مهم‌ترین قوانین تصادفات رانندگی که باید بدانید؟

۶ قانون تصادفات رانندگی که باید بدانید؟

اینکه مقصر را در تصادفات رانندگی تشخیص دهیم در هر موردی متفاوت است ونیازمند کارشناسی است اما در بسیاری از مواقع دیده شده که رانندگان در زمان وقوع تصادف به خاطر نداشتن اطلاعات درست و کافی از قوانین،‌ اقداماتی را انجام می‌دهند که درست نبوده و در مراحل بعدی رسیدگی افراد دچار دردسرهایی می‌شوند.

در این مطلب مهم‌ترین نکاتی که کارشناسان تصادف معتقدند هر رانند‌ه‌ای باید از آن اطلاع داشته باشد را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم و در آخر نمونه‌هایی از سوالاتی که برای کاربران در حین رانندگی پیش آمده را بررسی کرده و پاسخ می‌دهیم.

مراحل گرفتن دیه در تصادفات:

در تصادفات منجر به جرح یا فوت برای گرفتن دیه مراحلی وجود دارد از جمله :
داشتن کروکی راهور

– گزارش اورژانس ۱۱۵

– وجود گزارش پزشکی قانونی (طول درمان و تعیین نقاط نقص عضو و … )

– شکایت فرد غیر مقصر از مقصردر مراجع قضایی

– داشتن بیمه نامه معتبر (مقصر)

– طی مراحل بیمه شخص مقصر

 توقیف و ترخیص خودرو در تصادفات جرحی چگونه است؟

در تصادفات منجر به جرح (فارغ از اینکه عابر یا موتور باشد) میبایست بلافاصله با پلیس ۱۱۰ و اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شود و پس از انتقال مجروح به مراکز درمانی توسط اورژانس وسیله نقلیه به پارکینگ منتقل می‌شود.
سپس بعد از تنظیم کروکی توسط راهور و تحویل به کلانتری و تشکیل پرونده قضایی که معمولا چند روزی طول می‌کشد، راننده پس از مراجعه به مرجع قضایی و فقط با دستور مرجع قضایی می‌تواند خودرو را ترخیص کند .

در چه صورتی شکایت تصادف روی پلاک می‌خورد؟

در صورتی که وسیله‌ای پس از برخورد با وسیله دیگر که در محل پارک بوده و یا در حال حرکت بوده اقدام به فرار کند و در محل توقف نکند وسیله غیر مقصر چنانچه پلاک خودرو مقصر و متواری را داشته باشد میبایست با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرد و مامور کلانتری (نه راهور) در محل حاضر و پس از بررسی گزارش پلیس تنظیم کند.
سپس راننده با طرح شکایت از وسیله متواری در شورای حل اختلاف و بازدید وسیله توسط کارشناس حل اختلاف دستور تعمیر و ترمیم خودرو را داده و پس از طی مراحلی چناچه راننده متواری در دادگاه حاضر نشود توسط مرجع قضایی دستور توقیف پلاک خودرو توسط راهور صادر می‌شود.

تصادفات فرعی به اصلی:

برابر ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور
در برخورد راه اصلی با فرعی حق تقدم با وسیله‌ای است که در راه اصلی در حرکت است
رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی می‌شوند میبایست در صورت لزوم توقف کنند و پس از رعایت حق تقدم نسبت به خودروهایی که در مسیر مجاز و اصلی و با سرعت مجاز در حرکت هستند وارد راه اصلی شوند .
ماده ۱۳۹ در تکمیل ماده فوق اعلام می‌کند که رعایت مقررات ماده فوق برای وسایل نقلیه‌ایی که از راه خصوصی یا شانه راه، گاراژ،کوچه، تعمیرگاه و … وارد معابر عمومی و اصلی می‌شوند نیز لازم است
پس می‌توان نتیجه گرفت که با صراحت مواد قانونی رعایت حق تقدم در اکثر موارد با کسی است که‌ از راه فرعی به اصلی ورود می‌کند .

تصافات دنده عقب:

برابر مواد ۱۴۰ و ۱۵۵ آیین نامه راهور حرکت با دنده عقب در آزادراه و بزرگراه و ورودی و خروجی آنها ممنوع است و در راه‌های دیگر به هنگام ضرورت با احتیاط کامل و پرهیز از هر نوع حادثه مجاز است و وسیله نقلیه‌ایی که در مسیر مجاز در حال حرکت است بر وسایل نقلیه متوقفی که در حال شروع حرکت به جلو یا عقب، گردش یا دور زدن هستند حق تقدم دارند.
پس در تصادفاتی که خودرویی در حال دنده عقب بوده باشد مقصر است.

نمونه‌هایی از پرسش‌های کاربران در مورد تصادف

 تصادف در خیابان و کوچه

در خیابان ۶متری در حرکت بودم و یک وسیله دیگری از کوچه ۷متری که منتهی به همین خیابان ۶متری است با سرعت وارد خیابان شد و قصد داشت مستقیم به سمت کوچه روبرویی خودش برود من با سمت راست آن ماشین یعنی از قسمت درب عقب وگلگیر شاگرد برخورد کردم علایم رانندگی هم وجود نداشت در این حالت مقصر کیست؟ ( عرض خیابان از کوچه کمتر است)

پاسخ:

صرف عرض کوچه نمیتواند اصلی و فرعی را تعیین کند .برخی از خیابانها با اینکه عرض کمتری دارند ولی اصلی تلقی میشوند که احتمالا این خیابان که اعلام کردن از اون دسته است ضمن اینکه با توجه به برخورد با درب عقب و گلگیر سمت شاگرد برخورد داشته خودرویی که در کوچه ۷ متری بوده مقصر است بعلت عدم رعایت حق تقدم( نقض ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور)

تصادف دنده عقب

داشتم دنده عقب میگرفتم که به صورت مورب پارک کنم که یک ماشین در جهت خودش مستقیم آمد به گلگیر عقب سمت چپ قسمت سپر ماشینم برخورد کرد و ماشین دیگری گلگیر جلو سمت راستش (دقیقا کنار چراغش) خورد به سپر من خراب شد . مقصر کیست؟!

پاسخ:

خودرویی که دنده عقب میرود نسبت به خودرویی که در مسیر اصلی و مسقیم در حرکت است مقصر است
نقض ماده ۱۴۲ آیین نامه راهور.

بنده هنگام دور زدن در خیابانی که وسط آن جدول کشی شده بود به دلیل پارک خودرو در کنار خیابان مجبور شدم دنده عقب بگیرم که در این هنگام ماشین پشت سری بنده با علم به این موضوع اقدام به حرکت کرده و بنده نیز با خودرو ایشان برخورد کردم مقصر این حادثه کیست؟

پاسخ:

برابر ماده ۱۴۰ آیین نامه راهور وسیله نقلیه ایی که در مسیر مجاز و مستقیم در حال حرکت است بر وسایلی که در حال دنده عقب هستند حق تقدم دارد بنابرین خودرویی که دنده عقب میرفته مقصر است.

172
دیدگاه بگذارید

79 نظرات
93 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
76 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
عارف

سلام خسته نباشید
من دنده عقب داشتم از کوچه خارج شدم و داشتم خیابان اصلی را به صورت دنده عقب میرفتم
که یک ماشین به صورت خلاف و یک طرفه از پشت من اومد و من با او برخورد کردم
میخواستم بدونم در این صورت کی مقصره؟

شماره موبایل
9197110516
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، حتما مقصر خودرویی هست که بصورت خلاف جهت میومده

عارف

ممنون از پاسخگویی
ولی افسر رای به پنجاه پنجاه داد
من الان بعد از گذشت دو هفته میتونم شکایت کنم ؟
لطفا میشه راهنمایی کلی کنید

رضا قنبری

با سلام بنده چند روزپیشدرحال رانندگی با موتور سیکلت بودم که پشت سر خودروی ال ۹۰ حرکت میکردم که ناگهان خودرو ال ۹۰ بدون اینکه راهنما بزند به یکباره پیچید وخواست در دوربرگردان دور بزند که بنده با موتور سیکلت از سمت راننده با ماشین برخورد کردم وآینه سمت راننده شکست وبنده نیز که سوارموتور بودم به شدت به زمین خوردم واز ناحیه سر وصورت وپا مصدوم شدم آیا مقصر این حادثه موتورسیکلت است یاخودرو ال ۹۰ ممنون از پاسخ شما.

شماره موبایل
9365422975
کارشناس

کارشناس راهور (سرهنگ حسنوند):
سلام، ال ۹۰ باید هنگام دور زدن احتیاط کنه و راهنما بزنه و موتور هم باید فاصله طولی رو رعایت کنه بنظر بنده هر دو به میزان ۵۰ درصد مقصرن

ابی

کنار خیابون توی ماشین نشسته بودم البته دوبله ایستاده بودم و درب ماشین کمی باز بود که هوا بیاد داخل چون گرم بود ولی خودرویی از پشت با سرعت آمد و کوبید به گلگیر عقب و درب جلو راننده مقصر کیه؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، صد در صد مقصر خودرویی هست که از پشت زده

ابی

بنده ماهشهر هستم ومتاسفانه بنده رو مقصر اعلام کردند..می توانم اعتراض کنم؟

محسن

سلام. من برای وارد شدن و عبور از یک میدان (بیضی گون) از خیابانی که عبورممنوع بود و خروجی میدان محسوب میشد، وارد شدم. یقینا تخلف کردم. اما وقتی ماشین هایی که داشتند سمت میدان میامدن رو دیدم یقین کردم برخورد نخواهیم کرد و وارد میدان شدم و سریع وارد پیچ میدان شدم و حتی نیمی از ماشینم از خیابان اصلی رد شده بود. اما پرایدی که داخل خیابان اصلی میدان بود بخاطر سرعت زیاد و حواس پرتی خط ترمز دو سه متری داشت و به در عقب سمت راننده بنده برخورد کرد. فاصله هر دو ماشین از میدان در… مشاهده بیشتر »

شماره موبایل
9196924642
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، بخاطر عبور ممنوعی که داشتید و حق تقدم با اون ماشینی بوده که در میدان در حال حرکته شما مقصر هستید

میثم

با سلام
خودروی بنده کنار خیابان پارک بود ماسفانه خیابان شیب داشت و بنده خودرو رو در حالت دنده قرار نداده بودم.زمانیکه برای خرید به فروشگاه می رم، ماشین به حالت دنده عقب (بدون راننده) به ماشین عقب که حد فاصل رو رعایت نکرده بود برخورد می کنه. از شانس ما هم ماشین مدل بالا بود و هزینه خسارتش خیلی شده. مقصر بنده هستم؟ و اینکه بیمه شخص ثالت پرداخت می کنه؟

کارشناس

کارشناس راهور( سرهنگ حسنوند):
سلام .دوست عزیز شما بعلت بی احتیاطی و سهل انگاری در پارک خودرو مقصر هستید و از پلیس کروکی دریافت کنید تا بتونید از بیمه استفاده کنید

ahmadrnjbr

ماشینی سر تقاطع پارک کرده بود و به علت شلوغی و ترافیک هنگامی ک میخاستم از کوچه به خیابون اصلی وارد بشم تصادف کردم باهاش. منتظر بودم تاصاحب ماشین بیادولی نیومد و رفتم چون خسارتی ندیده بود و رنگ سپرش یکم رفته بود ب پلیس هم زنگ نزدم فک نمیکردم چیز مهمی باشه حالا شکایت کرده و گفته ک چراغم شکسته!
ایا من مقصرم یانه؟ چجوری میشه ثابت کرد ک کار من نبوده؟!!

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، درسته و با چه مدرکی میخاد اثبات کنه که شما بودی و چقدر خسارت زدی ؟

M ap

سلام فردی با پراید در خیابان فرعی درحال عبور بود که قبل چهارراه ایست کرد بعد به حرکت خود ادامه داد تا وسط چهارراه بعد با اطمینان در حال عبور بود که ماشین پژو در خیابان اصلی در لاین راست(قصد حرکت به صورت مستقیم داشته) با سرعت بالا به پراید زد در حالی که پراید دو سوم چهارراه رو رد کرده بود و متاسفانه دو در سمت شاگرد کامل فرو رفت و ماشین پژو هم از جلو رادیات و کاپوت و چراغ ها و سپر کامل صدمه دیده در خیابان اصلی قبل تقاطع تابلو محدودیت سرعت تا سی کیلومتر نصب… مشاهده بیشتر »

شماره موبایل
9385389339
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام . بهر حال پراید چون در فرعی بوده و قصد عبور از فرعی به اصلی را داشته مقصر است

صالح

سلام.من از یک خیابون تنگ داشتم حرکت میکردم که همه جای اون توقف ممنوع بود. یک ماشین کنار همون خیابون پارک بود ،من با سرعت بسیار کمی میخواستم از کنارش عبور کنم که آینه ام به آینه اش خورد و آینه اون شکست،حالا من مقصرم یا اون؟اگه هر دو مقصریم چند درصد؟

شماره موبایل
9189546822
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ،شما مقص صد در صد هستید چون اون ماشین بخاطر توقف ممنوع تخلف کرده و جریمه میشه ولی شما با او برخورد کردید مگر اینکه او مسیر را سد کرده باشه و انسداد او باعث تصادف شده باشه

احسان

باسلام
من با زدن راهنمای سمت راست در حال خروج از میدان بودم که خودرویی از سمت راست به گلگیر عقب ماشین من زد، آن خودرو در میدان در حال گردش بود. مقصر کیست؟

شماره موبایل
9166204265
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، برابر ماده ۱۳۷ آیین نامه راهور در میدان حق تقدم با خودرویی است که در میدان درحال گردش است که با این توضیح شما مقصر هستید

محسن حسینی

درود. من خیابان اصلی میرفتم, سرعتم یکم, بالا بود. شاید۱۰۰کیلومتر. ناگهان خودرویی قصد دور زدن, از خیابان, را داشت که موجب تصادف شد.تصادف دقیقا وسط خیابان اتفاق افتاد و سمت چپ ماشین من به گلگیر عقب راننده, اون, ماشین برخورد کرد. اینم, اضافه کنم که محلی که دور میزد تقریباتقریبا نزدیک, به فلکه خط ممتد بود. بنظر شما, مقصر کدوم خودرو است.

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، اگر اون خودرو ناگهانی قصد گردش کرده و شما برخورد کردید او مقصر است ولی اگر اون خودرو بطور مستقیم بوده و انحرافی نداشته شما مقصر هستید