نحوه تشخیص مقصر در تصادف

نحوه تشخیص مقصر در تصادفات رانندگی

( آخرین به روزرسانی : ۹۸/۰۳/۲۰ )

تصادف در میدان

تصادف در میدان

توضیحات :

وسیله نقلیه شماره ۱ وارد میدان می‌شود که با وسیله نقلیه شماره ۲ که در حال گردش به دور میدان بوده برخورد می‌کند .

علت :

بی احتیاطی از جانب وسیله نقلیه شماره ۱ به علت عدم رعایت حق تقدم نسبت به وسیله  نقلیه شماره ۲ تشخیص داده شد . 

استناد قانونی

بند پ ماده ۱۳۷ آیین نامه راهنمایی و رانندگی

  • حق تقدم عبور وسایل نقلیه در تقاطع‌ها و میدان‌هایی که هیچگونه علامت و چراغ راهنمایی و رانندگی وجود نداشته‌باشد، به ترتیب زیر است:
  •  الف ـ در تقاطع هم‌عرض اگر دو وسیله نقلیه‌ای که روبروی یکدیگر در حرکتند بخواهند با هم وارد خیابان مجاور واحدی شوند، حق تقدم عبور با وسیله‌ای است که به‌سمت راست گردش می‌کند.
  •  ب ـ هرگاه دو یا چند وسیله نقلیه از دو یا چند راه مختلف به تقاطع هم عرض برسند، حق تقدم عبور با وسیله نقلیه‌ای است که در طرف راست وسیله نقلیه دیگر قرار دارد.  
  • پ ـ هنگام ورود به میدان‌ها حق تقدم عبور با وسایل نقلیه‌ای است که در درون میدان در حال حرکت هستند.

تصادف فرعی به اصلی

 

تصادف در فرعی به اصلی

توضیحات :

وسیله نقلیه شماره ۱ بدون رعایت حق تقدم وارد خیابان اصلی می‌شود که با وسیله نقلیه شماره ۲ که در مسیر مجاز خود در حال حرکت بوده و جهت فرار از تصادف (آثار خط ترمز نشان دهنده مسیر اولیه است) به مسیر مخالف منحرف و با وسیله نقلیه شماره ۱ برخورد می‌کند .

علت :

بی احتیاطی از جانب وسیله نقلیه شماره ۱ به علت عدم رعایت حق تقدم نسبت به وسیله  نقلیه شماره ۲ تشخیص داده شد. 

استناد قانونی

ماده ۱۳۸ آیین نامه راهنمایی و رانندگی

در برخورد راه اصلی با راه فرعی حق تقدم با وسیله‌ای است که از راه اصلی عبور می‌کند. رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی می‌شوند، باید پیش از ورود به راه اصلی، در صورت لزوم توقف نموده و پس از رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه‌ای که در مسیر مجاز خود در راه اصلی و با سرعت مجاز عبور می‌کنند، وارد این راه بشوند.

ماده ۱۳۸ آیین نامه راهنمایی و رانندگی

رعایت مقررات ماده (۱۳۸) برای وسیله نقلیه‌ای که از راه خصوصی یا شانه راه یا گاراژ یا کوچه یا تعمیرگاه و مانند آنها به معابر عمومی وارد می‌شود نیز لازم است.

 

تشخیص خیابان اصلی از فرعی

خیابان اصلی :

راهی است که در برخورد با راه های دیگر، عرض سواره روی آن بیشتر است و یا با نصب علایم راهنمایی و رانندگی، اصلی تلقی شده و در غیر این صورت در سمت راست راه دیگر قرار دارد .

خیابان فرعی :

راهی است که در برخورد با راه های دیگر، عرض سواره روی آن کمتر اسـت و یا با نصب علائم راهنمایی و رانندگی، فرعی تلقی شده و در غیر این صورت در سمت چپ راه دیگر قرار گرفته باشد.

 

حق تقدم با کیست؟

حق تقدم عبور وسایل نقلیه در تقاطع ها و میدان هایی که هیچگونه علامـت و چـراغ راهنمایی و رانندگی وجود نداشته باشد، به ترتیب زیر است :

الف- در تقاطع هم عرض اگر دو وسیله نقلیه ای که روبروی یکدیگر در حرکتنـد بخواهنـد بـا هـم وارد خیابان مجاور واحدی شوند، حق تقدم عبور با وسیله ای است که به سمت راست گردش می کند .

ب- هرگاه دو یا چند وسیله نقلیه از دو یا چند راه مختلف به تقاطع هم عرض برسـند، حـق تقـدم عبور با وسیله نقلیه ای است که در طرف راست وسیله نقلیه دیگر قرار دارد .

پ- هنگام ورود به میدان ها حق تقدم عبور با وسایل نقلیه ای است که در درون میـدان در حـال حرکت هستند .

ت- در سه راه ها حق تقدم عبور با وسیله نقلیه ای است که به طور مسـتقیم و در سـمت و مسـیر مجاز حرکت می کند حتی اگر عرض خیابانی که مسیر آن است از عرض راه تلاقی کننده کمتر باشد.

در برخورد راه اصلی با راه فرعی حق تقدم با وسـیله ای اسـت کـه از راه اصـلی عبـور می کند. رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی می شوند، باید پیش از ورود به راه اصلی، در صورت لزوم توقف نموده و پس از رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه ای که در مسـیر مجـاز خـود در راه اصـلی و بـا سرعت مجاز عبور می کنند، وارد این راه بشوند .

در راه های مسطح که دو طرف راه منتهی به کوه و پرتگاه می باشد حـق تقدم عبـور بـا وسایل نقلیه ای است که در طرف پرتگاه قرار دارند .

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

372
دیدگاه بگذارید

172 نظرات
200 پاسخها
6 دنبال کنندگان کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
174 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
محمدی

با سلام خسته نباشید.در پارکینگ عمومی درحال پارک بصورت دنده عقب در حال پارک بودم که فاصله سمت راست با ماشین بغلی حفظ شود و سمت چپ به طول ۱۰تا ماشین خالی بود نمیدونم کی ی ماشین با فاصله کم اومده بغل دستم نگاه داشته و بغل سپر سمت لاستیک برخوردی با ماشین بغلی داشت افسر اومد داخل پارکینگ نشد و از خیابان نظر خودشونو اعلام کردن گفتن دنده عقب مقصره سوالم اینجاست که مگه حق تقدم با اونی نیست که در حال پارک بوده

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
البته در پارکینک چون ملک خصوصی تلقی میشه پلیس ورود نمیکنه ولی قانون دنده عقر و پارک در پارکینگ صادق نیست

حسین

سلام. عرض ادب. در چهارراهی خودروی اول با چراغ سبز و با مسیر مستقیم، در اثر بی احتیاطی و عدم توجه به جلو به انتهای خودروی دوم با مسیر عمود بر مسیر خودروی اول ولی با چراغ چشمک زن زرد برخورد میکند. راننده خودروی اول به بی توجه بودنش نسبت به مسیر مستقیم برای لحظه‌ای اذعان داشته(یعنی لحظه‌ای حواسش به جلو نبوده و خودروی دوم رو که ضمن احتیاط در حال عبور بوده، ندیده). میخواستم بدونم مقصر کیست؟ اگر مقصر خودروی دومی است، خودروی دوم چگونه میتواند از مسیر جریان عبور کند(همیشه چراغ چشمک زن است) که در صورت زدن… مشاهده بیشتر »

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند):
دوست عزیز بنظر من ترکیب چراغ در این چهارراه مشکل داره و در چهارراه یا باید تمه چراغها اتومات و یا همه چشمک زن زرد و قرمز باشه ولی حتما شرایط اون چهارراه اینجوری ایجاب میکرده ولی در این تصادف حق با خودروی اول است که چراغ براش سبزه و خودروی دوم که چراغش چشمک زنه باید ضمن رعایت جانب احتیاط در صورت لزوم توقف کند

رها

میخواستم ببینم گلگیر سمت راننده به در عقب صندلی شاگرد بخوره مقصر منم یا کسی که گرفته سمته من

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
دوست عزیز اینطور نمیشه به صراحت گفت که کی مقصره . در تصادفات بغل به بغل باید دقیق بررسی کرد و بهد نظر داد چون هر دو حالت امکان داره

بهروز

با سلام و خسته نباشید.من در حال حرکت در راه اصلی بودم که خوردویی سمت چپ من در لاین اتوبوسا در حال حرکت بود با رسیدن به گارد ریل جدا کننده خط اتوبوس قصد داشت وارد خط اصلی شود چرخ جلو سمت راننده اش برخورد کرد با گارد ریل و ماشینش چرخید و با بغل وسط جاده افتاد وبا من برخورد کرد و جلوی ماشین من به قسمت گلگیر عقب سمت راننده اش برخورد کرد،لطفا بفرمایید مقصر حادثه چه کسی هست؟؟با تشکر

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
قطعا ایشون بعلت عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه باعث تصادف با شما شده و مقصر است

بهروز

ممنون و متشکرم .خداوند بزرگ جنابعالی را که وقت گذاشته سوالهای مردم رو مطالعه و با دقت و تخصص عالی جواب میدهید سلامت و موفق نگه دارد.

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
ممنونم از ابراز لطفتون
در خدمتتون هستم
انشاءالله تونسته باشم کمکی کرده باشم

محسن

با سلام ماشینی تو خیابون بدون منع دور زدن ،در حال دور زدن و کاملا ایست کرده و ماشین دیگه با سرعت و بدون ترمز و کج کردن مسیرش مستقیم بهش میزنه (جای برخورد نیمه عقب ماشین روی درب عقب سمت شاگرد) . مقصر کدومشون هستن

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
اگر خط ممتد نبوده و درو زدن ممنوع هم نبوده اگر سرعت اون خودرو غیر مجاز بوده میشود ۵۰ درصد به طرفین یا حتی در شرایطی میتوان راننده ایی که مستقیم میرود را مقصر دانست

مسعود متکی

سلام و خسته نباشید
بنده دقیقا با همین حالت تصادف کردم یعنی در حال دور زدن بودم ولی همکاران راهنمایی بنده رو صد در صد مقصر دونستند.
آیا می توان به کروکی صادره اعتراض نمود؟
با تشکر

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
بله میتوانید بامراجعه به شورای حل اختلاف و ثبت اعتراض درخواست کلرشناس رسمی دادگستری کنید تا دوباره تصادف شما بررسی و توشط قاضی حل اختلاف رای صادر بشه

دانیال

سلام.در تصادف سر سه راه،دو اتومبیل بادنده عقب باهم برخورد کردند.یک اتومبیل در مسیر مستقیم و اصلی درحال عقب رفتن و اتومبیل دیگ از فرعی به اصلی در دنده عقب.کدامیک مقصر است؟

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
خودرویی که از فرعی به اصلی در حال دنده عقب هست نسبت به دیگری مقصر است

احسان

با سلام تصادفی اتفاق افتاده و عکس هاش موجوده ، چجوری باید عکس ها رو بفرستم و شرح بدم جریان رو تا در مورد مقصر راهنمایی کنید

سلام دوست عزیز لطفا به این آی دی farmoonsupport@ در تلگرام ارسال کنید

سحرپازوکی

با سلام میخواستم ماشینیدوبله پارک کرده و ثابت بوده و ماشین دومی برای پارک کردن اقدام میکنه که ناگهان ماشین اولی شروع به حرکت کرده و درب عقب و گلگیر عقب ماشین دومی با چراع جلوماشین اولی برخورد کرده میخواستم بدونم مقصر کیه؟؟

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
مقصر خودرویی است که قصد خروج از پارک راداشته

khma

با سلام ماشینی تو خیابون با خط ممتد دور میزنه و کاملا ایست کرده و ماشین دیگه با سرعت بالاتر از حد مجاز به طوری که خطش رو اسفالت میفته بهش میزنه . مقصر کدومشون هستن

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
مقصر خودرویی است که قصد دور زدن از روی خط ممتد را داشته است

محمد

با سلام
یه ماشین پارک دوبله ایستاده است و تازه میخواد حرکت کنه
ماشین دوم به صورت ناگهانی و با سرعت زیاد میخواد وارد پارک بشه
عقب ماشین دومی میخوره به گلگیر جلو و سپر ماشین اولی
مقصر کیست؟؟

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
حق تقدم با کسی است که قصد انجام پارک دوبله را دارد