خودروهای داخلی ۳ برابر قیمت خودروی جهانی فروخته می‌شوند

محمدرضا منصوری در میزگرد خصوصی سازی صنعت خودرو گفته است: خصوصی‌سازی یکی از مهم‌ترین مسئله اقتصاد کشور است که حتی در قانون اساسی به آن اشاره شده است و این موضوعی است که در ۴۰ سال گذشته مغفول مانده و اجرا نشده و یا بد اجرا شده است.

وی با اشاره به نطق ۷ دقیقه‌ای خود که هر نماینده سالی یکبار حق دارد آن را در مجلس ارائه کند، گفت: در اردیبهشت‌ماه از تریبون مجلس اعلام کردم که برای برون‌رفت از چالش‌های اقتصادی باید سعی کنیم مسائل را بی‌پرده مطرح کنیم و بعد از اینکه مسائل را به صورت شفاف عنوان کردم نمایندگان خودروسازی از بنده ابتدا به هیات نظارت بر نمایندگان شکایت کردند و بعد از آن در دادگاه کیفری شکایتی ارائه کردند.

منصوری با بیان اینکه بیان حقایق در دو شرکت خودروسازی باعث شد مدیرعامل قبلی سایپا و مدیرعامل فعلی ایران‌خودرو بازداشت شوند، گفت: خودروسازان با وجود اینکه خودروهای داخلی را به ۳ برابر قیمت خودرو جهانی فروخته‌اند و بازار انحصاری هم دارند، اما در عین حال بزرگ‌ترین بدهکاران کشور هستند.

وی گفت: یک بخش از این سوءمدیریت به خاطر دولتی بودن و بخش دیگر به خاطر گران تولید کردن و ضایع کردن حق شرکت‌های قطعه‌ساز است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس در مورد میزان بدهی دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا گفت: این دو شرکت در مجموع ۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک‌ها و مردم دارند.

منصوری افزود: در کمیسیون تخصصی صنایع مجلس که دارای ۲۳ عضو هستند باید حداقل ۸ نفر از بخش صنعت باشند که مسائل صنعت را پیگیری کنند. در حال حاضر خصوصی‌سازی در کشور ما مانند شکست کمونیزم بعد از ۷۰ سال سیطره در شوروی بود که در آنجا نیز خصوصی‌سازی انجام گرفت.

به گفته وی در خصوصی‌سازی باید ابتدا ساختارهای اقتصادی حل شود و انحصار بازار رفع شود. مردم باید بتوانند اختیار این را داشته باشند که مثلا یک خودروی بنز کارکرده را به ۳ هزار دلار یعنی حدود ۴۰ میلیون تومان خریداری کنند و خودروساز داخلی به این فکر باشد خودرویی تولید کند که ارزش فروش و قابلیت رقابت با خودروی خارجی داشته باشد.

نماینده ساوه و زرندیه با بیان اینکه دولت برای خودروسازان همه کارها را انجام داد، اما در عین حال این خودروسازان بزرگ‌ترین بدهکاران اقتصاد شدند به نحوی که بدهی‌شان تا چند سال آینده از ارزش خود کارخانه بالاتر می‌رود. در حال حاضر نمی‌توان یک کارخانه دولتی در کشور نشان داد که سودده باشد. دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسید، اما این شرکت‌های دولتی سودده نشدند و در حال حاضر دو خودروساز بزرگ جمعا ۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک‌ها و مردم دارند.

وی گفت: آن کارخانه بیکارشده بدهی ۱۲۰۰ میلیاردی داشت اما رنو فرانسه می‌خواست بیاید آن را به قیمت ۶۵۰ میلیون یورو یعنی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان خریداری کند. اما خودروسازان گفتند اگر رنو فرانسه بیاید، بازار ما کساد می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما در کشور بدون هیچ تجربه‌ای موشک درست کردیم، گفت: خودروسازی در کشور ما مریض و فاسد است.

وی گفت: وقتی به فرانسوی‌ها می‌گفتیم چرا می‌خواهید کارخانه ورشکسته را به این قیمت خریداری کنید، گفتند: چون در ایران برق تقریبا مجانی است. هر کیلووات ساعت سه دهم سنت است، در حالی که در فرانسه برق ۲۰ برابر این قیمت است. همچنین گاز مجانی، کارگر ارزان و معافیت ۱۵ ساله از مالیات وجود دارد که برای ما بسیار می‌صرفد.

وی گفت: کارگر در ایران ۱۰۰ دلار می‌گیرد و در چین ۱۰۰۰ دلار. همچنین سرمایه‌گذار خارجی در مناطق کم‌برخوردار تا ۱۵ سال معاف از مالیات است و سرمایه‌گذار فرانسوی دوست داشت در ایران حضور پیدا کند و بازار منطقه را به دست بگیرد اما مافیای خودروسازی نگذاشت بیاید و جلوگیری کرد به گونه‌ای که حتی سرمایه‌گذار خارجی که در کاشان حضور پیدا کرده بود آنقدر برایش مشکل ایجاد کردند که در آخر سر گفت اموال ما حلال شما، جان ما را آزاد کنید تا ما برویم.

دولت‌ها نمی‌خواهند خودروسازان واگذار شوند چون ابزار قدرت هستند

منصوری نماینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مجلس در ادامه با بیان اینکه خصوصی‌سازی در ۴۰ سال گذشته انجام نشده است، گفت:‌ دولت حالا می‌خواهد سه ساله این کار را انجام دهد، اما چون این شرکت‌ها ابزار قدرت هستند، ‌واگذار نمی‌شوند و دولت‌ها نمی‌خواهند خودروسازان واگذار شوند چون ابزار قدرت هستند. وقتی آنها تلاش می‌کنند یک نفر رئیس جمهور و یا نماینده مجلس شود باید یک سفره‌ای پهن باشد که گذران زندگی کنند. علت اصلی عدم واگذاری این است.

عضو کمیسیون صنایع با بیان اینکه سخنگوی دولت یکباره می‌گوید مدیرعامل ایران‌خودرو برکنار شده و احتمالا آقای فلانی می‌شود. سوال این است که دولت که ۱۷ درصد سهام را دارد مگر می‌تواند مدیرعامل ایران‌خودرو را نصب و اعلام کند و این تخلف است. ۵ عضو هیات مدیره هستند که باید تصمیم بگیرند چه کسی مدیرعامل باشد و من در نطق ۱۵ اردیبهشت سال جاری در مجلس گفتم؛ دولت نه می‌خواهد و نه می‌تواند ابزار قدرت خود را در خودروسازان از دست بدهد. با دستور فلان شخص را می‌آورند و در مجموعه‌ای که ورشکسته است چند هزار کارمند اضافه می‌کنند و از این به بعد هم کارمندان اضافه می‌شود.

به گفته وی در خصوصی‌سازی آن قدر پیش می‌رویم که کارد به استخوان برسد و اگر یک کارخانه را هم به یک دلار هم بدهیم، باید کسی که آن را خریداری می‌کند، اختیار و توانایی لازم را داشته باشد. خصوصی‌سازی نباید در اختیار وزیر اقتصاد باشد.

به گفته منصوری بازار خودروسازی به گونه‌ای انحصاری است که حتی حاضر نیست ۵ درصد بازار را هم واگذار کند، در حال حاضر تعدادی از شرکت‌های قطعه‌سازی پول خود را پیشاپیش دریافت کرده‌اند اما برخی از شرکت‌های قطعه‌سازی چندین سال است که قطعه به خودروساز داده‌اند اما پول نگرفته‌اند به طوری که الان پول ندارند حقوق کارگران خود را بدهند. در این شرایط برخی مدیران خودروسازی سفرهای خارجی به چین انجام می‌دهند و فاکتورهای ۷۰۰ میلیونی برای شرکت می‌آورند در حالی که در چین مدیرعامل شرکت خودروسازی خودش برای خود چای می‌آورد و این گونه نیست که هر مدیر تعداد زیادی کارمند داشته باشد. در اینجا ۳۰ نفر در یک اتاق جمع می‌شوند و مدیر نمی‌تواند آنها را تعدیل کند.

وی همچنین گفت: باید خودروسازی صادرات محور باشد و حیف و میل نباشد. مردم باید خوب زندگی کنند، خودروسازی بهره‌وری داشته باشد، همان گونه که شرکت‌های لوازم خانگی مثل ساعت کار می‌کنند.

به گفته منصوری قبلا قاچاق به صورت واردات لوازم خانگی انجام می‌شد، الان قاچاق صادرات کالای داخلی با فسادی که در کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و توسط دلالان وجود دارد، انجام می‌شود.

به گفته منصوری شرکت‌های دولتی دلالانی به کار می‌گیرند که آن دلالان نیز به اسم پیرزن کارت بازرگانی تهیه می‌کنند و کالاهای ایرانی را به صورت قاچاق صادر می‌کند که نه پول آن را وارد کشور می‌کند و نه مالیاتی به دولت می‌دهد.

این نماینده مجلس گفت: الان خودروسازان از یک میلیون نفر پیشاپیش پول دریافت کرده و خودرو پیش‌فروش کرده‌اند و با آن حقوق کارگران خود را می‌دهند.

امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments