شرط حذف نمره منفی گواهینامه

حذف نمره منفی گواهینامه رانندگی

برابر مقررات برای تعداد ۱۷۱ تخلف رانندگی در جدول جرایم رانندگی جریمه تعیین شده است که از این تعداد ۲۰ فقره حادثه‌ساز و رانندگان در صورت ارتکاب چنین تخلفات حادثه‌ساز ضمن اعمال جریمه نقدی متناسب با نوع تخلف ارتکابی، نمره منفی نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

 چنانچه متخلف دارای ۳۰ نمره منفی باشد، گواهینامه او به مدت سه ماه ضبط و در پایان مدت مزبور با پرداخت چهارصد هزار ۴۰۰ ریال جریمه نقدی به نفع خزانه عمومی مسترد می شود.

پس از اعمال مقررات موضوع بند(۱) چنانچه در اثر ارتکاب تخلفات رانندگی جدید ۲۵ نمره منفی به متخلف تعلق گیرد، گواهینامه او به مدت ۶ ماه ضبط و پس از انقضای مدت مزبور و پرداخت ۶۰۰ هزار ریال به نفع خزانه عمومی مسترد می‌شود.

هرگاه پس از اعمال مقررات بند ۲ در اثر ارتکاب تخلفات جدید ۲۰ نمره منفی به متخلف تعلق گیرد، گواهینامه او ابطال می شود و بعد از یک سال می‌تواند برابر مقررات و پس از طی دوره آموزشی و پرداخت یک میلیون ریال به نفع خزانه عمومی و قبول شدن در آنهای مربوط گواهینامه جدید اخذ کند.

چگونگی حذف نمرات منفی گواهینامه رانندگی

چنانچه راننده متخلف به مدت شش ماه از زمان ارتکاب آخرین تخلف منجر به نمره منفی در بند های ۱و۲ ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات (هرگونه حرکات نمایشی، دور زدن درجا و یا حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ و تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۵۰ کیلومتردر ساعت) و به مدت یک سال در بند ۳ این قانون (سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه) مرتکب هیچ یک از تخلفات رانندگی نشود، کلیه نمره منفی ناشی از تخلفات ارتکابی گذشته حذف می‌شود و تخلف بعدی وی به عنوان نخستین تخلف او محسوب می‌شود و مبنای احتساب نمرات منفی مرحله بعدی، تاریخ پایان قانونی ضبط گواهینامه می‌شود.

رانندگان برای اطلاع از میزان نمره منفی موجود در سابقه گواهینامه خود می‌توانند با نصب اپلیکیشن فرمون و وارد کردن شماره گواهینامه خود نمرات منفی گواهینامه را استعلام کنند.

برای دانلود مستقیم می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر آخرین نسخه برنامه فرمون را دانلود کنید.

روش دیگر استعلام نمره منفی، ارسال شماره گواهینامه به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ است و در صورت داشتن بیش از ۳۰ نمره منفی رانندگان موظفند گواهینامه خود را تسلیم پلیس راهنمایی و رانندگی محل کنند.

جدول نمره منفی گواهینامه

اشتراک در
اطلاع از
5 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
eisa
11 ماه قبل

سلام
نزدیک به یک سال است نمره منفی ۳ و نمره منفی ۵ دارم مجموعا ۸ نمره منفی میشه هنوز پاک نشده چرا پاک نمیشه لطفا راهنمایی بفرمایید .
با تشکر

حسین عباسی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید من ماشین پژو دلفینی ۹۷ سال قبل فروختم طرف تعویض پلاک نمیکند هر روز جریمه میشود ونمره منفی واسه گواهینامه من می اید چرا ؟ من سیرجانم ماشین کهنوج جریمه شده با رانند که من نمی شناسم .لطفا راهنمایی کنید

حسین دایی حسنی
2 سال قبل

سلام، راننده کمپرسی هستم، بعداز چند سال بی نمره منفی در عرض دوماه سی نمره منفی گرفتم، ابتدا شش نمره برای عدم روکش بار و دوتا دوازده نمره بعلت برخورد سواری از سمت راست به چرخ جلو که هردو را پلیس مقصر خودشان را شناخت منتها قبل از گفتن تقصیر به انان مرا دوفقره جریمه ۹۰ و۲۰۰هزاری کرد تا به راننده های سواری بفهماند که قضاوتش مطابق قانون است چون من یه ربع ساعت زودتر از موعد مقرر ساعت تردد داخل منطقه کامیون ممنوع شدم، ونتیجه این داستان ظبط گواهینامه بنده شد وتا الان پتج ماه محروم هستم البته برای… مشاهده بیشتر »

وحید
2 سال قبل

سلام جناب سرهنگ من ۴ سال از گواهینامه جدیدم گذشته وهیچ گونه نمره منفی ندارم اما دیروز برام پیامک اومد که ۳۰نمره منفی گواهینامت از سال ۹۰ تا سال ۹۴ نمره منفی داری باید گواهینامت ضبط بشه و راهنمایی گواهینامو ازم گرفتن ایا طی این چند سال پاک نشدنه یا موقع تعویض گواهینامه نمیتونستن نمره منفی رو چک کنن