طرح زوج و فرد

قوانین محدوده طرح زوج و فرد در سال ۱۴۰۰

در حال حاضر و بنا به تصمیم ستاد کرونا و شهرداری تهران، از این پس تا اطلاع ثانوی، طرح‌های ترافیکی پایتخت از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ برقرار خواهد بود و جهت رفاه حال شهروندان یک بار خروج از هر دو طرح‌ از ساعت ۱۴:۳۰ آزاد است. در روزهای پنج شنبه نیز صرفاً طرح کنترل آلودگی هوا و از ساعت ۸:۳۰  تا ۱۳ اجرا خواهد شد.

به این ترتیب با توجه به شروع ساعت کار کارکنان دولت و بخش‌های تابعه در ساعت ۷:۳۰ صبح، این امکان برای آنها ایجاد می‌شود که بدون پرداخت عوارض برای سفرهای کاری خود وارد محدوده های مذکور شوند. همچنین برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر ۳۰ درصد تخفیف لحاظ شده است.
عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی برای خودروها با توجه به نوع معاینه فنی (اعم ازعادی، برتر و یا هیبریدی- برقی)، محدوده سکونت، محدوده تردد، ساعات تردد، پس از دریافت تصاویر آن پردازش و محاسبه می‌شود. ساعات اوج تردد صبح‌ها از ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ و ساعات اوج تردد عصرها (فقط ورود) از ۱۴:۳۰ تا ۱۶ تعریف شده و بازه زمانی۱۰:۳۰ تا ۱۴:۳۰ نیز به عنوان ساعات تردد غیراوج در نظر گرفته شده است.

در صورت گذر از بحران کرونا ساعات طرح ترافیک و زوج و فرد به روال قبل باز میگردد که در ادامه قوانین سال ۱۴۰۰ آمده است:

طرح ترافیک سال ۱۴۰۰ تغییراتی را نسبت به سال گذشته داشته است. این تغییرات شامل افزایش نرخ ورود به طرح ترافیک و همچنین میزان تخفیفات و تشویق های طرح می شود. این طرح با رشد ۲۵% نرخ روبه رو بوده است. همچنین میزان تخفیف عوارض تردد در هر دو محدوده حلقه اول و دوم طرح ترافیک در صورت برخورداری خودرو از گواهی معاینه فنی برتر، ۳۰ درصد تعیین شده است. علاوه بر این، تغییرات دیگری هم داشته است که در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی قواعد جدید طرح زوج و فرد و ترافیک در سال ۱۳۹۹ آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

قوانین جدید طرح ترافیک و زوج و فرد در سال ۱۴۰۰

۱- عوارض دریافتی در حلقه اول و دوم طرح ترافیک

فرمول محاسبه نرخ عوارض مانند سال گذشته تابعی از زمان ورود و خروج در محدوده، نوع معاینه فنی خودرو (عادی یا برتر)، زمان تردد (دو سر پیک، یک‌سر پیک و غیرپیک) و محدوده تردد (حلقه اول یا دوم) خواهد بود.

۲- عوارض سفرهای یک سر اوج در حلقه اول و دوم طرح ترافیک

سفر اغلب مسافران درون‌شهری که در محدوده مرکزی شهر تردد می‌کنند، از جنس «یک‌سر اوج» است، به این معنا که آنها صبحگاه وارد محدوده شده و پیش از ساعت ۱۶:۳۰ از محدوده خارج می‌شوند یا اینکه خروج خود را به پس از ساعت ۱۸ موکول می‌کنند تا با ترافیک ساعات اوج تردد عصرگاهی تداخل پیدا نکند. این گروه از مسافران بعضا بین ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۶:۳۰ وارد محدوده شده و در ساعات اوج عصرگاهی از محدوده خارج می‌شوند.

به طور کلی ساعات اوج و غیر اوج در سال ۱۴۰۰ به صورت زیر است:

غیر اوج (تردد در ساعات ۱۰:۳۰-۱۴:۳۰)

یک سر اوج ( تردد در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ یا ۱۴:۳۰ تا ۱۶)

دو سر اوج (تردد در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ و ۱۴:۳۰ تا ۱۶)

۳- میزان سهمیه ورود به طرح ترافیک

علاوه بر این در مفاد مصوبه نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد سابق، تغییری در مختصات کلی نسخه‌ سال گذشته اجرا، اعمال نشده و سهمیه ۲۰ روزه و پرداخت عوارض در حلقه دوم معادل نصف عوارض حلقه اول برای تردد مازاد بر سهمیه، برقرار است. در صورتی که خودروهای مسافران یک‌سر پیک حلقه اول و دوم طرح ترافیک، معاینه فنی برتر داشته باشد، با اعمال تخفیف مربوطه که ۳۰ درصد است محاسبه خواهد شد.

 

 

۶- محدوده طرح ترافیک سال ۱۴۰۰

به طور کلی باید بگوییم که مرز این محدوده از سمت شمال به بزرگراه همت (از تقاطع امام علی تا تقاطع چمران) از سمت جنوب به بزرگراه بعثت (از تقاطع امام علی تا تقاطع نواب) از سمت شرق به بزرگراه امام علی (از تقاطع همت تا تقاطع بعثت) و از سمت غرب به بزرگراه نواب (از تقاطع بعثت تا تقاطع آزادی) و در ادامه به بزرگراه چمران (از تقاطع آزادی تا تقاطع همت) محدود می ‌شود. در حالت جزئی تر محله های شمس آباد، مهران، مجیدیه، دبستان، قصر، کاج، صفا، شکوفه، باقر آباد، مینای جنوبی، دولاب، خاوران، شوش، بیستم ولیعصر، طیب، مینابی، جوادیه، گمرک، میدان حر، جمهوری، جمالزاده، جمشیدیه، میدان سلماس، یوسف آباد، امیر آباد شمالی، کردستان، حکیم، گمنام، شهرک والفجر، توانیر، رسالت، آپادانا، مصلی، سید خندان، خیابان ولیعصرتا تقاطع همت و تمام کوچه ها و خیابان های اطراف این مناطق در محدوده طرح زوج و فرد ۱۴۰۰ قرار دارند.

 

۷- امتیاز ویژه ساکنین محدوده طرح ترافیک

برای اولین بار در سال ۹۸ بود که ساکنان محدوده‌های ترافیکی که در سالیان اخیر محدودیت‌های تردد با خودرو برای آنها مشکلاتی را ایجاد کرده بود، از امتیاز جدید و ویژه‌ای برخوردار شده‌اند که هزینه طرح ترافیک برای آنها ۵۰ درصد کمتر از دیگران است. ساکنین این مناطق در سال ۱۴۰۰ نیز برای بهره ‌مندی از این تخفیف ۵۰ درصدی باید پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود در سامانه تهران من، به همراه مدارک شامل سند یا اجاره‌نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند. ساکنان مستاجر این نواحی باید توجه داشته باشند که در صورتی که در بخش سکونت آنها در قولنامه و… تاریخ پایان سکونت درج ‌شده باشد، باید هر ساله برای ثبت ‌نام مجدد به ‌عنوان ساکن محدوده طرح ترافیک اقدام کنند. گفتنی است ساکنین طرح ترافیک می توانند بدون در نظر گرفتن زوج یا فرد بودن یک بار پیش از ساعت ۸:۳۰ از طرح خارج و پس از ۱۷ وارد طرح ترافیک شوند بدون اینکه عوارضی پرداخت کنند.

چرا برای تردد در محدوده طرح حتما باید در سامانه تهران من ثبت نام کنیم؟

با توجه به اینکه کنترل تردد های خودروها در محدوده های ترافیکی با دوربین های هوشمندِ پلاک خوان انجام می شود، بنابراین این دوربین ها باید اطلاعاتی از خودروها داشته باشند تا بر آن اساس برای خودروها عوارض تعیین کنند. اگر خودرویی در سامانه تهران من ثبت نباشد و در محدوده های ترافیکی از جمله محدوده طرح زوج و فرد ۱۴۰۰ تردد کند، اطلاعات آن توسط دوربین ها شناسایی نمی شود. خودرویی که اطلاعاتش شناسایی نشود، به این معنی است که ترددش غیر مجاز است و مجوز لازم برای تردد را ندارد. بنابراین جریمه می شود و گرانترین عوارض تردد نیز برای آن در نظر گرفته می شود.

بدیهی است که چنین خودرویی حتی نمی تواند از حق تردد رایگان خود استفاده کند. زیرا اطلاعات آن در سامانه ذخیره نیست و به همین علت دوربین ها نمی توانند تردد های آن را شمارش کنند. بنابراین اگر در هر یک از محدوده های ترافیکی تهران تردد دارید، حتی اگر تردد شما برای یک روز یا یک نصف روز یا یک ساعت است، حتما به سراغ سامانه تهران من بروید و در این سامانه ثبت نام کنید. با توجه به اینکه فرایند ثبت نام در سامانه تهران من بسیار ساده است و هیچ هزینه ای هم ندارد، بنابراین فقط باید کمی زمان صرف کنید و اطلاعات هویتی خود و خودروی خود را به سامانه بدهید تا صفحه کاربری شما فعال شود و بتوانید از این سامانه خدمات دریافت کنید.

امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments