حالت خودروها یا عابران و چگونگی وقوع تصادف شرح داده می‌شود.

در صفحه دوم نیز مشخصات افسر راهور ناجا، جزییات و علت‌های وقوع حادثه نوشته می‌شود.

 

شرایط دریافت کروکی سازشی چیست؟

۱- در صورتی که خسارت وارده به یکی از طرفین تصادف بیش از مبلغ ۷میلیون و پانصد هزار تومان باشد.
۲- در صورتی که خسارت وارده از سقف تعهدات مالی بیمه نامه بیشتر نباشد.
۳- طرفین تصادف نسبت به تقصیر خود معترض نباشند.

 

شرایط دریافت کروکی غیر سازشی چیست؟

۱- در صورتی که خسارت وارده از سقف تعهدات مالی بیمه نامه بیشتر باشد.
۲- یکی از طرفین تصادف یا هر دو آنها فاقد گواهینامه معتبر باشند.
۳- یکی از طرفین تصادف یا هر دو فاقد بیمه نامه شخص ثالث معتبر باشند.
۴- یکی از طرفین تصادف نسبت به تقصیر خود معترض باشد.
۵- در صورتی که تصادف جرحی یا فوتی باشد.
۶- طرفین تصادف بخواهند اقدام قضایی انجام دهند (افت قیمت و …)

 

در چه شرایطی نیاز به دریافت کروکی نیست؟

برابر توافقات مابین پلیس راهور و بیمه مرکزی در حال حاضر برای تصادفات با خسارت تا سقف ۷میلیون و هفتصد هزار تومان نیازی به ترسیم کروکی نیست و با نظر کارشناس پلیس راهور و مشخص شدن مقصر و غیر مقصر و تبادل مدارک و با مراجعه هر دو خودرو (مقصر و غیر مقصر) به شرکت‌های بیمه خسارت پرداخت می‌گردد.

 

اعتراض به نظر کارشناس در تصادفات

در بعضی از تصادفات مراجع قضایی ممکن است راسا یا با درخواست اصحاب دعوی قرار ارجاع به امر کارشناسی را صادر کند. به عنوان مثال در موضوع تصادف اگر به نظریه کارشناس اولیه اعتراضی صورت گیرد در مرحله اول هیئت سه نفره کارشناسان تصادف تعیین و به موضوع رسیدگی خواهد شد و چنانچه باز هم مورد اعتراض قرار گیرد بنا به تشخیص مقامات قضایی، هیئت‌های بعدی تعیین خواهند شد.

باتوجه به ماده ۲۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹، کارشناسان باید مورد وثوق بوده و دارای صلاحیت در رشته مربوط به موضوع باشند و در صورت تعدد آنها به قید قرعه انتخاب شده و عده منتخبین باید فرد باشد تا در صورت اختلاف نظر، نظر اکثریت ملاک عمل قرار گیرد. این مورد در زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین تصادف به نظر کارشناس اولیه اعتراض دارد. لذا بعد از ترسیم کروکی به دادگاه مراجعه و اقدام به اعتراض به نظر کارشناس تصادف می‌کنند و یا اینکه قاضی بررسی‌کننده پرونده تصادف نظر کارشناس تصادفات را مطابق واقع نداند و از نظر کارشناسان بدوی برای اعلام نظریه دعوت می‌کند.

مطلب پیشنهادی  نحوه تشخیص مقصر در تصادفات رانندگی
اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رای ثبت نشده)
Loading...

مطالب مرتبط

147
دیدگاه بگذارید

71 نظرات
76 پاسخها
2 دنبال کنندگان کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
71 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
علی

سلام خدمت جنای سرهنگ حسنوند و عرض خسته نباشید من چند روز پیش تصادف کرده و چون دختر مالک ماشین پشت فرمان بودن گفتن خسارت بیمارستان رو میدن ولی بعد از ترخیص من گفتن که از بیمه میخوان استفاده کنن و ازم با خواهش التماس گفتن که بگم خود مالک ماشین پشت فرمان بوده و من قبول کردم ،شکوائییه در کلانتری و بازجویی انجام شده و پرونده به دادسرا رفته ،حال پدرش میگه همون بگو دخترم نشسته ،من الان راستش به قاضی بگم مشکلی ایجاد نمیکنه که چرا حرفم دوتا شده ، که چرا تو کلانتری حرف دیگری زدم و… مشاهده بیشتر »

مقدم

لذا با توجه به اينکه نه تنها ماشين من بدون رنگ بوده است بلکه بنده ۱۰ سال تخفيف بيمه خودرو دارم و از طرفي برآورد خسارت مربوط به سمت چپ ماشين بوده و هزينه هاي تعميرات جلوبندي و سمت راست ماشين در نظر گرفته نشده است، خواهشمندم نسبت به تامين مابقي هزينه هاي متحمل شده توسط اينجانب راهنمايي فرماييد.

کارشناس

سوال نامفهوم است و سوالی مطرح نشده

سلام

سلام
من در یک کوچه در حال دور زدن بودم
بعد از دور زدن و در حال استقرار در لاین خودم بودم ک ماشین روبرو با سرعت زیاد سر رسید و به جای ترمز، انحراف به چپ داشت و به قصد فرار از سمت چپ با ماشین بنده برخورد داشت. (سمت شاگرد دو ماشین بهم خورده است.)
در اینکه من مقصر هستم شکی نیست
اما اینکه طرف مقابل با سرعت بالا و نیز با انحراف به چپ به ماشین بنده زده، آیا درصدی از تقصیر شامل حالش می شود؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
بستگی به نوع برخورد داره و اگر به پلیس زنگ زدید و کارشناسی شده باشه گاها سهم مساوی هم میشه داد ولی شما درصد مقصریتون بیشتره

کامیار

با عرض سلام و خسته نباشید . من در اتوبان در بین لاین سرعت و لاین سوم بودم . که به ترافیک ناگهاتی برخورد کردیم . و من ماشین رو نگه داشتم . اما ماشین پشتی با یه سرعت خیلییی زیاد به من زد . و باعث شد که منم از جلو به ماشین دیگری برخورد کنم . و بعد من چون به بیمارستان منتقل شدم . حضور نداشتم راجع به تصادف صحبت کنم . و کارشناس کروکی را ۵۰ ۵۰ کشیده . یعنی هر ماشین نسبت به ماشین جلویی مقصر است . میخواستم ببینم . من در حالت ایست… مشاهده بیشتر »

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
اگر شما ایست کرده باشید و‌خودرو از پشت با شما برخورد کند او نسبت به شما و بقیه مقصر است لذا اعتراض کنید و کروکی را امضاء نکنید و در خواست کروکی شورا کنید

ارمان

باسلام و خسته نباشید بنده دیروز غروب با ۲ ماشین دیگر که یکی جلوی من و دیگری عقب بود در دور برگردان منتظر دور دادن بودیم که ماشین سومی اومد از پشت به ماشین عقب من زد و اونم به من زد و‌ منم به جلویی. ماشین جلوی من خسارت ندیده و‌قبل اومدن مامور رفت. مامور که اومد گفت چون ما متوقف بودیم ماشین اخریو مقصر برای همه دونست. اونجا من متوجه خسارت به کاپوت جلوم نشدم و فقط به سپر عقب اشاره کردم و تو گزارش هم برای من فقط خسارت عقب ماشینو زده. شب متوجه شدم و الان… مشاهده بیشتر »

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
نظر افسر درسته و شما باید قبل از رفتن ماشین جلویی بازدید میکردید لذا کاری نمیشه کرد

اردشیر

باسلام من هفته پیش در حدود ۱۵ کیلومتری شهر قم و در اتوبان قم در حال رانندگی در لاین وسط بودم که یک خودرو که میخواست از بین ماشین من و ماشین سمت راست من به شکل غیرمجاز سبقت بگیره با من برخورد کرد و باعث آسیب دیدگی ماشین من و خودش شد. پس از حضور کارشناس راهور، ایشان مقصر را ۵۰-۵۰ اعلام کردند، با وجودی که من هیچ تخلفی نکرده بودم. ایشان گفتند که به صورت توافقی خودتون حسارت خودتون را تقبل کنید. حالا با توجه به گذشت یک هفته و این نکته که من کاملا قانون را رعایت… مشاهده بیشتر »

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
اگر کروکی کشیده باشند و هر دو امضاء و قبول کرده باشید و با کروکی نشده باشه و توافق کرده باشزد نمیتوان اعتراض کرد و اعتراض باید قبل از ترسیم کروکی یا توافق باشد و درخواست کروکی غیرسازشی میکردید

علی

سلام و خسته نباشید :
بنده در یک تصادف به جای گفتن از سمت راست با خودرو برخورد کردم سهواً در بازجویی کلانتری گفتم از سمت چپ برخورد کردم ،شکوائیه به دادسرا رفته ،تو دادسرا درستش بگم به کارشناس داسرا مشکلی ایجاد نمیشه در روند پرونده .یا به افسر که کروکی فرضی میکشه بگم ؟ ممنون

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
خیر مشکلی نداره و بگید که استباه گفتید و کارشناس از نحوه برخورد و تصادف میتواند تشخیص دهد

علی

مرسی از پاسخ و جواب دهی سری

امیر

سلام خسته نباشید
من ساعت ۱۰ شب با موتور سیکلت از سمت راست ماشینی که پشت چراغ قرمز بود به با سرعت آروم به قصد توقف که ناگهان درب را باز کرد و با برخورد به من باعث افتادنم به زمین و جراحت دستم شد ،میخواستم بدونم مقصر ایشون هستن ،درب ماشین از بیرون به من برخورد کرده نه داخل درب ،متشکرم 🙂

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
صد در صد ایشون مقصر هستند بعلت باز کردن درب خودرو بطور ناگهانی مقصر هستند

امیر

ممنونم جناب سرهنگ ،سلامت باشی

Mohsen

سلام منساعت ده شب هز چراغ سبز رد شدم ویک ماشین پژو از چراغ قرمز رد شد وبه هم برخورد کردیم راهنمایی امد ومن را به بیمارستان بردن افسر با نظر شواهد در صحنه تشخیص داده که پژو از قرمز رد شده واو را مقصر کرده است نظر شما چیست

کارشناس

(نظر کارشناس راهور سرهنگ حسنوند) : اگر پژو از چراغ قرمز عبور کرده صد در صد مقصر است و شما هم پیگیر مراحل درمانی خود باشید و تا رای دادگاه پیگیری کنید

محمد

باسلام در خیابان اصلی در حال حرکت بودم که میخواستم به راست بپیچم و وارد فرعی بشم یک ماشین دیگه از عقب به سپر ماشین من زد و افسر من را مقصر ۱۰۰ درصد تصادف معرفی کرد و از توضیح در مورد اینکه چرا مقصر کامل هستم علی رقم تاکید من خودداری کرد و جواب درستی نداد فقط گفت مقصر هستی از کارشناس محترم سوال دارم که چرا اگر یک ماشین از اصلی به فرعی بپیچه مقصر هست و من چطور میتوانستم از خودم دفاع کنم در ضمن کسی که از عقب به سپرماشین من زد گفت ک من بطور… مشاهده بیشتر »

کارشناس

(نظر کارشناس راهور سرهنگ حسنوند) : دوست عزیز پلیس شما را بخاطر گردش ناگهانی مقصر اعلام کرده در صورتی که از نحوه برخورد دو خودرو میتوان فهمید که چه کسی انحراف داشته و چه کسی از پشت زده است