قیمت خودرو تصادفی

محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی

افت قیمت خودرو در تصادف

یکی از مشکلاتی که مردم در تصادفات رانندگی با آن روبرو می‌شوند افت قیمت خودرو در تصادف رانندگی است. در برخی موارد که خودرو صفر یا گران قیمت دچار سانحه ی رانندگی می‌شود، میزان خسارت ریالی تصادف افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. خسارت خودرو و تعمیرات ناشی از تصادف بخشی از این خسارت است ولی افت قیمت نیز، خسارتی است که بالاخص در هنگام فروش خودرو مشخص شده و شخص تصادف کننده، در صورت مقصر نبودن در سانحه رانندگی، دچار ضرر و زیانی می‌شود که خود در آن نقشی نداشته است.  فهمیدن اینکه خودروی ما بعد از تصادف چقدر از ارزش خود را از دست داده است و بعد از تصادف چه قیمی می‌گیرد یکی از سوال‌های مهمی است که مخصوصا در این روزها که داشتن خودرو نوعی سرمایه‌گذاری برای از بین نرفتن ارزش ریال انجام می‌شود، بین مردم خیلی با اهمیت شده است.

استعلام قیمت کارشناسی خودرو و محاسبه افت قیمت خودرو تصادفی

شما می‌توانید با استفاده از ویژگی قیمت گذاری خودرو در نرم افزار فرمون به راحتی قیمت خودرو تصادفی را محاسبه کرده و با بررسی قیمت قبل از تصادف آن میزان افت قیمت خودرو را تشخصی دهید.

قیمت گذاری خودرو در فرمون بر اساس مدل، سال و تنوع مدل، رنگ، کیلومتر کارکرد، بیمه و تخفیف، قسمت‌های رنگ شده یا تعویض شده خودرو انجام می‌شود. با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در آن شما می‌توانید به راحتی تفاوت افت قیمت را در خودرو با توجه به انواع مختلف تصادف و خسارت‌های وارد شده تشخیص دهید. شما می‌توانید برای دانلود فرمون روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود فرمون

 

 

حال جدا از محاسبه افت قیمت خودرو، سوال اینجاست که آیا این خسارت ناشی از افت قیمت قابل پیگیری است؟ آیا می‌توان آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرده و دریافت کرد؟ در ادامه به بررسی امکان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در اثر تصادفات رانندگی می‌پردازیم.

 

افت قیمت خودرو تا چند سال می‌باشد؟

در نظر داشته باشید که چنانچه مدل خودرو بیش از ۵ یا ۶ سال از ساخت شان گذشته باشد معمولا افت قیمت برایش در نظر گرفته نمی‌شود و یا میزانی که در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز است.

 

دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات

کلیه ی  هزینه‌های تعمیر در اثر هر نوع سانحه رانندگی از قبیل تصادف و یا تصادم و واژگونی و آتش سوزی و سایر سوانحی که در بیمه نامه آورده شده بر اساس نظر کارشناس، میزان خسارت محاسبه  و توسط شرکت بیمه پرداخت می­ گردد.  اما خسارت ناشی از افت قیمت در تعهدات شرکت های بیمه نیست و هیچ شرکت بیمه ای این مورد را تحت پوشش قرار نمی دهد و باید از طرف شخص مقصر پرداخت شود.

برای دریافت خسارت در بیمه بدنه باید به سقف تعهدات بیمه نامه توجه داشته باشیم که چه مبلغی را می توانند از بیمه دریافت نمایند. یک راهکار برای این مورد وجود دارد و آن هم پیگیری این موضوع از طریق شکایت و شورای حل اختلاف است که فرد می­ تواند افت قیمت خودروی خود را مطالبه نماید.

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، خسارات مالی وارد شده به خودروی زیان دیده تا سقف بیمه نامه بیمه شخص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد که بر اساس قانون جدید تا سقف ۷ میلیون تومان هم نیازی به کروکی نیست و بدون کروکی نیز خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت می گردد.اگر هم خود شما مقصر حادثه باشید می توانید از بیمه بدنه خودتان استفاده نمایید.

 

افت قیمت تصادفی

بر اساس شرایط بیمه نامه بدنه در ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارت ناشی از تصادفات رانندگی آمده است: «کارشناس فنی موظف است میزان خسارت وارده به وسیله نقلیه اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمتی که در نتیجه تصادف حاصل می شود را معلوم نماید». که مبلغ مورد اشاره بر میزان قرارداد بیمه گر و بیمه گذار قابل پرداخت خواهد بود. چنانچه میزان افت قیمت خودرو در تصادف بیش از حد قرارداد باشد با توجه به ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی قابلیت مطالبه را خواهد داشت. اما طبق عرف و رویه ی کلی شرکت های بیمه، آنها این خسارت را مگر در موارد خاصی که شرکت بیمه با فرد قرارداد متفاوتی امضا کرده و علنا این مورد نیز در بیمه نامه قید شده باشد، پرداخت نمی کنند. اما بر اساس اینکه شخص غیر مقصر، نقشی در خسارت وارد شده به خودرو خودش از بابت افت قیمت نداشته و از این بابت نیز این خسارت باید جبران شود، می توان از طریق مراجع قانونی این خسارت را پیگیری نمود.

در واقع اگر مساله به گونه ای دیگر بود خلاف قاعده ی «لاضرر» بود. طبق این قاعده نباید هیچگونه ضرری از جانب کسی به دیگری وارد گردد و در صورت وقوع لازم است جبران شود.پس تنها کاری که بعد از یک تصادف رانندگی و افت قیمت خودروتان لازم است انجام دهید طرح یک دعوای حقوقی علیه مقصر حادثه است.

 

 

میزان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادف

بر اساس مواد ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی هر کس به دیگری چه عمد یا غیر عمد خواه مباشرتا یا به تسبیب خسارتی وارد کند مسئول جبران خسارت می‌باشد. در این راستا هم، شخص متضرر می‌بایستی برای تامین دلیل برآورد خسارت ناشی از افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می‌شود که وی با ملاحظه خودرو و یا در مواردی عکس‌های آن، خسارت افت قیمت را محاسبه و برآورد می‌کند.

بعد از برآورد خسارت با توجه به مبلغ خسارت تعیین شده توسط کارشناس، دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف می‌شود با این توضیح که اگر خسارت بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به دادخواست مطالبه خسارت در صلاحیت دادگاه و اگر کمتر از آن باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف می‌باشد.سپس از طریق پیگیری دادخواست مطرح شده،می توان از طریق دادگاه به مطالبه ی قانونی در مورد افت قیمت خودرو دست یافت.

 

اگر با یک ماشین گران قیمت تصادف کردیم چه‌کار کنیم؟

اما مساله ی مهم دیگری که در این مورد مطرح است پاسخ به این سوال است که با توجه به خلا موجود در قوانین بیمه برای پرداخت خسارت افت قیمت خودرو اگر شخصی با یک ماشین گران قیمت تصادف کرده و مقصر باشد چه اقداماتی باید انجام دهد؟ بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت به خودروی خسارت دیده را تقبل می‌کند؟ در ادامه به صورت کامل این سوال را پاسخ می‌دهیم.

 

افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود؟

اینکه دقیقا بفهمیم افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود باید به مدل ماشین و قطعات و… خودرو نگاه کرد. مثلا: براساس قیمت‌های بازار چراغ جلوی مازراتی به تنهایی ۱۸ میلیون تومان قیمت دارد. در صورتی که یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت تصادف کند، شرکت بیمه تعهد دارد، متناظر با ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام خسارت وارده را جبران کند. در این قانون بیمه‌گذار یک خودروی متعارف را مبنایی برای تعیین سقف پرداخت خسارت در نظر گرفته است؛ قیمت خودروی متعارف نیز ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده است.

از آنجا که دیه در ماه‌های حرام در سال جاری ۲۸۰ میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۴۰ میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران‌قیمت از نظر قانون است. بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با ۱۴۰ میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند. به ‌طور مثال اگر خودرویی ۵۶۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن ۵۰ میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون ۱۴۰ میلیون تومان یک چهارم ۵۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود؛ بنابراین، تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یعنی یک چهارم ۵۰ میلیون تومان است.

به گفته کارشناسان مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت این بند جدید که در قانون بیمه شخص ثالث گنجانده شده، این است که این قانون نگرانی و مشکلات مالکان خودرویی که با خودروهای گران‌قیمت تصادف می‌کردند، مرتفع کرده و امر بسیار مثبتی است. چرا که در بسیاری از تصادفات چون مالک خودرو توانایی پرداخت مابقی خسارت را نداشت به زندان می‌رفت و مشکلات بسیاری را متحمل می‌شد.

 

خلاصه
محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی
عنوان مقاله
محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی
توضیحات
افت قیمت خسارتی است که بالاخص در هنگام فروش خودرو مشخص شده و شخص تصادف کننده، در صورت مقصر نبودن در سانحه رانندگی، دچار ضرر و زیانی میشود که خود در آن نقشی نداشته است.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر
اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 رای ، میانگین :2٫50 از5)
Loading...

مطالب پربازدید

61
دیدگاه بگذارید

30 نظرات
31 پاسخها
2 دنبال کنندگان کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
32 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
متینی

با سلام. ماشین برلیانس مدل ۹۷ دارم که برج ۱۱vبا یک پژو تصادف کردم. تامین دلیل کردم و کارشناس ۶ میلیون خسارت زد. بعد رفتم شورا شکایت کردم کارشناس تعیین شدکه این کارشناس ۲۵۰۰ برام زد. چرا اینقدر تفاوت داره؟ نقاط اسیب دیده: سپر عقب، مه شکن عقب وسط، براکت سپرعقب سمت چپ، براکت سپر عقب، چراغ دنده عقب چپ، قاب مه شکن وسط عقب، صافکاری، نقاشی، بعد توضیحات نوشته سپر عقب بر اثر ضربه شدید کاملا جمع شده و گلگیر سمت چپ کاملا خسارت دیده…. حال کدوم قیمت درست تره؟

کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند ):
قیمت ۶ میلیون درسته و میتوانید دوباره اعتراض کنید

v.d

سلام خسته نباشید صاحب لندکروز تویوتا ۲۰۱۰ شکایت کرده و نظر کارشناس این چنین است: “میزان خسارت وارده به خودرو به طور کلی مبلغ شش میلیون تومان تعیین می گردد. با توجه به ارزش بالای ریالی قیمت خودرو و با در نظر گرفتن مدل آن و اینکه گلگیر رنگ قبلی داشت، از افت قیمت آن در خرید و فروش مبلغ ده میلیون تومان (افت قیمت) تعیین و به عرض عالی می رسد.” با توجه به نظر کارشناس لندکروز قبلا تصادف کرده و گلگیر رنگ قبلی داشت، آیا برای خودرویی که قبلا تصادف کرده دوباره می تواند افت قیمت بگیرد؟؟ در… مشاهده بیشتر »

mohammad

سلام خسته نباشید ماشین من ۲۰۶ مدل ۹۶ بدون یه خط بود پشت چراغ قرمز توقف کامل کردم یه پراید با سرعت زیاد از پشت به شدت با ماشین من برخورد کرد صندوق و ستونای عقب و شاسی از پشت داغون شد اینو میخوام بدونم که اول‌باید شکایت کنم و کارشناس ماشینو ببینه و بعد تعمیرش کنم یا تعمیرش کنم و بعد شکایت کنم چقد باید ازش افت بگیرم لطفا راهنماییم کنید ممنون

کارشناس

(نظر کارشناس راهور سرهنگ حسنوند ) :
دوست عزیز حتما قبل از تعمیر به بیمه مراجعه و با هماهنگی بیمه خودرو را تعمیر سپس برای گرفتن افت قیمت با کلیه مدارک بیمه و فاکتورها از طریق شکایت در شورای حل اختلاف افت قیمت را درخواست کنید

سیاوش

سلام..خسته نباشید..
چندروز پیش با یه پژو پارس مدل ۸۶ تصادف کردم.مقصر من بودم..طرف کاپوت و گلگیر جلو رو تعویض کرده و گلگیر عقب هم رنگ شده به اندازه ی ۴۰ در ۴۰..چند روزه که بهم گیر داده بابت افت قیمت..و میگه افت قیمت من ۸میلیون تومان است..بنظر شما این ماشین چقد میتونه افت قیمت داشته باشه..ماشین خودم جک s5 هستش.فک کنم دنبال نونه..ممنون میشم از راهنماییتون

کارشناس

دوست عزیز ایشون اگه افت قیمت میخاد باید از طریق شورای حل اختلاف شکایت کنه و کارشناس بگیره و کارشناس رسمی دادگستری افت قیمت را تعیین میکنه

سیاوش

میخاستم بدونم مدلش اینقد پایینه.و ماشینشو قبل از شکایت داده تعمیر کنه..افت قیمت بهش تعلق میگیره یا نه..

v.d

سلام خسته نباشید با یک لندکروز تویوتا مدل ۲۰۱۰ تصادف کردیم، به گونه ای که ماشین ما پراید متوقف بود و سرنشین عقبی از سمت چپ در را باز می کند برای پیاده شدن در همین موقع به لندکروز می خورد و خراش بر می دارد کارشناس بیمه خسارت را ۱۰ میلیون تومن تعیین کرده، حال صاحت لندکروز می گوید علاوه بر خسارتی که از بیمه می گیرم باید ۸ میلیون تومن هم بابت افت قیمت بدهید اگر ندهید شکایت می کنم و افت قیمت حدود ۱۵۰ میلیون خسارت می گیرم، آیا ممکن است با توجه به اینکه مدل ۲۰۱۰… مشاهده بیشتر »

در صورت شکایت لنکروز افت قیمت ۱۵۰ میلیونی نخواهد گرفت و بگذارید شکایت کند وبر اساس رای دادگاه پراخت کنید البته اگر بالا بود باز هم شما حق اعتراض دارید

v.d

سلام خسته نباشید صاحب لندکروز تویوتا ۲۰۱۰ شکایت کرده و نظر کارشناس این چنین است: “میزان خسارت وارده به خودرو به طور کلی مبلغ شش میلیون تومان تعیین می گردد. با توجه به ارزش بالای ریالی قیمت خودرو و با در نظر گرفتن مدل آن و اینکه گلگیر رنگ قبلی داشت، از افت قیمت آن در خرید و فروش مبلغ ده میلیون تومان (افت قیمت) تعیین و به عرض عالی می رسد.” با توجه به نظر کارشناس لندکروز قبلا تصادف کرده و گلگیر رنگ قبلی داشت، آیا برای خودرویی که قبلا تصادف کرده دوباره می تواند افت قیمت بگیرد؟؟ در… مشاهده بیشتر »

مریم کربمی

سلام وقت بخیر لطفا لطفا برادری کنین این لطف به بنده حقیر کنین بنده از بک‌موسسه اتومیبیل بک بنز سی ال کا مدل ۲۰۰۷ اجاره کردم و جهت ضمانت چهارصد تومان چک و خودروی خودم که چری اریزو توربو بود کراشتم پارکینگ سمت حلالی گلکیر عقب سمت شاگرد و درب راننده به اندازه ۲۰سانت پارکینک برخورد کرد من خودم بردم بدون اطلاع به صاحب ماشین رنگ کردم اللن ایشان با بت ابن دو تبکه ۹۰م‌تومان گفته عفت قیمت میکیرم و ۱۰م‌تومان بابت ۱۰روز خوابیدن در صاغکاری و هزینه تعمیر میخواد بگیره میخواد ماشینم بفروشه پولش برداره درضمن ارزش ماشبن خودش… مشاهده بیشتر »

دوست عزیز اگر ایشون افت قیمت و … میخاد از طریق شکایت در شورای حل اختلاف اقدام کنه و شما بابت این موضوع امضاء یا تفاهم نامه ایی ندهید و بگذارید از طریق قانونی اقدام کنه

ali

ماشین من در خیابان اصلی (ابتدای جاده)وارد یک چاله شد و چرخ جلو کنده شد و بعد از ۳دور چرخیدن متوقف شد.و سپرها و چرغ کلا اسیب دید الان مقصر شهداری؟شهداری ابتدا گفت شکایت نکن نصف هزینه رو پرداخت میکنم حالا که جلو بندی شو درست کردمو فقط سپرا مونده میگه هزینه ای پرداخت نمی کنم.

شهرداری حداقل ۵۰ درصد مقصره و شما باید اول شکایت میکردید بعد ماشین را درست میکردید بهرحال فاکتورهایی که دارید را نگه دارید و مجددا شکایت کنید

Mehrabani

من پژو ۴۰۵ تاکسی دارم .۲۷اسفند ۹۷خیابون یه طرفه میومدم با سرعت کم یه پراید با سرعت زیاد اومد کوبید به من و شاخ به شاخ شدیم.بیمه من ۲۵۰۰۰۰۰تومان خسارت بهش داد.منم بیمه بدنه داشتم خسارت خودم گرفتم.حالا بعد یه ماه میخواد شکایت کنه بابت افت قیمت.ماشینش پراید مدل ۹۰ بوده که همون موقع تصادف دیدم عقبشم از قبل خورده بوده .ینی از قبلم تصادف داشته.حالا میخوام ببینم شکایت کنه خسارت افت قیمت بهش تعلق میگیره یا نه؟؟

بگذارید از طریق شکایت افت قیمت مشخص شود البته فقط به قسمتی که تصادف داشتید مربوط میشه و شما نیز میتوانید به رای اعتراض کنید

کارشناس

(نظر کارشناس راهور سرهنگ حسنوند) :اجازه بدید از طریق شکایت افت قیمت مشخص بشه البته فقط فقط به قسمتی که تصادف داشتید مربوط میشه و شما نیز میتوانید به رای اعتراض کنید

بابك

با سلام و احترام بنده در اوايل اسفند ۹۷ با يك خودرو تصادف داشتم كه مقصر شناخته شدم و از بيمه شخص ثالث استفاده نمودم. طرف مقابل پس از ۲۰ روز و پس از تعمير ماشين ، با من تماس گرفت و ادعا كرد ميزان پرداختي بيمه ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ريال بوده ، در حاليكه من نزديك ۵۰/۰۰۰/۰۰۰ريال هزينه كرده ام.( توضيح اينكه تعهد مالي بيمه من ۳۰۰/۰۰۰/۰۰ريال مي باشد) ، و بخاطر افت قيمت ماشين شكايت كرده است.سوال اينجاست كه آيا اين شخص پس از تعمير ماشين مي تواند بخاطر افت قيمت شكايت كند يا اينكه بايستي قبل از انجام هر… مشاهده بیشتر »

باید قبل از تعمیر ماشین شکایت کرد و درخواست هزینه بیشتر یا افت قیمت کرد

leyla

من بعدازردکردن کامل تقاطع یه سمند باسرعت زدبهم و چرخیدم مقصرمن شدم بیمه هم نداشتم ماشینش سمند۹۱هستش بهم میگه افت قیمت و خسارت روباهم میخوام

افت قیمت حتما باید بعد از شکایت در شورای حل اختلاف و تعیین از طرف کارشناس رسمی دادگستری صورت گیرد