حق تقدم در میدان

حق تقدم در میدان با کیست؟

طبق آمار ۷ درصد از تصادفات رانندگی در میادین و تقاطع‌ها روی می‌دهد که یکی از علل آن، رعایت نکردن حق تقدم عبور از سوی رانندگان است. اطلاع از قوانین حق تقدم و رعایت آن از بروز تصادف جلوگیری میکند. با مطالعه این قوانین متوجه می شوید در خیلی از مواردی که خود را محق می دانید بلعکس بایستی به سایرین اجازه استفاده از راه را بدهید.

هنگام ورود به میدان حق تقدم با وسیله نقلیه ای است که در میدان در حال حرکت می باشد. بنابراین در هنگام ورود به میدان باید توقف نمایید تا وسیله نقلیه ای که در میدان در حال دور زدن است عبور کند.

برای خارج شدن از میدان نیز باید تا جای ممکن به سمت راست آمده و با رعایت حق تقدم خودروهایی که در میدان در حال حرکت هستند و با زدن راهنما از میدان خارج شوید. همواره باید توجه داشته باشید که خودرویی که در میدان در حال حرکت است نسبت به خودرویی که از میدان در حال خروج است حق تقدم دارد.

حق تقدم دو خودرو که همزمان دور میدان در حال گردش هستند با خودروی سمت چپی می باشد.

مقصر تصادف در میدان

در هنگام تصادف در میدان ۴ حالت اتفاق می افتد:

  • حالت اول این است که در هنگام ورود به میدان حق تقدم با وسیله نقلیه‌ای است که داخل میدان در حال حرکت است یعنی در صورت وقوع تصادف و حادثه وسیله‌ نقلیه‌ای که تازه وارد میدان شده است مقصر حادثه است.
  • حالت دوم زمانی است که هر دو وسیله در حال گردش در میدان هستند حق تقدم با وسیله نقلیه‌ای است که به سکوی میدان نزدیک‌تر است (مرکز میدان) و در صورت وقوع تصادف خودرویی که به میدان نزدیک‌تر است حق تقدم عبور دارد.
  • حالت سوم در حالی است که هر دو وسیله در حال گردش و حرکت در میدان هستند، اما یکی از خودروها به سمت راست منحرف و یا تغییر مسیر می‌دهد و با خودرویی که در مسیر خود در دایره میدان تردد می‌کند، برخورد می‌نماید که در این صورت خودرویی که تغییر مسیر داده مقصر حادثه و حق تقدم با خودرویی است که در مسیر صحیح خود تردد می‌کند.
  • حالت چهارم در حالی است که هر دو وسیله در حال گردش و حرکت در میدان هستند، اما خودرویی قصد خروج از میدان را دارد که در این صورت حق تقدم با خودرویی است که داخل میدان در حال گردش است و خودرویی که قصد خروج از میدان را دارد در صورت تصادف مقصر حادثه است.

هنگام ورود به میدان حتما از سرعت خود کاسته و دقت کنید حق تقدم با خودروهایی هست که در میدان حضور دارند و حداکثر سرعت در میادین ۳۰ کیلومتر بر ساعت است که باید آنرا رعایت نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
5 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
داود گل پرور
14 روز قبل

درود
من در میدان شریعتی مشهد درحالی که هنوز دور میدان بودم و قصد خروج از میدان را با زدن راهنما داشتم و چراغ چشمک زن مسیر من زرد و خودرویی با سرعت بالا به محض ورود به میدان و تغییر مسیر ناگهانی از سمت راننده اش نزدیک به درب عقب خودرواش به سمت راست و چراغ جلوی خودروی من برخورد کرد و سپرم را کند و بعد از ناتوانی درکنترل خودرو با دو چرخش به موتوری زد
حال مقصر اصلی کیست؟؟؟

حسین
1 ماه قبل

متشکرم

علی اصغر خضری
4 ماه قبل

سلام و خداقوت وقتتون بخیر
روز جمعه میدان سبلان با موتور دور میدان در حال دور زدن بودم که ی ۲۰۶ وارد میدان شد اونم با سرعتی تقریبا ۵۰ تا زد بهمو موتور آتیش گرفت و من خوردم ب شیشه و… بگذریم
حالا افسر میگه موتور مقصره چون جلوی خط فرضی ۲۰۶ بود .
پس حق تقدم در میدان چیه ؟
خط فرضی چیه؟
ممنون میشم نظرتون رو بگید .

محمدکاظمیان
1 سال قبل

لطفا قید کنید که چه کسی حق تقدم در میدان رادارد به غیر از راننده ای که دور میدان هستش ، به عنوان مثال در کشورهایه اروپایی شخصی که در سمت چپ شما میخواهد وارد میدان شود حق تقدم دارد ، ولی در ایران چیزی به این عنوان قید نشده ، و در تقاطع بدون میدان و بدون علایم هشدار دهنده این قانون برعکس میشود یعنی ماشینی که در سمت راست شما هستش حق تقدم دارد ، ایا در ایران نیز همین قانون ذکر شده یا نه لطفا راهنمایی کنید با تشکر .

مسعود صعیدی
1 سال قبل

من تو اندیمشکم متاسفانه ۹۹٪ افراد این شهر نمیدونن که حق تقدم با راننده ایه که به میدون نزدیک تره و بزور میخوان بپیچن جلوش و راهشو میبندن.و اگر بخوای براهت ادامه بدی از دستت عصبانی میشن