ترخیص خودرو توقیفی

طرح ترخیص خودرو توقیفی از سه شنبه ۱۸ خرداد

به نقل از رئیس پلیس راهور ناجا سردار هادیانفر، طرح جدید ترخیص خودرو توقیفی از سه شنبه ۱۸ خردادماه ۱۴۰۰ آغاز شده است و به مدت ۲ ماه ادامه دارد.  از ۲۲۶ هزار دستگاه خودرو توقیفی ۶۰ درصد این خودروها به خاطر تخلف‌های راهوری توقیف شده و ۴۰ درصد نیز مربوط به حوزه انتظامی است که برای ترخیص نیاز به دستور قضائی دارد.

دفاتر پلیس +۱۰ آماده ارائه خدمات جهت ترخیص خودروها هستند و متقاضیان می توانند با مراجعه به این دفاتر و همراه داشتن مدارک لازم اقدام به انجام امور اداری جهت ترخیص خودرو توقیفی شان کنند.

مالکان یا متصرفان خودرو‌های توقیفی در پارکینگ‌ها می‌توانند با در دست داشتن قبض و مدارک خودرو از جمله سند و مدارک احراز هویت با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ از این تسهیلات ویژه استفاده کنند.

حتما مالک و وکیل قانونی به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند، در کمترین زمان این کار انجام می‌شود و بعد از پرداخت هزینه پارکینگ توسط همکاران بدون نیاز به حضور مردم درخواست را بررسی می‌کنند و بعد از تایید توسط پلیس +۱۰ قبضی صادر می‌شود که با آن می‌توانند به پارکینگ مراجعه کنند.

خودروهایی که مشمول این طرح نیستند

خودروهایی که قبل از ۲۹ اسفند سال ۹۹ توقیف شده اند و خودروهای فرسوده و همچنین خودروهایی که هیچگونه سابقه‌ای در سامانه شماره گذاری پلیس ندارند از این خدمات مستثنی هستند و مشمول این طرح نمی شوند.

درخصوص خودروهای فرسوده عمر خودروهای شخصی زیر ۲۰ سال و خودروهای عمومی و دولتی زیر ۱۵ سال باید باشد تا به عنوان خودرو فرسوده درنظر گرفته نشوند. در بحث ترخیص موتورسیکلت‌ها نیز هنوز طرح ترخیص موتورسیکلت‌ها همچنان ادامه دارد.

خودروهایی که در سن فرسودگی قرار دارند، در صورت داشتن پلاک ملی، حائز دریافت خدمات خواهند بود اما  اگر پلاک آنها همچنان قدیمی باشد، خدماتی به آنها ارائه نمی‌شود و باید وارد چرخه اسقاط شوند.

خودروهایی نیز پلاک ملی دارند حتی در سن فرسودگی قرار ندارند اما بر اثر تصادفات یا حوادث شدید مانند آتش‌سوزی، اصطلاحاً “ارکان” آنها مانند شاسی، موتور و اتاق آنها از بین رفته است، این دسته از خودروها که بالای ۶۰ درصد خسارات دیده‌اند، برابر با قانون فرسوده محسوب شده، جزو خودروهایی هستند که مشمول طرح ترخیص خودروها نمی‌شوند و باید وارد چرخه اسقاط شوند.

خودرو‌هایی که دارای دستور قضائی توقیف است، برای ترخیص نیاز به دستور قضایی دارند.

ترخیص بدون نیاز به معاینه فنی و پرداخت عوارض شهرداری

هیچ الزامی برای پرداخت عوارض شهرداری برای خودروهای ترخیصی نگذاشته ایم و همچنین نیاز به معاینه فنی وجود ندارد و مالکان یا متصرفان بعد از ترخیص می‌بایست دنبال این کارها باشند.

اگر مالک خودرو، دارای گواهی نامه رانندگی نباشد با معرفی فرد دارای گواهینامه می‌تواند نسبت به ترخیص وسیله نقلیه خود اقدام کند.

همچنین طی تمهیداتی که در این طرح در نظر گرفته شده است هزینه نگهداری در پارکینگ‌ها برابر تعرفه سال ۱۳۹۴ محاسبه خواهد شد و امکان پرداخت خلافی به صورت تقسیط (یک ساله) وجود داشته و جرایمی که به علت دیرکرد نیز دو برابر شده‌اند، مورد بخشودگی واقع می‌شوند.

در این طرح در صورت داشتن خلافی، اصل آن به صورت تقسیط ۱ ساله دریافت خواهد شد و عوارض مربوط به شهرداری و آزاد راهی نیز محاسبه نخواهد شد.

در صورتی که قبض پارکینگ خودرو، گم شده باشد، مالک خوردو با ارائه مدارک و اسناد مالکیت خودرو و مدارک شناسایی خود نسبت به ترخیص وسیله نقلیه اقدام کند.

خودرو‌های فاقد بیمه نامه شخص ثالت نیز می‌توانند با ارائه تعهد عدم تردد در معابر شهری از فرصت به دست آمده در اجرای این طرح استفاده کنند.

باتوجه به مزایای این طرح  از مالکان با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ نسبت به ترخیص خودرو‌های رسوبی خود اقدام نمایند چرا که بعد از اتمام زمان طرح، خودرو‌ها با عنوان اموال بلاصاحب تعیین تکلیف خواهند شد.

امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments