فرمول بیمه در نحوه محاسبه پرداخت خسارت به خودروهای گران حذف شد

به تازگی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری فرمول بیمه مرکزی در محاسبه پرداخت خسارت به خودروهای گران قیمت را غیر قانونی دانسته و آن را باطل کرده است. مطابق با این فرمول هر چه خودروی زیان دیده ای گران‌تر باشد خسارت کمتری از جانب بیمه پرداخت می‌شود.

به گزارش فرمون نقل از تسنیم و به گفته یرج فرج‌تبار کارشناس رسمی دادگستری در امور بیمه که از دستورالعمل شورای عالی بیمه به دیوان عدالت اداری شکایت کرده، بیمه مرکزی فرمولی را تحت عنوان دستورالعمل نحوه تعیین خسارت موضوع تبصره های سه و چهار ماده هشت قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب سال ۹۵ صادر کرده بود.
مطابق با این فرمول و با در نظر گرفتن تعاریف خودروی متعارف و نامتعارف، عبارت «خسارت وارده تقسیم بر قیمت خودروی نامتعارف زیان‌دیده ضرب در قیمت خودروی متعارف» ملاک تعیین خسارت قرار گرفته و بیمه گر ها براساس این عبارت خسارت را تعیین کرده و پرداخت می کردند.

به عنوان مثال اگر یک خودرویی با یک خودروی گران‌قیمت یک میلیاردی تصادف و ۵ میلیون تومان خسارت وارد کرد، بیمه فرمول فوق را ملاک قرار داده و ۹۰۰ هزار تومان خسارت می‌داد و چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خسارت باقی مانده را پرداخت نمی کرد.

مطلب پیشنهادی: آیا خسارت توسط بیمه شخص ثالث با دنده‌عقب پرداخت می‌شود؟

طبق فرمولی که بیمه مرکزی تعیین کرده بود، قیمت خودروی زیان‌دیده هر چقدر گران‌تر باشد، پرداخت خسارت هم کاهش می‌یابد و این در حالی است که راننده مقصر، بیمه خسارت مالی و گاهی اوقات حتی مازاد مالی را خریداری می‌کند تا با زیان‌دیده به مشکل نخورد که البته با عدم پرداخت بیمه عموما کار به شکایت می کشید.

با پیگیری های این کارشناس رسمی دادگستری، فرمول بیمه مرکزی در نسبت گیری تعیین خسارت برای خودروهای گران‌قیمت حذف شده و بیمه گران موظف شدند سقف تعهدات مالی که هر بیمه گذاری خریداری می‌کند را در هنگام بروز تصادف و ایجاد خسارت، پرداخت کنند.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments