جعبه فیوز ۲۰۶ و جدول راهنمای وظیفه هر فیوز

یکی از قطعات خودرو که وظیفه برق رسانی را بر عهده دارد فیوز است، که البته این قطعه در برخی موارد سبب بروز مشکلاتی از جمله کار نکردن برخی دستگاه ها در خودرو ها می شود. در واقع فیوز خودرو قطعه ایست که وظیفه تنظیم برق ورودی به دستگاه مورد نظر در خودرو را داشته و در صورت ایجاد بار اضافی، اتصال جریان برق را قطع کرده و باعث می شود دستگاه مصرف کننده، آسیب نبیند. در این مقاله قصد داریم شما را با جعبه فیوز و کارکرد آن و همین طور راهنمای جعبه فیوز خودرو پژو ۲۰۶ آشنا کنیم. همچنین در انتها به نکات مربوط به تعویض فیوز نیز می پردازیم. با ما همراه باشید.

فیوز چیست؟

برای محافظت از مدارهای الکتریکی در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی‌ از قطعه‌ای به نام فیوز در مسیر جریان الکتریکی استفاده می‌شود؛ در واقع زمانی که مدار تحت اضافه جریان بیش از مقدار استاندارد قرار گیرد، فیوز وارد عمل شده و با قطع کردن جریان برق مانع از آسیب به قطعات مدار یا اشخاصی که با مدار در تماس هستند می‌شود.

در خودروها بسته به مدل خودرو، سیستم‌های الکتریکی متعددی وجود دارد که باید در مقابل‎‌ جریان‌های بیشتر از مقادیر تعیین شده محافظت شوند که این حفاظت بر عهده فیوزها است.

 

فیوزهای مورد استفاده در خودروها عموما سه نوع است:

• فیوز شیشه ای

• فیوز تیغه ای

• فیوز سرامیکی

در حال حاضر استفاده از فیوزهای تیغه ای با توجه به ساختمان ساده و مقاومت در برابر ارتعاشات متداول تر است.

خودرو پژو ۲۰۶ دارای دو نوع سیستم برق میباشد که کروز(اکوماکس) و ساپکو(اس ام اس) نام دارند.

 

 

جعبه فیوز چیست؟

هر خودرو با توجه به عوامل مختلفی همچون کارایی، سال ساخت، تجهیزات و… از تعداد فیوزهای مختلفی برخوردار است. این فیوزها در مکانی تحت عنوان جعبه فیوز قرار داده می‌شوند که معمولا در داخل کابین خودرو و زیر جعبه فرمان قرار دارد. تمامی فیوزها در جعبه فیوز نصب شده‌اند و به نوعی تمامی تجهیزات الکتریکی خودرو از آن تغذیه می‎‌شوند.

جعبه فیوز پژو ۲۰۶ و راهنمای عملکرد هر فیوز

پژو ۲۰۶ دارای دو جعبه فیوز است که در قسمت‌های مختلف خودرو نصب ‌شده‌اند. یکی از آن‌ها در داشبورد و زیر فرمان خودرو قرار دارد. جعبه فیوز دیگر در کاپوت قرار گرفته است. هر یک از این فیوزها جریان ورودی به یک یا چند قطعه خودرو را کنترل می‌کند. در بخش‌های بعدی به بررسی هر دو جعبه فیوز پژو ۲۰۶ و راهنمای عملکرد هر فیوز موجود در آن‌ها می‌پردازیم. توجه داشته باشید اگر مهارت لازم در زمینه برق داخلی پژو ۲۰۶ را ندارید، به‌تنهایی اقدام به تعویض فیوز خودرو نکنید و حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

 

جعبه فیوز داشبورد

همان‌طور که گفتیم، جعبه فیوز داشبورد داخل کابین و زیر غربیلک فرمان قرار دارد. جعبه فیوز در زیر درپوش پایین فرمان خودرو، مخفی‌ شده‌است. روی درپوش یک پیچ قرار دارد. برای این‌که به جعبه فیوز دسترسی داشته باشید، باید با استفاده از ابزاری مانند سکه آن را بچرخانید تا درپوش باز شود و فیوزها نمایان شوند. تعدادی فیوز یدک و یک انبرک جهت تعویض فیوزها در کنار جعبه فیوز وجود دارد. جعبه فیوز زیر فرمان دارای ۳۷ فیوز و ۱۱ رله مختلف است. در جدول زیر به کاربرد هر یک از این فیوزها اشاره ‌شده‎است.

راهنمای جعبه فیوز پژو ۲۰۶

 

ردیف شماره فیوز شدت‌جریان کاربرد
۱ F1 رزرو
۲ F2 ۵A رله فن بخاری
۳ F3 ۵A تغذیه نود جلو FCM کولر، جلو آمپر
۴ F4 ۱۰A تغذیه موتور برف‌پاک‌کن عقب و قفل صندوق‌عقب
۵ F5 ۵A تغذیه نور زمینه
۶ F6 ۵A تغذیه سیستم ضد قفل ترمز ABS
۷ F7 ۱۰A تغذیه یونیت کیسه هوا
۸ F8 ۵A تغذیه جلو آمپر، ایموبیلازر، دیاگ ECU
۹ F9 ۵A تغذیه پمپ شیشه‌شور
۱۰ F10 ۵A تغذیه نود مرکزی BCM نمایشگر، شیشه‌بالابر جلو، حس‌گر دنده‌عقب
۱۱ F11 ۱۰A تغذیه چراغ دنده‌عقب
۱۲ F12 ۵A تغذیه سوئیچ چراغ‌ترمز
۱۳ F13 ۱۰A تغذیه سوئیچ سه‌حالته گاز کولر
۱۴ F14 ۵A تغذیه برق چراغ سقف، صندوق‌عقب
۱۵ F15 ۲۰A تغذیه برق فندک
۱۶ F16 ۱۰A تغذیه برق رادیوپخش
۱۷ F17 رزرو
۱۸ F18 رزرو
۱۹ F19 رزرو
۲۰ F20 رزرو
۲۱ F21 رزرو
۲۲ F22 ۱۰A تغذیه شیشه‌بالابرهای جلو
۲۳ F23 ۵A تغذیه برق گرم‌کن آینه
۲۴ F24 ۳۰A تغذیه برق گرم‌کن شیشه عقب
۲۵ F25 ۳۰A تغذیه قفل مرکزی
۲۶ F26 ۲۰A تغذیه نود مرکزی BCM
۲۷ F27 ۵A تغذیه رله‌ها، نمایشگر؛ کولر
۲۸ F28 ۲۰A تغذیه نود مرکزی BCM
۲۹ F29 ۵A تغذیه ا یموبیلازر
۳۰ F30 ۱۰A تغذیه حافظه رادیوپخش
۳۱ F31 رزرو
۳۲ F32 رزرو
۳۳ F33 ۴۰A تغذیه فن بخاری
۳۴ F34 ۴۰A تغذیه شیشه‌بالابر جلو؛ آینه
۳۵ F35 ۴۰A تغذیه شیشه‌بالابر عقب
۳۶ F36 ۵A رزرو
۳۷ F37 ۱۰A رزرو

 

عیب یابی و تعویض فیوز پژو ۲۰۶

قطع شدن فیوزهای پژو ۲۰۶ مستقیما روی دستگاه مربوطه که فیوز مسئول تنظیم شدت جریان آن می باشد تاثیر گذاشته و موجب از مدار خارج شدن آن می شود. اگر چنین اتفاقی در اثر نوسانات برق خودرو یا تحمل بار اضافی جریان برق ایجاد شود، در نتیجه فیوز مربوطه سوخته و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود. در فیوز های شیشه ای و مستطیلی شفاف این امر با چشم نیز قابل شناسایی می باشد و با مشاهده فیوزی که اتصال آن قطع شده باشد، می توان دریافت که فیوز مربوطه سوخته است و علت هشدار ECU آن است.

اما برای فیوزهایی که شفاف نیستند و نمی توان با چشم قطع شدن آن ها را مشاهده نمود، بهترین روش استفاده از مولتی متر یا چراغ آزمایش می باشد. به این صورت که دو سر فیوز خودرو را به دو سر مالتی متر یا چراغ آزمایش متصل نموده و در صورت روشن شدن چراغ آزمایش و یا عبور جریان در مالتی متر، می توان دریافت که فیوز سالم است و در غیر این صورت فیوز سوخته است و باید نسبت به تعویض فیوز اقدام نمود.

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments