کارت سوخت وانت چقدر سهمیه دارد؟

در ابتدای سهمیه بندی بنزین در سال ۹۸، سهمیه بنزین وانت های کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر در ماه، سهمیه وانت های کم مصرف دو گانه سوز ۶۰ لیتر و سهمیه وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر در ماه تعیین شد. همچنین سهمیه وانت پرمصرف دوگانه سوز نیز ۱۲۰ لیتر در نظر گرفته شده بود. اما با جلسه های بعدی که در این باره برگزار شد و همچنین اعتراضات این صنف، سهمیه کارت سوخت وانت بارها افزایش پیدا کرد، همچنین سامانه ای برای ثبت نام وانت بارها در نظر گرفته شده است تا بر اساس ثبت بارنامه ها سهمیه بنزین این صنف مشخص شود. برای اطلاع کامل از سهمیه کارت سوخت وانت بار و همین طور جزئیات و نحوه ثبت نام در این سامانه با ما همراه باشید.

سهمیه کارت سوخت وانت بار

در ابتدای سهمیه بندی بنزین برای هر وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، وانت کم مصرف دو گانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پر مصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر و وانت پر مصرف دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر بنزین در نظر گرفته شده بود، اما در یک اصلاحیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی برای خودروهای وانت بنزینی پرمصرف ۴۰۰ لیتر و برای وانت های بنزینی کم مصرف ۳۰۰ لیتر سهمیه‌ی بنزین در نظر گرفت. همچنین به سهمیه بنزین وانت‌های دوگانه‌سوز نیز ۱۰۰ لیتر اضافه شد.

اما از سال ۱۴۰۰ براساس قانون و البته تصمیم دولت و با هدف تشویق مالکان خودروهای یادشده به دوگانه‌سوز کردن وسایل نقلیه، کاهش سهمیه سوخت در دستور کار قرار گرفته است. سهمیه‌ها متناسب با عملکرد و پیمایش وانت‌بارها اختصاص داده می‌شود و به همین دلیل هم سهمیه بنزین رانندگان وانت‌بار کم شده است.

از این رو با هدف تغییر سبد سوخت مصرفی ناوگان حمل‌ونقل عمومی به گازسوز مقرر شد سهمیه کارت سوخت (سهمیه لیتراژی) وانت بار‌های تک سوز در مدت ۷ ماه به‌تدریج کاهش یابد. با این حال نحوه اطلاع‌رسانی و همچنین شیوه کاهش یکسان سهمیه سوخت خودروهای یادشده، این ابهام را به همراه دارد که آیا همه وانت‌بارها پیمایش یکسان داشته‌اند که شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی به کاهش سهمیه‌ها به شیوه یکسان اقدام کرده است؟
اقدام اخیر که با گلایه رانندگان خودروها مواجه شده، نشان می‌دهد هدف اصلی از کاهش سهمیه وانت بارهای بنزین سوز، ملزم کردن مالکان و رانندگان به دوگانه سوز کردن وسایل نقلیه‌شان است.

به دنبال این تصمیم به‌تدریج هر ماه از سهمیه بنزین رانندگان وانت‌بارها کم شده و از ۱۲۰ لیتر به ۷۰ لیتر رسیده است! که با هدف یکدست شدن ناوگان حمل‌ونقل بار درون‌شهری و برون‌شهری بوده است.
مالکان وانت بار‌های تک‌سوز برای بهره‌مندی از سوخت جایگزین می‌توانند در سامانه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران به نشانی GCR.NIOPDC.IR نام‌نویسی کنند.

به گفته رییس اتحادیه وانت‌بار و پیک موتوری روند کاهش سهمیه بنزین این خودروها، قطعا ادامه‌دار است و دولت قصد دارد سهمیه بنزین این رانندگان را کاهش دهد و تنها راه‌حلی که به اتحادیه وانت‌بار و پیک موتوری پیشنهاد داده، کمک هزینه برای دوگانه‌سوز کردن وانت‌هاست.

میزان سهمیه بندی بنزین برای وانت بارهایی که به ارائه خدمات عمومی بپردازند و از شهرداریها و اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای بارنامه دریافت کنند میزان مابه التفاوت بنزین یارانه ای و آزاد در کارت بانکی راننده بصورت اعتباری شارژ می شود و از سیستم پرداخت الکترونیکی بانک ملت نصب شده در جایگاهها قابل خرید می باشد.

براساس جدول سهمیه پایه برای وانت بارهای کم مصرف ۷۰ لیتر و برای وانت بارهای پر مصرف ۱۳۵ لیتر بصورت ماهانه شارژ می‌شود .

با توجه به تداوم طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی، باری و آژانس ها ضروری است مالکین در سامانه https://gcr.niopdc.ir ثبت نام کرده و تا زمان تبدیل به دوگانه سوز شدن از سهمیه اعتباری برخوردار شوند، در غیر اینصورت سهمیه اعتباری آنها کاسته شده و مانند خودروهای عادی از سهمیه سوخت برخوردار می‌شود.

کلیه فرایند تبدیل خودروها در ۲۲ مرکز مجاز  برای خودروهای عمومی و باری بصورت رایگان، برای آژانس ها و اسنپ ها تنها با پرداخت ۲۵ درصد کل هزینه در حال انجام است.

سهمیه کارت سوخت نیسان بیشتر از وانت است

مسلم است وقتی مقدار مصرف یک خودرو بیشتر باشد، سهمیه بنزین بیشتری هم به او تعلق می گیرد. بنابراین دوبرابر آنچه در کارت سوخت وانت ریخته می شود، برای یک نیسان، به عنوان سهمیه در نظر گرفته شده است. نیسان هم یکی از آن دست خودروهای پر مصرفی است که در حمل و نقل بار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر به این خودرو سهمیه بنزین داده نشود یا اگر سهمیه بنزین کافی به این خودرو داده نشود، هزینه حمل کالا بالا می رود و وقتی هزینه حمل کالایی بالا رود، قیمت فروش آن نیز افزایش پیدا می کند. گرچه در این مدت که بنزین سهمیه بندی شده است، شاهد افزایش قیمت کالاهای مختلفی بوده ایم و متاسفانه نظارت کامل و دقیقی روی این موضوع انجام نمی شود، اما به هر حال چاره ای جز قبول شرایط در اوضاع فعلی وجود ندارد.

 

آیا سهمیه کارت سوخت وانت قابل انتقال است؟

در میان تمام سهمیه‌های سوختی که به کارت‌های سوخت واریز می شود، فقط و فقط سهمیه سوخت خودروهای سواری تا ۶ ماه قابل انتقال به ماه بعد است. هر خودروی سواری می تواند تا ۶ ماه سهمیه خود را ذخیره کند. پس از این سهمیه، سوخت می شود. بنابراین سهمیه کارت سوخت وانت اگر در یک ماه استفاده نشود، از بین می رود و سهمیه جدید واریز می شود. در این بین بسیاری از افراد برای جبران افزایش هزینه‌های جاری خود، سهمیه مازاد خود را در پمپ بنزین‌ها می فروشند. این سیاست برای جبران افزایش هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین، می تواند روش کمک کننده‌ای باشد.

سامانه سوخت رسانی به رانندگان وانت بار و نیسان

در مصوبه کارگروهی که شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مسئولیت کارگروه آن را برعهده دارد، سهمیه‌هایی برای ناوگان وانت‌بار کم مصرف و پرمصرف متفاوت در نظر گرفته شد.

در آن مصوبه آمده است که در دو ماه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در بخش برون‌شهری و دستگاه‌های متولی حمل و نقل درون‌شهری (وزارت کشور) بحث تردد ناوگان وانت را مستندسازی کنند و سوخت بر اساس پیمایش و طبق اسناد حمل برای آنها اختصاص یابد.

از ابتدای بهمن‌ماه ۹۸، وانت‌بارهایی که در جاده‌های بین شهری تردد نموده و اسناد حمل یعنی بارنامه دریافت کرده باشند، تردد آنها ثبت و پیمایش آنها محاسبه می‌شود و معادل آن پیمایش، سوخت به ناوگان وانتی اختصاص می‌یابد. لازمه گرفتن سند حمل و بارنامه برای ناوگان وانت‌بار، داشتن کارت هوشمند ناوگان و کارت هوشمند راننده است. تاکنون وانت و نیسان‌هایی که ثبت نام کرده اند سهمیه خاص وانت بارها در برون شهری را دریافت کرده اند و این رانندگان سهمیه اسفند و فروردین ماه را نیز دریافت کرده اند.

متقاضیان برای تردد جاده ای لازم است، پس از دریافت کارت سوخت از طریق وب سایت بارانه به نشانی baraneh.tehran.ir نسبت به ثبت نام برای دریافت سهمیه سوخت براساس بارنامه اقدام کنند.

مطلب پیشنهادی: نحوه دریافت بارانه یا باربرگ

امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
17 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
میثم
4 ماه قبل

آهای دولت عدالت
سهمیه بنزین وانت بارها چی شده قریب به ۸ ماهه سهمیه‌ای برا وانت بار واریز نشده
صد رحمت به دولت قبل

خسرو
7 ماه قبل

باسلام من وانت پیکان دارم دولت گذشته لااقل سهمیه بنزین رو درست میداد پول بنزینم ۲۷۰هزار اول هرماه پرداخت میکرد الان سهمیه شده ۷۰لیتر پول بنزینم از اول تابستان تا الان که ۱۱/۱۱هستش یه بار ریختند اونم ۱۰۵هزار این دولت که حرف عدالت میزد چی شد پنچرشد

ادهم
10 ماه قبل

آخه من بدبخت راننده پخش شرکتی هستم
۷۰ لیتر در سیستان و بلوچستانی ک صف بنزینش غوغاس ،هر لیتری ازادی به ۲۰ ت میرسه ،جایگاه سی ان جی هم نداریم ک گفتن کمک هزینه برا دوگانه سوز و…
شهرستانا رفتیم جایگاه کارت سوختش اویزونه ولی اینجا میگن نداریم
در ضمن فاصله شهرها اینجا خیلیییی زیاده
من تو استان خودم از زابل تا چابهار ۱۰۰۰ کیلومتره
متاسفانه فقط اون مناطق دیده میشه و براساس اونجا تعیین تکلیف میشه (با وجود اینکه در حق اونا هم ظلم میکنن)پس ما چی بگیم
یا حق

مهدی جرکانی پور
1 سال قبل

باسلام،میخوام بدونم که تو تمام سایتها وقتی مطالعه میکنی میبینی که نوشته مقدار سهمیه بنزین وانت بارهای کم مصرف بنزینی ۳۰۰و
وانت پرمصرف،۴۰۰لیتر در هرماه هست در صورتیکه من وانت پیکان دارم ویگانه هست والان دارم ۷۰ لیتر میگیرم وچند ماه همین مقدار رو دارم دریافت میکنم و فقط ماه اول ۳۰۰ لیتر دریافت کردم وماه بعد شد۲۶۰وبعد
از اون ۲۰۰-۱۵۰-۱۲۰-۱۰۰-۹۰-۸۰والان شد ۷۰،پس چرا دروغ مینویسن واز هر وانت باری هم که میپرسم همین رویه براشون پیش اومده،
میشه جواب بدین چرا ؟ وچه باید کرد؟

محمد
1 سال قبل

با سلام چرا سهمیه پراید وانت را کم کردن آخه هفتاد لیتر به کجا پراید وانت می‌رسه

صفرعلی
1 سال قبل

باسلام. من یک وانت پراید دارم که در کار کشاورزی و باغ داری از اون استفاده میکنم .چند ماهه که مبینم نرم نرم ماهی ده لیتر از سهمیه بنزینم کم میشه. چرا باید اینطور باشه و هیچ مرجعی هم جوابگو نباشه اخه سهمیه یه وانت باری برابر یه سواری باشه اونم غیر انتقال به ماه بعد یواش یواش دارند این کار انجام میشه که کسی صداش در نیاد ایا مرجعی هست که مراجعه کنیم .

امیر
پاسخ به :   صفرعلی
1 سال قبل

منم یک پراید وانت دارم ، رفتم شرکت نفت میگه کم شده. به ما ربطی نداره

Berkeh
1 سال قبل

صاحب پراید وانتم سهمیه بنزین از۳۳۰لیتر به ۷۰ لیتر رسیده هر بار ۱۰ کم میشه ما از کجا پول بنزین ۳۰۰۰تومنی بدیم بی انصافا بریم گدایی یا دزدی

ادهم
پاسخ به :   Berkeh
10 ماه قبل

ما اینجا سراوان ۳۰۰۰ تومنیو ۱۵ الی ۲۰ هزار میخریم
ببین ما چی میکشیم

علی قاسمی
1 سال قبل

با سلام احتراما اینجانب مالک یک دستگاه وانت مزدا ۳۰۰۰ که در امور کانون تبلیغاتی با مجوز ارشاد میباشد فعالیت می کنم ابتدا سهمیه من ۳۰۰ لیتر بوده و کم کم به ۱۳۰ لیتر نزول کرده چکار باید انجام دهم با کدام اداره نفت باید مراجعه کنم لطفا راهنمایی کنید. با سپاس

علی
1 سال قبل

با سلام من وانت پیکان دارم از ۳۰۰ لیتر به ۸۰ لیتر رسید این عادلانه نیست من برای کار شخصی خودم استفاده میکنم بقیه بنزین باید ازاد بریزم ازکجا باید بنزین ۳۰۰۰ تومانی بخریم

مجید
1 سال قبل

خدا به خاکی که صاحبان بدبخت وانت بار ها نشستن بنشوندشون..😔
بی انصاف ها
هر ماه دارن سهمیه رو کمتر میکنن

پرویز
1 سال قبل

من پیکان وانت دارم ۱۲۰ لیتر بنزین سهمیه داشتم امسال باکمال تعجب دیدم فقط ۸۰لیتر واسم واریز شد چرا نمیدانم

ذلیل
1 سال قبل

هیچ گونه عدالتی در کار نیست هر ماه بنزین وانت ها کم شده اینجوری باشه باید بریم گدایی یا دزدی یا راه قاچاق فروشی چون دولت خودش اینو میخواد وقتی نتونیم نیاز خانواده از جمله خوراک و پوشاک تامین کنیم مجبور میشیم دست به کارهای نابهنجاری بزنیم

habib
پاسخ به :   ذلیل
1 سال قبل

صبر صابرین

امیر
پاسخ به :   ذلیل
1 سال قبل

قاچاق فروشی نیست برادر، واردات و صادرات ارزان برای مردمه