عوارض زوج و فرد پایتخت همچنان خبرساز است

عوارض زوج و فرد پایتخت همچنان خبرساز است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران همچنان بر نظر خود اصرار دارد و می‌گوید: کمیسیون عمران در خصوص دریافت عوارض زوج و فرد نظر خود را ارائه کرده است و بر این اساس دریافت عوارض از این محدوده قانونی نیست.
به گزارش ایرنا، محمد علیخانی اظهارداشت: کمیسیون عمران بررسی کننده نرخ‌ها در لایحه دریافت عوارض است و تعرفه‌ای برای عوارض تردد در محدوده زوج و فرد نداریم.
این درحالی است که محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تاکید کرد: در ماده ۸ مصوبه شورا ذکر شده شهرداری باید نسبت به وصول عوارض خود اقدام کند و پلیس هم باید جداگانه جریمه خود را دریافت کند.
وی افزود: حتی برای روشن شدن موضوع نامه رسمی به شورای شهر نوشته‌ایم، رئیس شورا این مساله را به کمیسیون نظارت و حقوقی شورا ارجاع داد و آن‌ها بعد از بررسی اعلام کردند گرفتن عوارض زوج و فرد طبق مصوبه است و خلاف قانون نیست.

معاون شهردار تهران تاکید کرد: اگر شهروندی با خودرو خود در محدوده طرح ترافیک و یا در محدوده زوج و فرد (مخالف روز پلاک خود) تردد کند باید عوارض آن را بپردازد.
در عین حال علیخانی عضو شورا می گوید: در لایحه اولیه عوارضی برای محدوده زوج و فرد در نظر گرفته شده بود اما پس از اینکه فرمانداری به آن ایراد گرفت این بند حذف شد و کمیسیون عمران و حمل و نقل به عنوان کمیسیون تخصصی دریافت عوارض تردد در محدوده زوج و فرد را غیرقانونی می‌داند.
وی در عین حال در پاسخ به این سوال که قرار بود کمیسیون‌های عمران و حقوقی شورای شهر تهران طی جلسه مشترک موضوع را بررسی کنند، عنوان کرد: به دلیل تراکم کاری بررسی بودجه، نتوانستیم جلسه مشترک داشته باشیم تا این موضع بررسی شود.
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه ما وکیل البلدیه نیستیم و موضوع را پیگیری می‌کنیم گفت: شهروندان هم می‌توانند از طریق قانونی موضوع را پیگیری کنند.

مطلب پیشنهادی  نحوه خرید طرح زوج و فرد

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: به‌ نظر من این ایراد به هیات رئیسه نیز وارد است، زیرا می‌‌بایست همچون سایر موضوعاتی که در آن ابهام وجود دارد و به واسطه آن استفساریه ‌ای مطرح و در صحن شورا در ارتباط با آن تصمیم ‌گیری می‌شود این موضوع نیز مورد بررسی قرار می‌گرفت.
موضوع به اخذ عوارض از رانندگانی مربوط می‌شود که با پلاک مخالف وارد محدوده زوج و فرد می‌شوند؛ به طور مثال با پلاک فرد در روز زوج هفته وارد این محدوده شود.
اختلاف نظر بین برخی اعضای شورا با مسئولان حمل و نقل و ترافیک شهرداری درباره این موضوع در حالی است که مدیریت شهری پایتخت طرحی را برای سال آینده در دست بررسی دارد که محدوده کنونی زوج و فرد به حلقه دوم طرح ترافیک تبدیل می‌شود.
براساس این طرح جدید ساکنان محدوده تسهیلاتی می‌گیرند و نیز ورود به حلقه دوم طرح ترافیک نیز با هزینه کمتری از طرح ترافیک کنونی انجام خواهد شد.

 

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رای ثبت نشده)
Loading...

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از