کارت سوخت وانت چقدر سهمیه دارد؟

در ابتدای سهمیه بندی بنزین در سال گذشته، سهمیه بنزین وانت های کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر در ماه، سهمیه وانت های کم مصرف دو گانه سوز ۶۰ لیتر و سهمیه وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر در ماه تعیین شد. همچنین سهمیه وانت پرمصرف دوگانه سوز نیز ۱۲۰ لیتر در نظر گرفته شده بود. اما با جلسه های بعدی که در این باره برگزار شد و همچنین اعتراضات این صنف، سهمیه کارت سوخت وانت بارها افزایش پیدا کرد، همچنین سامانه ای برای ثبت نام وانت بارها در نظر گرفته شده است تا بر اساس ثبت بارنامه ها سهمیه بنزین این صنف مشخص شود. برای اطلاع کامل از سهمیه کارت سوخت وانت بار و همین طور جزئیات و نحوه ثبت نام در این سامانه با ما همراه باشید.

سهمیه کارت سوخت وانت بار

در ابتدای سهمیه بندی بنزین برای هر وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، وانت کم مصرف دو گانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پر مصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر و وانت پر مصرف دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر بنزین در نظر گرفته شده بود، اما در یک اصلاحیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی برای خودروهای وانت بنزینی پرمصرف ۴۰۰ لیتر و برای وانت های بنزینی کم مصرف ۳۰۰ لیتر سهمیه‌ی بنزین در نظر گرفت. همچنین به سهمیه بنزین وانت‌های دوگانه‌سوز نیز ۱۰۰ لیتر اضافه شد.

سهمیه کارت سوخت نیسان بیشتر از وانت است

مسلم است وقتی مقدار مصرف یک خودرو بیشتر باشد، سهمیه بنزین بیشتری هم به او تعلق می گیرد. بنابراین وقتی در کارت سوخت وانت حداکثر ۴۰۰ لیتر سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی ریخته می شود، برای یک نیسان، ۸۰۰ لیتر سهمیه می تواند رقم مناسبی باشد. نیسان هم یکی از آن دست خودروهای پر مصرفی است که در حمل و نقل بار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر به این خودرو سهمیه بنزین داده نشود یا اگر سهمیه بنزین کافی به این خودرو داده نشود، هزینه حمل کالا بالا می رود و وقتی هزینه حمل کالایی بالا رود، قیمت فروش آن نیز افزایش پیدا می کند. گرچه در این مدت که بنزین سهمیه بندی شده است، شاهد افزایش قیمت کالاهای مختلفی بوده ایم و متاسفانه نظارت کامل و دقیقی روی این موضوع انجام نمی شود، اما به هر حال چاره ای جز قبول شرایط در اوضاع فعلی وجود ندارد.

 

آیا سهمیه کارت سوخت وانت قابل انتقال است؟

در میان تمام سهمیه‌های سوختی که به کارت‌های سوخت واریز می شود، فقط و فقط سهمیه سوخت خودروهای سواری تا ۶ ماه قابل انتقال به ماه بعد است. هر خودروی سواری می تواند تا ۶ ماه سهمیه خود را ذخیره کند. پس از این سهمیه، سوخت می شود. بنابراین سهمیه کارت سوخت وانت اگر در یک ماه استفاده نشود، از بین می رود و سهمیه جدید واریز می شود. در این بین بسیاری از افراد برای جبران افزایش هزینه‌های جاری خود، سهمیه مازاد خود را در پمپ بنزین‌ها می فروشند. این سیاست برای جبران افزایش هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین، می تواند روش کمک کننده‌ای باشد.

سامانه سوخت رسانی به رانندگان وانت بار و نیسان

از چندی پیش که موضوع سهمیه‌بندی بنزین مطرح شد، در مصوبه کارگروهی که شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مسئولیت کارگروه آن را برعهده دارد، سهمیه‌هایی برای ناوگان وانت‌بار کم مصرف و پرمصرف (ماهانه ۳۰۰ لیتر و ۴۰۰ لیتر) در نظر گرفته شد.

در آن مصوبه آمده است که در دو ماه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در بخش برون‌شهری و دستگاه‌های متولی حمل و نقل درون‌شهری (وزارت کشور) بحث تردد ناوگان وانت را مستندسازی کنند و سوخت بر اساس پیمایش و طبق اسناد حمل برای آنها اختصاص یابد.

از ابتدای بهمن‌ماه ۹۸، وانت‌بارهایی که در جاده‌های بین شهری تردد نموده و اسناد حمل یعنی بارنامه دریافت کرده باشند، تردد آنها ثبت و پیمایش آنها محاسبه می‌شود و معادل آن پیمایش، سوخت به ناوگان وانتی اختصاص می‌یابد. لازمه گرفتن سند حمل و بارنامه برای ناوگان وانت‌بار، داشتن کارت هوشمند ناوگان و کارت هوشمند راننده است. تاکنون وانت و نیسان‌هایی که ثبت نام کرده اند سهمیه خاص وانت بارها در برون شهری را دریافت کرده اند و این رانندگان سهمیه اسفند و فروردین ماه را نیز دریافت کرده اند.

متقاضیان برای تردد جاده ای لازم است، پس از دریافت کارت سوخت از طریق وب سایت بارانه به نشانی baraneh.tehran.ir نسبت به ثبت نام برای دریافت سهمیه سوخت براساس بارنامه اقدام کنند.

مطلب پیشنهادی: نحوه دریافت بارانه یا باربرگ

امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
6 نظر
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments