مراحل معاینه فنی خودرو

مراحل معاینه فنی خودرو ۹۹+مدارک موردنیاز

از جمله راهکارهای کاهش آلودگی هوا که در دستور کار پلیس راهور تهران بزرگ قرار گرفته، داشتن معاینه فنی کلیه خودروهایی است که ۴ سال از عمر آن ها می‌گذرد و شما می‌بایست طی این مصوبه به یکی از شعب معاینه فنی در سطح شهر تهران مراجعه کنید و کارت معاینه فنی خود را دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. پس برای این که دقیقا بدانید چه کاری باید انجام دهید تا انتهای متن با ما باشید.

به دلیل شیوع ویروس کرونا معاینه فنی خودروها تا ۱۵ اردیبهشت اعتبار دارد.

به گزارش ایسنا، سردار سید کمال هادیانفرر در حاشیه بازدید از مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک‌ با حضور در جمع خبرنگاران درباره تهمیدات پلیس راهور برای مقابله با ویروس کرونا در اماکن تجمعی مرتبط با این پلیس اظهار کرد: بنا بر تدابیر اتخاذ شده، آن دسته از خودروها که معاینه‌فنی‌شان به اتمام رسیده تا ۱۵ اردیبهشت امکان تردد بدون جریمه در سطح شهر را دارند بنابراین رانندگان می‌توانند دریافت معاینه فنی را به روزهای آتی موکل کنند.

خودروهایی که باید در سال ۹۹ معاینه فنی بگیرند

براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با توجه به قانون معاینه فنی سال ۹۹ و الزامی بودن اخذ گواهی معاینه فنی خودروها، امسال ۳ گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند.

طبق قانون خودروهای سواری تولید داخل و خارجی که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد ملزم به اخذ گواهینامه معاینه فنی هستند.

بر اساس این گزارش مالکان خودروهای تولید داخل به‌سال ساخت ۱۳۹۴ و ماقبل آن، خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۵ (با آغاز سال جدید میلادی ۲۰۲۰ تمامی خودروهای وارداتی ۲۰۱۵  و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.) و همچنین خودروهای عمومی سال ۱۳۹۷ و ما قبل از آن در سال جاری باید گواهی معاینه فنی وسیله نقلیه خود را اخذ کنند.

پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است خودروهای مذکور را که فاقد گواهینامه معاینه فنی هستند اعمال قانون کنند.

به بیان دیگه و به طور خلاصه

  • خودروهای سواری تولید داخل و خارج که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد؛ ۱۳۹۴ و ماقبل آن
  • خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۵ و ماقبل آن
  • خودروهای عمومی و تاکسی سال ۱۳۹۷ و ما قبل از آن

سرویس های مدارس تا ۹۰ درصد از پرداخت حق هزینه معاینه فنی معاف هستند و تاکسی‌ها برای معافیت از هزینه‌های معاینه فنی به مرکز شماره یک مراجعه کنند.

گفتنی است؛ دوربین‌های نظارتی شب‌ها هم فعال شده و تخلف نداشتن معاینه فنی را ثبت خواهند کرد.

همچنین در خصوص خودروهای سنگینی که زیر یک سال از عمر آن ها می گذرد از معاینه فنی معاف هستند و خودروهای سنگین تا ده سال مدت معاینه فنی آن ها ۶ ماه است و خودروهای بالای ۱۰ سال ۳ ماهه هستند. لیست مراکز معاینه فنی سنگین را اینجا ببینید.

 

ساعات فعالیت مراکز معاینه فنی شهر تهران در ماه مبارک رمضان

به نقل از سید نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران، مراکز معاینه فنی در ماه مبارک رمضان از ساعت ۷ صبح تا نیم ساعت قبل از اذان مغرب به مراجعه کنندگان خدمات رسانی می‌کنند.  تعدادی از مراکز معاینه فنی از جمله مرکز بیهقی نیز در ماه مبارک رمضان به صورت سه شیفت، فعال هستند.

لیست مراکز معاینه فنی خودرو

مدارک مورد نیاز معاینه فنی

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد.

 

مطلب پیشنهادی  مراکز معاینه فنی تهران (لیست آدرس و ساعت کار)

 

هزینه معاینه فنی ۹۹

به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور و بر اساس قانون هوای پاک، هیئت دولت نرخ جدید خدمات صدور گواهی معاینه فنی خودرو مخصوص وسایل نقلیه سبک و سنگین را مشخص کرد.

به نقل از از پایگاه دفتر هیئت دولت، نرخ معاینه فنی ماشینی (مکانیزه) خودرو های سبک بنزین سوز، ۳۷۰ هزار ریال برای آزمون‌های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه و خودرو های سبک دوگانه سوز ۳۷۰ هزار ریال برای آزمون‌های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه، ۱۰۰ هزار ریال برای بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز (بجز ۲ مخزن) و ۱۲۰هزار ریال برای بازرسی چشمی مخزن گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) (بدون باز کردن) به ازای هر مخزن در نظر گرفته شده است.

هم‌چنین، مبلغ ۵۷۰ هزار ریال برای آزمون های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازوئیل سوز و مبلغ ۵۷۰ هزار ریال برای آزمون های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه، ۱۰۰ هزار ریال بابت بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز (بجز مخزن) و ۱۲۰ هزار ریال برای بازرسی چشمی مخزن گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) (بدون باز کردن) به ازای هر مخزن خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز به تصویب رسید.

براساس این تصمیم دولت، مبلغ یکصد هزار ریال برای آزمون های آلایندگی، ایمنی و صوتی موتورسیکلت بنزین سوز در نظر گرفته است.

همچنین نرخ هزینه‌های معاینه فنی برای هر بار مراجعه بعدی ظرف ۱۵ روز پس از مراجعه اول، برای خودرو های سبک، نیمه سنگین و سنگین و موتورسیکلت به ترتیب مبلغ ۸۰، ۱۱۰ و ۲۰ هزار ریال تعیین شد.

گفتنی است، بعد از انقضای ۱۵ روز پس از مراجعه اول، مراجعه بعدی به عنوان اولین مراجعه محسوب می‌شود.

 

نوبت دهی معاینه فنی

با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ و یا از طریق سایت معاینه فنی به آدرس inspection.tehran.ir در مراکز از طول صف مطلع شوید و خلوت‌ترین مرکز را براحتی انتخاب کنید.

با استفاده از خدمات سامانه نوبت‌دهی آنلاین در سایت ستاد معاینه فنی به آدرس با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایید.

پس از آن که به صورت آنلاین نوبت خود را دریافت کردید می‌توانید به نزدیک‌ترین مرکز معاینه فنی مراجعه کنید. در حال حاضر بیشتر مراکز دو شیفته هستند و تا ساعت ۱۲ شب فعال هستند. سه مرکز بیهقی، نیایش و واحد سیار نوبنیاد نیز به‌صورت ۲۴ ساعته  و شبانه‌روزی فعال هستند و به صورت خدمات معاینه فنی شبانه‌روزی ارائه می‌دهند.

 

میزان جریمه معاینه فنی

بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند و میزان این جریمه بعد از یک ماه تردد به ۱٫۵ میلیون تومان می رسد.

مطلب پیشنهادی  هزینه معاینه فنی برتر ۹۹ و مدارک لازم

مراحل معاینه فنی

۱) ثبت اطلاعات اولین مرحله مربوط به ثبت اطلاعات خودروی شماست. پس از قرائت پلاک خودرو توسط دوربین در قسمت پذیرش کلیه اطلاعات مربوط به خودرو و مالک در سامانه کشوری معاینه فنی ثبت می‌گردد.

۲) بررسی ظاهری بررسی ظاهری خودرو مرحله بعدی و البته نخستین مرحله معاینه فنی است در این مرحله خودروی شما از بابت داشتن چراغ های سالم، سالم بودن آیینه‌ها و شیشه‌ها، داشتن کمربند ایمنی و بوق و نداشتن روغن سوزی ….. بررسی می‌شود. بستن ادوات و تجهیزات غیر استاندارد بر روی خودرو یکی از عوامل مردودی در این مرحله است.

۳) آزمون آلاینده‌های خروجی آلودگی هوای کلانشهرها قاتل سلامتی شهروندانی است که هر روز در این شهرها ساعتها رفت و آمد می کنند مرحله سوم معاینه فنی اندازه گیری میزان انتشار سطح آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز خودروها مثل HC، CO، CO2، O2 است. در این مرحله وضعیت سلامت خودرو از لحاظ تولید آلایندگی در دو دور موتور (دور آرام و rpm 2500) براساس حدود مجاز اعلامی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست مورد ارزیابی قرار می گیرد. پایش گازهای آلاینده خروجی از اگزوز در معاینه فنی معمولی تنها در دور آرام و در معاینه فنی برتر در هر دو دور موتور انجام می‌گردد. در حال حاضر معاینه فنی برتر که تنها در این آزمون با معاینه فنی معمولی متمایز است کاملا اختیاری می باشد.

۴) آزمون چراغ‌های جلو حتما پیش آمده که وقتی مشغول رانندگی بوده‌اید نور چراغ اتومبیلی که از روبرو می‌آید اذیتتان کند. مرحله چهارم معاینه فنی خودروها سنجش و کنترل شدت نور چراغ‌های جلو و میزان انحراف پرتوهای آنهاست بوسیله دستگاه‌های این بخش می‌توان نور چراغ‌های جلو اتومبیل‌ها را مورد آزمون قرار داد و نتیجه را برای باز بینی در رایانه ذخیره کرد.

۵) آزمون لغزش جانبی آیا تابه حال شاهد لاستیک سایی و انحراف خودرو از مسیر مستقیم بوده‌اید؟ گام پنجم معاینه فنی تعیین میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخهای هر یک از محورهای خودروی شماست این آزمون نشان می دهد که انحراف یک خودرو پس از طی کردن یک کیلومتر در راستای مستقیم چقدر است.

۶) آزمون کمک فنر مرحله ششم معاینه فنی ارزیابی درصد کارایی کمک فنرهای محورهای جلو و عقب خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد نتایج این آزمون را به دو شکل گرافیکی و عددی نشان می‌دهد. خرابی کمک فنر یکی از علل واژگونی خودرو در سر پیچ‌ها است.

۷) آزمون ترمزها سیستم ترمز خودروها آنقدر مهم است که با کوچکترین اختلال خطر را دقیقا بیخ گوشتان قرار می‌دهد.مرحله هفتم معاینه فنی هم به سنجش قدرت ترمز‌گیری هریک از محورها و قدرت عملکرد ترمز دستی اختصاص دارد. دستگاه این بخش حد نهایی شتاب ترمز گیری خودرو را جهت ارزیابی وضعیت سیستم ترمز محاسبه می‌نماید.

۸) آزمون اهرم بندی سیستم تعلیق خودروها از یک سری قطعات تشکیل شده که به هم وصل شده‌اند. نامناسب بودن اتصال هریک از قطعه‌ها می‌تواند حادثه آفرین باشد. مرحله هشتم معاینه فنی بررسی وضعیت نحوه اتصال این قطعات در جلوبندی خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد قطعه‌های جلوبندی خودرو را زیر فشار و کشش قرار می‌دهد تا لقی و ضعف اتصال‌ها مشخص شود.

۹) صدور برگه معاینه فنی: صدور گواهی معاینه فنی در صورت قبولی در آزمون‌ها آخرین مرحله کار شماست. بعد از انجام آزمون‌های مختلف نتایج آن توسط مسئول مربوطه کنترل شده و در صورت قبولی، گواهی انجام معاینه فنی و برچسب برای خودرو شما صادر می‌گردد.

 

به این مطلب امتیاز دهید :

219
دیدگاه بگذارید

106 نظرات
113 پاسخها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
115 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
نادر

با سلام
برای معاینه فنی آیا عوارض شهرداری باید پرداخت شود/؟
اگر بله آیا امکان قسطی وجود دارد؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، خیر نیازی به پرداخت عوارض شهرداری نیست

ارمان

سلام
من به صورت اینترنتی نوبت گرفتم. آیا باید پرینت کاغذی رو هم همراه خودم در زمان مراجعه به مرکز داشته باشم؟

شماره موبایل
9121111111
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام؛اگه منظورتون نوبت اینترنتی معاینه فنی هست نیازی به پرینت کاغذی نداره و طبق ساعت و روز تعیین شده مراجعه کنید

مریم

سلام ماشین من معاینه فنی نداره و کمک عقب ماشینم کمی صدا میده آیا معاینه فنی نمیدن ؟ و باید حتما درست شه؟

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام،اگر کمک فنر خراب است تعمیر کنید بعد مراجعه کنید

حامد

سلام من ماشینم دوگانه سوز دستیه و تو کارتشم ماشینو بنزینی نوشته الان برای معاینه گرفتن باید سی ان جی رو در بیارم بعد برم یا با همون برم برا گرفتن معاینه؟

شماره موبایل
9139774234
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، اگه با این وضعیت برید بهتون معاینه فنی نمیدن

کوروش

با سلام
چرا پلیس راهنمایی بیخود جریمه میکنه؟برای من پیامک نبستن کمربند اومد درصورتیکه هم خودم هم سرنشین که پسرم بود کمربند بسته بودیم.اگه من به این جریمه اعتراض داشته باشم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟واقعا درست نیست بیخود از مردم پول جریمه میگیرن!

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام، فرمایش شما درسته و از طریق دفاتر پلیس+۱۰ و بعد واحد های رسیدگی به تخلفات اعتراض کنید

آرش

ماشین من حدود ۲ سال است که خوابیده و اصلا بیرون نرفته . طبیعی است که معاینه فنیش هم دیگه باطل شده .الآن که بخوام برم معاینه فنی بگیرم بخاطر اون ۲ سال که معاینه نداشتم جریمه میشم؟
ممنون

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند) :
سلام . خیر جریمه نمیشید ولی اگر در شهر تردد کنید دوربین های سطح شهر روزی ۵۰ هزار تومان شما را جریمه میکنن لذا سریعا برید معاینه فنی بگیرید

عزيزي

سلام ببخشید برای گرفتن معاینه فنی ،باید خلافی رو هم پرداخت کرد؟؟

شماره موبایل
9126463457
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، خیر

داوود

سلام و خسته نباشید خدمت شما.
سوال من در رابطه با نحوه ی جریمه شدن خودرو هستش.
من ۲۵ تیر ۹۸ تقریبا ۱۳ روزه که معاینه فنیم تموم شده ولی من اصلا خودرو را سوار نمیشم و فقط تو پارکینگه.
آیا جریمه میشم؟
نحوه ی جریمه شدن معاینه فنی چجوریه؟
توضیح بدین لطفا فقط با دوربینه یا خیر؟
دوربیناش کجاهاس؟
ووو …..

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام . اگر معاینه فنی ندارید و تردد ندارید و در واقع دوربینی شما را نمیبینه پس جریمه هم نخواهید شد

اسماعيل احمدي

بنده برای گرفتن معاینه فنی به معاینه فنی ابوذر در جاده قدیم مراجعه کردم و یکبار مبلغ ۳۷ هزار تومان پرداخت کردم اما به مامور اعلام کردم که معاینه فنی برتر می خوام گفتن دوباره باید برید از درب وارد شوید و مجدد که وارد شدم دوباره مبلغ ۳۷ هزار تومان از بنده گرفتن و گفتن مبلغ قبلی قابل برگشت نیست من معنی این کار رو نفهمیدم لطفا پیگیری بفرمایید.

شماره موبایل
9124148491
کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند):
میتونید از طریق سامانه ۱۸۸۸ شهرداری تهران پیگیر باشید و مربوط به راهور و پلیس نیست

سحر ضیایی

سلام خسته نباشید برگه معاینه فنی من تو اب افتاده و قسمتیش پاک شده ایا میشه مجدد المثنی بگیرم یا ن ؟

مراجعه کنید و درخواست پرینت مجدد کنید