جریمه‌ های رانندگی ستاره ‌دار چیست؟

جریمه‌ های رانندگی ستاره ‌دار چیست؟

جریمه های رانندگی ستاره دار در جدول تخلفات رانندگی که هر ساله از سوی اداره راهنمایی و رانندگی منتشر می شود می آید. بر اساس اطلاعات این جدول برخی از جرائم تعریف شده راهنمایی و رانندگی ستاره دار هستند. از یک ستاره تا چهار ستاره. این ستاره ها مشخص می کند که هر کدام از این تخلفات در صورت هم زمانی با یکدیگر و یا به تنهایی چه عواقب دیگری می تواند برای راننده داشته باشند.
در زیر به معرفی این جرائم ستاره دار می پردازیم که می تواند راهنمای خوبی برای رانندگان و همین طور کاهش رفتارهای پرخطر در حین رانندگی باشد.

جریمه‌ های دارای علامت تک ستاره

به استناد بند «د» ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب همزمان دو فقره از تخلفات موضوع ردیف های (۱)،(۲)،(۳)،(۴)،(۵) و (۱۰) از جدول جرائم رانندگی که با یک ستاره مشخص شده است، علاوه بر صدور قبض جریمه، خودروی شما به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

این جرائم شامل موارد زیر می شوند:
• هرگونه حرکت نمایشی مانند دور زدن درجا و یا حرکت موتور سیکلت بر روی یک چرخ
• تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت)
• سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه
• عبور از چراغ راهنمایی و رانندگی
• حرکت به طور مارپیچ
• تجاوز به چپ محور راه

جریمه‌ های دوستاره

به استناد بند «ب» ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب تخلف ردیف (۷) از جدول جرائم رانندگی یعنی رانندگی در حالت مستی و یا مصرف داروهای روان‌گردان و یا افیونی، علاوه بر صدور قبض جریمه، گواهینامه شما به مدت ۶ ماه ضبط شده و به مراجع قضایی معرفی خواهید شد.

جریمه‌ های سه ستاره

به استناد بند «ب» ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب تخلف ردیف (۲۸) از جدول جرائم رانندگی یعنی نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر، علاوه بر صدور قبض جریمه به مبلغ ۵۰ هزار تومان، وسیله نقلیه شما تا ارائه بیمه نامه توقیف خواهد شد.

جریمه‌ های چهار ستاره

به استناد بند «ب» ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، تخلف، ردیف (۶) ” از جدول جرائم رانندگی یعنی حرکت با دنده عقب غیر ضروری در راه‌ها” فقط در آزاد راه‌ها و بزرگراه ها اعمال می‌شود.

همچنین از طریق اپلیکیشن فرمون می توانید جرائم رانندگی خود را  استعلام و به صورت آنلاین پرداخت نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
محمد سیاحی
3 سال قبل

با سلام . متاسفانه بعضا و خصوصا در مسیر ایذه اصفهان حدفاصل لردگان پلیس راهور محترم که حافض جان و امنیت میباشد. … جیب مردم هم هستند . چرا که لفظ سرعت داشتید راننده محترم میخواهید عشایری حلش کنید جمله زیبای این عزیزان است . لطفا هزینه تخلف عشایری حلش کنید را هم در جرایم لحاظ بفرمایید و مبلغ را نیز ذکر کنید . ممنون از اصلاح قوانین .