قیمت خودرو تصادفی

محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی

افت قیمت خودرو در تصادف

یکی از مشکلاتی که مردم در تصادفات رانندگی با آن روبرو می‌شوند افت قیمت خودرو در تصادف رانندگی است. در برخی موارد که خودرو صفر یا گران قیمت دچار سانحه ی رانندگی می‌شود، میزان خسارت ریالی تصادف افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. خسارت خودرو و تعمیرات ناشی از تصادف بخشی از این خسارت است ولی افت قیمت نیز، خسارتی است که بالاخص در هنگام فروش خودرو مشخص شده و شخص تصادف کننده، در صورت مقصر نبودن در سانحه رانندگی، دچار ضرر و زیانی می‌شود که خود در آن نقشی نداشته است.  فهمیدن اینکه خودروی ما بعد از تصادف چقدر از ارزش خود را از دست داده است و بعد از تصادف چه قیمی می‌گیرد یکی از سوال‌های مهمی است که مخصوصا در این روزها که داشتن خودرو نوعی سرمایه‌گذاری برای از بین نرفتن ارزش ریال انجام می‌شود، بین مردم خیلی با اهمیت شده است.

استعلام قیمت کارشناسی خودرو و محاسبه افت قیمت خودرو تصادفی

شما می‌توانید با استفاده از ویژگی قیمت گذاری خودرو در نرم افزار فرمون به راحتی قیمت خودرو تصادفی را محاسبه کرده و با بررسی قیمت قبل از تصادف آن میزان افت قیمت خودرو را تشخصی دهید.

قیمت گذاری خودرو در فرمون بر اساس مدل، سال و تنوع مدل، رنگ، کیلومتر کارکرد، بیمه و تخفیف، قسمت‌های رنگ شده یا تعویض شده خودرو انجام می‌شود. با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در آن شما می‌توانید به راحتی تفاوت افت قیمت را در خودرو با توجه به انواع مختلف تصادف و خسارت‌های وارد شده تشخیص دهید. شما می‌توانید برای دانلود فرمون روی لینک زیر کلیک کنید:

حال جدا از محاسبه افت قیمت خودرو، سوال اینجاست که آیا این خسارت ناشی از افت قیمت قابل پیگیری است؟ آیا می‌توان آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرده و دریافت کرد؟ در ادامه به بررسی امکان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در اثر تصادفات رانندگی می‌پردازیم.

 

افت قیمت خودرو تا چند سال می‌باشد؟

در نظر داشته باشید که چنانچه مدل خودرو بیش از ۵ یا ۶ سال از ساخت شان گذشته باشد معمولا افت قیمت برایش در نظر گرفته نمی‌شود و یا میزانی که در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز است.

 

دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات

کلیه ی  هزینه‌های تعمیر در اثر هر نوع سانحه رانندگی از قبیل تصادف و یا تصادم و واژگونی و آتش سوزی و سایر سوانحی که در بیمه نامه آورده شده بر اساس نظر کارشناس، میزان خسارت محاسبه  و توسط شرکت بیمه پرداخت می­ گردد.  اما خسارت ناشی از افت قیمت در تعهدات شرکت های بیمه نیست و هیچ شرکت بیمه ای این مورد را تحت پوشش قرار نمی دهد و باید از طرف شخص مقصر پرداخت شود.

برای دریافت خسارت در بیمه بدنه باید به سقف تعهدات بیمه نامه توجه داشته باشیم که چه مبلغی را می توانند از بیمه دریافت نمایند. یک راهکار برای این مورد وجود دارد و آن هم پیگیری این موضوع از طریق شکایت و شورای حل اختلاف است که فرد می­ تواند افت قیمت خودروی خود را مطالبه نماید.

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، خسارات مالی وارد شده به خودروی زیان دیده تا سقف بیمه نامه بیمه شخص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد که بر اساس قانون جدید تا سقف ۷ میلیون تومان هم نیازی به کروکی نیست و بدون کروکی نیز خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت می گردد.اگر هم خود شما مقصر حادثه باشید می توانید از بیمه بدنه خودتان استفاده نمایید.

 

افت قیمت تصادفی

بر اساس شرایط بیمه نامه بدنه در ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارت ناشی از تصادفات رانندگی آمده است: «کارشناس فنی موظف است میزان خسارت وارده به وسیله نقلیه اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمتی که در نتیجه تصادف حاصل می شود را معلوم نماید». که مبلغ مورد اشاره بر میزان قرارداد بیمه گر و بیمه گذار قابل پرداخت خواهد بود. چنانچه میزان افت قیمت خودرو در تصادف بیش از حد قرارداد باشد با توجه به ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی قابلیت مطالبه را خواهد داشت. اما طبق عرف و رویه ی کلی شرکت های بیمه، آنها این خسارت را مگر در موارد خاصی که شرکت بیمه با فرد قرارداد متفاوتی امضا کرده و علنا این مورد نیز در بیمه نامه قید شده باشد، پرداخت نمی کنند. اما بر اساس اینکه شخص غیر مقصر، نقشی در خسارت وارد شده به خودرو خودش از بابت افت قیمت نداشته و از این بابت نیز این خسارت باید جبران شود، می توان از طریق مراجع قانونی این خسارت را پیگیری نمود.

در واقع اگر مساله به گونه ای دیگر بود خلاف قاعده ی «لاضرر» بود. طبق این قاعده نباید هیچگونه ضرری از جانب کسی به دیگری وارد گردد و در صورت وقوع لازم است جبران شود.پس تنها کاری که بعد از یک تصادف رانندگی و افت قیمت خودروتان لازم است انجام دهید طرح یک دعوای حقوقی علیه مقصر حادثه است.

 

 

میزان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادف

بر اساس مواد ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی هر کس به دیگری چه عمد یا غیر عمد خواه مباشرتا یا به تسبیب خسارتی وارد کند مسئول جبران خسارت می‌باشد. در این راستا هم، شخص متضرر می‌بایستی برای تامین دلیل برآورد خسارت ناشی از افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می‌شود که وی با ملاحظه خودرو و یا در مواردی عکس‌های آن، خسارت افت قیمت را محاسبه و برآورد می‌کند.

بعد از برآورد خسارت با توجه به مبلغ خسارت تعیین شده توسط کارشناس، دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف می‌شود با این توضیح که اگر خسارت بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به دادخواست مطالبه خسارت در صلاحیت دادگاه و اگر کمتر از آن باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف می‌باشد.سپس از طریق پیگیری دادخواست مطرح شده،می توان از طریق دادگاه به مطالبه ی قانونی در مورد افت قیمت خودرو دست یافت.

 

اگر با یک ماشین گران قیمت تصادف کردیم چه‌کار کنیم؟

اما مساله ی مهم دیگری که در این مورد مطرح است پاسخ به این سوال است که با توجه به خلا موجود در قوانین بیمه برای پرداخت خسارت افت قیمت خودرو اگر شخصی با یک ماشین گران قیمت تصادف کرده و مقصر باشد چه اقداماتی باید انجام دهد؟ بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت به خودروی خسارت دیده را تقبل می‌کند؟ در ادامه به صورت کامل این سوال را پاسخ می‌دهیم.

 

افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود؟

اینکه دقیقا بفهمیم افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود باید به مدل ماشین و قطعات و… خودرو نگاه کرد. مثلا: براساس قیمت‌های بازار چراغ جلوی مازراتی به تنهایی ۱۸ میلیون تومان قیمت دارد. در صورتی که یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت تصادف کند، شرکت بیمه تعهد دارد، متناظر با ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام خسارت وارده را جبران کند. در این قانون بیمه‌گذار یک خودروی متعارف را مبنایی برای تعیین سقف پرداخت خسارت در نظر گرفته است؛ قیمت خودروی متعارف نیز ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده است.

از آنجا که دیه در ماه‌های حرام در سال جاری ۲۸۰ میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۴۰ میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران‌قیمت از نظر قانون است. بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با ۱۴۰ میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند. به ‌طور مثال اگر خودرویی ۵۶۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن ۵۰ میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون ۱۴۰ میلیون تومان یک چهارم ۵۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود؛ بنابراین، تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یعنی یک چهارم ۵۰ میلیون تومان است.

به گفته کارشناسان مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت این بند جدید که در قانون بیمه شخص ثالث گنجانده شده، این است که این قانون نگرانی و مشکلات مالکان خودرویی که با خودروهای گران‌قیمت تصادف می‌کردند، مرتفع کرده و امر بسیار مثبتی است. چرا که در بسیاری از تصادفات چون مالک خودرو توانایی پرداخت مابقی خسارت را نداشت به زندان می‌رفت و مشکلات بسیاری را متحمل می‌شد.

 

128
دیدگاه بگذارید

60 نظرات
68 پاسخها
3 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
61 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
علی

با سلام. من تصادف کردم با یک پژو ۴۰۵ مدل ۹۰ که در حین تصادفم کاپوت این ماشین صافکاری شده بوده و رنگ داشته قبل از تصادف. علاوه بر هزینه ی بیشتر تقاضای افت قیمت کرده که به وی ۴۵۰۰ تعلق گرفته. میخواستم راهنمایی بفرمایید ماشین ۸ سال پیش رنگ دار هم افت قیمت تعلق میگیرد.

شماره موبایل
9124243541
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، تعلق نیگیره ولی مبلغ خیلی زیاد زده لذا شما میتونید به رای صادره در خصوص افت قیمت اعتراض کنید

هیمن

سلام وقت بخیر ،من با یە ساینا مدل ۹۵تصادف کردم و مقصر بودم طرف تمام مدارکم اعم از گواهینامه کارت ماشین و کارت بیمە و شناسنامەم رو نگە داشت و روز بعد ک بیمە مراجعە کردیم و تعویض در عقب سمت راننده و صافکاری و تعویض گلگیر عقب چپ و درب جلو راننده رو نوشتن و طرف کاملا رضایت داد ک مشکل دیگە ای نیست و همە مدارک بندە رو هم تحویلم داد و مدرکی از من دستشون نیست، حالا طرف زیر حرفش زدە و گفتە واسە افت قیمت شکایت میکنم، ایا افت قیمت تعلق میگیرە؟ و اینکە ایشون بارضایت… مشاهده بیشتر »

شماره موبایل
9185584235
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، اگه بخاد شکایت کنه باید از طریق شورای حل اختلاف درخواست کارشناس کنه برای تعیین افت قیمت و اگه تعیین بشه و به شما ابلاغ بشه میتونید شما هم اعتراض کنید

حسین ولي

سلام. تا چه مدت بعد از تصادف برای تشکیل پرونده افت قیمت میشه اقدام کرد؟ این مدت که گذشته از کجا معلوم که طرف تصادف دیگه ای نکرده باشه؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، معمولا بلافاصله باید به شورای حل اختلاف مراجعه و درخواست افت قیمت کرد و اگر فاصله زمانی زیاد بشه تعیین افت قیمت هم مشکل میشه

شهرام کتابی

سلاممن یک ماه پیش تصادف کردم ماشین خسارت سنگین خورده من به شورا هم شکایت بابت افت قیمت کردم هنوز پرونده تکمیل نشده طرف بیمه نامه و کارت ماشینش دست من است بعد طرف ماشینش را فروخته سوال من این است آیا ایشان می توانند تعویض پلاک و سند بزنند در صورتیکه مدارکش دست من است

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، معمولا نباید بتونه تعویض پلاک کنه ولی با اینحال مراتب رو به شورای حل اختلاف اطلاع دهید کت طرف در حال فروش ماشینه و برای خریدار مشکل خواهد بود

محمدرضاابوفاضلی

سلام من با یک پرشیا تصادف کردم ماشین من هم پرشیا هست مدل ۹۴ شاسی جلو خورده چرخ جلو خورده گلگیر سمت راننده افت قیمت تقریبا چقدر میخوره

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، اگه مقصر تصادف نیستید باید از طریق شورای حل اخلاف درخواست تعیین افت قیمت کنید تا کارشناس رسمی دادگستری تعیین کنه

شهرام کتابی

سلام من بایک پراید تصادف کردم به ماشین من زیاد خصارت وارد شده بیمه طرف و کارت ماشینش دست من هست من برای افت قیمت به شورا شکایت کردم هنوز شکایت من کامل نیست طرف ماشینش را فروخته سوال من این است آیا طرف می تواند تعویض پلاک و سند بزنه در صورتی که ما هنوز صلح نکردیم

شماره موبایل
9129413238
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، معمولا نباید بتونه تعویض پلاک کنه ولی با اینحال مراتب رو به شورای حل اختلاف اطلاع دهید کت طرف در حال فروش ماشینه و برای خریدار مشکل خواهد بود

سعید پورحسینی روشن

سلام من یه پراید ۹۶ دادم که تصادف کردم میخواستم بدونم بابت گلگیر جلو که باید صاف بشه و رنگ بشه چقدر افت قیمت بهم تعلق میگیرد

شماره موبایل
9031040211
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، افت قیمت تعلق میگیره ولی از طریق شورای حل اختلاف و بازدید کارشناس رسمی دادگستری

رضا

سلام ،ببخشید من راننده اتوبوس خط واحد هستم،البته مالک اتوبوس نیستم،دو ماه پیش با یک ۲۰۶مدل ۹۵تصادف کردم که با نظر افسر راهنمایی رانندگی من مقصر شدم،کارشناس میزان خسارت رو ۱۵میلیون تشخیص دادن ک بیمه ۱۰ملیون پرداخت کرد، الان مالک خودرو ۲۰۶شکایت کرده و درخواست ۱۰ تومن هم افت ماشین کرده،این ۱۵تومن رو من باید پرداخت کنم؟؟این حقوق ۱۴ماه کار منه،لطفا راهنمایی کنید لطفا

شماره موبایل
9132556047
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، درخواست افت قیمت با مالک نیست بلکه باید کارشناس رسمی دادگستری در شورای حل اختلاف افت قیمت را تعیین میکند و اگر به اون اعتراض دارید میتونید درخواست کارشناس دیگری کنید

عظیمی

سلام خودروی من ساندرو استپ وی دنده مدل ۹۶هست که دیروز یه تیبا۲ به درب عقب سمت شاگرد زد و مقداری فرورفتگی پیدا کرد که خودش هزینه صافکاری رو پرداخت. حال در خصوص افت قیمت با توجه به قبول داشتن مقصر من چقدر بابت افت قیمت خسارت بگیرم؟ ممنون

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام،اگه بخایی از ایشون افت قیمت بگیری و توافق ندارید باید از شورای حل اختلاف اقدام کنید و درخواست کارشناس کنید تا افت قیمت را تعیین کنند

ت الف

با سلام و احترام ، خواهر من در تیر ماه امسال با یک ماشین ام وی ام ۱۱۰ با یک ماشین هیوندا i40 که در پارک بوده تصادف کرده، ما به تفاوت هزینه بیمه رو پرداخت کرده به بیمه فرد زیان دیده و فرد زیان دیده شکایت کرده و بعد از شورای حل اختلاف احضاریه دادگاه اومده برای ۷۸ میلیون تومان ، ۴۳ میلیون تومان افت قیمت و ۳۵میلیون هزینه اضافی در صورتی که کل خسارت شکستن یک چراغ و کمی آسیب سپر بوده با این حال چطور این همه کارشناسی بی انصافی شده در حالیکه توی شورای حل اختلاف… مشاهده بیشتر »

شماره موبایل
9123540756
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند)
سلام . شما میتونید به نظر کارشناسی افت قیمت که با توجه به نوع و قیمت ماشین بنظر درست هم نمیاد اعتراض و درخواست کارشناسی مجدد کنید و اگر سند پرداخت مابه التفاوت را دارید حتما به حل اختلاف ارایه کنید و متقابلا از ایشون بخاطر گزارش خلاف واقع شکایت کنید

محمد رضا اسماعیلی

با سلام و احترام، بین برآورد هزینه خسارت (تیبا ۲ ) کارشناس شورای حل اختلاف و کارشناس بیمه ۴ میلیون اختلاف وجود ‏دارد، آیا بنده می توانم با نظر کارشناس شورای حل اختلاف حین شکایت خود بجز هزینه افت قیمت خودرو آن ۴ میلیون را ‏هم بگیرم؟ اگر جواب تان مثبت است باید از بیمه بگیرم یا حین شکایت از خود شخص؟
پیشتر سپاسگزارم از پاسخگویی

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ٫ اگر کارشناس بیمه برآورد هزینه ایی کرده در حل اختلاف نمیشه به اون اعتراض کرد وشما میتونید اگر هزینه بیش از سقف بیمه باشه شکایت کنید و در خصوص تعیین افت قیمت هم میتونید از شورای حل اختلاف اقدام کنید

علی

با سلام . اگر خسارت وارد شده به خودرو بیشتر از سقف تعیین شده در قانون یعنی بیشتر از نصف دیه کامل در ماه حرام باشه بیمه نسبت به مازاد مسئولیت نداره . آیا راننده خودرو لوکس میتونه خسارتی را که مازاد بر این مبلغ دیده رو از مقصر حادثه بگیره ؟

شماره موبایل
9173051125
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، اگر بخاد مازاد رو بگیره حتما باید در شورای حل اختلاف شکایت کنه و با رای شورای حل اختلاف این امکان هست