قوانین محدوده طرح زوج و فرد در سال ۹۹

در حال حاضر و بنا به تصمیم ستاد کرونا و شهرداری تهران، از این پس تا اطلاع ثانوی، طرح‌های ترافیکی پایتخت از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ برقرار خواهد بود و جهت رفاه حال شهروندان یک بار خروج از هر دو طرح‌ از ساعت ۱۴:۳۰ آزاد است. در روزهای پنج شنبه نیز صرفاً طرح کنترل آلودگی هوا و از ساعت ۸:۳۰  تا ۱۳ اجرا خواهد شد.

به این ترتیب با توجه به شروع ساعت کار کارکنان دولت و بخش‌های تابعه در ساعت ۷:۳۰ صبح، این امکان برای آنها ایجاد می‌شود که بدون پرداخت عوارض برای سفرهای کاری خود وارد محدوده های مذکور شوند. همچنین برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر ۳۰ درصد تخفیف لحاظ شده است.
عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی برای خودروها با توجه به نوع معاینه فنی (اعم ازعادی، برتر و یا هیبریدی- برقی)، محدوده سکونت، محدوده تردد، ساعات تردد، پس از دریافت تصاویر آن پردازش و محاسبه می‌شود. ساعات اوج تردد صبح‌ها از ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ و ساعات اوج تردد عصرها (فقط ورود) از ۱۴:۳۰ تا ۱۶ تعریف شده و بازه زمانی۱۰:۳۰ تا ۱۴:۳۰ نیز به عنوان ساعات تردد غیراوج در نظر گرفته شده است.

در صورت گذر از بحران کرونا ساعات طرح ترافیک و زوج و فرد به روال قبل باز میگردد که در ادامه قوانین سال ۹۹ آمده است:

طرح ترافیک سال ۹۹ تغییراتی را نسبت به سال گذشته داشته است. این تغییرات شامل افزایش نرخ ورود به طرح ترافیک و همچنین میزان تخفیفات و تشویق های طرح می شود. این طرح با رشد پنج هزار تومانی مبلغ پایه عوارض روبه رو بوده است. همچنین میزان تخفیف عوارض تردد در هر دو محدوده حلقه اول و دوم طرح ترافیک در صورت برخورداری خودرو از گواهی معاینه فنی برتر، ۳۰ درصد تعیین شده است. علاوه بر این، تغییرات دیگری هم داشته است که در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی قواعد جدید طرح زوج و فرد و ترافیک در سال ۱۳۹۹ آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

قوانین جدید طرح ترافیک و زوج و فرد در سال ۹۹

۱- عوارض دریافتی در حلقه اول و دوم طرح ترافیک

نسخه سال ۹۹ طرح ترافیک شهر تهران با تغییرات جزئی در میزان عوارض در اسفند سال گذشته به تصویب رسید. بر اساس این مصوبه میزان عوارض دریافتی در حلقه اول و دوم طرح ترافیک برای تمام خودروها از ابتدای سال ۹۹، ۷/ ۲۱ درصد افزایش خواهد داشت. جزئیات این مصوبه حکایت از ۶ تغییر نسبت به طرح ترافیک سال گذشته دارد که یکی از این تغییرات منفی و بقیه آنها مثبت است.

همچنین مصوبه تعیین نرخ عوارض حلقه اول و دوم طرح ترافیک در سال ۹۹ حاوی دو نقطه تاریک است که اگر برای آنها چاره نشود و اصلاحی روی مصوبه ‌صورت نگیرد، ممکن است تشدید ترافیک در سال آتی را به دنبال داشته باشد. رقم پایه نرخ عوارض تردد در محدوده‌های کنترل ترافیکی شهر موسوم به حلقه اول و دوم طرح ترافیک در محدوده مرکزی شهر که در سال ۹۸، ۲۳ هزار تومان بود، در سال ۹۹ حدود یک‌پنجم افزایش یافته و به ۲۸ هزار تومان رسیده است. در عین حال کلیات فرمول محاسبه نرخ عوارض مانند سال گذشته تابعی از زمان ورود و خروج در محدوده، نوع معاینه فنی خودرو (عادی یا برتر)، زمان تردد (دو سر پیک، یک‌سر پیک و غیرپیک) و محدوده تردد (حلقه اول یا دوم) خواهد بود، هرچند میزان برخی از این ضرایب تغییر کرده و ضرایب تشویقی دیگری نیز برای اعمال تخفیف بیشتر به گروه‌هایی از شهروندان پیش‌بینی شده است.

۲- عوارض سفرهای یک سر پیک در حلقه اول و دوم طرح ترافیک

سفر اغلب مسافران درون‌شهری که در محدوده مرکزی شهر تردد می‌کنند، از جنس «یک‌سر پیک» است، به این معنا که آنها صبحگاه وارد محدوده شده و پیش از ساعت ۱۶ از محدوده خارج می‌شوند یا اینکه خروج خود را به پس از ساعت ۱۸ موکول می‌کنند تا با ترافیک ساعات اوج تردد عصرگاهی تداخل پیدا نکنند. این گروه از مسافران بعضا بین ساعت ۱۰ تا ۱۶ وارد محدوده شده و در ساعات اوج عصرگاهی از محدوده خارج می‌شوند. در صورت داشتن معاینه فنی عادی و پرداخت عادی (پس از مهلت یک‌ماهه از زمان تردد) این مسافران باید عوارضی به مبلغ ۴۲ هزار تومان پرداخت کنند.

همچنین مسافرانی که جنس زمان سفر آنها یک‌سر پیک است اما وارد محدوده طرح ترافیک نمی‌شوند و صرفا در محدوده حلقه دوم طرح ترافیک یا همان محدوده زوج و فرد سابق وارد می‌شوند، امسال عوارض ۲۱ هزار تومانی باید پرداخت کنند.

۳- میزان سهمیه ورود به طرح ترافیک

علاوه بر این در مفاد مصوبه نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد سابق، تغییری در مختصات کلی نسخه‌ سال گذشته اجرا، اعمال نشده و سهمیه ۲۰ روزه و پرداخت عوارض در حلقه دوم معادل نصف عوارض حلقه اول برای تردد مازاد بر سهمیه، برقرار است. در صورتی که خودروهای مسافران یک‌سر پیک حلقه اول و دوم طرح ترافیک، معاینه فنی برتر داشته باشد، با اعمال تخفیف مربوطه که ۵ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر تعیین شده است، عوارض پرداختی بابت تردد در طرح ترافیک از ۴۲ هزار تومان به ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان و عوارض تردد در حلقه دوم از ۲۱هزار تومان به ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش خواهد یافت.

 

۴- افزایش عوارض ورود به طرح در صورت اعلام شرایط اضطرار آلودگی هوا

تغییر دیگری که در نرخ عوارض طرح ترافیک سال ۹۹ رخ داده، ناظر بر افزایش دقت و کارآیی «سنسور آلودگی هوا» در این محدوده است. بر اساس یکی از تبصره‌های مصوبه شورای شهر، شهرداری تهران مکلف شد به منظور کنترل آلودگی هوا و کاهش ورود وسایل نقلیه به محدوده‌های ممنوعه‌ تردد در شرایط اضطرار آلودگی هوا، در صورت تجاوز شاخص آلودگی هوا از عدد ۱۰۰ واحد، به میزان ۵۰ درصد و در صورت تجاوز شاخص آلودگی هوا از عدد ۱۵۰ واحد به میزان ۱۰۰ درصد نرخ پایه ۲۸ هزار تومانی این عوارض را افزایش دهد.

۵- پیش‌بینی بسته‌های اعتباری یک ساله برای خودروسواران حقیقی و حقوقی

تغییر دیگر طرح ترافیک پیش‌بینی بسته‌های اعتباری یک ساله برای خودروسواران حقیقی و حقوقی است که از پیش، قصد رزرو تمام ایام سال را برای تردد دارند. برای این گروه از متقاضیان تخفیف ۳۰ درصدی پیش‌بینی شده که مشروط به دریافت بهای عوارض کل سال در ابتدای سال است. این سهمیه ثانویه که برای دستگاه‌های سهمیه‌بگیر و اشخاص حقوقی هم قابل استفاده بوده و به موجب آن سهمیه‌بگیران مذکور از تخفیف برخوردار می‌شوند، به افراد عادی هم در صورت تقاضا و با رعایت سقف ۱۰۳ هزار دستگاه مجاز به تردد در هر روز در محدوده طرح ترافیک، تعلق می‌گیرد.

۶- محدوده طرح ترافیک سال ۹۹

به طور کلی باید بگوییم که مرز این محدوده از سمت شمال به بزرگراه همت (از تقاطع امام علی تا تقاطع چمران) از سمت جنوب به بزرگراه بعثت (از تقاطع امام علی تا تقاطع نواب) از سمت شرق به بزرگراه امام علی (از تقاطع همت تا تقاطع بعثت) و از سمت غرب به بزرگراه نواب (از تقاطع بعثت تا تقاطع آزادی) و در ادامه به بزرگراه چمران (از تقاطع آزادی تا تقاطع همت) محدود می ‌شود. در حالت جزئی تر محله های شمس آباد، مهران، مجیدیه، دبستان، قصر، کاج، صفا، شکوفه، باقر آباد، مینای جنوبی، دولاب، خاوران، شوش، بیستم ولیعصر، طیب، مینابی، جوادیه، گمرک، میدان حر، جمهوری، جمالزاده، جمشیدیه، میدان سلماس، یوسف آباد، امیر آباد شمالی، کردستان، حکیم، گمنام، شهرک والفجر، توانیر، رسالت، آپادانا، مصلی، سید خندان، خیابان ولیعصرتا تقاطع همت و تمام کوچه ها و خیابان های اطراف این مناطق در محدوده طرح زوج و فرد ۹۹ قرار دارند.

 

۷- امتیاز ویژه ساکنین محدوده طرح ترافیک

برای اولین بار در سال ۹۸ بود که ساکنان محدوده‌های ترافیکی که در سالیان اخیر محدودیت‌های تردد با خودرو برای آنها مشکلاتی را ایجاد کرده بود، از امتیاز جدید و ویژه‌ای برخوردار شده‌اند که هزینه طرح ترافیک برای آنها ۵۰ درصد کمتر از دیگران است. ساکنین این مناطق در سال ۹۹ نیز برای بهره ‌مندی از این تخفیف ۵۰ درصدی باید پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود در سامانه تهران من، به همراه مدارک شامل سند یا اجاره‌نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند. ساکنان مستاجر این نواحی باید توجه داشته باشند که در صورتی که در بخش سکونت آنها در قولنامه و… تاریخ پایان سکونت درج ‌شده باشد، باید هر ساله برای ثبت ‌نام مجدد به ‌عنوان ساکن محدوده طرح ترافیک اقدام کنند. گفتنی است ساکنین طرح ترافیک می توانند بدون در نظر گرفتن زوج یا فرد بودن یک بار پیش از ساعت ۸:۳۰ از طرح خارج و پس از ۱۷ وارد طرح ترافیک شوند بدون اینکه عوارضی پرداخت کنند.

چرا برای تردد در محدوده طرح حتما باید در سامانه تهران من ثبت نام کنیم؟

با توجه به اینکه کنترل تردد های خودروها در محدوده های ترافیکی با دوربین های هوشمندِ پلاک خوان انجام می شود، بنابراین این دوربین ها باید اطلاعاتی از خودروها داشته باشند تا بر آن اساس برای خودروها عوارض تعیین کنند. اگر خودرویی در سامانه تهران من ثبت نباشد و در محدوده های ترافیکی از جمله محدوده طرح زوج و فرد ۹۹ تردد کند، اطلاعات آن توسط دوربین ها شناسایی نمی شود. خودرویی که اطلاعاتش شناسایی نشود، به این معنی است که ترددش غیر مجاز است و مجوز لازم برای تردد را ندارد. بنابراین جریمه می شود و گرانترین عوارض تردد نیز برای آن در نظر گرفته می شود.

بدیهی است که چنین خودرویی حتی نمی تواند از حق تردد رایگان خود استفاده کند. زیرا اطلاعات آن در سامانه ذخیره نیست و به همین علت دوربین ها نمی توانند تردد های آن را شمارش کنند. بنابراین اگر در هر یک از محدوده های ترافیکی تهران تردد دارید، حتی اگر تردد شما برای یک روز یا یک نصف روز یا یک ساعت است، حتما به سراغ سامانه تهران من بروید و در این سامانه ثبت نام کنید. با توجه به اینکه فرایند ثبت نام در سامانه تهران من بسیار ساده است و هیچ هزینه ای هم ندارد، بنابراین فقط باید کمی زمان صرف کنید و اطلاعات هویتی خود و خودروی خود را به سامانه بدهید تا صفحه کاربری شما فعال شود و بتوانید از این سامانه خدمات دریافت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments