قوانین مربوط به تصادفات جرحی و فوتی

قوانین مربوط به تصادف منجر به جرح و فوت

قوانین تصادف منجر به جرح مربوط به تخلفاتی در رانندگی است که صدمات غیر عمدی آن منجر به جرح و یا فوت می‌شود. مطابق با قوانین تصادف منجر به جرح در شرایط خسارت این چنینی افسر راهنمایی و رانندگی وظیفه دارد پس از تنظیم کروکی و گزارش تصادف و در صورت لزوم انجام اقدامات درمانی و انتقال مصدوم به بیمارستان، خودروهای طرفین را توقیف و به پارکینگ انتقال دهد.

علاوه بر این بر اساس قانون تصادفات رانندگی افسر مربوطه موظف است طرفین را در خصوص مراجعه به مرجع صلاحیت دار و کسب دستور مقام قضایی جهت انجام مراحل قانونی و مراجعه مجروح به پزشکی قانونی و ترخیص خودرو راهنمایی کند. قوانین تصادف منجر به جرح و فوت به این صورت است که اگر راننده بواسطه دلایلی همچون بی احتیاطی و یا عدم مهارت در رانندگی مرتکب قتل غیر عمد شود به حبس بین ۶ ماه تا ۳ سال و پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیاء دم محکوم می‌شود. توجه داشته باشید مجازات حبس قابل تبدیل به جزای نقدی نخواهد بود.

قوانین مربوط به تصادفات جرحی و فوتی شامل مواد ۷۸ الی ۹۵ آیین نامه راهور  است که به اعتقاد کارشناسان از مهمترین قوانین مربوط به تصادف است و باید هر راننده‌ای از آن اطلاع ذاشته باشد. در ادامه به بخش‌های مهم آن اشاره می‌کنیم:

برابر ماده ۸۷ آیین نامه راهور راننده هر وسیله نقلیه‌ای که مرتکب تصادف منجر به جرح یا فوت شود موظف است بلافاصله خودرو را در محل تصادف متوقف کند و با نصب علائم ایمنی و هشدار دهنده رانندگان وسایل نقلیه دیگر را از وقوع تصادف آگاه کند و سپس سریعا با پلیس ۱۱۰ و اورژانس ۱۱۵ تماس گرقته و از تغییر وضعیت خودرو تا رسیدن پلیس خودداری نماید .

برابر ماده ۸۸ آیین نامه راهور پلیس راهور یا پلیس راه موظفند پس از اطلاع از وقوع تصادف سریعا در محل حاضر شده و نسبت به کارشناسی تصادف و … اقدام نمایند و تا پاکسازی کامل صحنه تصادف و برقراری ایمنی تردد در محل وقوع تصادف را مدیریت کند . در تصادفات جرحی و فوتی وسایل نقلیه تا تعیین تکلیف از سوی دادگاه به پارکینگ منتقل می‌شوند .

برابرماده ۸۹ آیین نامه راهور هرگاه تصادف تنها خسارتی بوده و مجروح نداشته باشد و امکان حرکت وسایل نقلیه نیز وجود داشته باشد رانندگان موظفند بلافاصله وسایل نقلیه رابرای رسیدگی پلیس به کنار منتقل کنند تا موجب سد معبر نگردد .

مطلب پیشنهادی  نحوه تشخیص مقصر در تصادفات رانندگی

ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی: هرگاه در تصادف منجر به جرحی مصدوم احتیاج به کمک داشته باشد و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی یا کمک از پلیس از این کار خودداری کند و یا از صحنه متواری شود و مصدوم را رها کند دادگاه نمیتواند در اعمال تنبیهات اعمال کیفیت مخففه نماید و به اشد مجازات محکوم می‌شود .

ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی: هر کس بدون گواهینامه اقدام به رانندگی نماید و یا با حکم دادگاه از رانندگی محروم باشد و اقدام به رانندگی کند برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو تا شش ماه حبس محکوم می‌شود.

خلاصه
قوانین مربوط به تصادف منجر به جرح و فوت
عنوان مقاله
قوانین مربوط به تصادف منجر به جرح و فوت
توضیحات
مطابق با قوانین تصادف منجر به جرح در شرایط خسارت این چنینی افسر راهنمایی و رانندگی وظیفه دارد پس از تنظیم کروکی و گزارش تصادف و در صورت لزوم انجام اقدامات درمانی و انتقال مصدوم به بیمارستان، خودروهای طرفین را توقیف و به پارکینگ انتقال دهد.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر
اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رای ثبت نشده)
Loading...

مطالب پربازدید

6
دیدگاه بگذارید

3 نظرات
3 پاسخها
0 دنبال کنندگان کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
5 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
جواد ابراهيمي

با سلام در تصادف منجر به جرح با موتوري ( مقصر ۱۰۰٪ موتوري) ماشين به پاركينگ منتقل شده و اعلام كرده اند حهت ترخيص رضايت موتور سوار لازم است از لحاظ قانوني چكار بايد كرد ماشين يك هفته در پاركينگ است با توجه به مقصر بودن موتور سوار

کارشناس

(نظر کارشناس راهور سرهنگ حسنوند) :اگر موتور سوار مقصر بوده وکروکی هم ترسیم شده نیازی به رضایت او نیست و از طریق دادگاهی که پرونده تشکیل شده دستور قاضی را برای ترخیص پیگیری کنید

هادی

سلام خسته نباشید
حدود ۱۱ روز قبل یک موتورسیکلت با سرعت خیلی کم شاید ده کیلومتر به ماشین من خورد و راکبین خودشونو به زمین پرت کردند و طبق گزارش پلیس راهور که تو صحنه حاضر بود تصادفی رخ نداد بلکه راکبین موتور اقدام به صحنه سازی کرده اند. الان یک هفته از ارائه کروکی به کلانتری گذشته و موتورسوار برای تفهیم کروکی به کلانتری نیومده. آیا مهلت قانونی ای برای اعتراض به کروکی تعریف نشده؟ و اینکه امکان ارجاع پرونده به مراجع قضایی در این مورد وجود نداره؟
ممنون میشم راهنمایی کنید منو

اصلی بیگی

سلام
عزیزان دقت کنید که جریمه دولت در تصادفات رانندگی بسیار زیاد است و به غیر از دیه که بیمه پرداخت میکند شما هم باید جریمه پرداخت کنید
بابت تصادف با یک موتور سوار یک میلیون و هشتصد هزار تومان جریمه شده ام
پس سعی کنید در همان مرحله اول خودتان و دیگران را با بی دقتی به دردسر نیاندازید.
اگر تصادف کردید همان اول توافق کنید و نگذارید کار به کلانتری و پزشکی قانونی بکشد که هم مقصر و هم زیان دیده متحمل خسارتهای زیادی خواهند شد و وسایل نقلیه هر دو حداقل به مدت ۱۰ روز در پارکینگ میماند
پس احتیاط کنید.