قیمت خودرو تصادفی

محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی

( آخرین به روزرسانی : ۹۸/۰۵/۲۷ )

افت قیمت خودرو در تصادف

یکی از مشکلاتی که مردم در تصادفات رانندگی با آن روبرو می‌شوند افت قیمت خودرو در تصادف رانندگی است. در برخی موارد که خودرو صفر یا گران قیمت دچار سانحه ی رانندگی می‌شود، میزان خسارت ریالی تصادف افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. خسارت خودرو و تعمیرات ناشی از تصادف بخشی از این خسارت است ولی افت قیمت نیز، خسارتی است که بالاخص در هنگام فروش خودرو مشخص شده و شخص تصادف کننده، در صورت مقصر نبودن در سانحه رانندگی، دچار ضرر و زیانی می‌شود که خود در آن نقشی نداشته است.  فهمیدن اینکه خودروی ما بعد از تصادف چقدر از ارزش خود را از دست داده است و بعد از تصادف چه قیمی می‌گیرد یکی از سوال‌های مهمی است که مخصوصا در این روزها که داشتن خودرو نوعی سرمایه‌گذاری برای از بین نرفتن ارزش ریال انجام می‌شود، بین مردم خیلی با اهمیت شده است.

استعلام قیمت کارشناسی خودرو و محاسبه افت قیمت خودرو تصادفی

شما می‌توانید با استفاده از ویژگی قیمت گذاری خودرو در نرم افزار فرمون به راحتی قیمت خودرو تصادفی را محاسبه کرده و با بررسی قیمت قبل از تصادف آن میزان افت قیمت خودرو را تشخصی دهید.

قیمت گذاری خودرو در فرمون بر اساس مدل، سال و تنوع مدل، رنگ، کیلومتر کارکرد، بیمه و تخفیف، قسمت‌های رنگ شده یا تعویض شده خودرو انجام می‌شود. با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در آن شما می‌توانید به راحتی تفاوت افت قیمت را در خودرو با توجه به انواع مختلف تصادف و خسارت‌های وارد شده تشخیص دهید. شما می‌توانید برای دانلود فرمون روی لینک زیر کلیک کنید:

حال جدا از محاسبه افت قیمت خودرو، سوال اینجاست که آیا این خسارت ناشی از افت قیمت قابل پیگیری است؟ آیا می‌توان آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرده و دریافت کرد؟ در ادامه به بررسی امکان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در اثر تصادفات رانندگی می‌پردازیم.

 

افت قیمت خودرو تا چند سال می‌باشد؟

در نظر داشته باشید که چنانچه مدل خودرو بیش از ۵ یا ۶ سال از ساخت شان گذشته باشد معمولا افت قیمت برایش در نظر گرفته نمی‌شود و یا میزانی که در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز است.

 

دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات

کلیه ی  هزینه‌های تعمیر در اثر هر نوع سانحه رانندگی از قبیل تصادف و یا تصادم و واژگونی و آتش سوزی و سایر سوانحی که در بیمه نامه آورده شده بر اساس نظر کارشناس، میزان خسارت محاسبه  و توسط شرکت بیمه پرداخت می­ گردد.  اما خسارت ناشی از افت قیمت در تعهدات شرکت های بیمه نیست و هیچ شرکت بیمه ای این مورد را تحت پوشش قرار نمی دهد و باید از طرف شخص مقصر پرداخت شود.

برای دریافت خسارت در بیمه بدنه باید به سقف تعهدات بیمه نامه توجه داشته باشیم که چه مبلغی را می توانند از بیمه دریافت نمایند. یک راهکار برای این مورد وجود دارد و آن هم پیگیری این موضوع از طریق شکایت و شورای حل اختلاف است که فرد می­ تواند افت قیمت خودروی خود را مطالبه نماید.

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، خسارات مالی وارد شده به خودروی زیان دیده تا سقف بیمه نامه بیمه شخص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد که بر اساس قانون جدید تا سقف ۷ میلیون تومان هم نیازی به کروکی نیست و بدون کروکی نیز خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت می گردد.اگر هم خود شما مقصر حادثه باشید می توانید از بیمه بدنه خودتان استفاده نمایید.

 

افت قیمت تصادفی

بر اساس شرایط بیمه نامه بدنه در ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارت ناشی از تصادفات رانندگی آمده است: «کارشناس فنی موظف است میزان خسارت وارده به وسیله نقلیه اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمتی که در نتیجه تصادف حاصل می شود را معلوم نماید». که مبلغ مورد اشاره بر میزان قرارداد بیمه گر و بیمه گذار قابل پرداخت خواهد بود. چنانچه میزان افت قیمت خودرو در تصادف بیش از حد قرارداد باشد با توجه به ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی قابلیت مطالبه را خواهد داشت. اما طبق عرف و رویه ی کلی شرکت های بیمه، آنها این خسارت را مگر در موارد خاصی که شرکت بیمه با فرد قرارداد متفاوتی امضا کرده و علنا این مورد نیز در بیمه نامه قید شده باشد، پرداخت نمی کنند. اما بر اساس اینکه شخص غیر مقصر، نقشی در خسارت وارد شده به خودرو خودش از بابت افت قیمت نداشته و از این بابت نیز این خسارت باید جبران شود، می توان از طریق مراجع قانونی این خسارت را پیگیری نمود.

در واقع اگر مساله به گونه ای دیگر بود خلاف قاعده ی «لاضرر» بود. طبق این قاعده نباید هیچگونه ضرری از جانب کسی به دیگری وارد گردد و در صورت وقوع لازم است جبران شود.پس تنها کاری که بعد از یک تصادف رانندگی و افت قیمت خودروتان لازم است انجام دهید طرح یک دعوای حقوقی علیه مقصر حادثه است.

 

 

میزان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادف

بر اساس مواد ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی هر کس به دیگری چه عمد یا غیر عمد خواه مباشرتا یا به تسبیب خسارتی وارد کند مسئول جبران خسارت می‌باشد. در این راستا هم، شخص متضرر می‌بایستی برای تامین دلیل برآورد خسارت ناشی از افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می‌شود که وی با ملاحظه خودرو و یا در مواردی عکس‌های آن، خسارت افت قیمت را محاسبه و برآورد می‌کند.

بعد از برآورد خسارت با توجه به مبلغ خسارت تعیین شده توسط کارشناس، دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف می‌شود با این توضیح که اگر خسارت بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به دادخواست مطالبه خسارت در صلاحیت دادگاه و اگر کمتر از آن باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف می‌باشد.سپس از طریق پیگیری دادخواست مطرح شده،می توان از طریق دادگاه به مطالبه ی قانونی در مورد افت قیمت خودرو دست یافت.

 

اگر با یک ماشین گران قیمت تصادف کردیم چه‌کار کنیم؟

اما مساله ی مهم دیگری که در این مورد مطرح است پاسخ به این سوال است که با توجه به خلا موجود در قوانین بیمه برای پرداخت خسارت افت قیمت خودرو اگر شخصی با یک ماشین گران قیمت تصادف کرده و مقصر باشد چه اقداماتی باید انجام دهد؟ بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت به خودروی خسارت دیده را تقبل می‌کند؟ در ادامه به صورت کامل این سوال را پاسخ می‌دهیم.

 

افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود؟

اینکه دقیقا بفهمیم افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود باید به مدل ماشین و قطعات و… خودرو نگاه کرد. مثلا: براساس قیمت‌های بازار چراغ جلوی مازراتی به تنهایی ۱۸ میلیون تومان قیمت دارد. در صورتی که یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت تصادف کند، شرکت بیمه تعهد دارد، متناظر با ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام خسارت وارده را جبران کند. در این قانون بیمه‌گذار یک خودروی متعارف را مبنایی برای تعیین سقف پرداخت خسارت در نظر گرفته است؛ قیمت خودروی متعارف نیز ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده است.

از آنجا که دیه در ماه‌های حرام در سال جاری ۲۸۰ میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۴۰ میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران‌قیمت از نظر قانون است. بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با ۱۴۰ میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند. به ‌طور مثال اگر خودرویی ۵۶۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن ۵۰ میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون ۱۴۰ میلیون تومان یک چهارم ۵۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود؛ بنابراین، تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یعنی یک چهارم ۵۰ میلیون تومان است.

به گفته کارشناسان مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت این بند جدید که در قانون بیمه شخص ثالث گنجانده شده، این است که این قانون نگرانی و مشکلات مالکان خودرویی که با خودروهای گران‌قیمت تصادف می‌کردند، مرتفع کرده و امر بسیار مثبتی است. چرا که در بسیاری از تصادفات چون مالک خودرو توانایی پرداخت مابقی خسارت را نداشت به زندان می‌رفت و مشکلات بسیاری را متحمل می‌شد.

 

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

106
دیدگاه بگذارید

51 نظرات
55 پاسخها
2 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
51 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
علی

با سلام . اگر خسارت وارد شده به خودرو بیشتر از سقف تعیین شده در قانون یعنی بیشتر از نصف دیه کامل در ماه حرام باشه بیمه نسبت به مازاد مسئولیت نداره . آیا راننده خودرو لوکس میتونه خسارتی را که مازاد بر این مبلغ دیده رو از مقصر حادثه بگیره ؟

شماره موبایل
9173051125
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، اگر بخاد مازاد رو بگیره حتما باید در شورای حل اختلاف شکایت کنه و با رای شورای حل اختلاف این امکان هست

مهدی

سلام من با خودرو سراتو ۹۷ مشکی متالیک تصادف کردم جفت درش تعویض شده توسط نمایندگی گلگیر عقبشم اسیب دیده میخام ببینم این قطعات که تعویض میشن نو انداخته میشه ماشین عین اولش میشه افت قیمت این ماشین چقدر میشه در ضمن سقف بیمه من تا ۷ میلیون است و از بیمه بدنه فرد زیان دیده استفاده میشه باید مابه التفات بیمه بدنه به شخص داده شود یا خیر؟؟؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، تعیین افت قیمت توسط شورای حل اختلاف و کارشناس رسمی دادگستری و با شکایت راننده سراتو انجام خواهد شد

کامبیز

سپاس از پاسخگوییتون
اگه میزان خسارت از سقف تعهد مالی بیمه من هم بیشتر باشه باز هم کارشناس بیمه تعیین خسارت میکنن؟یا چون میزان خسارت از سقف مالی بیمه گذشته دیگه کارشناس تعهدی در تعیین میزان خسارت نداره و باید کارشناس شورای حل اختلاف تعیین خسارت کنه؟
تشکر

ایمان

منم تصادفم همینجوری بود بالاتر از سقف بیمه ،بیمه فقط تو گزارشش مینویسه خسارت وارده بیشتر از سقف تعهد ماست بعد شما با اون گزارش میری شورا درخواست تامین دلیل افت قیمت و درخواست مابه تفاوت خسارت رو میدی سعی کن باهم این درخواست رو بدی،بعد کارشناس حل اختلاف میاد ماشین رو میبینه هم افت رو مینویسه هم کل خسارات رو،یه سیصد تومانی هم هزینه داره

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، ممنون از پاسخ کاملتون

حمید

افت قیمت به ماشین یکسال کارکرد دنا با بیمه کارت طلایی ۴ستاره ایران خودرو تعلق میگیره؟ من با ماشینم به گاردریل زدم و چپ کردم و خسارت زیادی به بدنه وارد شده

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، افت قیمت به شما که با گاردریل برخورد کردید و تصادف با خودرو دیگه نبوده تعلق نمیگیره

کامبیز

سلام تشکر از پاسخگویی به سوال قبل
لطفا میشه بفرمایید؛
من با ی ام وی ام ×۳۳ تصادف کردم و میزان خسارتش از سقف مالی بیمه ثالث من بیشتر شده و من من باید تفاوتش را خودم پرداخت کنم حالا سوال،چ مرجعی میزان خسارت ماشین را تعیین میکنه؟خود صاحب ام وی ام میگه من از نمایندگی فاکتور دارم حالا من طبق فاکتور نمایندگی باید پرداخت کنم یا نه و مرجع دیگری برای تعیین خسارت ماشین هست؟
با تشکر

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، مبلغ خسارت را یا باید کارشناسان نمایندگی های بیمه مشخص کنند و یا کارشناسان رسمی دادگستری در شورای حل اختلاف ، لذا فقط این دو مرجع برای شما ملاک باشه

کامبیز

سپاس از پاسخگوییتون
اگه میزان خسارت از سقف تعهد مالی بیمه من هم بیشتر باشه باز هم کارشناس بیمه تعیین خسارت میکنن؟یا چون میزان خسارت از سقف مالی بیمه گذشته دیگه کارشناس تعهدی در تعیین میزان خسارت نداره و باید کارشناس شورای حل اختلاف تعیین خسارت کنه؟
تشکر

هادی

سلام وقتتون بخیر من به یک اسپرتیج ۲۰۱۰ تصادف کردم ک فقط خطرش شکسته و قسمت خطر یکم فرورفتگی و یکمم خش داشته که بیمه خسارتشو میده فقط نسبت به مدلش میخواستم ببینم بهش افت قیمت تعلق میگیره یا نه

کارشناس

کارشناس راهور (سرهنگ حسنوند):
سلام ، تعیین افت قیمت فقط از طریق شورای حل اخلاف و کارشناس رسمی دادگستری و بازدید خودرو امکان پذیر است

شهاب

سلام من با ی ال ۹۰ مدل ۹۱ تصادف کردم دودر سمت شاگرد باید تعویض بشه ایا شنایت کنه برای افت قیمت بهش تعلق می گیره

شماره موبایل
9911213024
کارشناس

کارشناس راهور (سرهنگ حسنوند):
سلام ، تعیین افت قیمت فقط از طریق شورای حل اخلاف و کارشناس رسمی دادگستری و بازدید خودرو امکان پذیر است

کامران

با سلام
لطفا میشه جواب تقریبی بفرمایید
ام وی ام x33 اتومات مدل ۹۵ که ی گلگیر جلو و سپر جلو آسیب دیده تقریبا چقدر افت قیمت شاملش میشه؟
قیمت دقیق نمیخوام،تقریبا؟لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر

کارشناس

کارشناس راهور (سرهنگ حسنوند):
سلام ، تعیین افت قیمت فقط از طریق شورای حل اخلاف و کارشناس رسمی دادگستری و بازدید خودرو امکان پذیر است و اعلام قیمت تقریبی امکان نداره

بهروز

سلامن من حدودا ۱ ماه پیش یک بنز اومد از پشت و خسارتی به داخل صندوق ام وارد شد ولی به سپر چیزی نشد حالا من میتونم افت قیمت بگیرم ماشینم مدل ۹۷ سمند هستش

شماره موبایل
9351198607
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، بله از طریق شورای حل اختلاف میتونید درخواست افت قیمت کنید

میلاد

با سلام من موتور سوارم و امروز با تندر ۹۰ تصادف کردم بعد از برخورد موتور با ال۹۰ انتهای موتور به هوا بلند شده و به گلگیر۲۰۶ برخورد میکند.در این سانحه ال۹۰ مقصربود ولی راننده ۲۰۶ از بنده خسارت خود را طلب میکند به نظرشما مقصر کیست. ۲۰۶ در پارک بود و ال۹۰ راه بنده را مسدود کرد.

شماره موبایل
9113484008
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، قطعا اگر برخورد ال ۹۰ با شما باعث برخورد شما با پژو بوده شما مقصر نیستید و ال۹۰نسبت به هر دو مقصر است

خلاصه
محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی
عنوان مقاله
محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی
توضیحات
افت قیمت خسارتی است که بالاخص در هنگام فروش خودرو مشخص شده و شخص تصادف کننده، در صورت مقصر نبودن در سانحه رانندگی، دچار ضرر و زیانی میشود که خود در آن نقشی نداشته است.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر