نحوه اعتراض به خلافی خودرو

نحوه اعتراض به خلافی خودرو و کم کردن خلافی

نحوه اعتراض به خلافی خودرو: در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات راهنمایی و رانندگی دو فرآیند وجود دارد.

در فرایند اول اعتراض به قبض جریمه است؛ در صورتی که فرد به برگ جریمه اعتراض داشته باشد باید به مرکز اجرائیات پلیس راهور مراجعه و موضوع شکایت خودر را در مطرح کند، اینگونه موارد قابل رسیدگی و اصلاح است.

در فرایند دوم اگر فردی نسبت به صورت وضعیت تخلفات اعتراض داشته باشد ابتدا به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می‌کند و در خواست اعتراض می‌دهد، این درخواست از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال شده و اجرائیات برابر قانون ظرف مدت حداکثر ۲۴ ساعت باید موضوع را رسیدگی و پاسخ دهد که البته این رسیدگی معمولا در کمتر از چند ساعت رسیدگی و پاسخ داده می‌شود.
در این مرحله اگر متقاضی قانع شد نسبت به پرداخت جریمه اقدام می‌کند، ولی در صورتی که قانع نشده باشد می‌تواند به واحد رسیدگی پلیس راهور مراجعه نماید، که در این واحد یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی تخلفات را بررسی و حکم نهایی در این مورد را قاضی صادر می‌کند، لذا در این مرحله رای صادر شده قطعی بوده و قابل اعتراض نیست.
مهلت اعتراض به خلافی و یا قبوض جریمه صادر شده، طبق ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع راننده می رسد، تعیین  شده است.

در صورتی که متخلف در مهلت قانونی ذکر شده اعتراض خود را تسلیم نکند، یا ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ رای واحد رسیدگی، جریمه را پرداخت نکند، بایستی جریمه را به مآخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.
رانندگان و مالکان خودرو‌ها می‌توانند با استفاده از روشهای مختلف استعلام و پرداخت خلافی خودرو قبل از اتمام مهلت قانونی اعتراض، خلافی خود را استعلام نموده و در صورت اعتراض برابر دستورالعمل ذکر شده مراجعه کنند.

مطلب پیشنهادی  خلافی خودرو (از همینجا آنلاین خلافی بگیر)

آدرس مراکز اعتراض به خلافی خودرو در تهران بزرگ

منطقه ۲۱ -تهرانسر ـ انتهای بلوار یاس تلفن: ۴۴۵۳۸۸۰۸

منطقه ۱۶ -خیابان بعثت ـ خیابان رجائی جنوبی ـ خیابان هلال احمرـ مقابل سیلو تلفن:۵۵۳۳۰۳۰۷

منطقه ۱۲ -واحد شماره ۳ مستقر در منطقه ۱۲ پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: خیابان شوش نرسیده به میدان شوش پشت بوستان بهاران جنب کلانتری ۱۱۲

منطقه ۱۴ -خیابان نبرد ـ میدان نبرد ـ انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی تلفن: ۳۳۰۵۷۵۲۸

منطقه ۱ -واحد شماره ۵ مستقر در منطقه یک پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: بزرگراه ارتش بلوار اوشان نبش میدان اوشان

منطقه ۱۰ -بزرگراه نواب ـ تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان ـ ایثارگران و خانواده شهداء) تلفن: ۵۵۴۳۷۱۶۱

منطقه ۲۰ -شهرری ـ خیابان استخر ـ روبروی فروشگاه شهروند تلفن: ۵۵۹۰۲۱۱۰

منطقه ۳ -بزرگراه حقانی ـ نرسیده به تقاطع جهان کودک ـ مقابل پارک آب و آتش تلفن: ۸۶۰۸۳۲۴۴

منطقه ۲۲ -همت غرب ـ آزادگان جنوب ـ شهرک گلستان ـ بلوار گلها ـ خیابان یاسمن جنوبی تلفن: ۴۴۷۳۶۸۴۰

منطقه ۱ -واحد رسیدگی دادسرای ناحیه ۳۲٫ آدرس: خیابان آزادی نبش رودکی پشت راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ

در سایر استان‌ها نیز می‌توان به واحدهای رسیدگی مرکز استان مراجعه نمود.

همچنین در نظر داشته باشید در حال حاضر اعتراض به خلافی خودرو از طریق اینترنت امکان‌پذیر نیست.

 

اینفوگرافیک اعتراض به خلافی خودرو

 

مدارک لازم

  • اصل کارت شناسایی و اصل سندمالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

تذکر:

واحد رسیدگی حداکثر به مدت یک هفته نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت می نماید.
درخواست هایی که قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد
از پذیرش درخواست شرکتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.
به استناد ماده ۵ قانون مذکور رای صادره توسط واحد رسیدگی قطعی است.

 

رسیدگی به اعتراضات تخلفات رانندگی

الف – رسیدگی به قبض جریمه

مراجعه معترضین موصوف به واحدهای اجرائیات در سراسر كشور

تسلیم اعتراض خود با ذكر دلایل

مهلت اعتراض به خلافی خودرو

توضیح : مهلت مقرر عبارت است ازشصت روز از تاریخ مندرج درقبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه ای كه به اطلاع متخلف می رسد.

درصورتی كه شخص دیگری غیر از مالك خودرو مرتكب تخلف شده و معترض می باشد؛ حضور وی الزامی است.

چنانچه معترض پس از دریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به واحد اجرائیات اعلام نماید تا به نزدیكترین واحد رسیدگی معرفی شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه در مهلت مقرر مذكور دربند ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الكترونیكی بجای معرفی نامه ،شماره پیگیری مكفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای درقالب فرم مربوطه اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارك لازم:

  • اصل كارت شناسائی واصل سند مالكیت خودرو
  • تكمیل فرم درخواست
  • كارت شناسائی معتبر مالك وسیله نقلیه یا وكیل قانونی آن
  • كارت شناسائی راننده متخلف(درصورتی كه شخص دیگری غیرازمالك خودرو راننده باشد)

اعتراض به جریمه رانندگی

 

ب – رسیدگی به صورت وضعیت جرایم و تخلفات رانندگی

مراجعه مالك وسیله نقلیه به دفاترپلیس+۱۰،اخذصورت وضعیت،تكمیل فرم درخواست درصورت اعتراض تحویل آن به كاربر اجرائیات دفاتر،پرداخت هزینه مربوطه مطابق فرم الف

 

تذكر :

درخواستهایی كه قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد.

صورت وضعیتهای شكایت دار پذیرش نشده و می بایست به نزدیكترین واحداجرائیات مراجعه نمایند.

از پذیرش درخواست شركتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.

زمان رسیدگی غیرحضوری درهیاتها درساعت اداری و ازساعت ۷الی ۱۴ می باشد و بعد از ساعت مقرر سامانه غیرفعال می گردد.

نتیجه رسیدگی الترونیكی وغیرحضوری حداكثربعداز۲۴ساعت وازطریق پیامك باشماره تلفن همراه مندرج درفرم درخواست و توسط شركت پژوهش و توسعه ناجی به متقاضی ابلاغ می گردد.

درصورتیكه متقاضی فاقدتلفن همراه برای دریافت پاسخ باشد می تواند به دفاتر خدمات الكترونیك مراجعه و با ارائه شماره پیگیری مندرج دررسیدپذیرش،پاسخ خواسته خود را دریافت نماید.

چنانچه معترض پس ازدریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به كاربر دفتر اعلام نماید.

كاربر دفتر پلیس+۱۰ مراتب اعتراض مجدد را در سامانه رسیدگی ثبت و با ارائه معرفی نامه، معترض را به نزدیكترین واحد رسیدگی معرفی نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الكترونیكی رسیدگی مراتب به صورت سیستمی به كارتابل واحد رسیدگی ارجاع می شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه درمهلت مقرر مذكور دربند  ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

درصورت راه اندازی سامانه الكترونیكی بجای معرفی نامه ارائه شماره پیگیری مكفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارك لازم:

  • اصل كارت شناسائی واصل سندمالكیت خودرو
  • تكمیل فرم درخواست
  • كارت شناسائی معتبر مالك وسیله نقلیه یا وكیل قانونی آن
مطلب پیشنهادی  تنها روش پرداخت خلافی خودرو به صورت اقساط

گزارش تخلفات ماموران پلیس راهنمایی رانندگی

وظیفه اصلی پلیس راهور تأمین نظم و نظارت بر رعایت اصول رانندگی در خیابان‌ها و جاده‌هاست اما گاهی پیش آمده که برخی افراد به‌ناحق توسط مأمور راهنمایی و رانندگی جریمه شده‌اند. برخی رفتارها و اعمال باعث شده تا جریمه‌های نادرست و خلاف واقع صورت بگیرد که به دو مورد از آنها که بسیار شایع بوده‌اند اشاره می‌کنیم:

متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف

طبق ماده ۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، پلیس زمانی می‌تواند خودروی در حال حرکت را متوقف کند که تخلفی مشاهده کند. در غیر این صورت، چنانچه بدون دلیل خودرویی را متوقف کند مامور، مرتکب تخلف شده‌ است. این ماده مقرر می‌کند «به مأموران موضوع ماده ۲ این قانون اجازه داده می‌شود متخلفین از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را پس از تشخیص تخلف و انطباق آن با میزان جرایم متوقف کنند.» برابر ماده ٢ قانون ذکر شده تنها افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از چنین اختیاری برخوردارند و حتی در صورت مشاهده تخلف از سوی سربازان، سربازان فاقد صلاحیت برای توقف خودرو هستند.

 

توقف خودرو

 

در ماده ٩ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، عدم صلاحیت و اختیار پلیس درخصوص متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف آشکار مورد تاکید قرار گرفته است. چنانچه در بند نخست این ماده ضمن بیان تکلیف رانندگان برای همراه داشتن مدارکی مانند گواهینامه، کارت خودرو و بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث و برگه معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از پنج سال از تولید آن گذشته است، در ادامه می‌گوید: «ماموران در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می‌کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.»

طبق ماده ٤٢ قانون بیمه اجباری وسایل نقلیه موتوری مصوب سال ۱۳۹۵، حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه‌نامه موضوع این قانون ممنوع است و تمام دارندگان وسایل نقلیه موضوع قانون مکلفند سند حاکی از انعقاد قرارداد بیمه را هنگام رانندگی همراه داشته باشند و در صورت درخواست ماموران راهنمایی‌ و رانندگی یا پلیس‌ راهور ارائه کنند. قانونگذار برای اینکه بی‌دلیل خودروهای اشخاص متوقف نشوند، مقرر داشته است: ماموران راهنمایی‌ و رانندگی و پلیس‌ راه موظفند از طرق مقتضی مانند دوربین‌های نظارت ترافیکی ضمن شناسایی وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه نسبت به اعمال جریمه‌های مربوط اقدام کنند.

بنابراین همان‌گونه که بیان شد جریمه‌کردن افراد توسط ماموران راهنمایی و رانندگی باید با دلیل و مستند باشد و حتما تخلفی از سوی شخص راننده صورت گرفته باشد در غیر این‌صورت مامور راهنمایی و رانندگی نمی‌تواند خودرو را متوقف و شخص را جریمه کند که این موضوع، تخلف محسوب می‌شود.

مجازات قانونی برای ماموران متخلف

تبصره ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می‌گوید: «در صورتی که ثابت شود مأموران و نیز داوطلبان مذکور در ماده (۲) حسب مورد به ناحق قبض جریمه صادر کرده یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع در مورد امور مربوط به این قانون داده‌اند، ضمن جبران خسارت وارده به مجازات بزه گزارش خلاف واقع محکوم می‌شوند».

 

610
دیدگاه بگذارید

288 نظرات
322 پاسخها
4 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
288 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
کامروز کلامی

باسلام
برای بنده پیامک جریمه دوبرگی با کد ۲۰۷۲ ارسال شده و مبلغ آن ۱۰۰۰۰۰ تومان اعلام شده درحالیکه تعرفه کد مزبور در سال ۹۸ در جداول ناجا ۳۰۰۰۰ تومان قید شده.حالا این ۷۰هزارتومان اضافی بابت چه تخلفیه؟ لطفاً راهنمایی فرمایید.سپاس

شماره موبایل
9145514167
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، حتما از پلیس + ۱۰ پیگیری کنید

محمد

باسلام بنده حدود یکماه پیش تو اتوبان شیخ فضل اله بی دلیل توسط مامور راهنمایی رانندگی توقف کردم و مدارکم رو دادم ایشون به من گفت که دنبالم بیا و منو گم نکن ولی متاسفانه من گمشون کردم یکهفته هر روز به مراکز راهنمایی رانندگی میرفتم ولی از مدارکم خبری نشد تا اینکه مجبور شدم المثنی بگیرم وتمامی خلافی هایم را پرداخت کردم و باقی هزینه ها برای المثنی گواهینامه و بیمه نامه حالا بعد از یکماه دوباره خاافی گرفتم همون افسر سه بار منو جریمه کرده سرعت غیر مجاز شصت تومن حرکات مارپیچ صدوپنجاه تومن و نبستن کمربند شصت… مشاهده بیشتر »

شماره موبایل
9394718919
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، حتما از اون مامور در بازرسی پلیس راهور در راهور تهران بزرگ در خ آزادی نبش خ رودکی شکایت کنید و پیگیری کنید

تبریزیان

سلام برای من دیروز جریمه از طریق پیام اومده دوبرگی ۶۰ تومن اما من نه پلیس بهم تذکر داده نه سرعت ۹۰ بیشتر بوده توی اتوبان زین الدین حالا رفتم پلیس +۱۰ امروز میگه هنوز توی سیستم نشسته چجوری میتونم پس اعتراض کنم گفتن ۲ تا ۳ هفته طول می کشه. من هر روز مسیرم هستش میرم سرکار برام خیلی عجیبه حالا باید چیکار کنم؟

شماره موبایل
9199287945
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام،اجازه بدید تا در سیستم ثبت بشه بعد اعتراض کنید چون امکان داره در سیستم ثبت نشه و به پیامک اکتفا نکنید

مرتضی

بنده امروز استعلام خلافی خودروم رو گرفتم که دیدم یه خلافی با قبض جریمه دوبرگی سرعت غیر مجاز در شهر قم برام صادر شده که جالبه اصلا تو اون تاریخ من اونجا نبودم الان باید چیکار کنم؟

شماره موبایل
9126285173
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، از طریق دفاتر پلیس +۱۰ و سپس مراکز رسیدگی به جرایم رانندگی اعتراض کنید

سید امین

سلام خسته نباشید بنده دو سال پیش تو جاده مشهد سرباز بهم ایست دادند رفتم پیش افسر گفتم من کمربند بستم سرعتمم مجاز بود دلیل توقف چیه در جواب ب من گفتن ک من از اصفهانیا خوشم نمیاد باید جریمه بشی خداوکیلی این انصافه این عدالته

شماره موبایل
9397674417
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام،متاسفم برای اینچنین ماموری که آبروی کل ناجا رو میبرن

مهدی

سلام امروز اومدم مسافر سوار کنم چرراه گلوبندک منطقه ۱۲یک استوار جدید اومده بود گفت به زور حرکت کن که با احترام گفتم چند لحظه تامل کنید حرکت میکنم گفت با من بحث میکنی گوشیش برداشت زنگ زدبه رفیقش یک ربع بعد پیامک کد۲۰۸۵اومد بعد هم به من گفت اس ام اس اومد نسوزی و مبلغ ۳۰٫۰۰۰تومن جریمه شدم متاسفانه جریمه برای تاکسی و وانت از وظایف روزانه وتاکیدی ویژه سردار های راهور میباشد ماهم ایا باید دزدی کنیم ایا در قسمت بازارتهران جایی برای سوار وپیاده کردن مسافر وبار برای تاکسیها گذاشته اند خدا انشالله افسران راهنمایی رو به… مشاهده بیشتر »

شماره موبایل
9386738641
کارشناس

جای تاسف داره و متاسفانه از این بی انصافی ها و بی عدالتی ها وجود داره

محیا

سلام. بنده در یک تاریخ و یک مکان و یک ساعت به خصوص دوبار از طریق دوربین جریمه شدم. چکار باید کنم تا یکیشو حذف کنم. جفتش به دلیل سرعت غیرمجاز ثبت شده

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، اگه در یک زمان و مکان دوبار جریمه یکسان شدید حتما از طریق پلیس+ ۱۰ اعتراض کنید و حتما یک جریمه حذف میشه

اکبر

با عرض سلام
بنده دیشب از طریق گوش خلافی گرفتم متوجه شدم در تاریخ ۴۵ روز قبل پلیس راه اندیمشک ۳ تا جریمه همزمان تسلیمی ( صحبت با گوشی سرعت غیر مجاز و همراه نداشتن گواهی نامه) برام ثبت کرده و تعجبم از اینکه اینا را تسلیمی زده در صورتی که اصلا پلیس ماشین من را از اهواز تا تهران ایست نداده که برگه جریمه ای بهم بده
چیکار باید بکنم میشه اعتراض کرد

شماره موبایل
9124530468
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، در جریمه های تسلیمی حتما باید یا شماره ملی و یا شماره گواهینامه و نام و نام خانوادگی در برگ جریمه توسط پلیس ثبت بشه لذا حتما اعتراض کنید

حاتمی

باسلام منو اصلا راهنمایی تو سه سال نگه نداشته تخلفم نکردم الان خلافی درآوردم ده تا جریمه شدم همشم تسلیمی من روحمم خبر نداره که کجا اینا منو دیدن سرم ترکید من که تاحالا جریمه نشده بودم تخلف نکردم موندم اینا علم غیب دارن جریمه هارو مینویسن با تشکر لطفا رسیدگی کنید

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، دوست عزیز جریمه های تسلیمی حتما باید یا شماره ملی و یا شماره گواهینامه در اون ثبت شده باشه لذا حتما با همین استناد اعتراض کنید

حاتمی

با سلام لطفا راهنمایی کنید که من الان به کی بگم که من جریمه نشدم ولی ده تا جریمه تسلیمی زده روحمم خبر نداره که اینا کی اتفاق افتادن والله آخره بی انصافیه

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، دوست عزیز جریمه های تسلیمی حتما باید یا شماره ملی و یا شماره گواهینامه در اون ثبت شده باشه لذا حتما با همین استناد اعتراض کنید

فیروز کاظمی

سلام- بنده درتاریخ۱۱/۰۹/۹۸ در خ مخصوص درداخل خودرو به مدت ۵ دقیقه منتظر بچه هام که در مطب دکتر بودن -منتظر ماندم- افسر پلیس متاسفانه اومدن بنده را هم در پشت فرمان دیدند-بنده پرسیدم جناب سروان دارم میرم -منتظر بچه هام هستم.پرسیدم جریمه کردی – گفتش نه – اما متاسفانه بعد از ۱۰ دقیقه پیام اومد که جریمه شدم. واقعا واسه یک افسر دروغگو متاسفم- امیدوارم در خدمت به مردم به چنین دروغهایی مرتکب نشود. متاسفم واقعا

شماره موبایل
9365183339
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، متاسفانه گاها شاهد این موارد هستیم

مجتبی

سلام, برای ورود به منطقه طرح ترافیک باید چه اقدامی کنم؟ به کجا باید پول پرداخت کنم که بتونم وارد طرح اصلی, بشم

شماره موبایل
9193000936
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام:ابتدا باید در سایت تهران من ثبت نام کنید و بعد وارد قسمت طرح ترافیک بشید و روز ورود خود را انتخاب کنید و سپس حساب کاربری خود را شارژ کنید