راه‌های استعلام کارت سوخت موتورسیکلت

پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت

چگونه می‌توانیم کارت سوخت موتور سیکلت خود را استعلام و پیگیری کنیم؟نحوه دریافت کارت سوخت برای موتور سیکلت‌های نو شماره به چه صورت است؟

این سوالات، مسائل و موضوعات مهمی هستند که این روزها به دلیل سهمیه بندی بنزین برای مالکان خودروها و موتورسیکلت‌ها مطرح شده است. ما نیز به همین علت در این مقاله نحوه استعلام کارت سوخت موتور سیکلت را مورد بررسی قرار داده و به برخی سوالات رایج در این باره پاسخ داده‌ایم.

برای استعلام کارت هوشمند موتور سیکلت چه باید کرد؟

جهت استعلام کارت هوشمند موتور سیکلت بایستی حرف M را و پس از آن ستاره و بعد VIN موتور سیکلت را وارد کنید و به سامانه ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ بفرستید.

چگونه می توانم برای موتور سیکلت صفر خود کارت سوخت بگیرم؟

برای موتورسیکلت های صفر کارت هوشمند سوخت صادر می شود اگر هنوز موفق به دریافت کارت سوخت نشده اید ابتدا از روش بالا استعلام بگیرید و در صورت عدم صدور کارت سوخت از طریق دفاتر پلیس +۱۰ اقدام به ثبت نام کنید.

صاحب موتور می‌تواند با ارائه مدارک لازم به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کند. با مراجعه به این مراکز ثبت نام و به روز رسانی مشخصات به وسیله اپراتور دفتر صورت می گیرد.

۱- حضور مالک وسیله (درصورت عدم حضورمالک، ارایه وکالت‌نامه‌ای که در آن کلمه کارت سوخت به صراحت ذکر شده باشد)
۲- اصل و کپی کارت یا سند یا بنچاق موتورسیکلت
۳- شناسنامه یا کارت ملی مالک یا وکیل ایشان جهت احراز هویت
۴- ارائه آدرس کامل پستی به همراه کد پستی و شماره ملی مالک در صورت تغییر آدرس مالک(کارت سوخت برای مالک صادر می گردد)
۵- همراه داشتن بیمه نامه موتورسیکلت الزامی می باشد.
۶- پرداخت مبلغی که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود.

به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • وکیل مالک تنها با ارائه وکالتنامه ای که صراحتا عبارت «کارت سوخت» در آن درج شده باشد، امکان ثبت نام دارد.
  • اشخاص حقوقی نیاز به ارائه معرفی نامه سازمانی دارند.

هم چنین اگر موتور سیکلت خود را بفروشید کارت سوخت آن متعلق به صاحب جدید و استفاده کننده از آن خواهد بود.

ثبت نام کارت سوخت موتورسیکلت با موبایل چگونه است؟

طبق آخرین اطلاعیه شرکت پخش فرآورده های نفتی در حال حاضر تنها راه ثبت نام کارت سوخت موتور سیکلت مراجعه حضوری مالک موتور با مدارک لازم به مراکز پلیس+ ۱۰ می باشد.

تاکید می‌شود مالکین موتور سیکلت که کارت سوخت دارند در صورت ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت سوخت اولیه آنها ابطال خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود صرفا افراد فاقد کارت سوخت برای ثبت نام مراجعه کنند.  موتورسیکلت های با عمر بیش از ۱۰ سال فرسوده محسوب شده و امکان دریافت کارت سوخت ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه نمایید.

برای تغییر و حذف رمز کارت سوخت چگونه اقدام کنیم؟

رمز یا پسورد کارت سوخت شما ۴رقم آخر کدملی تان ( مالک خودروهای نو شماره و المثنی رمز کارت هوشمند سوخت) است و برای تغییر آن بایستی به مراکز معرفی شده توسط شرکت پخش فرآورده های نفتی مراجعه کنید. در حال حاضر راهی غیر از مراجعه حضوری به این مراکز وجود ندارد.

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در تهران

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در اصفهان

مراکز بازیابی رمز کارت سوخت در ارومیه

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در البرز (کرج)

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در تبریز

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در اهواز

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در فارس

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در خراسان رضوی

آدرس مراکز تغییر و بازیابی رمز کارت سوخت در استان مرکزی

استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت چگونه است؟

در فرآیند ثبت‌نام طبق اطلاعیه‌های قبلی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، عده ای خواستار اتصال کارت بانکی به کارت سوخت شده بودند، اما اتصال کارت‌های بانکی به کارت سوخت محقق نشد و برای تمامی کسانی که متقاضی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی بوده‌اند، کارت سوخت جدید صادر می شود.

بعد از گذشت چند ماه از کارت سوخت موتورسیکلتم خبری نشده است برای استعلام به کجا بروم؟

به غیر از روش استعلام پیامکی که در بالا توضیح داده شد و با توجه به هماهنگی انجام شده با شرکت ملی پست ایران، مالکان  موتورسیکلت‌های شماره‌گذاری‌شده در بازه زمانی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ که پیش از این کارت هوشمند سوخت آنها توسط شرکت پست توزیع شده و برگشت خورده است، می‌توانند به سایت اینترنتی شرکت ملی پست به نشانی www.post.ir مراجعه کنند و با درج شماره VIN خودرو در بخش پیگیری کارت سوخت در سامانه «پیگیری مرسولات سازمانی» از نحوه دریافت کارت سوخت خود مطلع شوند.
VIN یا شماره شناسایی موتور که اصطلاحا به آن شماره شاسی هم گفته می‌شود، کدی ۱۷ رقمی متشکل از اعداد و حروف است که برای شناسایی موتورسیکلت ها استفاده می‌شود. این کد را که با حروف IR شروع شده می‌توان بر روی کارت موتور سیکلت یافت.

اگر اطلاعاتی در سایت پست نمی‌بینید، ابتدا با مرکز امور مشتریان شرکت پست به شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰ تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
11 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
3 ماه قبل

سلام من سال ۹۵ موتور خریدم واولین کرونا بود یک سال بعد تقاضا کارت موتور وسوخت کردم اما برگ سبز وکارت موتور آمد دو ۳۵ هزار واسه کارت سوخت دادم بار کد دادم اداره پست میگه به شهرستان لار است ومن خودم خراسان رضوی شهر تربت هستم الان چکار کنم

فاروق
4 ماه قبل

من کارت سوخت موتورمو گم کردم مدلش ۸۸ ایا میتونم المثنی بگیرم

سعید
5 ماه قبل

با سلام خدمت شما بابت قانون و سیستم اینترنتی نظر خود را اعلام می کنم اگر دنیای ما که از سایر کشورها همیشه برتر بوده وما آن را برتر می دانیم و به خود می یالیم از لحاظ مراحل ثبت استعلام صدور و دیگر مشکلاتی که مردم در این مورد دارند از دیگر کشورها عقب تر و همیشه دیر انجام می گیرد

سعید
5 ماه قبل

با سلام متاسفانه قانون ندادن کارت سوخت برای موتور سیکلت ها با عمر بالای ۱۰ سال بی عدالتی کامل است و لحاظ شرعی خلاف شرع است اگر بندگان خدا پول داشتن ماشین می خریدن کی بدش میاد ماشین داشته باشد همیشه با گذاشتن قانون ضعیفان جامعه را تحت فشار قرار می دهیم و باعث ایجاد مشکل برای قشرفقیر جامعه می شویم قانون ما شده بزور از مردم گرفتن و ایجاد درآمد حرام اگر راست می گویید بیایید موتور سیکلت کاملا قسطی در اختیار موتور سیکلت سواران با موتور عمر بالای ۱۰سال قرار دهید با یک تیر با رضایت مردم قانون… مشاهده بیشتر »

ارغوان
6 ماه قبل

موتور ۹۲ کارت سو خت تعلق میگیره باید چکار کنم؟

بیژن
8 ماه قبل

استعلام کارت سوخت بصورت پیامکی کار نمیکنه و جواب نمیده.اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ موتور صفر خریدم هنوز کارت سوختش نیومده

Last edited 8 ماه قبل by بیژن
امیر
پاسخ به :   بیژن
3 ماه قبل

سلام بالاخره اومد یا نه؟

بهرامعلی مرادی
9 ماه قبل

سلام موتور من مدل ۸۶هست آیا کارت سوخت تعلق میگیرد

مهدی
پاسخ به :   بهرامعلی مرادی
8 ماه قبل

خیر فقط موتورهایی که زیر ۱۰ سالشون باشه

مهرداد
9 ماه قبل

من موتور نو خریدم و بعد رفتم بیمه کردم و برا کارت سوخت همون بنگاهی که موتورو خریدم گفت بیاخودم کاراش میکنم و الان ۴۰روز گذشته میکه قرار برامون کدی بیاد تا کارت سوخت صادر بشه میخوام بدونم راست میگه یا نه؟

erfan
پاسخ به :   مهرداد
7 ماه قبل

نه خودت برو پلیس ۱۰+کاراشو انجام بده