farmooon_416
شیشه دودی خودرو یک تخلف رانندگی محسوب می‌شود

شیشه دودی خودرو یک تخلف رانندگی محسوب می‌شود

سرگرد سیروس عمید با اشاره به افزایش روز افزون خودروهای شیشه دودی در شهر مرزی بانه اظهار داشت: با توجه به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی خودرو حریم خصوصی محسوب نمی‌شود بنابراین داخل خودرو باید از فاصله سه متری برای پلیس قابل رویت و تشخیص باشد، استفاده از شیشه دودی خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی است.

وی به معضلات استفاده از شیشه دودی در خودروها اشاره کرد و افزود: شیشه دودی باعث کاهش دید راننده نسبت به اطراف در زمان رانندگی می‌شود و احتمال وقوع تصادف را بیشتر می کند.

وی با اشاره به ممنوعیت استفاده از شیشه دودی در خودروها یادآور شد: رانندگان به خاطر زیبایی خودرو اقدام به دودی کردن شیشه‌ها می‌کنند که عملی خلاف مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی است.

رئیس پلیس راهور بانه اضافه کرد: برابر آخرین دستورالعمل ابلاغی خودروهای که شیشه دودی نصب کرده باشند از سوی پلیس متوقف شده و علاوه بر ارشاد راننده و اعمال قانون خودرو، راننده باید در همان محل برچسب دودی را از روی شیشه خودرو بر دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه دودی کردن شیشه‌های خودرو غیر قانونی است به صنوفی که در این خصوص فعالیت دارند اعلام کردیم از انجام این عمل غیر قانونی برای خودروها خودداری کنند.

سرگرد عمید اظهار داشت: روزانه بطور متوسط ۱۵ مورد برخورد به صورت اعمال قانون با خودروهای دارای شیشه دودی از سوی پلیس راهور بانه صورت می گیرد.

وی افزود: درصد دودی بودن شیشه خودرو در قانون مشخص نشده بنابراین اینکه برخی می گویند ۳۰ درصد دودی کردن شیشه مشکلی ندارد در قانون اشاره نشده بلکه برابر قانون باید داخل خودرو از فاصله سه متری برای پلیس کاملا قابل تشخیص باشد. 

سرگرد عمید با اشاره به افزایش آمار تصادفات جرحی در این شهرستان یادآور شد: تصادفات منجر به فوت در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد کاهش یافته اما تصادفات منجر به جرح رو به افزایش است لذا به رانندگان توصیه می‌کنیم هنگام رانندگی قوانین را رعایت کنند.

وی به رانندگان خودروها توصیه کرد با توجه به اینکه دودی کردن شیشه خودرو باعث کاهش دید و در نتیجه افزایش تصادفات می‌شود و زیر پا گذاشتن قانون است لذا از نصب بر چسب دودی روی شیشه خودروهای خود اکیدا خودداری کرده تا با ایمنی بیشتری رانندگی کنند.

به گزارش ایرنا، اشخاصی که طبق مجوزهای پزشکی نیاز به استفاده از شیشه دودی دارند میزان غلظت آن در کمیسیون‌های فنی و پزشکی پلیس راهور قابل تعیین است بنابراین مکاتبات لازم باید برای اخذ مجوز با مراجع ذیربط انجام شود تا شرایط استاندارد و میزان غلظت شیشه‌های وسایل نقلیه و نیز اشخاصی را که بنابر هر دلیلی به استفاده از شیشه دودی نیاز دارند، مشخص کنند.

طبق قانون علاوه بر راننده با نصابان بر چسب غیرمجاز بر روی شیشه‌های خودرو نیز از طریق نظارت بر اماکن عمومی پلیس برخورد خواهد شد همچنین در مراکز تعویض پلاک تا رفع برچسب شیشه دودی غیر مجاز، شماره گذاری وسیله نقلیه انجام نمی‌شود.

منبع خبر : ایران جیب

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments