اعتبار وکالت نامه تعویض پلاک

اتمام زمان اعتبار وکالت نامه تعویض پلاک و تمدید وکالت نامه در صورت ابطال

همانطور که می دانید اگر در مهلت تعیین شده برای تعویض پلاک اقدام نکنید اعتبار وکالت نامه شما تمام می شود و نیاز به یک وکالت نامه جدید برای شماره گذاری خودرو دارید.

زمان وکالت را طرفین معامله بایکدیگر مشخص می کنند و هیچ سازمانی نمی‌تواند زمان وکالت را کم یا زیاد کند.

به ‌محض اتمام مدت وکالت‌نامه اعتبار آن به اتمام می‌رسد و امکان تعویض پلاک با آن وکالت‌نامه ساقط می‌شود. تنظیم مجدد وکالت‌نامه مشمول هزینه خواهد بود بنابراین توصیه می شود که خریدار حتما در فرصت و مهلت تعیین شده برای تعویض پلاک اقدام کند.

یکی از مشکلات معاملات وکالتی همین مورد تعویض پلاک هست و اغلب توصیه می شود معاملات به صورت وکالتی انجام نشود.

غالباً بعد از انجام معامله خودرو، فروشنده در همان محل ثبت سند در دفتر اسناد رسمی ، وکالت‌نامه‌ای با وضعیت محدود و برای مدت‌زمانی کوتاه و محدود به خریدار می‌دهد تا از طریق آن، خریدار بتواند شخصاً برای تعویض به پلاک به مراکز تعویض پلاک مراجعه نماید.

از آنجا که حضور شخص فروشنده برای این نقل ‌و انتقال پلاک خودرو الزامی است. در واقع با اعطای این وکالت‌نامه الزام حضور فروشنده برطرف می‌شود و این موضوع برای تسهیل امور بوده است.

فروشنده در صورت عدم اعطای وکالت جدید یا عدم تعویض و فک پلاک از طریق دادگاه ملزم به فک پلاک و… می‌شود و وکالت را نمی‌شود بدون رضایت فروشنده تمدید کرد و این موضوع حتی با رأی دادگاه هم انجام نمی‌شود.

در صورتی که خریدار در مهلت مقرر اقدام به تعویض پلاک نکند، فروشنده باید مجدد برای تعویض پلاک به خریدار وکالت دهد یا خود فروشنده در محل تعویض پلاک حاضر و مدارک را امضا کند

به‌رغم هشدارهای پلیس راهور ناجا بسیاری از افراد نسبت به تعویض پلاک بی‌توجهند و آن را به زمانی دیگر موکول می‌کنند. تعویض پلاک خودرو به معنای فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید برای وسایط نقلیه است، این در شرایطی است که یکی از مشکلاتی که برخی از فروشندگان خودرو با آن درگیر می‌شوند عدم فک پلاک توسط خریدار جدید است.

به‌طوری‌که پس از معامله به‌رغم اینکه خریدار وکالت تعویض پلاک را از فروشنده دریافت می‌کند، ولی از تعویض پلاک امتناع کرده و با پلاک قبلی خودرو تردد می‌کند که این موضوع باعث می‌شود تا هرگونه تخلفات و حتی جرایمی که از سوی وی انجام می‌شود به پای مالک قبلی که پلاک وی هنوز روی خودرو نصب است نوشته شود.

در این بین هر چند پلیس نسبت به جرایمی که در این زمینه به وقوع می‌پیوندد به فروشندگان خودرو هشدار می‌دهد، اما برخی از آنها با اطمینان به خریدار در این زمینه کوتاهی می‌کنند. بر این اساس پلیس همیشه تاکید دارد که خریدار و فروشنده به‌صورت همزمان برای تعویض پلاک مراجعه کنند تا از وقوع جرایمی در این مورد جلوگیری شود. اما دادن وکالتنامه برای تعویض پلاک هم خود عامل ایجاد مشکلاتی است چراکه معمولا در زمان‌هایی که خریدار اقدام به اخذ وکالتنامه برای تعویض پلاک می‌کند، یا در این زمینه کوتاهی صورت می‌گیرد یا قصد اعمال مجرمانه با پلاک فروشنده را دارد.

در هر صورت بر اساس قانون از سال ۸۳، پلاک خودرو، ملاک عمل بوده؛ به‌طوری‌که برابر با قانون راهنمایی و رانندگی، اگر فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید انجام نگیرد و خودرو توسط فروشنده به خریدار تحویل شود در این صورت از نظر سیستم شماره‌گذاری، مالک اصلی همچنان فروشنده بوده و تخلفات نیز به نام او ثبت و اعمال خواهد شد؛ بنابراین لازم است فروشنده و خریدار قبل از نقل و انتقال خودرو به همراه یکدیگر به یکی از مراکز تعویض پلاک یا راهنمایی و رانندگی مراجعه و نسبت به فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید به نام خریدار اقدام کنند. در این زمینه یک کارشناس آگاه به امور شماره‌گذاری خودرو عنوان می‌کند که با توجه به اینکه پلاک متعلق به خودرو نیست و مادام ‌العمر به نام شخص صادر می‌شود، به همین دلیل چنانچه تخلفی با پلاک قبلی صورت گیرد صاحب اصلی خودرو که اقدام به تعویض پلاک نکرده است باید پاسخگو باشد.

پیشنهاد می کنیم پیش از خرید خودرو حتما استعلام تعویض پلاک بگیرید.

هزینه صدور وکالت‌نامه تعویض پلاک با کدام طرف معامله است؟

پرداخت هزینه محضر در خودرو عرفا به عهده فروشنده است و اگر فروشنده پرداخت نکند، خریدار می‌تواند بعد از پرداخت به فروشنده رجوع کند. اما اگر مهلت وکالت نامه تمام شود و خریدار در مهلت قانونی اقدام به تعویض پلاک نکند هزینه تمدید وکالت نامه بر عهده خریدار است.

همچنین هزینه تعویض سند به عهده خریدار است.

عدم تعویض پلاک توسط خریدار

حال اگر خریدار در مهلت معین اقدام به تعویض پلاک نکرد و برای تعویض پلاک پیگیری نمیکرد چه اقدامی می توان انجام داد؟

باید دادخواست الزام به فک پلاک تنظیم کنید و یا میتوانید دستور موقت مبنی بر توقیف خودرو بگیرید تا ایشان آمادگی خود را مبنی بر تعویض پلاک اعلام کنند.

امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
50 نظر
Inline Feedbacks
View all comments
امید
4 روز قبل

با سلام من مهلت یک ماهه خودرو برای خرید ماشین جدیدم ۳ماهه به اتمام رسیده متاسفانه فروشنده از تمدید وکالت سر باز می‌زند و درخواست مبلغ بابت خسارت بیمه نامه را از این جانب دارد که مهلت بیمه ایشان ۲ماهه به اتمام رسیده نمیدانم از طریق دادگاه اقدام نموده‌ام ولی مهلت حضور دادگاه ۲۰ روز دیگه است نمیدانم چکار کنم ،راهنمایی بفرمایید.

صالح
11 روز قبل

سلام من ماشین خریدم وکالت رو به نام خانومم زدم حالا اون نیس میتونم برم ی وکالت به نام خودم بگیرم؟

Alireza
2 ماه قبل

سقف مهلت برای وکالت دادن چقدر است؟

علیرضاپورمند
3 ماه قبل

سلام مشکل هزینه نیست من همه کار برای تعویض پلاک کرده بودم حتی فرم بازدید مورد تاییدجناب سرهنگ قرار گرفت فقط یه روز تموم شده بود برای تعویض پلاکها قبول نکرد حالا ۶ ماه میگذره طرف جوابمونو نمیده ممنون میشم بابت کمکهاتون

حبیب
6 ماه قبل

سلام یه خودروی صفر از نمایشگاه از صفر فروش برایم خریده ولی نمایشگاه تا به حال سند و کارت خودرو و وکالت فروشنده به من امتناع میکند ..طبق پیگیری که کردم وکالت تعویض پلاک در تاریخ ۲اسفند برای مان صادر شده ولی به من هیچ چیز نمیدهند لطفاً راهنمایی کنید که چکار کنم …

برومند
6 ماه قبل

سلام . من یه ماشین خریدم فروشنده هم از صاحب پلاک وکالت داره فروشنده به من وکالت داده ولی به دلایلی مهلت وکالت تمام شده الان هر چی بهشون زنگ میزنم جوابم و نمیدن صاحب پلاک هم میگه یا پول بهم بده یا وکالت برات تمدید نمیکنم بدجور دندون تیز کرده به خاطر این که ماشین گرون شده .ممنون میشم راهنمایی کنین .چکار باید انجام بدم

ککنتلللل
پاسخ به :   برومند
17 روز قبل

برو حل اختلاف شکایت کن دو بار احضاریه می‌فرستم اگه اومد بزنه که هیچ اگه نیاد دولت این کارو انجام میده

رامک سید محمد
6 ماه قبل

چند روزه است برای تعویض پلاک؟؟فروشنده به من می گه ۱۰ روز بیشتر تو دفتر خانه نوشته نمی شود ایا درست می گه؟؟

مهیار
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید وقت وکالت تموم شده و فروشنده برای وکالت جدید نمیاد میگه باید ۲۰میلیون بدی که وکالت بدم باید چیکارکنیم

الف ب پ
پاسخ به :   مهیار
2 ماه قبل

حق با فروشنده است، شما حق ندارید با پلاک فروشنده تردد کنید و تخلفاتتون بنام اون صادر بشه نوش جونش.

سید جلال موسوی راد
7 ماه قبل

من تاریخ وکالتم ۳۰بهمن در اون روز میتونم تعویض پلاک کنم یا باطل میشه؟

سیدمحمد نوزایی
7 ماه قبل

وکالت من تاتاریخ ۲۰وقت نوبت تویض پلاک هم تاریخ ۲۳ الان من باید چکارکنم

سید اميدرضا غفاری
7 ماه قبل

سلام ماشین رو خریداری کردم از ی شخصی ک وکالت داشت ولی مدت تموم شد زنگ زدیم صاحب سند خودرو تو دفتر اسناد رسمی گفت برای من وکالت آماده کنه میاد امضا کنه حالا داره اذیت میکنه نمیاد اگر بخوام شکایت کنم الان از کدوم باید شکایت کنم؟

مجید
پاسخ به :   سید اميدرضا غفاری
7 ماه قبل

سلام از شورا حل اختلاف پیگیری از شخص صاحب پلاک شاکی شوید

محمد
8 ماه قبل

سلام .ماشین خریدیم اما درموعد مقرر نرفتیم برای تعویض پلاک الان هم فروشنده نمیاد دوباره برای تمدید وکالت.باید چیکار کنم.تاوکالت تعویض پلاکمون تمدید نشه شرکتی که ماشینمون داره کار می‌کنه حقوقمونو نمیدن..

محمود
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر
وکالت فک پلاک بنام شخص زدم و توکیل به غیر دارد آیا میتونم دوباره تاریخ تغییر بده یا همون تاریخ باید فک کنه

اکرمی بانی
9 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من پارسال ب صورت وکالتی ماشین فروختم ولی متاسفانه بعد یکسال شخص نرفته تعویض پلاک، طی تماس های مختلف و اطلاع رسانی فک پلاک گرفتم ولی دیدم بعد ۳ ماه باز هم برای من اس خلافی میاد امسال دوباره ۱۰ روز کاری بهش وکالت دادم ولی باز هم نرفته وقتی ب محضر مورد نظر مراجعه کردیم محضردار بهش گله کرد ک چرا اذیت میکنی ک نمیری بنام بزنی خیلی خونسرد گفت نهایت ماشین رو اوراق میکنم من با این شخص چکار باید بکنم؟

سامان
پاسخ به :   اکرمی بانی
6 ماه قبل

توقیف پلاک بزن هرکجا پلیس ماشین رو نگه داره میبره پارکینگ و تا شخص شما رضایت ندین ماشین نمیاد بیرون از پارکینگ در اصل صاحب اصلی شما هستید و میتوانید ماشین رو بهش ندی و اونموقع به پاتون میوفته

سجاد قاسمی
9 ماه قبل

سلام من ماشین گرفتم به علت تعمیر و رسیدگی به ماشین نتونستم برم تعویض پلاک الان طرف رفته شکایت کرده ازم و دادگاه هم گفت برو فک پلاک کن ولی طرف میخواد ازم پول بگیره ۵ میلیون از من تا وکالت بده چکارکنم به نظرتون ماندم