پراید

قیمت پراید صفر در بازار دی ۱۴۰۰ ( انواع مدل های ۱۳۱، ۱۱۱، ۱۳۲، ۱۵۱)

پیش بینی قیمت خودرو در ۱۴۰۰

تعیین تکلیف FATF به سال ۹۹ نرسید و در حالی‌که خیلی‌ها منتظر بودند نتیجه اعلام شود، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد که بررسی FATF در مجمع به ۱۴۰۰ موکول شده است، اما آیا تصویب احتمالی آن، قیمت خودرو را کاهشی می‌کند؟

کاهش نرخ دلار و روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، سیگنال‌های مثبتی را برای صنعت و بازار خودرو طی سال ۱۴۰۰ ارسال می‌کنند. با این حال، تجربه نشان داده است که رفتار بازار خودروی کشور همواره احساسی و تا حدودی نیز غیرقابل‌پیش‌بینی بوده است.

در سال ۱۴۰۰ نیز پیش‌بینی می‌شود نرخ‌های جدیدی که روی طرح‌های فروش اعمال می‌شود، در ابتدا منجر به بروز برخی از نوسانات قیمتی در بازار شود؛ اما به‌مرور با نزدیک شدن قیمت کارخانه به بازار، آخرین تلاش واسطه‌ها برای بالانگه‌داشتن صوری قیمت‌ها نقش بر آب خواهد شد.

افزایش تیراژ تولید

یکی دیگر از عوال مهم و تاثیرگذار بر قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰، بازگشت خودروسازان به مدار قبلی تولید است.

تا زمانی که خودروسازان تولیدات خود را به دست مشتریان واقعی نرسانند، همواره یک شکاف کاذب بین تقاضای واقعی و تقاضای سودجویانه وجود دارد. به همین دلیل است که افزایش تیراژ تولید دو خودروساز بزرگ، تاثیری بزرگ‌تر از آن‌چه تصور می‌شود، دارد. قیمت خودرو‌ها به این دلیل روی مدار افزایشی قرار داشتند که میزان درخواست برای خرید آن‌ها از میزان موجودی در حیاط کارخانه‌ها به مراتب بالاتر بود.

از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که افزایش تولید برای خودروسازان، یک آپشن انتخابی نیست. درواقع اگر ایران‌خودرو و سایپا قصد استفاده از فرمول افزایش قیمت را دارند، می‌بایست پیش از هر اقدامی روند تولید کمی و کیفی خود را نیز بهبود ببخشند.

آزادسازی قیمت خودرو

لغو اجرای مصوبه شورای رقابت، به معنی منتفی‌شدن کلی آن نیست. به نظر می‌رسد که مسئولین بالادستی قصد داشتند بازاری را که حداقل در ظاهر به ثباتی نسبی رسیده است، در مدت‌زمان کوتاهی به تنش و التهاب آلوده نکنند. ساده‌تر بگوییم احتمال می‌رود آزادسازی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود. با این تبصره که شورای رقابت می‌گوید، بند درخواست سه‌ماهه افزایش قیمت از سوی خودروسازان را به شش ماه افزایش داده است تا سقف رشد کارخانه‌ای قیمت خودرو، به جای سالی ۴ بار تنها سالی ۲ بار اتفاق بیفتد.

احتمال کاهش شدید قیمت خودرو در سال۱۴۰۰

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو هم در این‌باره توضیح می‌دهد: پذیرفتن اصول اولیه تجارت با جهان، یعنی FATF و بازگشت به برجام پیش شرط لازم هستند، اما کافی نیستند.

او ادامه می‌دهد: در صورتی که FATF تصویب شود و هم زمان با آن بازگشت به برجام اتفاق بیفتد، بازار خودرو سقوط آزاد را تجربه می‌کند، اما ریزش قیمت دوامی نخواهد داشت و دوباره نرخ‌ها به حالت سابق برمی‌گردند، زیرا سقوط قیمت به صورت هیجانی و بر اثر کاهش انتظارات تورمی رخ می‌دهد، اما افزایش تولید خودرو و کاهش نرخ تورم به سرعت تجربه نمی‌شود و در نهایت بازار با ثبات نسبی قیمت مواجه می‌شود.

این کارشناس درباره پیش‌بینی‌اش از میزان ریزش قیمت در بازار خودرو هم می‌گوید: در بازار خودرو‌های خارجی ریزش قیمت شدید است و به ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌رسد، اما چنانچه FATF تصویب شود، در بازار خودرو‌های داخلی با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مواجه می‌شود.

زاوه علت این موضوع را متناسب نبودن قیمت خودرو‌های خارجی با بهای فعلی دلار می‌داند و می‌گوید که ممنوعیت واردات، قیمت خودرو‌های خارجی را بر مبنای دلار ۵۰ هزار تومانی تغییر داده است، اما بهای خودرو‌های داخلی با نرخ فعلی دلار در بازار آزاد متناسب است.

قیمت روز محصولات سایپا


خودرو
قیمت امروز
پراید ۱۱۱ ۱۸۸ میلیون تومان
پراید ۱۳۱ ۱۶۹ میلیون تومان
پراید ۱۳۲ ۱۶۵ میلیون تومان
پراید ۱۵۱ ۱۶۹ میلیون تومان
پراید ۱۵۱ پلاس ۱۸۰ میلیون تومان
تیبا ۱۸۱ میلیون تومان
تیبا ۲ ۱۸۶ میلیون تومان
تیبا۲ پلاس ۲۰۰ میلیون تومان
ساینا ۱۹۴ میلیون تومان
ساینا S ۲۰۸ میلیون تومان
کوئیک دنده‌ای ۱۹۷ میلیون تومان
کوئیک اتوماتیک پلاس ۲۸۵ میلیون تومان
سیتروئن یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان
چانگان ۶۰۵ میلیون تومان
وانت زامیاد ۲۷۵ میلیون تومان
کیا سراتو یک میلیارد و ۳۵ میلیون تومان
آریو ۴۳۵ میلیون تومان
شاهین ۳۴۵ میلیون تومان

 

قیمت روز محصولات ایران خودرو


خودرو
قیمت امروز
وانت آریسان ۲۰۵ میلیون تومان
سمند Lx ۲۵۹ میلیون تومان
سمند EF7 ۲۶۱ میلیون تومان
سمند EF7 دوگانه‌سوز ۳۴۴ میلیون تومان
سمند سورن Elx ۲۷۲ میلیون تومان
دنا تیپ یک ۳۶۱ میلیون تومان
دنا پلاس دنده ای توربو ۴۸۵ میلیون تومان
دناپلاس توربو اتوماتیک ۵۲۵ میلیون تومان
پژو ۴۰۵ ۲۷۵ میلیون تومان
پژو پارس ۲۸۲ میلیون تومان
پژو پارس اتوماتیک ۳۹۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ دنده ای ۳۶۶  میلیون تومان
پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۵۵۲ میلیون تومان
رانا Lx ۲۴۸ میلیون تومان
رانا پلاس ۲۷۰ میلیون تومان
تارا دنده ای ۴۴۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۲۷۳ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۳۲۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ صندوقدار ۳۱۵ میلیون تومان
تندر ۹۰ ۴۴۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۰۸ یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان
هایما S5 ۷۸۵ میلیون تومان
هایما S7 ۸۷۰ میلیون تومان
سوزوکی گرند ویتارا اتوماتیک یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان
پژو ۵۰۸ یک میلیارد و ۶۹۵ میلیون تومان

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
4 نظر
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments