احتمال لغو طرح ترافیک ۹۷

معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران از احتمال لغو طرح جدید ترافیک ۹۷ تهران خبرداد و جزییاتی از آن را تشریح کرد.

غلامحسین آرام در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا با اشاره به برخی از بندهای طرح جدید ترافیک ۹۷ اظهار کرد: برخی از بندهای این طرح مغایر با قانون بوده است که مغایرت‌های قانونی را به شورای شهر ارسال کرده‌ایم.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران تصریح کرد: اگر شورای شهر ایرادات قانونی ارائه‌شده را پس از رسیدگی، تصحیح کند احتمال اجرای  طرح وجود دارد اما اگر ایرادات مورد قبول قرار نگیرد و شورای شهر به اجرای طرح اصرار داشته باشد این طرح به شورای حل اختلاف ارسال می‌شود.

آرام توضیح داد: شورای شهر تهران ۱۰ روز فرصت دارد تا در مورد ایرادات بندهای این طرح نظر خود را اعلام کند و اگر در این فرصت نظری از سوی شورای شهر اعلام نشود، طرح ترافیک ۹۷ باطل خواهد شد.

وی اظهار کرد: در صورت باطل شدن طرح ترافیک ۹۷، طرح قدیمی به‌اجرا در می‌آید.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران درباره بندهایی که مورد اعتراض فرمانداری واقع شده است، توضیح داد: حدود پنج بند مورد اعتراض فرمانداری تهران قرار گرفت که یکی از آنها مربوط به دریافت عوارض‌ها است.

آرام افزود: در طرح جدید فردی که دارای پلاک خودروی زوج است و منزل وی نیز در محدوده زوج و فرد قرار دارد باید عوارض ریالی پرداخت کند در صورتی که این خودرو در طرح قدیمی باید به‌صورت رایگان تردد می‌کرد و عوارض ریالی را نمی‌پرداخت.

وی همچنین درباره زمزمه‌هایی مبنی بر پیشنهاد شورای شهر تهران در افزایش قیمت بلیط متروی حمل‌ونقل عمومی اظهار کرد: هنوز در مورد افزایش قیمت مترو و حمل‌ونقل عمومی هیچ پیشنهادی برای فرمانداری تهران ارسال نشده است.

گفتنی است، براساس مصوبه شورای شهر و بنابر طرح پیشنهادی ترافیک۹۷، دیگر سهمیه سالانه ورود به محدوده طرح ترافیک با دریافت مبلغ کلی در ابتدای سال صادر نمی‌شود و متقاضیان باید روزانه نسبت به اخذ مجوز ورود به این محدوده در شهر تهران اقدام کنند.

در حال حاضر دو طرح محدوده «ترافیک» و «زوج و فرد» در شهر تهران اجرا می‌شود که ورود به محدوده ترافیکی منوط به داشتن مجوز و ورود به محدوده طرح زوج و فرد براساس رقم سمت راست پلاک خودروها است.

زمان اجرای طرح پیشنهادی ترافیک فعلی روزانه (شنبه تا چهارشنبه) از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۷ و طرح زوج و فرد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ و در روزهای پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ است.

اما براساس طرح پیشنهادی جدید ترافیک، زمان اجرایی این دو طرح در سال آینده ۶:۳۰ تا ۱۹ خواهد بود ضمن اینکه روزهای پنجشنبه نیز این طرح‌ها اجرا نخواهد شد.

ساعت تردد خودروها در مصوبه طرح ترافیک ۹۷ در سه محدوده زمانی ۶:۳۰ دقیقه تا ۱۰، ۱۰ تا ۱۶ و از ۱۶ تا ۱۹ تقسیم‌بندی شده است.

نرخ ورود به محدوده مصوبه طرح جدید ترافیک نیز از ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز می‌شود و سقف آن ۳۶ هزار تومان در روز است.

در مصوبه جدید ضرایب و تخفیف‌هایی برای تعیین نرخ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک شامل داشتن معاینه فنی برتر (۲۰ درصد تخفیف) و همچنین زمان تردد در محدوده در نظر گرفته شده است.

براساس ضوابط مصوبه طرح جدید، عوارض ورود به محدوده طرح برای جانبازان و معلولان به‌صورت کلی با ۵۰ درصد تخفیف دریافت می‌شود و عوارض طرح برای جانبازان بیش از ۷۰ درصد و همین‌طور جانبازان اعصاب و روان بیش از ۲۵ درصد صورت رایگان است.

همچنین سه درصد مجموع سهمیه مصوبه طرح جدید ترافیک تهران با ضریب نیم درصد (۵۰ درصد تخفیف) به گروههای خاص از جمله خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری اختصاص داده شده است.

عوارض تردد وسایل نقلیه پلاک تهران از جمله آژانس‌ها، مؤسسات اتومبیل کرایه و حمل و بار نظیر وانت‌بارها و سرویس مدارس که دارای مجوز یا پروانه فعالیت از شهرداری تهران باشند، در سقف مجوزهای ورودی در سال با اعمال ضریب نیم درصد تعیین و محاسبه خواهد شد.

همچنین تاکسی‌های اینترنتی باید مجوز از شهرداری بگیرند تا به درخواست طرح ترافیک آنها رسیدگی شود.

براساس اعلام شهرداری تهران، ورود به محدوده ترافیکی زوج و فرد نیز در سال ۹۷ با ادغام در طرح ترافیکی اصلی منوط به پرداخت عوارض خواهد شد.

این مصوبه طرح ترافیک ۹۷ هنوز مورد تصویب مسئولان ذی‌ربط قرار نگرفته است و ایراداتی به بندهای آن وارد آمده است.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رای ثبت نشده)
Loading...

مطالب پربازدید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از