جریمه غیرقابل پرداخت

خلافی غیرقابل پرداخت را چگونه پرداخت کنیم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از استعلام خلافی خودرو یا موتور با جریمه هایی مواجه شوید که قابلیت پرداخت و تسویه به صورت آنلاین را ندارند. دلیل این امر این است که این جریمه ها از نوع قبض جریمه تسلیمی هستند و شناسه قبض و شناسه پرداخت ندارند تا بتوانید به صورت  آنلاین آنها را پرداخت کنید. همانطور که می دانید برای پرداخت قبض از درگاه های آنلاین نیاز به شناسه قبض و شناسه پرداخت می باشد.

به طور کلی ۵ نوع جریمه راهنمایی رانندگی صادر می شود: تسلیمی، الصاقی، دوربین، دوبرگی، خودداری

برای اطلاع از تفاوت انواع قبض های جریمه این مطلب را بخوانید.

جریمه تسلیمی توسط افسر راهنمایی و رانندگی صادر می شود که بعضا توسط دست افزار است و ثبت این تخلفات در سیستم ثبت تخلفات راهور با تاخیر انجام می شود. به همین علت این قبض جریمه ها اغلب بدون شناسه قبض و شناسه پرداخت هستند.

راه حل پرداخت این نوع از قبض ها این است که تا زمانی که قبض جریمه مهلت دارد صبر کنید تا شناسه قبض و شناسه پرداخت برای جریمه شما صادر شود. (مهلت پرداخت قبض جریمه ۶۰ روز از تاریخ صدور آن است) در غیراینصورت می توانید به پلیس +۱۰ مراجعه و اقدام به پرداخت جریمه کنید.

همچنین راه دیگر دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت استفاده از روش USSD است و باید استعلام خلافی با vin بگیرید. کد vin کدی ۱۷ رقمی است که با حروف انگلیسی شروع می شود و روی کارت خودرو یا موتور درج شده است. برای استعلام خلافی با VIN باید این کد را در جایی نوشته و کپی کنید سپس #۱۱۰* را شماره گیری کنید. با انجام مراحل و ارسال کد VIN می توانید شناسه قبض و شناسه پرداخت را بدست آورید. در حال حاضر فقط اپراتور ایرانسل پاسخگو است و خطوط همراه اول در استعلام با VIN جواب نمی دهند.

البته در حال حاضر اغلب جریمه های صادره از سوی راهور با استفاده از سیستم های جدید و الکترونیک است و صدور برگه جریمه های کاغذی در حال حذف شدن است. با استفاده از ابزارهای جدیدی که ماموران راهور به  آنها تجهیز شده اند علاوه بر صدور آنی جریمه های رانندگی امکان استعلام تخلفات قبلی رانندگان و توقیف های خودرو در گذشته نیز وجود دارد.

همچنین پلیس راهور برای اطلاع رانندگان از خلافی و جریمه های خود اقدام به ارسال پیامک تخلف نیز می کند. اگر این پیامک را دریافت نمی کنید باید به این علت باشد که در زمان تعویض پلاک و صدور کارت خودرو شماره صحیح اعلام نشده است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
21 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
سید
4 ماه قبل

سلام چند تا خلافی دارم که یکی شان توسط دوربین که همه شان نوشته منقضی شده شما خلافی قابل پرداخت ندارید چکار کنم یکی سال ۹۹هستش

علی
5 ماه قبل

سلام در زمان کرونا من تو اتوبان جریمه یک میلیونی شدم در صورتی که داخل شهر نرفته بودم بعد از چند ماه روی این جریمه تو سایت مهر خورد غیر قابل پرداخت ولی دوباره بعد از مدتی این جریمه فعال شده حالا باید کجا مراجعه کنم تا مشکل را حل کنم

رسول
1 سال قبل

سلام پیامکی برام ارسال شد که بعلت نبستن کمر بند جریمه شده اید و تسلیمی میباشد به ۱۹۰ تماس گرفتم گفت از طریق پلیس +۱۰ پیگیری کنید رفتم پلیس +۱۰گفت ۳۴هزار تومان هزینه پیگیری دارد یعنی سه برابر جریمه
دیدم پرداخت کردن جریمه ناحق ارزان تر از شکایت کردن است علی برکت الله

سلیمی
1 سال قبل

واقعا در شگفتم با این تکنولوژی پیشرفته جهان ،ایران با نرم افزارهای ناقص دست پنجه میکند!!!!چرا حضوری به پلیس +۱۰مراجعه کنم برای جریمه تاریخ گذشته؟؟؟؟

محمد
1 سال قبل

پیامی اومده مبنی بر راننده حادثه ساز درصورتی که من اصلأ یک تصادف هم درسال جاری نداشتم، فقط جریمه پارک دوبل دارم، آنهم بخاطر مامورین است وقتی جای پارک معلولین، خودروی مغازه دارها پارک میشود و من نمیتوانم پارک کنم چه باید بکنم. مامورین هم اصلا آنها را جریمه نمیکنند، درسال ۱۴۰۰فقط یک عبور ممنوع داشتم که آنهم ۴ نمره منفی با ۵۲ هزارتومان جریمه شدم.

محمد حسین طاهری
1 سال قبل

روز عاشورا من در محل زندگیم اصلا بیرون نرفتم تازه متوجه شدم که ۲۸ مرداد ۵۲۵ هزار خلافی از اتوبان قم تهران برام اومده در صورتی که من از کوچه هم بیرون نرفتم چگونه میشود

لیلا
1 سال قبل

سلام این برنامه سخا چه برنامه بدرد نخوری هست رمز رو میزنیم میگه اشتباه است و وقتی فراموشی میزنیم میگه مجاز نیست به پلیس ۱۱۰ میگیرم میگه که از این برنامه اطلاعی نداریم این یعنی چی فقط اگه پول بدیم جرایم رو میگم من از این ارگان شکایت دارم آخه مگه ما مسخره این ارگان هستیم

dalkhan
1 سال قبل

منو تو مسیری جریمه کردن که اصلا نرفتم و زده غیر قابل پرداخت قابل پیگیری هم نیست

رضا
2 سال قبل

سلام برای من آنلاین خلافی گرفتم یکی از خلافی هایم زده غیرقابل پرداخت ؟چرا به چه علت؟

فردین
2 سال قبل

سلام بروزرسانی احراز هویت خودرو های جدید در سایت امکان پذیره؟؟؟

*mg
2 سال قبل

سلام من برام جریمه دو برگی امده غیر قابل پرداخت زده باید چیکار کنم

*mg
پاسخ به :   فرمون
2 سال قبل

میشه شکایت داشته باشه

علیرضا
2 سال قبل

سلام باعرض خسته نباشید خلافی برای ماشینم اومده که غیرقابل پرداخته اول ۱۰۲۰۰ بوده الان شده ۲۵۵۰۰ و اصلا مشکل اصلیم اینه که ساعت۵صبح بوده که من اصلا اونشب ن بیرون بودم نه تاحالا۵صبح و باچشمام دیدم الان میخام بدونم باید چیکارکنم که پیگیری کنم

علی
پاسخ به :   علیرضا
1 سال قبل

سنگین تر این است دست درجیب مبارک نموده وپرداخت فرمایید و حساب وکتاب را به روز جزا وپل صراط موکول فرمایید.در این دنیا کسی پاسخگو نخواهد بود وهزینه های پیگیری بیشتراز مبلغ جریمه خواهدبود.
دلم خوش نیست، منم مارگزیده ام ، اما چاره ای نیست…..

فرهاد اسفندیارمیمند
2 سال قبل

خیلی خوب وعالی