آیا قیمت خودرو در سال 98 کاهش می‌یابد؟

آیا قیمت خودرو در سال ۹۸ کاهش می‌یابد؟

( آخرین به روزرسانی : ۹۸/۰۵/۱۴ )

آیا در سال ۹۸ خبری از ارزانی قیمت خودرو هست؟ اگر شما هم دست نگه‌داشته‌اید تا قیمت‌ها در بازار تثبیت شود و بعد اقدام به خرید خودرو کنید، باید بگوییم که طبق نظر کارشناسان، خبری از ارزانی قیمت خودرو نخواهد بود. اما ممکن است با تصویب افزایش قیمت خودرو یعنی پنج درصد کمتر از حاشیه بازار، تقاضا برای خرید خودرو کاهش یابد.

طبق نظر کارشناسان، چنانچه دولت نرخ دلار را بین رقم ۹ تا ۱۰ هزار تومان تثبیت نگه دارد، افزایش قیمت خودرو سال ۹۷ برای سال آینده هم تثبیت خواهد شد. این امر در صورتی محقق می‌شود که اتفاق‌های غیرمترقبه در بخش عرضه و تقاضا خودرو شکل نگیرد. ممکن است با کاهش عرضه از سوی خودروسازان قیمت خودرو در سال ۹۸ بین سه تا چهار درصد گران‌تر از سال ۹۷ شود.

قیمت خودرو در سال ۹۸ علاوه بر عرضه و تقاضا به قیمت دلار نیز بستگی دارد. سال ۹۷ با برخی اقدامات هیجانی نرخ خودرو در بازار گران شد. بنابراین اتفاق اصلی در سال ۹۷ به کرسی نشسته است. اگر دولت بتواند برای سال ۹۸ نرخ ارز را ثابت نگه دارد، قیمت خودرو نیز تثبیت خواهد شد.

اما این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است با تصویب افزایش قیمت خودرو یعنی پنج درصد کمتر از حاشیه بازار، تقاضا برای خرید خودرو کاهش یابد. در حقیقت کاهش تقاضا مهم‌ترین اتفاقی است که در بازار خودرو سال ۹۸ به جریان خواهد افتاد.

بازار پارامترهای خاص خودش را نیز دارد. افزایش قیمت خودرو به این بستگی دارد که برای هر تقاضا چه عرضه‌ای وجود خواهد داشت. کارشناسان معتقدند چنانچه خودروسازان نسبت به تولید برخی مدل‌ها کم مهری نشان دهند، قیمت‌ها برای برخی مدل‌ها افزایش خواهد یافت.

دیگر خودرویی باقیمت کمتر از ۳۵ میلیون تومان تولید نخواهد شد.

با توجه به اینکه در عمده قراردادهای پسابرجامی، قیمت خودروهای تولید شده بالای ۵۰ میلیون تومان است، به نظر می‌رسد با حذف خودروهای ۲۰ تا ۳۰ میلیونی از چرخه تولید، در طول سال آینده، و نبود برنامه‌ای شفاف برای جایگزین کردن خودروهای باقیمت ارزان، از سال ۹۸ خودرویی باقیمت زیر ۳۵ میلیون تومان به فروش نخواهد رسید.

در همین رابطه انجمن خودروسازان ایران برای سال ۹۸ پیش‌بینی کرده که دیگر خودرویی باقیمت کمتر از ۳۵ میلیون تومان تولید نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی  محاسبه و تعیین قیمت خودرو دست دوم و کارکرده

راهکار مقابله با روند افزایشی قیمت خودرو چیست؟

در همین رابطه رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مجلس، در تازه‌ترین صحبت‌های خودش در خصوص قیمت خودرو پیشنهاد‌هایی را برای مقابله با روند افزایشی قیمت خودرو ارائه داده است، طبق صحبت‌های این نماینده، می‌بایست دستگاه‌های نظارت و کنترل بر شرکت‌های خودروساز جهت جلوگیری از تعطیلی یا نیمه تعطیل شدن خطوط تولید خودروسازان به‌طور جدی‌تری اعمال شود.

طبق پیشنهاد‌های این نماینده مردم سبزوار، متولیان دولتی صنعت خودروسازی کشور و دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی باید نظارت‌های خود بر خودروسازان را جدی‌تر کنند و به صورت پیوسته بر فرآیند تولید نظارت قوی‌ داشته باشند تا از کاهش عمدی یا سهوی تولید در مجموعه‌های خودروسازی جلوگیری شود. در غیر این صورت دور باطل قیمت‌گذاری خودرو به شیوه «پنج درصد قیمت بازار» برای سال‌ها تداوم خواهد یافت و مردم مجبورند خودروهای بی‌کیفیت و غیرایمن را گران‌تر از قبل خریداری کنند.

برای تثبیت قیمت خودرو، مقامات دولتی صنعت خودروسازی کشور موظفند راه سو استفاده را در قیمت‌گذاری خودرو بر خودروسازان ببندند. برای این کار مقامات مسؤول در وزارت صمت و دستگاه قضائی با رصد کردن روند تولید در شرکت‌های خودروساز در ماه‌های مختلف اجازه تداوم شیوه «پنج درصد قیمت بازار» را مشروط به افزایش تولید کنند.

به بیان روشن‌تر در صورت مشاهده هر گونه رفتاری که موجب افزایش تولید خودرو نشود، فاصله قیمت خودرو در کارخانه و حاشیه بازار را از ۵ به ۱۵، ۲۰، ۲۵ درصد و حتی بیشتر افزایش دهند تا شرکت‌های خودروساز تصور نکنند با کم و زیاد کردن تولید می‌توانند باقیمت خودرو بازی کنند.

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رای ثبت نشده)
Loading...

19
دیدگاه بگذارید

12 نظرات
7 پاسخها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
19 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
مجید تهی

سلام قضیه کاهش۴۰ درصدی چیه.صحت داره

شماره موبایل
9381308077
فرودصفری

ب خدا قسم داداشای گلم نخرید نخریدودراخر بازم نخرید بخدا مجبور میشن بیارن پایین.مشکل ما اینه هرجی گران میشه بیشتر سمتش میدویم عین شایعه گران شدن بنزین اصلا جا خالی پیدا نشد تو پمپ بنزین عیبه بس کنین نخرین نخرین

احمدی

با ۲۵سال سن حتی نمیتونم ی پیکان بخرم مگه ما ادم نیستیم چرافقط فکر منافع خودتون هستید

کارشناس

دوست عزیز ما هدفمون کمک و راهنمایی شماست و هیچ مسئولیتی در اداره کشور نداریم

فری

آهای مردم نخرید.با خریدن این آهن پاره ها به خودمون بیشتر صدمه میرنیم نه نظام .نه دولت نه ایران نه سایپا به فکر ما مردم نیستند.فکر فکر سود خودشون هستند سه سال پیش کمپین صفر ممنوع ایران خودرو و سایپا به غلط کردن افتاده بودند.اگر دولت بهشون وام نمیداد و ماشیناشون نمیفروختن بدبخت میشدند.اخه با حقوق کم کارگری و کارمندی با گرون شدن همه چیز چرا پراید ۵۰ میلیونی میخرید

حمید

داداشا مردم پولی براشون نمونده که بخرن اگرم بخوان دیگه نمیتونن بخرن پول هیچکی نمیرسه ماشین بخره میاد پایین انشالله

ناشناس

لطفا گول سایت فروش رو نخورید الکی میخوان بگن همه خودروها فروش شده که مردم فکر کنن ارزون نمیشه چون رسانه دستشونه هر کار میخوان میکنن لطفا نخرید

ایمان

تورو خدا نخرید بخدا میاد پایین وقتی فروش نداشته باشن ب اجبارم شده میاد اینا همش حرفه ک نمیاد پایین لطفا ب همه اگهی رسانی کنید

مهدی

تا کی قیمت میاد پایین.

رامین

اگر مردم اقدام به خرید نکنن قیمت پایین میاد.الان هم خریدار ماشین ها دلالان هستن که از خود سازنده ها هستن

محسن

نویسنده یه نفعی میبره از گرون بودن خودرو ، فکر کرده مردم خرن ، وقتی نخریم راحت قیمت فروکش می‌کنه آخه این آهن پاره چیه که ۳۵میلیون پول زحمت چندین سال کارمون بدیم واسش

میثم

این کارشناس ها کیا هستند ، از خودتون هستند ، همدستید با هم فکر کردید مردم خر هستند

خلاصه
آیا قیمت خودرو در سال 98 کاهش می‌یابد؟
عنوان مقاله
آیا قیمت خودرو در سال 98 کاهش می‌یابد؟
توضیحات
آیا در سال 98 خبری از ارزانی قیمت خودرو هست؟ اگر شما هم دست نگه‌داشته‌اید تا قیمت‌ها در بازار تثبیت شود و بعد اقدام به خرید خودرو کنید، باید بگوییم که طبق نظر کارشناسان، خبری از ارزانی قیمت خودرو نخواهد بود. اما ممکن است با تصویب افزایش قیمت خودرو یعنی پنج درصد کمتر از حاشیه بازار، تقاضا برای خرید خودرو کاهش یابد.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر