نحوه اعتراض به خلافی خودرو

نحوه اعتراض به خلافی خودرو و کم کردن خلافی

نحوه اعتراض به خلافی خودرو: در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات راهنمایی و رانندگی دو فرآیند وجود دارد.

در فرایند اول اعتراض به قبض جریمه است؛ در صورتی که فرد به برگ جریمه اعتراض داشته باشد باید به مرکز اجرائیات پلیس راهور مراجعه و موضوع شکایت خودر را در مطرح کند، اینگونه موارد قابل رسیدگی و اصلاح است.

در فرایند دوم اگر فردی نسبت به صورت وضعیت تخلفات اعتراض داشته باشد ابتدا به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می‌کند و در خواست اعتراض می‌دهد، این درخواست از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال شده و اجرائیات برابر قانون ظرف مدت حداکثر ۲۴ ساعت باید موضوع را رسیدگی و پاسخ دهد که البته این رسیدگی معمولا در کمتر از چند ساعت رسیدگی و پاسخ داده می‌شود.
در این مرحله اگر متقاضی قانع شد نسبت به پرداخت جریمه اقدام می‌کند، ولی در صورتی که قانع نشده باشد می‌تواند به واحد رسیدگی پلیس راهور مراجعه نماید، که در این واحد یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی تخلفات را بررسی و حکم نهایی در این مورد را قاضی صادر می‌کند، لذا در این مرحله رای صادر شده قطعی بوده و قابل اعتراض نیست.
مهلت اعتراض به خلافی و یا قبوض جریمه صادر شده، طبق ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع راننده می رسد، تعیین  شده است.

در صورتی که متخلف در مهلت قانونی ذکر شده اعتراض خود را تسلیم نکند، یا ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ رای واحد رسیدگی، جریمه را پرداخت نکند، بایستی جریمه را به مآخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.
رانندگان و مالکان خودرو‌ها می‌توانند با استفاده از روشهای مختلف استعلام و پرداخت خلافی خودرو قبل از اتمام مهلت قانونی اعتراض، خلافی خود را استعلام نموده و در صورت اعتراض برابر دستورالعمل ذکر شده مراجعه کنند.

مطلب پیشنهادی: با اپلیکیشن فرمون آنلاین استعلام خلافی بگیر 

آدرس مراکز اعتراض به خلافی خودرو در تهران بزرگ

منطقه ۲۱ -تهرانسر ـ انتهای بلوار یاس تلفن: ۴۴۵۳۸۸۰۸

منطقه ۱۶ -خیابان بعثت ـ خیابان رجائی جنوبی ـ خیابان هلال احمرـ مقابل سیلو تلفن:۵۵۳۳۰۳۰۷

منطقه ۱۲ -واحد شماره ۳ مستقر در منطقه ۱۲ پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: خیابان شوش نرسیده به میدان شوش پشت بوستان بهاران جنب کلانتری ۱۱۲

منطقه ۱۴ -خیابان نبرد ـ میدان نبرد ـ انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی تلفن: ۳۳۰۵۷۵۲۸

منطقه ۱ -واحد شماره ۵ مستقر در منطقه یک پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: بزرگراه ارتش بلوار اوشان نبش میدان اوشان

منطقه ۱۰ -بزرگراه نواب ـ تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان ـ ایثارگران و خانواده شهداء) تلفن: ۵۵۴۳۷۱۶۱

منطقه ۲۰ -شهرری ـ خیابان استخر ـ روبروی فروشگاه شهروند تلفن: ۵۵۹۰۲۱۱۰

منطقه ۳ -بزرگراه حقانی ـ نرسیده به تقاطع جهان کودک ـ مقابل پارک آب و آتش تلفن: ۸۶۰۸۳۲۴۴

منطقه ۲۲ -همت غرب ـ آزادگان جنوب ـ شهرک گلستان ـ بلوار گلها ـ خیابان یاسمن جنوبی تلفن: ۴۴۷۳۶۸۴۰

منطقه ۱ -واحد رسیدگی دادسرای ناحیه ۳۲. آدرس: خیابان آزادی نبش رودکی پشت راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ

در سایر استان‌ها نیز می‌توان به واحدهای رسیدگی مرکز استان مراجعه نمود.

همچنین در نظر داشته باشید در حال حاضر اعتراض به خلافی خودرو از طریق اینترنت امکان‌پذیر نیست.

 

اینفوگرافیک اعتراض به خلافی خودرو

 

مدارک لازم

  • اصل کارت شناسایی و اصل سندمالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

تذکر:

واحد رسیدگی حداکثر به مدت یک هفته نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت می نماید.
درخواست هایی که قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد
از پذیرش درخواست شرکتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.
به استناد ماده ۵ قانون مذکور رای صادره توسط واحد رسیدگی قطعی است.

با فرمون خلافی بگیرید و عکس محل تخلف را ببینید.

 

رسیدگی به اعتراضات تخلفات رانندگی

الف – رسیدگی به قبض جریمه

مراجعه معترضین موصوف به واحدهای اجرائیات در سراسر کشور

تسلیم اعتراض خود با ذکر دلایل

مهلت اعتراض به خلافی خودرو

توضیح : مهلت مقرر عبارت است ازشصت روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه ای که به اطلاع متخلف می رسد.

درصورتی که شخص دیگری غیر از مالک خودرو مرتکب تخلف شده و معترض می باشد؛ حضور وی الزامی است.

چنانچه معترض پس از دریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به واحد اجرائیات اعلام نماید تا به نزدیکترین واحد رسیدگی معرفی شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه در مهلت مقرر مذکور دربند ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الکترونیکی بجای معرفی نامه ،شماره پیگیری مکفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای درقالب فرم مربوطه اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارک لازم:

  • اصل کارت شناسائی واصل سند مالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن
  • کارت شناسائی راننده متخلف(درصورتی که شخص دیگری غیرازمالک خودرو راننده باشد)

اعتراض به جریمه رانندگی

 

ب – رسیدگی به صورت وضعیت جرایم و تخلفات رانندگی

مراجعه مالک وسیله نقلیه به دفاترپلیس+۱۰،اخذصورت وضعیت،تکمیل فرم درخواست درصورت اعتراض تحویل آن به کاربر اجرائیات دفاتر،پرداخت هزینه مربوطه مطابق فرم الف

 

تذکر :

درخواستهایی که قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد.

صورت وضعیتهای شکایت دار پذیرش نشده و می بایست به نزدیکترین واحداجرائیات مراجعه نمایند.

از پذیرش درخواست شرکتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.

زمان رسیدگی غیرحضوری درهیاتها درساعت اداری و ازساعت ۷الی ۱۴ می باشد و بعد از ساعت مقرر سامانه غیرفعال می گردد.

نتیجه رسیدگی الترونیکی وغیرحضوری حداکثربعداز۲۴ساعت وازطریق پیامک باشماره تلفن همراه مندرج درفرم درخواست و توسط شرکت پژوهش و توسعه ناجی به متقاضی ابلاغ می گردد.

درصورتیکه متقاضی فاقدتلفن همراه برای دریافت پاسخ باشد می تواند به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه و با ارائه شماره پیگیری مندرج دررسیدپذیرش،پاسخ خواسته خود را دریافت نماید.

چنانچه معترض پس ازدریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به کاربر دفتر اعلام نماید.

کاربر دفتر پلیس+۱۰ مراتب اعتراض مجدد را در سامانه رسیدگی ثبت و با ارائه معرفی نامه، معترض را به نزدیکترین واحد رسیدگی معرفی نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الکترونیکی رسیدگی مراتب به صورت سیستمی به کارتابل واحد رسیدگی ارجاع می شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه درمهلت مقرر مذکور دربند  ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

درصورت راه اندازی سامانه الکترونیکی بجای معرفی نامه ارائه شماره پیگیری مکفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارک لازم:

  • اصل کارت شناسائی واصل سندمالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

گزارش تخلفات ماموران پلیس راهنمایی رانندگی

وظیفه اصلی پلیس راهور تأمین نظم و نظارت بر رعایت اصول رانندگی در خیابان‌ها و جاده‌هاست اما گاهی پیش آمده که برخی افراد به‌ناحق توسط مأمور راهنمایی و رانندگی جریمه شده‌اند. برخی رفتارها و اعمال باعث شده تا جریمه‌های نادرست و خلاف واقع صورت بگیرد که به دو مورد از آنها که بسیار شایع بوده‌اند اشاره می‌کنیم:

متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف

طبق ماده ۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، پلیس زمانی می‌تواند خودروی در حال حرکت را متوقف کند که تخلفی مشاهده کند. در غیر این صورت، چنانچه بدون دلیل خودرویی را متوقف کند مامور، مرتکب تخلف شده‌ است. این ماده مقرر می‌کند «به مأموران موضوع ماده ۲ این قانون اجازه داده می‌شود متخلفین از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را پس از تشخیص تخلف و انطباق آن با میزان جرایم متوقف کنند.» برابر ماده ٢ قانون ذکر شده تنها افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از چنین اختیاری برخوردارند و حتی در صورت مشاهده تخلف از سوی سربازان، سربازان فاقد صلاحیت برای توقف خودرو هستند.

 

توقف خودرو

 

در ماده ٩ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، عدم صلاحیت و اختیار پلیس درخصوص متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف آشکار مورد تاکید قرار گرفته است. چنانچه در بند نخست این ماده ضمن بیان تکلیف رانندگان برای همراه داشتن مدارکی مانند گواهینامه، کارت خودرو و بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث و برگه معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از پنج سال از تولید آن گذشته است، در ادامه می‌گوید: «ماموران در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می‌کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.»

طبق ماده ۴٢ قانون بیمه اجباری وسایل نقلیه موتوری مصوب سال ۱۳۹۵، حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه‌نامه موضوع این قانون ممنوع است و تمام دارندگان وسایل نقلیه موضوع قانون مکلفند سند حاکی از انعقاد قرارداد بیمه را هنگام رانندگی همراه داشته باشند و در صورت درخواست ماموران راهنمایی‌ و رانندگی یا پلیس‌ راهور ارائه کنند. قانونگذار برای اینکه بی‌دلیل خودروهای اشخاص متوقف نشوند، مقرر داشته است: ماموران راهنمایی‌ و رانندگی و پلیس‌ راه موظفند از طرق مقتضی مانند دوربین‌های نظارت ترافیکی ضمن شناسایی وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه نسبت به اعمال جریمه‌های مربوط اقدام کنند.

بنابراین همان‌گونه که بیان شد جریمه‌کردن افراد توسط ماموران راهنمایی و رانندگی باید با دلیل و مستند باشد و حتما تخلفی از سوی شخص راننده صورت گرفته باشد در غیر این‌صورت مامور راهنمایی و رانندگی نمی‌تواند خودرو را متوقف و شخص را جریمه کند که این موضوع، تخلف محسوب می‌شود.

مجازات قانونی برای ماموران متخلف

تبصره ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می‌گوید: «در صورتی که ثابت شود مأموران و نیز داوطلبان مذکور در ماده (۲) حسب مورد به ناحق قبض جریمه صادر کرده یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع در مورد امور مربوط به این قانون داده‌اند، ضمن جبران خسارت وارده به مجازات بزه گزارش خلاف واقع محکوم می‌شوند».

۵/۵ - (۲ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
912 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
غلامعلی پناهی
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من در پارس اباد مغان یکی شهرستانهای استان اردبیل هستم به من پیامک امده شما تهران کشف حجاب کردید برای اعتر اض ادرس داده شده ولی به ان وارد نمی شود حالا من باید به کجا مراجعه کنم

اسماعیل
5 ماه قبل

سلام من میدان فردیس پارک کردم خودمم هم داخل ماشین بودم ماشین پلیس آمد گفتم اگه جریمه می کنید برم گفت نه اما وقتی رسیدم منزل دیدم جریمه الصاقی زده این دور از شان پلیس هست و صداقت و اعتماد را ازبین می درد

لادن مهران
7 ماه قبل

امروز برای من پیامک آمده که در مکانی ممنوعیت پارک ندارد جریمه شدم. از نوع تسلیمی و یا الصاقی ! در صورتیکه اولا اصلا برگه الصاق نشده ماشینم در جای مناسب از ۲ ساعت قبل پارک شده و نمیدونم جریمه برای چیه ؟؟؟؟

عباس جهانگرد
9 ماه قبل

درود – من تا به حال چند بار پیامک آمده که در مکانی که اصلا حضور نداشتم ، جریمه شدم. از نوع تسلیمی و یا الصاقی ! آخه چطور می شود در زمان و مکانی که حضور نداشتم، جریمه به ماشین م الصاق شده باشد ؟؟؟ یک بار چند ماه پیش بود، بدلیل اینکه وقت پیگیری نداشتم ، به اجبار پرداخت کردم ولی دوباره یک مورد دیگه آمده!!! اکثر مردم مثل من کارگر و کارمند ، نه اختلاس گر هستیم و نه پول و وقت مفت داریم ، چرا باید جریمه ای را پرداخت کنم که صد در صد اشتباه… مشاهده بیشتر »

سعید
پاسخ به :   عباس جهانگرد
4 ماه قبل

دو سه روز علاف بشی و بری پلیس +۱۰ و مرکز راهور، به احتمال یک درصد درست می شه!

جعفر دوستی
10 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر، بنده دیروز بعدازظهر تو روز و هوای روشن رفتم پمپ بنزین که نزدیکه خونست، وقتی کارم تموم که شد هوا تازه کم کم داشت تاریک میشد. تو چهار باندی مهرشهر سره خیابان ۱۱۱ درست جلوی کیوسک نیروی انتظامی چراغ‌های کوچیکم رو روشن کرده بودم مطابق باقیه راننده ها که بعضی ها هم حتی روشن نکرده بودن چون هوا هنوز تاریک نشده بود،یکی از چراغ خطرهای عقب من که تا شبه قبل سالم بود فیوز سوزونده و قطع شده و من هم بی خبرتو همون جا حتی به خاطره اینکه ترافیک شده بود جلو ماشین راهنمایی و رانندگی… مشاهده بیشتر »

حمید
10 ماه قبل

برای من یکسال هست جریمه آزاد راه عوارضی میاد در حالیکه من دو سال هست از شهر خارج نشدم هر ماه چند تایی برام ارسال میشه که عوارض ازادراهی پرداخت نکردی تو اتوبان ساوه و اتوبان قم یا کاشان خیلی عجیب هست مبلغ ۷۰۰ تومان برام جریمه صادر شده تو اردیبهشت که من حتی مدارکی دارم که تو این تاریخ ها سرکار هستم چون کارمندم و تو سیستم تردد ورود و خروجم ثبت میشه و هر روز با ماشین هم میرم سرکار از منطقه ۵ به منطقه ۷ و جالبیش این هست که میگن تو کاشان جریمه شدی یا تو… مشاهده بیشتر »

بتول عموزاد
10 ماه قبل

سلام من در مازندران نکا زندگی میکنم درچند مرحله پیامک جریمه از جاهایی که اصلا اسمشان را هم نشنیدم ثبت شد شما را به خدا بگید چکار کنم ؟دارم دیوانه میشم

محمد مهدی
1 سال قبل

سلام من دو روزه امتحان میکنم دروبین (ماموت) بین کرج تا هشتگرد خلافی ثبت میکنه با سرعت ۸۰ تا رد کردم باز هم برام ثبت میکنه مگه میشه…؟؟؟ بین دو تا دوربین هم کمتر از ۹۰ رفتم من نمیدونم چطور این خلافی ها ثبت میشه…

فیروز بادله
1 سال قبل

من ماشینم را هفته ای یک بار میارم بیرون اونوقت چه جوری میشه برام اسمس جریمه میاد؟ دزدی از جیب مردم تا کی؟

اصغر
1 سال قبل

سلام فقط به من بگویید در چه صورتی امکان دارد که شما را جریمه کنند و در آن پیامک برای شما ثبت شود جریمه دوربین نوع تخلف عبور از محل ممنوعه و عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راکب و سرنشین نوع جریمه ۲برگی محل جریمه تونل رنگ موتور سیکلت مشکی چرا چرند جریمه صادر میکنید کدام دوربین شما هم کلاه کاسکت را و هم رنگ موتور را ثبت میکند و هم جریمه ۲برگی صادر میکند

مهران
1 سال قبل

متاسفانه هر وقت جلو چشمشون سبقت آزاد هم بگیری جریمه میکنن .

رضا
1 سال قبل

سلام
من امروز پیامک جریمه برام اومد اونم سیصد کیلومتر اونورتر چطور ممکنه؟ یا پلیس اشتباه کرده یا پلاک رو جعل کردن

پرویزکر
1 سال قبل

سلام من امروز خلافی گرفتم دیدم که افسرها انگار خصومتی دارن با مردم هرافسر در یک روز ۶ بار جریمه کرده منو حداقلش ۳،۴ بار جریمه کرده میخوام بدونم آیا درسته کارشون عرفا و شرعا خلاف نیست ؟؟که یه نفر درروز ۶ بار توسط یک افسرجریمه بشه بخدا ظلمه غیرقابل تحمل هستش مگه چکارکردم

امیر
پاسخ به :   پرویزکر
1 سال قبل

اینا عرف و شرع چه حالیشون میشه مرد مومن! زورم میگن کسی ام نمیتونه حرفی بزنه

kia
1 سال قبل

جریمه الکی ثبت میکنن بالاخره باید جیب شون پر بشه دیگه اینم دزدی هستش دیگه ایران باید کاملا کوبیده بشه از نو ساخته شه

اکبر خالقی
1 سال قبل

مالک محترم وسیله نقلیه به شماره پلاک ۱۱ ایران-۷۴۷ی۳۴ قبض صادر شده برای شما به شرح زیر است: شماره سریال : ۶۷۹۹۳۲۷۳۸۷ تاریخ و ساعت : ۱۴۰۱/۴/۸-۱۷:۲۰ محل تخلف : پردیس کمربندی بومهن نوع قبض : دو برگی وسیله نقلیه : سواری رنو سبز تخلف(ها) : ۱ : تجاوز از سرعت مجاز (تا سی کیلومتر در ساعت) ۲ : عدم توجه به فرمان ایست و حرکت پلیس مبلغ : ۱۰۵۰۰۰۰ شماره قبض : ۹۹۳۲۷۳۸۷۰۰۲۹۸ شناسه پرداخت : ۰۰۰۰۱۰۵۰۱۰۱۶۱ پلیس راهور ناجا تو این تاریخ و ساعت من از این جاده گذر نکردم ولی برا رفعش با این شیوه پیشنهادی شما،… مشاهده بیشتر »

مهران
پاسخ به :   اکبر خالقی
1 سال قبل

این جریمه های الکی که مینویسن و ناحق هم هست اغلب ۱۰۵۰۰۰تومانی هستن .کسی هم پیگیری نمیکنه

mehdi
1 سال قبل

من ماشینمو سال ۱۴۰۰ پلاک کردم .امروز خلافی ماشین رو چک کردم ۲۰۰ هزار تومن خلافی تو شهریور ۹۹ برام ثبت شده .واقعا چرا باید سیستم اینقدر نابود باشه

Mehdi
1 سال قبل

اینا دیگه شورشو در آوردن.الان دوبار جریمه میاد برام خودم رنگ اونجارو ندیدم.شکایت هم بخوای بکنی هزینه به درک از کار و کاسبیت باید بزنی

Jmhmdzadh30@gmai.com
پاسخ به :   Mehdi
1 سال قبل

سلام داداش منم امروز خاب بودم پیام اومد بیدارشدم دیدم جریمه شدم بقران من اصلا اتوبان نرفتم امروز وپیروز تاریخ بره امروزه جریمه شدم نبستن کمربند ۷۰تومن آخه خداروخوش نمیاد که تو این گرونی لنگ نون شبه طرف بیاد خلافی بریزه اونم ب ناحق و اشتباهی چیکارکنم یکی راهنمایی کنه تا الان ۲ملیون جریمه ریختم فقط الکی گفتم ۵۰تومن ۶۰تومن ۳۰تومن ارزش نداره برم بیوفتم دنبالش بازم شد دیگه خسته شدم

Abas
1 سال قبل

پلیس راهور با سوء استفاده از قدرتی که دارد امروزه بلای جان مردم شده توقف کمتر از سی ثانیه برای پیاده کردن مسافر جریمه پارک دوبل نوشته میشه روی پل پارکینگ خونم توقف میکنم توقف در پیاده رو نوشته میشه یه تصادف هم با یک خودرو که از آشنایان رئیس پلیس یکی از مناطق بود داشتم که به نفع خودشون تموم کردن حتی به ۱۹۷ شکایت کردم اونها هم ماست مالیش کردن

پرویز مرادقلی
1 سال قبل

خودرو بنده زاهدان در منزل پارک هست جریمه از مشهد برایم صادر شده

1 21 22 23