نحوه اعتراض به خلافی خودرو

نحوه اعتراض به خلافی خودرو و کم کردن خلافی

نحوه اعتراض به خلافی خودرو: در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات راهنمایی و رانندگی دو فرآیند وجود دارد.

در فرایند اول اعتراض به قبض جریمه است؛ در صورتی که فرد به برگ جریمه اعتراض داشته باشد باید به مرکز اجرائیات پلیس راهور مراجعه و موضوع شکایت خودر را در مطرح کند، اینگونه موارد قابل رسیدگی و اصلاح است.

در فرایند دوم اگر فردی نسبت به صورت وضعیت تخلفات اعتراض داشته باشد ابتدا به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می‌کند و در خواست اعتراض می‌دهد، این درخواست از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال شده و اجرائیات برابر قانون ظرف مدت حداکثر ۲۴ ساعت باید موضوع را رسیدگی و پاسخ دهد که البته این رسیدگی معمولا در کمتر از چند ساعت رسیدگی و پاسخ داده می‌شود.
در این مرحله اگر متقاضی قانع شد نسبت به پرداخت جریمه اقدام می‌کند، ولی در صورتی که قانع نشده باشد می‌تواند به واحد رسیدگی پلیس راهور مراجعه نماید، که در این واحد یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی تخلفات را بررسی و حکم نهایی در این مورد را قاضی صادر می‌کند، لذا در این مرحله رای صادر شده قطعی بوده و قابل اعتراض نیست.
مهلت اعتراض به خلافی و یا قبوض جریمه صادر شده، طبق ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع راننده می رسد، تعیین  شده است.

در صورتی که متخلف در مهلت قانونی ذکر شده اعتراض خود را تسلیم نکند، یا ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ رای واحد رسیدگی، جریمه را پرداخت نکند، بایستی جریمه را به مآخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.
رانندگان و مالکان خودرو‌ها می‌توانند با استفاده از روشهای مختلف استعلام و پرداخت خلافی خودرو قبل از اتمام مهلت قانونی اعتراض، خلافی خود را استعلام نموده و در صورت اعتراض برابر دستورالعمل ذکر شده مراجعه کنند.

مطلب پیشنهادی  خلافی خودرو (از همینجا آنلاین خلافی بگیر)

آدرس مراکز اعتراض به خلافی خودرو در تهران بزرگ

منطقه ۲۱ -تهرانسر ـ انتهای بلوار یاس تلفن: ۴۴۵۳۸۸۰۸

منطقه ۱۶ -خیابان بعثت ـ خیابان رجائی جنوبی ـ خیابان هلال احمرـ مقابل سیلو تلفن:۵۵۳۳۰۳۰۷

منطقه ۱۲ -واحد شماره ۳ مستقر در منطقه ۱۲ پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: خیابان شوش نرسیده به میدان شوش پشت بوستان بهاران جنب کلانتری ۱۱۲

منطقه ۱۴ -خیابان نبرد ـ میدان نبرد ـ انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی تلفن: ۳۳۰۵۷۵۲۸

منطقه ۱ -واحد شماره ۵ مستقر در منطقه یک پلیس راهور تهران بزرگ . آدرس: بزرگراه ارتش بلوار اوشان نبش میدان اوشان

منطقه ۱۰ -بزرگراه نواب ـ تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان ـ ایثارگران و خانواده شهداء) تلفن: ۵۵۴۳۷۱۶۱

منطقه ۲۰ -شهرری ـ خیابان استخر ـ روبروی فروشگاه شهروند تلفن: ۵۵۹۰۲۱۱۰

منطقه ۳ -بزرگراه حقانی ـ نرسیده به تقاطع جهان کودک ـ مقابل پارک آب و آتش تلفن: ۸۶۰۸۳۲۴۴

منطقه ۲۲ -همت غرب ـ آزادگان جنوب ـ شهرک گلستان ـ بلوار گلها ـ خیابان یاسمن جنوبی تلفن: ۴۴۷۳۶۸۴۰

منطقه ۱ -واحد رسیدگی دادسرای ناحیه ۳۲. آدرس: خیابان آزادی نبش رودکی پشت راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ

در سایر استان‌ها نیز می‌توان به واحدهای رسیدگی مرکز استان مراجعه نمود.

همچنین در نظر داشته باشید در حال حاضر اعتراض به خلافی خودرو از طریق اینترنت امکان‌پذیر نیست.

 

اینفوگرافیک اعتراض به خلافی خودرو

 

مدارک لازم

  • اصل کارت شناسایی و اصل سندمالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

تذکر:

واحد رسیدگی حداکثر به مدت یک هفته نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت می نماید.
درخواست هایی که قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد
از پذیرش درخواست شرکتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.
به استناد ماده ۵ قانون مذکور رای صادره توسط واحد رسیدگی قطعی است.

 

رسیدگی به اعتراضات تخلفات رانندگی

الف – رسیدگی به قبض جریمه

مراجعه معترضین موصوف به واحدهای اجرائیات در سراسر کشور

تسلیم اعتراض خود با ذکر دلایل

مهلت اعتراض به خلافی خودرو

توضیح : مهلت مقرر عبارت است ازشصت روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه ای که به اطلاع متخلف می رسد.

درصورتی که شخص دیگری غیر از مالک خودرو مرتکب تخلف شده و معترض می باشد؛ حضور وی الزامی است.

چنانچه معترض پس از دریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به واحد اجرائیات اعلام نماید تا به نزدیکترین واحد رسیدگی معرفی شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه در مهلت مقرر مذکور دربند ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الکترونیکی بجای معرفی نامه ،شماره پیگیری مکفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای درقالب فرم مربوطه اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارک لازم:

  • اصل کارت شناسائی واصل سند مالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن
  • کارت شناسائی راننده متخلف(درصورتی که شخص دیگری غیرازمالک خودرو راننده باشد)

اعتراض به جریمه رانندگی

 

ب – رسیدگی به صورت وضعیت جرایم و تخلفات رانندگی

مراجعه مالک وسیله نقلیه به دفاترپلیس+۱۰،اخذصورت وضعیت،تکمیل فرم درخواست درصورت اعتراض تحویل آن به کاربر اجرائیات دفاتر،پرداخت هزینه مربوطه مطابق فرم الف

 

تذکر :

درخواستهایی که قبلا رسیدگی شده است پذیرش نخواهد شد.

صورت وضعیتهای شکایت دار پذیرش نشده و می بایست به نزدیکترین واحداجرائیات مراجعه نمایند.

از پذیرش درخواست شرکتها و سازمانها بصورت فهرستی خودداری می شود.

زمان رسیدگی غیرحضوری درهیاتها درساعت اداری و ازساعت ۷الی ۱۴ می باشد و بعد از ساعت مقرر سامانه غیرفعال می گردد.

نتیجه رسیدگی الترونیکی وغیرحضوری حداکثربعداز۲۴ساعت وازطریق پیامک باشماره تلفن همراه مندرج درفرم درخواست و توسط شرکت پژوهش و توسعه ناجی به متقاضی ابلاغ می گردد.

درصورتیکه متقاضی فاقدتلفن همراه برای دریافت پاسخ باشد می تواند به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه و با ارائه شماره پیگیری مندرج دررسیدپذیرش،پاسخ خواسته خود را دریافت نماید.

چنانچه معترض پس ازدریافت نتیجه رسیدگی اصرار بر رسیدگی مجدد داشته باشد مراتب را به کاربر دفتر اعلام نماید.

کاربر دفتر پلیس+۱۰ مراتب اعتراض مجدد را در سامانه رسیدگی ثبت و با ارائه معرفی نامه، معترض را به نزدیکترین واحد رسیدگی معرفی نماید.

در صورت راه اندازی سامانه الکترونیکی رسیدگی مراتب به صورت سیستمی به کارتابل واحد رسیدگی ارجاع می شود.

معترض با همراه داشتن معرفی نامه درمهلت مقرر مذکور دربند  ۱ به واحد رسیدگی مراجعه نماید.

درصورت راه اندازی سامانه الکترونیکی بجای معرفی نامه ارائه شماره پیگیری مکفی است.

واحد رسیدگی نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت نماید.

مدارک لازم:

  • اصل کارت شناسائی واصل سندمالکیت خودرو
  • تکمیل فرم درخواست
  • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن
مطلب پیشنهادی  تنها روش پرداخت خلافی خودرو به صورت اقساط

گزارش تخلفات ماموران پلیس راهنمایی رانندگی

وظیفه اصلی پلیس راهور تأمین نظم و نظارت بر رعایت اصول رانندگی در خیابان‌ها و جاده‌هاست اما گاهی پیش آمده که برخی افراد به‌ناحق توسط مأمور راهنمایی و رانندگی جریمه شده‌اند. برخی رفتارها و اعمال باعث شده تا جریمه‌های نادرست و خلاف واقع صورت بگیرد که به دو مورد از آنها که بسیار شایع بوده‌اند اشاره می‌کنیم:

متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف

طبق ماده ۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، پلیس زمانی می‌تواند خودروی در حال حرکت را متوقف کند که تخلفی مشاهده کند. در غیر این صورت، چنانچه بدون دلیل خودرویی را متوقف کند مامور، مرتکب تخلف شده‌ است. این ماده مقرر می‌کند «به مأموران موضوع ماده ۲ این قانون اجازه داده می‌شود متخلفین از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را پس از تشخیص تخلف و انطباق آن با میزان جرایم متوقف کنند.» برابر ماده ٢ قانون ذکر شده تنها افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از چنین اختیاری برخوردارند و حتی در صورت مشاهده تخلف از سوی سربازان، سربازان فاقد صلاحیت برای توقف خودرو هستند.

 

توقف خودرو

 

در ماده ٩ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، عدم صلاحیت و اختیار پلیس درخصوص متوقف کردن خودروها بدون مشاهده تخلف آشکار مورد تاکید قرار گرفته است. چنانچه در بند نخست این ماده ضمن بیان تکلیف رانندگان برای همراه داشتن مدارکی مانند گواهینامه، کارت خودرو و بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث و برگه معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از پنج سال از تولید آن گذشته است، در ادامه می‌گوید: «ماموران در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می‌کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.»

طبق ماده ۴٢ قانون بیمه اجباری وسایل نقلیه موتوری مصوب سال ۱۳۹۵، حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه‌نامه موضوع این قانون ممنوع است و تمام دارندگان وسایل نقلیه موضوع قانون مکلفند سند حاکی از انعقاد قرارداد بیمه را هنگام رانندگی همراه داشته باشند و در صورت درخواست ماموران راهنمایی‌ و رانندگی یا پلیس‌ راهور ارائه کنند. قانونگذار برای اینکه بی‌دلیل خودروهای اشخاص متوقف نشوند، مقرر داشته است: ماموران راهنمایی‌ و رانندگی و پلیس‌ راه موظفند از طرق مقتضی مانند دوربین‌های نظارت ترافیکی ضمن شناسایی وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه نسبت به اعمال جریمه‌های مربوط اقدام کنند.

بنابراین همان‌گونه که بیان شد جریمه‌کردن افراد توسط ماموران راهنمایی و رانندگی باید با دلیل و مستند باشد و حتما تخلفی از سوی شخص راننده صورت گرفته باشد در غیر این‌صورت مامور راهنمایی و رانندگی نمی‌تواند خودرو را متوقف و شخص را جریمه کند که این موضوع، تخلف محسوب می‌شود.

مجازات قانونی برای ماموران متخلف

تبصره ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می‌گوید: «در صورتی که ثابت شود مأموران و نیز داوطلبان مذکور در ماده (۲) حسب مورد به ناحق قبض جریمه صادر کرده یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع در مورد امور مربوط به این قانون داده‌اند، ضمن جبران خسارت وارده به مجازات بزه گزارش خلاف واقع محکوم می‌شوند».

 

به این مطلب امتیاز دهید :

639
دیدگاه بگذارید

303 نظرات
336 پاسخها
5 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
302 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
صالحي

سلام بهمن ماه جریمه شدم بابت حرکت مار پیچ و عدم توقف به ایست پلیس وتجاوز سرعت در کمالشهر کرج – این درحالیه که خونه من شرق تهرانه و من تاحالا کمالشهر کرج رو ندیدم ودر اون روز خونه بودم . به راهور اعتراض زدم گفتن دوشنبه ۹۸/۱۲/۲۶ جوابش میاد . الان استعلام که میگیرم از خلافیم کم نشده باید چیکارکنم؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، اگر جریمه هتون دوربین یا دو برگی یا تسلیمی باشه متاسفانه کن نمیشه

محمد پورنبوی

سلام
من از اول اسفند از خونه ام بیرون نرفته ام و ماشینم در پارکینگ بلوک محل سکونت من پارک هست وبه این جریمه اعتراض دارم
لطفا من را راهنمایی بفرمایید

شماره موبایل
9122586643
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، اگر به جریمه ایی اعتراض دارید به دفتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنید و اعتراض کنید البته بعد از کرونا چون الان رسیدگی نمیکنن

احسان

بله ، بنده هم مثل سایر عزیزان ، ماشین صفر کیلومتر در تهران خوابیده و حتی پلاک پرچ نشده به بدنه ، اما در پنجم فروردین پیامک دوبرگی محور مشهد تربت برای ما آمده ، چطور ماشینی که کیلومترش روی ۱۶ است از تهران اونجا بوده ؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، متاسفانه بعضی ها بادستکاری پلاک خود باعث میشن که جریمه برای خودرویی دیگری ثبت بشه

محمدیان

آقای حسنوند وقت بخیر بنده یک هفته هستش که شیراز در قرنطینه خانگی به سر میبرم و خودرو هم در پارکینگ خانه زیر چادر خوابه الان پیام جریمه ۶۰ هزار تومانی در جاده همدان برای بنده آمده چجوری باید اعتراض کنم با توجه
به اینکه الان اول فروردینه و عملا همه جا تعطیله آیا به صورت اینترانتی هم تا زمان دایر شدن مرکز پلیس +۱۰ میشه اعتراض خود را اعلام کنم

شماره موبایل
9124064928
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام،عجله نکنید و تا دو ماه فرصت دارید که اعتراض کنید و اگر دوربین بوده حتما تقاضای عکس کنید

علی

سلام
جریمه دوبرگی با دوکد ۲۰۵۶ و ۲۰۶۰که ۱۰۰۰۰۰تومن جریمه اش میشه رو برای من بیامک کرده . که بی دقتی و بی مسوولیتی کامل مامور مربوطه و بی شخصیتی راننده فراری رو میرسونه. سوال من اینه که ایای من مدرکی دارم که بگم ایهاالناس من اون ساعت
اداره و در تهران بودم و اشتباهی زدی اقای مامور؟
قزوین – زنجان
۹۸/۱۲/۲۸

شماره موبایل
9126331679
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، اگر مدرکی دارید میتونید از مامور در بازرسی نیروی انتظامی شکایت کنید

علی

سلام
قزوین- محور قزوین- زنجان
۹۸/۱۲/۲۸
خب یکماهه که من تهرانم و هیج جا نرفتم اگرم تو این کرونا میرفتم باید میرفتم ساری که از ترس کرونا نرفتم.
دوبرگی اس ام اس اومده احتمالا طرف مامور بی دقت رو دودر کرده و اونم شماره ما رو زده .
شکایت از بی دقتی مامور رو از کی باید بکنم.و ۱۰۰هزار جریمه.در ضمن من کارمندم و ساعت درج تخلف تهران و سرکار بودم.لعنت برکسی که فرار کرده و کسی که دقت نکرده

شماره موبایل
9126331679
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، میتونید از مامور به بازرسی نیروی انتظامی شکایت کنید

بی عدالتی وبی قانونی

سلام جناب حسنوند وقت بخیر لطفا جواب این پیام رابدهید تشکر
بنده رفتم نسبت به اعتراض به جریمه دوبرگی از پلیس+۱۰ اعتراض بدم ولی خود مسئول اونجا گفت بی فایدس اعتراض کنی هیچ جوابی نمیگیری و هزینه و وقتتم بیخودی صرف کردی تا آشنانداشته باشی از راهنمایی و رانندگی هیچ جوابی نمیگیری
یعنی واقعا مملکت ما اینقد بی صاحب شده و بی قانونه که نسبت به اعتراضمون هیچ نتیجه ای نمیگیریم؟!

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، دوست عزیز متاسفم از این بابت و گاها بی انصافی و بی رحمی بعضی از مامورین ولی معنی جریمه های دوبرگی یعنی اینکه پلیس دستور ایست داده و راننده بدون توجه به حرکت ادامه داده

غفار بهجتی

با سلام . من تو عمرم با ماشین از ۲۰۰کیلومتری شاهرود رد نشدم پیامک جریمه ۱۸۰ تومنی تخلف از سرعت مجاز برام آمده . لطفاً راهنمایی کنین چکار کنم

شماره موبایل
9183344548
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، از اجراییات راهور درخواست عکس دوربین رو کنید و ببینید که آیا ماشین شما بوده یا خیر

مهدیار

سلام خدمت شما که این نامه را مطالعه فرمایید چرا در شهرستان ها مثل تهران به درد مردم رسیدگی نمیشود محر چه فرقی دارد من زنگ میزنم راهور سوال کنم بمن توهین کردند و تازه تهدید هم می‌کنند که اگر گیرن بیاریم ماشین ت را میخوابونیم

شماره موبایل
9100821705
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام؛متاسفم بابت این موضوع ولی میتونید به بازرسی راهور مراجعه کنید و شکایت کنید یا به سامانه۱۹۷ اعلام کنید و ایشالله که رسیدگی کنن

علی

سلام.من خودم نظامی هستم در تاریخ ۱۱/۹جریمه شدم ساعت۱۷در میدان شوش دوبرگی.نوشته پارک
در محل ممنوع..ولی من در این تاریخ شیفت بودم مهراباد و اصلا ماشینم نه به کسی دادم نه خودم اومدم
بیرون

شماره موبایل
9393079681