نحوه اعتراض به خلافی خودرو

نحوه اعتراض به خلافی خودرو و کم کردن خلافی

نحوه اعتراض به خلافی خودرو: در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات راهنمایی و رانندگی دو فرآیند وجود دارد.

در فرایند اول اعتراض به قبض جریمه است؛ در صورتی که فرد به برگ جریمه اعتراض داشته باشد باید به مرکز اجرائیات پلیس راهور مراجعه و موضوع شکایت خودر را در مطرح کند، اینگونه موارد قابل رسیدگی و اصلاح است.

در فرایند دوم اگر فردی نسبت به صورت وضعیت تخلفات اعتراض داشته باشد ابتدا به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می‌کند و در خواست اعتراض می‌دهد، این درخواست از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال شده و اجرائیات برابر قانون ظرف مدت حداکثر ۲۴ ساعت باید موضوع را رسیدگی و پاسخ دهد که البته این رسیدگی معمولا در کمتر از چند ساعت رسیدگی و پاسخ داده می‌شود.
در این مرحله اگر متقاضی قانع شد نسبت به پرداخت جریمه اقدام می‌کند، ولی در صورتی که قانع نشده باشد می‌تواند به واحد رسیدگی پلیس راهور مراجعه نماید، که در این واحد یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی تخلفات را بررسی و حکم نهایی در این مورد را قاضی صادر می‌کند، لذا در این مرحله رای صادر شده قطعی بوده و قابل اعتراض نیست.
مهلت اعتراض به خلافی و یا قبوض جریمه صادر شده، طبق ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع راننده می رسد، تعیین  شده است.

در صورتی که متخلف در مهلت قانونی ذکر شده اعتراض خود را تسلیم نکند، یا ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ رای واحد رسیدگی، جریمه را پرداخت نکند، بایستی جریمه را به مآخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.
رانندگان و مالکان خودرو‌ها می‌توانند با استفاده از روشهای مختلف استعلام و پرداخت خلافی خودرو قبل از اتمام مهلت قانونی اعتراض، خلافی خود را استعلام نموده و در صورت اعتراض برابر دستورالعمل ذکر شده مراجعه کنند.

مطلب پیشنهادی  خلافی خودرو (از همینجا آنلاین خلافی بگیر)

آدرس مراکز اعتراض به خلافی خودرو در تهران بزرگ

منطقه ۲۱ -تهرانسر ـ انتهای بلوار یاس تلفن: ۴۴۵۳۸۸۰۸

منطقه ۱۶ -خیابان بعثت ـ خیابان رجائی جنوبی ـ خیابان هلال احمرـ مقابل سیلو تلفن:۵۵۳۳۰۳۰۷

منطقه ۱۲ -واحد شماره ۳ مستقر در منطقه ۱۲ پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: خیابان شوش نرسیده به میدان شوش پشت بوستان بهاران جنب کلانتری ۱۱۲

منطقه ۱۴ -خیابان نبرد ـ میدان نبرد ـ انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی تلفن: ۳۳۰۵۷۵۲۸

منطقه ۱ -واحد شماره ۵ مستقر در منطقه یک پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: بزرگراه ارتش بلوار اوشان نبش میدان اوشان

منطقه ۱۰ -بزرگراه نواب ـ تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان ـ ایثارگران و خانواده شهداء) تلفن: ۵۵۴۳۷۱۶۱

منطقه ۲۰ -شهرری ـ خیابان استخر ـ روبروی فروشگاه شهروند تلفن: ۵۵۹۰۲۱۱۰

منطقه ۳ -بزرگراه حقانی ـ نرسیده به تقاطع جهان کودک ـ مقابل پارک آب و آتش تلفن: ۸۶۰۸۳۲۴۴

منطقه ۲۲ -همت غرب ـ آزادگان جنوب ـ شهرک گلستان ـ بلوار گلها ـ خیابان یاسمن جنوبی تلفن: ۴۴۷۳۶۸۴۰

منطقه ۱ -واحد رسیدگی دادسرای ناحیه ۳۲. آدرس: خیابان آزادی نبش رودکی پشت راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ

در سایر استان‌ها نیز می‌توان به واحدهای رسیدگی مرکز استان مراجعه نمود.

همچنین در نظر داشته باشید در حال حاضر اعتراض به خلافی خودرو از طریق اینترنت امکان‌پذیر نیست.

 

اینفوگرافیک اعتراض به خلافی خودرو

 

مدارک لازم

  • اصل کارت شناسایی و اصل سندمالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

تذکر:

واحد رسیدگی حداکثر به مدت یک هفته نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت می نماید.
درخواست هایی که قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد
از پذیرش درخواست شرکتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.
به استناد ماده ۵ قانون مذکور رای صادره توسط واحد رسیدگی قطعی است.

 

رسیدگی به اعتراضات تخلفات رانندگی

الف – رسیدگی به قبض جریمه

مراجعه معترضین موصوف به واحدهای اجرائیات در سراسر کشور

تسلیم اعتراض خود با ذکر دلایل

مهلت اعتراض به خلافی خودرو

توضیح : مهلت مقرر عبارت است ازشصت روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه ای که به اطلاع متخلف می رسد.

درصورتی که شخص دیگری غیر از مالک خودرو مرتکب تخلف شده و معترض می باشد؛ حضور وی الزامی است.

چنانچه معترض پس از دریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به واحد اجرائیات اعلام نماید تا به نزدیکترین واحد رسیدگی معرفی شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه در مهلت مقرر مذکور دربند ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الکترونیکی بجای معرفی نامه ،شماره پیگیری مکفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای درقالب فرم مربوطه اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارک لازم:

  • اصل کارت شناسائی واصل سند مالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن
  • کارت شناسائی راننده متخلف(درصورتی که شخص دیگری غیرازمالک خودرو راننده باشد)

اعتراض به جریمه رانندگی

 

ب – رسیدگی به صورت وضعیت جرایم و تخلفات رانندگی

مراجعه مالک وسیله نقلیه به دفاترپلیس+۱۰،اخذصورت وضعیت،تکمیل فرم درخواست درصورت اعتراض تحویل آن به کاربر اجرائیات دفاتر،پرداخت هزینه مربوطه مطابق فرم الف

 

تذکر :

درخواستهایی که قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد.

صورت وضعیتهای شکایت دار پذیرش نشده و می بایست به نزدیکترین واحداجرائیات مراجعه نمایند.

از پذیرش درخواست شرکتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.

زمان رسیدگی غیرحضوری درهیاتها درساعت اداری و ازساعت ۷الی ۱۴ می باشد و بعد از ساعت مقرر سامانه غیرفعال می گردد.

نتیجه رسیدگی الترونیکی وغیرحضوری حداکثربعداز۲۴ساعت وازطریق پیامک باشماره تلفن همراه مندرج درفرم درخواست و توسط شرکت پژوهش و توسعه ناجی به متقاضی ابلاغ می گردد.

درصورتیکه متقاضی فاقدتلفن همراه برای دریافت پاسخ باشد می تواند به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه و با ارائه شماره پیگیری مندرج دررسیدپذیرش،پاسخ خواسته خود را دریافت نماید.

چنانچه معترض پس ازدریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به کاربر دفتر اعلام نماید.

کاربر دفتر پلیس+۱۰ مراتب اعتراض مجدد را در سامانه رسیدگی ثبت و با ارائه معرفی نامه، معترض را به نزدیکترین واحد رسیدگی معرفی نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الکترونیکی رسیدگی مراتب به صورت سیستمی به کارتابل واحد رسیدگی ارجاع می شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه درمهلت مقرر مذکور دربند  ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

درصورت راه اندازی سامانه الکترونیکی بجای معرفی نامه ارائه شماره پیگیری مکفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارک لازم:

  • اصل کارت شناسائی واصل سندمالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن
مطلب پیشنهادی  تنها روش پرداخت خلافی خودرو به صورت اقساط

گزارش تخلفات ماموران پلیس راهنمایی رانندگی

وظیفه اصلی پلیس راهور تأمین نظم و نظارت بر رعایت اصول رانندگی در خیابان‌ها و جاده‌هاست اما گاهی پیش آمده که برخی افراد به‌ناحق توسط مأمور راهنمایی و رانندگی جریمه شده‌اند. برخی رفتارها و اعمال باعث شده تا جریمه‌های نادرست و خلاف واقع صورت بگیرد که به دو مورد از آنها که بسیار شایع بوده‌اند اشاره می‌کنیم:

متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف

طبق ماده ۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، پلیس زمانی می‌تواند خودروی در حال حرکت را متوقف کند که تخلفی مشاهده کند. در غیر این صورت، چنانچه بدون دلیل خودرویی را متوقف کند مامور، مرتکب تخلف شده‌ است. این ماده مقرر می‌کند «به مأموران موضوع ماده ۲ این قانون اجازه داده می‌شود متخلفین از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را پس از تشخیص تخلف و انطباق آن با میزان جرایم متوقف کنند.» برابر ماده ٢ قانون ذکر شده تنها افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از چنین اختیاری برخوردارند و حتی در صورت مشاهده تخلف از سوی سربازان، سربازان فاقد صلاحیت برای توقف خودرو هستند.

 

توقف خودرو

 

در ماده ٩ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، عدم صلاحیت و اختیار پلیس درخصوص متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف آشکار مورد تاکید قرار گرفته است. چنانچه در بند نخست این ماده ضمن بیان تکلیف رانندگان برای همراه داشتن مدارکی مانند گواهینامه، کارت خودرو و بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث و برگه معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از پنج سال از تولید آن گذشته است، در ادامه می‌گوید: «ماموران در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می‌کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.»

طبق ماده ۴٢ قانون بیمه اجباری وسایل نقلیه موتوری مصوب سال ۱۳۹۵، حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه‌نامه موضوع این قانون ممنوع است و تمام دارندگان وسایل نقلیه موضوع قانون مکلفند سند حاکی از انعقاد قرارداد بیمه را هنگام رانندگی همراه داشته باشند و در صورت درخواست ماموران راهنمایی‌ و رانندگی یا پلیس‌ راهور ارائه کنند. قانونگذار برای اینکه بی‌دلیل خودروهای اشخاص متوقف نشوند، مقرر داشته است: ماموران راهنمایی‌ و رانندگی و پلیس‌ راه موظفند از طرق مقتضی مانند دوربین‌های نظارت ترافیکی ضمن شناسایی وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه نسبت به اعمال جریمه‌های مربوط اقدام کنند.

بنابراین همان‌گونه که بیان شد جریمه‌کردن افراد توسط ماموران راهنمایی و رانندگی باید با دلیل و مستند باشد و حتما تخلفی از سوی شخص راننده صورت گرفته باشد در غیر این‌صورت مامور راهنمایی و رانندگی نمی‌تواند خودرو را متوقف و شخص را جریمه کند که این موضوع، تخلف محسوب می‌شود.

مجازات قانونی برای ماموران متخلف

تبصره ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می‌گوید: «در صورتی که ثابت شود مأموران و نیز داوطلبان مذکور در ماده (۲) حسب مورد به ناحق قبض جریمه صادر کرده یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع در مورد امور مربوط به این قانون داده‌اند، ضمن جبران خسارت وارده به مجازات بزه گزارش خلاف واقع محکوم می‌شوند».

 

به این مطلب امتیاز دهید :

714
دیدگاه بگذارید

337 نظرات
377 پاسخها
7 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
336 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
سادین

باسلام سادین هستم باتوجه به اینکه ازماشین خیلی کم استفاده میکنم خیلی مقرارت رعایت میکنم امروزخلافی خودرو ام گرفتم زده ۱۶۰هزارتومان خلافی به تاریخ ۹۸/۰۸/۰۱ محورفیروزکوه به عرض میرسانم من ۹ماه پیش ماشینم صفرازنمایندگی گرفتم اصلا فیروزکوه نرفتم ماشینم بجزخودم کسی دیگه استفاده نمیکنه نمیدونم ازکجا باید رفت فیروزکوه چطور جریمه شدم نمیدونم لازم به ذکراست این جریمه توسایت راهورنمایش داده نمیشه ازسایت قبضینو خلافی گرفتم مشخص میشه لطفا راهنمایی بکنید واقعا خیلی سخته جایی که نرفتی وخلاف نکرده مجازات بشی ممنونم

شماره موبایل
9192763022
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: برای اینکه مطمئن بشید از دفاتر پلیس+۱۰ خلافی بگیرید اگر در سیستم راهور بود همون جا اعتراض کنید

علیرضا شعبانی

سلام من در روزی که اصلا از خانه بیرون نرفتم جریمه شدم .محور کرج قزوین .شهر کرج .نبستن کمربند ایمنی اونم به مبلغ ۶۱۲۰۰۰ ریال .مگه جریمه ۶۱۲۰۰ تومانی هم داریم ؟ با موبایل و نرم افزار آینده کارت دیدم .متاسفاته تو سایت راهور ۱۲۰ نمیشه خلافی رو گرفت .چون سریال کارت ماشینم بیش از اون تعداد رقمی که پیش بینی شده هست .حالا برای اعتراض چکار کنم

شماره موبایل
9120709129
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: اون مبلغ ۱۲۰۰ تومان بخاطر افزایش دو درصدی جرایم در سال ۹۹ هست و برای اعتراض به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید

امید ق

موتور من رو در ساعتی ک اصلا بیرون نبودم جریمه کردن رفتم پلیس +۱۰ میگه برای اعتراض باید خلافی بگیری بعد خوت ببری اجرائیات که یک هفته زمان میبره و ۳۰ تا ۴۰ تومان هزینه دارد ایا صحیح است بخاطره خلافی که نکردی ۴۰ تومن هزینه کنی و یک هفته زمان بذاری راهنمایی کنید ممنونم

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: شاید زمان ببره ولی هزینه نداره اونهم ۳۰ یا ۴۰ تومان!

Hooman

سلام خسته نباشید . رفتم خلافی گرفتم توبرگه بیش از چندبن بار زده پارو دوبل به مبلغ ۲۰ تومان اما همشون دوبل شده در صورتی که من از جریمه هیچ الطلاعاتی ندارم . زده الصاقی. الان باید چیکار کنم ؟؟؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: از پلیس +۱۰ پرینت بگیرید و همونجا برای تمام جریمه های الصاقی اعتراض کنید تا دوبله ها حذف بشه

mahmoud

سلام من ۶ماه پیش یک ماشین خریدم تعویض پلاک کردم الان رفتم خلافی گرفتم ۱میلیون تومان فقد جریمه دوربین برای عدم معاینه فنی برام صادر شده جالبه که تا برج ۶ سال ۹۹ معاینه داره ماشین الان باید چیکارکنم

شماره موبایل
9121051151
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: باید با مدارک معاینه فنی به پلیس+۱۰ یا مرکز معاینه فنی مراجعه کنید تا ثبت در سیستم رو چک کنن

مجید

سلام من جریمه دو برگی۲۰۹۳ شدم که نوشته نبستن کمر بند تو اتوبان همدان ساوه ولی مطمعنم که کمربند بسته بودیم هم من هم سر نشین ولی این بی انصافیه ۶۱۲۵۰ تومن دوبرگی حتی میدونم کدوم پلیس بود من سرعتم ۱۰۹ بود چون جیپی اس زده بودم از کنارش رد شدم خیلی بد نگاه میکرد اتفاقأ جریمه مال همون ساعته میتونم کاری کنم اعتراز بذارم یا پیگیری کنم از این قبیل جریمه ها زیاد داریم چیکار کنن مردم از دست بعضی دوستان پلیس

شماره موبایل
9122585485
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: از طریق بازرسی راهور یا سامانه ۱۹۷ میتونید پیگیری کنید

غلامرضا همتی

باسلام.من جریمه را پرداخت کرده ام . اما هنوز جریمه موجود و دوبل شده است . باید چکار کنم ؟

شماره موبایل
9354637617
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: با قبض پرداختی به دفتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید

علی

خدا لعنت کنه اون مامورای بی وجدانی که به نامردی مینویسن و ذره ای واسشون مهم نیست که یه کارگری مثل من چجوری باید پرداخت کنه اونم جرائمی که مرتکب نشدم. طرف اصلا منو نگه نداشته ولی زده تسلیمی. یکی دگشون هم مطمانم چراغ رو رد نکردم اما دوبرگی ۱۸۰ت جریمه کرده خدا لعنتشون کنه و انشاله تقاصش رو پس بدن. چون میدونم بروکراسی اداریش خیلی زمان بر و اثبات ناپذیره پی اش نمیرم ولی میتونم که لعنت کنم پس لعنت لعنت لعنت به اون مامورای نامرد

شماره موبایل
9119001235
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام؛ درجریمه های تسلیمی باید شماره گواهینامه و کد ملی شما ثبت شده باشه و میتونید از اون مامور حتی در دادسرای نظامی شکایت کنید که جریمه خلاف واقع نوشته

بهزادبايبوردي

خودروبنده همین الان درپارکینگ منزل درتهران است
چگونه درملایردچارتخلف شده است آنهم امروز٩٩/٣/٨ساعت١٠:١٠
آنهم تسلیمی
جالب آنکه بنده پزشکم وهمین الان دربیمارستان دادگستری تهران کشیک هستم
جای تاسف است
آنهم تسلیمی!!!
مگه تسلیمی نبایدگواهینامه شماره اش قیدبشه
اونم ملایرکه توعمرم ندیدم
اینم پیامک ارسالی
مالک محترم وسیله نقلیه به شماره پلاک ۲۲ ایران-۸۶۵ل۴۵ قبض صادر شده برای شما به شرح زیر است:
شماره سریال : ۱۵۲۶۴۸۴۲۹۶
تاریخ و ساعت : ۱۳۹۹/۳/۸-۱۰:۱۰
محل تخلف : ملایر-همدان
نوع قبض : تسلیمی
وسیله نقلیه : سواری پژو سفید
تخلف(ها) : ۱ : ۲۰۵۶
مبلغ : ۶۱۲۰۰۰
شماره قبض : ۲۶۴۸۴۲۹۶۰۰۲۹۱
شناسه پرداخت : ۰۰۰۰۰۶۱۲۰۷۰۹۰
پلیس راهور ناجا

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام: آقای دکتر درست میفرمایید در جریمه تسلیمی حتما باید شماره ملی یا شماره گواهینامه قید شود لذا حتما اعتراض و حتی میتونید به اجراییات راهور مراجعه و از اون مامور شکایت هم کنید

محمد

سلام.خسته نباشید…برای ماشین من جریمه دوبرگی حرکت با دنده عقب به مبلغ ۱۵۳۰۰۰ تومان در بزرگراه چمران صادر شده …در صورتی که ماشین من اونجا نبوده…چگونه اعتراض کنم و آیا ترتیب اثر می دهند یا خیر؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام؛ از طریق پلیس+۱۰ اعتراض کنید

محمد

سلام برام تو تخلفات راهور.دوبرگی زدند.نقص فنی موثر یا نقص در سامانه سیستم راهور.در رشت میدان مصلی .هفتاد هزار تومان .این کجاش تخلفه

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام؛ این از تخلفاتی هست که معمولا مربوط به شب هست و باید تسلیمی باشه