طرح ساماندهی بازار خودرو فردا به صحن مجلس می‌رود

طرح ساماندهی بازار خودرو فردا به صحن مجلس می‌رود

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ساماندهی بازار خودرو به احتمال زیاد فردا در صحن علنی مجلس مطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی: گفت یک فوریت طرح مزبور در دوم اردیبهشت ماه سال جاری با ۱۶۰ رای در مجلس مصوب و جهت بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن این نهاد قانون گذاری ارجاع شد.

وی همچنین اظهارداشت: طبق قاعده ۴۵ روز پس از تصویب طرح در خانه ملت بایستی از سوی کمیسیون صنایع و معادن به صحن مجلس ارائه می‌شد که متاسفانه این روند با تاخیر زمانی بیش از شش ماه مواجه شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: نکته قابل توجهی که در این بین وجود دارد اینکه خواست و ایده اولیه طرحان طرح ساماندهی بازار خودرو در کمیسیون صنایع و معادن بطور کامل تغییر کرده است.

مطلب پیشنهادی  پیشنهاد دولت برای افزایش 70 درصدی قیمت خودرو از سوی مجلس رد شد

خلاء قانونی در نابه سامانی‌های بازار خودرو چه نقشی دارد؟

وی همچنین در خصوص شکل گیری طرح ساماندهی بازار خودرو  افزود: شکایات زیادی از طرف مردم در خصوص بازارآشفته خودرو به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس واصله و به تبع پرونده‌ای در این زمینه مفتوح شد.

پارسایی بیان داشت: با توجه به بررسی‌های صوت گرفته معلوم شد بخش عمده این نابسامانی‌ها در بازار خودرو به علت خلاء قانونی است.

وی گفت: بر این اساس به مدد مشاوران و کارشناسان توانمند و همینطور مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طرحی در راستای ساماندهی وضعیت فعلی بازار خودرو تهیه و تدوین شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: هدف اصلی از تدوین طرح مزبور ایجاد یک فضای رقابتی در بازار خودروی داخلی بود که شوربختانه این فضا در حال حاضر بطور کامل انحصاری و غیر رقابتی است.

وی تصریح کرد: انحصاری بودن صنعت خودرو طی چند دهه گذشته ضمن عدم پیشرفت رو به جلو در واحدهای خودروسازی خدمات و پاسخگویی به تعهدات در این مجموعه نیز رضایت بخش نیست.

پارسایی گفت: جلوگیری از آلودگی هوا به خصوص در کلانشهرها از دیگر اهداف مهم تدوین این طرح بود.

وی افزود: مطابق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عامل ۸۲ درصد بروز آلودگی هوا درکلانشهر تهران مربوط به خودروهاست.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: نا امن بودن خودروهای تولید داخل هدفی دیگری بود که در این طرح مورد توجه طراحان قرار گرفت.

وی گفت: متاسفانه به دلیل ضعف شدید ایمنی خودروهای تولید داخل هرساله جامعه و مردم در اثر تصادفات جاده‌ای تلفات و هزینه‌های سنگینی جانی و مالی پرداخت می‌کنند.

پارسایی در ادامه افزود: تمامی این موارد در طرح ساماندهی خودرو لحاظ تا فضا به سمت شرایط رقابتی و تامین حقوق مصرف کنندگان سوق پیدا کند.

منبع: تسنیم

شما مخاطبان عزیز می‌توانید سوالات خود را در این باره با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای ، میانگین :1٫00 از5)
Loading...

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از