راهنمای بعد از تصادف رانندگی

راهنمای تصادف رانندگی با فرد، جسم ثابت، خودرو (جرحی، خسارتی)

تصادفات رانندگی به شرط آنکه خسارت جانی نداشته باشند، آنقدرها اعصاب خردکن نیستند. در چنین مواقعی تنها باید قوانین تصادفات رانندگی را بلد باشید و بدانید حرکت بعدی کدام است. این راهنمای قدم به قدم دقیقا برای همین منظور نوشته شده است. می توانید با خواندن آن، هنگام تصادفات رانندگی بیشتر از همیشه کنترل اعصاب و رفتار خود را در دست بگیرید و با استراتژی جلو بروید.

بعد از حادثه این کارها را حتما انجام دهید:

مطمئن شوید که کسی آسیب جانی ندیده: همان لحظه ای که حادثه اتفاق می افتد، دقت کنید کسی آسیب جانی ندیده باشد. در صورت وقوع حادثه جانی برای فردی در آن حادثه، سریعا با پلیس ۱۱۰ و اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و شرح حادثه را اعلام کنید. چون افسر کارشناس می آید و نیاز به قضاوت و تشخیص خاطی دارد، محل و چینش حادثه را به هم نزنید. حواس تان باشد که با موبایل تان حتما از صحنه حادثه عکس بگیرید.
برای ناقصی مدارک مان نگران باشیم:

یک ابهام بزرگ در مورد ناقصی مدارک وجود دارد. اولا که حتما دقت کنید که هر وقت سوار ماشین ها می شوید مدارک را به طور کامل همراه خود دارید. کارت ماشین، بیمه نامه و گواهی نامه را حتما همراه داشته باشید. اگر هم خدای نکرده تصادف کردید بلافاصله بررسی کنید که مدارک را کاملا در اختیار دارید یا خیر. اگر مدارک تان کامل نبود بگویید برایتان بیاورند. اگر هم دسترسی به مدارک تان ندارید نگران نباشید؛ به کارتان رسیدگی می شود.

در صورتی که خسارت چقدر باشد بهتر است صلح کنیم:

اگر مشخص است که طرف مقابل مقصر است و تخمین می زنید که خسارت وارده کمتر از شش میلیون تومان است، سعی کنید با هم سازش کنید؛ مقصر یک کوپن بیمه نامه به شما بدهد، یک شماره تماس از او بگیرید، فردا با کارت شناسایی، بیمه نامه، گواهی نامه و برگ معاینه فنی به مرکز خسارت شرکت بیمه ای که مقصر از آنجا بیمه نامه خریده  مراجعه کنید و تشکیل پرونده بدهید. البته اگر زیان دیده گواهی نامه و بیمه نامه متعبری نداشته باشد شرکت بیمه بدون کروکی خسارت نمی دهد. ار سر صحنه تصادف می بینید که مدارک طرف مقصر مشکوک است یا مدارکش کامل نیست، حتما بایستید تا افسر پلیس بیاید.

خسارت بالای شش میلیون تومان، کروکی افسر را لازم دارد:

اگر مقصر مشخص است اما می دانید خسارت وارده به شما بیش از شش میلیون تومان است باز هم کروکی افسر لازم است. در همان زمانی که منتظر افسر هستید، با گوشی خود از صحنه تصادف عکس بگیرید.

اگر افسر نیامد چه کنیم: چند بار دیگر به پلیس زنگ بزنید. به اپراتور بگویید که قرار بوده افسر بیاید اما نیامده. او خودش توضیح می دهد که صحنه را ترک کنید یا بمانید. حتما کد اپراتو تلفن ۱۱۰ را یادداشت کنید؛ چون ممکن است برای پیگیری های بعدی لازم شود. در پایان با طرف مقصر، به شرکت بیمه گر طرف مقصر بروید.

در مود بیمه شخص ثالث باید چند نکته را بدانید

فرصت پنج روزه اعلام خسارت:

وقتی تصادف رخ می دهد فقط تا پنج روز فرصت دارید تا سراغ نمایندگی بیمه ای بروید که بیمه نامه را از او خریده اید. بهترین توصیه این است که فقط به فاصله یک روز بعد از حادثه بروید و مورد خسارت را اعلام کنید.

سقف پرداخت خسارت هر کوپن بیمه نامه:

هر کوپن بیمه نامه، خسارت های مالی را تا شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و خسارت های جانی و جراحتی را تا ۲۵۳ میلیون تومان پوشش می دهد. البته حتما بیمه نامه تان را چک کنید. شاید شرکت بیمه گر، برای گرفتن پول بیشتر حق بیمه، به شما نگفته و ناخواسته قصد خیر داشته، چون حالتی هم وجود دارد که سقف پرداخت خسارت مالی تا ۳۰ میلیون تومان تعیین شود. بهتر است همین حالا بیمه نامه تان را نگاهی بیندازید.
یک حساب و کتاب مهم:

اگر خسارتی که به طرف مقابل تحمیل کرده اید بیش از ۵۰۰ هزار تومان است و تخفیف عدم خسارت تان کمتر از چهار سال است، خیالت تان راحت! از کوپن بیمه نامه استفاده کنید. چون این رقم خسارت بیشتر از تخفیفی است که در سال آینده بابت استفاده نکردن تان از کوپن های بیمه نامه تان دریافت خواهید کرد. این داستان برای خسارت های بالای یک میلیون تومانی که به طرف مقابل تحمیل کرده اید هم مصداق دارد.

اگر چنین خسارتی را باید پرداخت کنید و در سال هشتم تخفیف هستید حتما از کوپن بیمه نامه تان استفاده کنید اما به آنهایی که خیلی دست و دل باز نیستند می توانیم تبریک بگوییم که یک بند گزارش به مذاق شان است. اگر خسارتی که در تصادف ایجاد کرده اید، کمتر از ۲۰۰ هزار تومان است می توانید اصلا دور و بر پاره کردن و استفاده کردن از کوپن نروید. البته اگر در طول یک سال از چهار کوپن بیمه نامه استفاده کرده باشید، فروشنده بیمه یعنی بیمه گر، برای سال آینده به سختی بیمه تان می کند و حتما باید مبلغی اضافه بر مبلغ معین پرداخت کنید. حواس تان هم باشد این چهار کوپنی هم که گفتیم باید در چهار حادثه مجزا استفاده شود. به زبان ساده تر نمی توانید در یک حادثه از چهار کوپن استفاده کنید.

 

نکاتی که باید درباره بیمه بدنه بدانید

حواس تان به تخفیف ها باشد: قیمت ماشین هر چه بالاتر باشد، حق بیمه بدنه بشتر می شود. البته می توانید در صورتی که در سال گذشته از کوپن بیمه نامه استفاده نکرده باشید تخفیف بگیرید. اگر خودرو صفرکیلومتر باشد می توانید تا ۷۰ درصد تخفیف بگیرید. این را حتما حواس تان باشد که اعمال کنید؛ همه پوشش های بیمه ای را با ۷۰ درصد تخفیف بخرید. ماشین شما صفر کیلومتر است و تخفیف هم که زیاد! پس بهتر است تا داغ است بچسبانید. اما سال های بعد برای انتخاب پوشش های بیمه ای کمی مطالعه کنید، چون دیگر با این میزان تخفیف رو به رو نخواهید بود. البته هرچه سال های تخفیف عدم خسارت بالاتر برود تخفیف بیشتری هم می دهند؛ سال اول ۲۵ درصد، سال دوم ۳۵ درصد، سال سوم ۴۵ درصد، سال چهارم ۶۰ درصد.

تخفیف فقط روی پوشش های اصلی اعمال می شود یا روی پوشش های فرعی هم هست؟ اگر می بینید بین قیمت بیمه بدنه شرکت های مختلف تفاوت وجود دارد، یکی از دلایل این موضوع، دادن یا ندادن تخفیف به ردیف های فرعی بیمه بدنه مربوط می شود.

موقع فروش ماشین چه کار کنیم: هر وقت خواستید خودروی خود را بفروشید می توانید بیمه تان را با همه تخفیف هایش تا شش ماه نگه دارید و برای ماشین جدید خود استفاده کنید. اگر هم نخواستید خودروی دیگری بخرید می توانید فسخش کنید اما باقی مانده پول تان به صورت کوتاه مدت محاسبه و پرداخت می شود. البته اگر روزشمار محاسبه می شد سودتان بیشتر بود و مبلغ بیشتری می گرفتید اما چون شما تمایل به فسخ بیمه نامه دارید به همان روش کوتاه مدت محابسبه می شود.
بیمه بدنه چه نوع سرقتی را پوشش می دهد:

اصل بیمه بدنه خطرات اصلی را پوشش می دهد. این خطرات اصلی شامل آتش سوزی، صاعقه، انفجار، حادثه و سرقت کلی می شود. آن سرقتی که در بیمه نامه می بینید، شامل سرقت کل خودرو می شود نه سرقت قسمتی از خودرو. مثلا اگر زاپاس خودرو را بدزدند شرکت بیمه می گوید پوشش «سرقت در جای قطعات» نداشته است و ما هم خسارت نمی دهیم. آن وقت عقلانی هم نیست بگویید کاش کل ماشینم را یک جا دزدیده بودند. مگر اینکه خودرویتان اسقاطی باشد که همان بهتر! هوا کمتر آلوده می شود!

 

راهنمای بعد از تصادف رانندگی

 

آیا می شود همان روز حادثه، بیمه بدنه بخریم:

یک شایعه قوی وجود دارد که براساس آن گفته می شود امکان بیمه کردن خودرو در روز وقوع حادثه وجود دارد. یک کارشناس بیمه می گوید به هیچ وجه امکان بیمه کردن خودرو در روز وقوع حادثه وجود ندارد. او توضیح می دهد که وقتی امروز اقدام به خرید بیمه بدنه یا حتی شخص ثالث می کنیم، تازه از ساعت ۱۲ شب بیمه بدنه اعمال می شود.

مقصر را پیدا نکنیم:

یکی از اتفاقاتی که زیاد می افتد این است که خودرویمان را در کنار خیابان پارک کرده ایم و وقتی بر می گردیم می بینیم کسی به خودرویمان زده و رفته است. مخصوصا در روزهای برفی که خیابان ها لغزنده است. در چنین روزهایی خودرو در پارک است اما ممکن است یک خودرو که لغزیده است به ماشین شما بزند و سر صحنه حادثه هم نایستد. پس مقصر را نمی توانید پیدا کنید. اینجا باید چه کرد؟

رحمانی، کارشناس بیمه می گوید می توانید در چنین شرایطی هم سراغ شرکت بیمه بروید. به گفته رحمانی، کارشناس بیمه اگر خسارت پایین باشد یعنی خسارت های تا مبلغ دو سه میلیون تومان، به راحتی از سوی شرکت بیمه پرداخت می شود. رحمانی اضافه می کند: «اگر خسارت سنگین باشد، کارشناس رسمی شوراهای حل اختلاف، کروکی فرضی می کشد و خسارت تان را پرداخت می کنند.»

اگر اقساط مان را تسویه نکنیم خسارت می گیریم: بعضی از شرکت ها، بیمه بدنه را قسطی می فروشند. رحمانی، کارشناس بیمه می گوید اگر خسارت مبلغ کمی باشد، شرکت به راحتی خسارت را پرداخت می کند اما اگر مثلا فقط ۲۵ درصد اقساط را پرداخت کرده باشید، بعید است خسارتی که معادل ۷۵ درصد قیمت خودرو است از سوی شرکت بیمه پرداخت شود. شرکت بیمه معمولا در چنین مواقعی می گوید اقساط تان را تسویه کنید تا خسارت را پرداخت کنیم.

 

قوانین تصادف رانندگی

ماده ۸۷: راننده هر وسیله نقلیه که مرتکب تصادف منجر به جرح یا فوت گردد، موظف است بلافاصله وسیله نقلیه را در محل تصادف متوقف ساخته و با نصب علایم ایمنی هشداردهنده برابر ماده (۷۱) این آیین نامه، رانندگان وسایل نقلیه دیگر را از وقوع حادثه آگاه سازد و تا هنگامی که تشریفات مربوط به رسیدگی از سوی راهنمایی و رانندگی و پلیس راه پایان نیافته از تغییر وضع وسیله نقلیه یا صحنه تصادف خودداری نموده و بلافاصله اقدام به انتقال مجروحان به مراکز درمانی نماید.

تبصره: در تصادفات منجر به جرح در صورتی که وسیله نقلیه دیگری برای انتقال فوری مجروحان به مراکز درمانی موجود نباشد، راننده وسیله نقلیه در تصادف می تواند با علامت گذاری محل قرار گرفتن چرخ ها در سطح راه، اقدام به حمل مجروحان با وسیله نقلیه خود نماید.

ماده ۸۸: واحدهای راهنمایی و رانندگی و پلیس راه موظفند پس از اطلاع از وقوع تصادف، دراسرع وقت اقدام به اعزام کارشناس تصادف به همراه تجهیزات و امکانات نظیر کمک های اولیه، دوربین عکاسی و فیلمبرداری، آمبولانس، جک بادی و یا جرثقیل و مانند آنها، برحسب نیاز نمایند. کارشناس رسیدگی کننده به تصادف موضوع را به نزدیک ترین واحد فوریت های پزشکی (اورژانس)، امداد و نجات، آتش نشانی، مرکز راهداری، شهرداری ویا دهیاری اقدام نموده و تا پایان رسیدگی به تصادف و برقراری ایمنی تردد در محل وقوع، سانحه را مدیریت می نماید.

تبصره: نحوه همکاری و وظیفه دستگاه های یاد شده و همچنین اعمال مدیریت از سوی کارشناس تصادف، برابر دستورالعملی خواهد بود که به تصویب کمیسیون ایمنی راه های کشور می رسد.

ماده ۸۹: هرگاه تصادف تنها منجر به خسارت مالی شود به نحوی که امکان حرکت از وسیله نقلیه سلب نشده باشد، رانندگان موظفند بلافاصله وسیله نقلیه را برای رسیدگی و بازدید کارشناسان تصادفات در محل حادثه، به کنار راه منتقل کنند تا موجب سد معبر نگردد.

ماده ۹۰: در نقاطی که کارشناس راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه وجود ندارد و یا حضور به هنگام آنان مقدور نباشد مسئولان امر می توانند از نظرات مستدل حداقل سه نفر از رانندگان پایه یکم و یا پایه (ت) استفاده نمایند.

ماده ۹۱: رانندگان وسایل نقلیه هنگام تصادف منجر به جرح یا فوت مکلفند بلافاصله نام و نشانی صحیح و مشخصات گواهی نامه رانندگی وسیله نقلیه خود را به ماموران انتظامی اعلام دارند و در صورت درخواست مدارک قانونی اعم از گواهی نامه، کارت شناسایی خودرو و بیمه نامه از سوی ماموران مربوط،این مدرک یا به آنان تسلیم نمایند.

ماده ۹۲: رانندگانی که با وسیله نقلیه متوقفی که سرنشین ندارد تصادف می نمایند نباید محل وقوع تصادف را ترک کنند و در صورت مراجعه نکردن راننده و یا مالک آن، باید صاحب یا راننده وسیله نقلیه و یا ماموران راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه را از هویت و نشانی کامل خود آگاه سازند و در صورت دسترسی نداشتن به ایشان، نام و نام خانوادگی و نشانی دقیق خویش و شماره و مشخصات دیگر وسیله نقلیه خود را بر روی کاغذی نوشته و در محلی قابل دیدن بر روی وسیله نقلیه متوقف، الصاق نمایند.

ماده ۹۳: رانندگانی که با حیوانات، اشیاء، تاسیسات و مانند آنها تصادف و ایجاد خسارت می نمایند، باید به منظور جلوگیری از بسته شدن راه و پیشگیری از بروز حوادث احتمالی دیگر، در صورت امکان حیوان مرده یا مصدوم و همچنین اشیاء باقی مانده در محل تصادف را از سطح سواره رو بیرون برده و موظفند صاحبان و مالکان آنها یا ماموران راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه را از وقوع تصادف آگاه نمایند.

ماده ۹۴: هرگاه راننده وسیله نقلیه در اثر تصادف توانایی اجرای مقررات مندرج در مواد (۹۲) و (۹۳) این آیین نامه را نداشته باشد موظف است در اولین فرصت مراتب را به ماموران مربوط اعلام دارد. اگر مالک وسیله نقلیه فردی غیر از راننده باشد پس از آگاهی از واقعه و در صورتی که راننده مراتب را به ماموران مربوط اطلاع نداده باشد، مالک موظف است در اسرع وقت ماموران مربوط را از واقعه آگاه سازد.

ماده ۹۵: تعمیرگاه ها و توقفگاه ها موظفند ظرف ۲۴ ساعت پس از دیدن وسیله نقلیه ای که آثار تصادف یا جای گلوله در آن وجود دارد مراتب را با ذکر مشخصات وسیله نقلیه و در صورت امکان با ذکر نام و نشانی راننده به واحد انتظامی محل اعلام دارند.

مطلب پیشنهادی  نحوه تشخیص مقصر در تصادفات رانندگی

 

30
دیدگاه بگذارید

15 نظرات
15 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
15 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
حبیب

سلام
هنگام ورود از فرعی به اصلی بودم (خیابان اصلی بلوار می باشد) در حال پیچیدن به بلوار بودم که ماشین دیگری از سمت راست داخل محوطه اداره برق از ناحیه سپر گوشه سمت چپ ماشین پراید به در جلو و عقب سمت ماشین من برخورد داشته است. افسر سر صحنه گفت بعلت اینکه ماشین پراید توقف کامل داشت مقصر نیست.

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام،توضیحات شما در خصوص توقف پراید کامل نیست و مشخص نیست که چه خودرویی و به چه ترتیب با شما برخورد داشته است

حبیب

سلام، پراید هنگام خارج شدن از محوطه اداره برق جلوی درب توقف کرد و همزمان ماشین چانگان در حال ورود به فرعی به اصلی از سمت راست برخورد صورت گرفت.

نیکو

سلام هنگام ورود از فرعی به اصلی (خیابان اصلی دارای دو لاین یکی رفت و دیگیری برگشت بود) پس از ایست کامل و خالی بودن خیابان اقدام به پیچیدن داخل اصلی کردم طبق عکس و شواهد خودروی بنده کل عرض لاین رو بسته بود که خودروی دیگری در لاین مخالف در جهت خلاف خیابان رو طی کرده و بعد از فرعی با وجود خط ممتد به سمت خودروی من تغییر مسیر دادن که جلوی سپر ماشین بنده با ماشین ایشان برخورد کرد و سپر کنده شد. طبق آثار روی ماشین‌ها هیچ ضربه‌ای از بقل به خودروی من وارد نشده گلگیر… مشاهده بیشتر »

کارشناس

کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسنوند):
افسر راهور حتما باید خودرو ها رو بازدید میکرد لذا ظاهرا شما مقصر نیستید و میتونید اعتراض کنید ودرخواست کروکی غیر سازشی کنید تت از طریق شورای حل اختلاف پیگیری کنید

حسن خادمی

سلام اگر با باکس حمل نخاله که در لاین پارک خودروها برخورد کنیم چه کسی مقصر است

هر طرف به میزان ۵۰ درصد مقصر هستید

محمد

با سلام و تشکر خواهش میکنم پاسخ بدید : ۱- وقتی تصادف شد : اول اگر طرف مقابل مقصر بود افسر آمد و تشخیص داد که او مقصر است , و خسارت زیر ۱ تومن بود کروکی سازش و عدم سازش که نمیدهند – ما باید چه چیز هایی از راننده گرو بگیریم که نرود حاجی حاجی مکه ؟ مثلا قانونا اجازه داریم چه مدرک معتبری از او گرو بگیریم که حق ما هم باشد آن را بگیریم , مثلا کارت لی که معتبر نیست و راحت میتواند المثنی بگیرد و … سوال ۲ – افسر آمد مقصر طرف مقابل… مشاهده بیشتر »

جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): در تصادفات تا هفت و نیم میلیون به تشخیص افسر کارشناس نیازی به کروکی نیست و غیر مقصر باید کارت ماشین و بیمه نامه مقصر را بگیرد و افسر نمیتواند بگوید که گرو نگیرید که اگر اینچنین شد افسر پاسخگو خواهد بود؟ و اگر به پلیس زنگ زده باشید و مدرک هم گرفته باشید و طرف رفت و نیامد با طرح شکایت در شورای حل اختلاف و گواهی پلیس میتوانید در نهایت خودرو مقصر را توقیف کنید. در این صورت مجددا با پلیس تماس بگیرید و تقاضای کروکی کنید و پلیس موظف است ترسیم کند… مشاهده بیشتر »

داوود ویسی

با سلام
حدود ۲۰ روز پیش داخل شهر میدان مرکزی شهر با یه گوسفند که از وسط بلوار جلوی ماشین بنده پریدند تصادف کردم که منجر به شکستگی پا ی آن شده است لطفا قانون مربوطه را در مورد مقصر ؟

جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات) : برابر آیین نامه راهنمایی و رانندگی حرکت دادن غیر مجاز و یا رها کردن انواع حیوانات در راهها ممنوع است و حرکت دادن در معابر شهری نیز ممنوع است و اگر تصادفی رخ دهد مقصر هستند

حمیده

یعنی جوری از پشت سر به من رسیدن که من فکر کردم ایشون هم قصد گردش به چپ رو دارن و اصلا فکر نمیکردم که با وجود اینکه گردش و راهنما زدن منو میبین بازم با اون سرعت بخوان به لاین مستقیم برگردن

متاسفانه سوال ناقص است

حمیده

و اینکه من میتونم با بازبینی دوربین سر چهار راه به رای کارشناس اعتراض کنم و ثابت کنم که من دست راست خیابان نبودم چون قصد گردش به چپ رو داشتم دست چپ ایستاده بودم و من جلوترین خودرو پشت چراغ قرمز بودم و ایشون با سبقت در تقاطع باعث تصادف شدن؟

متاسفانه سوال ناقص است

حمیده

سلام بنده پشت چراغ قرمز دست چپ خیابان دوطرفه توقف کردم و قصد گردش به چپ توی خیابان یه طرفه رو داشتم .با راهنمای سمت چپ با سبز شدن چراغ حرکت کردم به سمت چپ که یه ماشین که نمیدونم از پشت سرم سبقت گرفته بود یا کلا از خیلی قبلتر از ماشین من در لاین مخالف در حال سبقت بود با سرعت درست وسط چهار راه خواست جلوی من به لاین خودش برگرده و اصلا متوجه گردش و راهنما زدن من نبود با گوشه سپر و گلگیر چپ من برخورد کرد و من کامل متوقف شدم ولی اون همچنان… مشاهده بیشتر »

البته در حالت کلی کسی که قصد گردش دارد باید رعایت حق تقدم خودروهایی که بطور مستقیم در حرکت هستند را بکند ولی افسر کارشناس با توجه به نحوه و شدت برخورد میتوانست به هریک ۵۰ درصد سهم تقصیر دهد

جلال

سلام بنده در یک خیابان حرکت میکردم خیابان خظ ممتد داشت بنده اقدام به دور زدن کردم یک ماشین از بغل با سرعت بیش از ۱۰۰ به اینجانب زده و یکی از سرنشینان به شدت مصدوم شد طوری که به بیمارستان منتقل شد سوال اینجانب این است که در یک خیابان که سرعت مجاز ۳۰ است و یک راننده با سرعت بیش از ۱۰۰ به ما برخورد میکند در این حالت مقصر کیست؟

جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات) : شما همه اصول را رعایت کردید ولی از خط ممتد دور زدن ممنوع است و اگر دور بزنید و تصادفی رخ دهد شما مقصرید و در این تصادف هم شما مقصر هستید

سمیرا

سلام. وقت شما بخیر. بنده راننده خودروی سواری بودم که در محل پارکینگ منزل با دو خودروی موجود در پارکینگ که اتفاقا یکی از ماشین ها در مسیر رمپ رفت و آمد و به صورت مزاحم پارک بود تصادف کردم.(هر دو ماشین پشت سر هم و کیپِ هم قرارداشتند)حالا دو تا موضوع هست. اول اینکه با توجه به مزاحم بودن و پارک غیر قانونی یکی از دو ماشینِ آسیب دیده که هر دو هم متعلق به یک شخص بوده است، آیا پرداخت خسارت هر دو ماشین به عهده من هست؟؟؟ دوم اینکه من چون کارت ملی ام گم شده بود… مشاهده بیشتر »