مراحل معاینه فنی خودرو

مراحل معاینه فنی خودرو ۹۸+مدارک موردنیاز

( آخرین به روزرسانی : ۹۸/۰۵/۲۷ )

از جمله راهکارهای کاهش آلودگی هوا که در دستور کار پلیس راهور تهران بزرگ قرار گرفته، داشتن معاینه فنی کلیه خودروهایی است که ۴ سال از عمر آن ها می‌گذرد و شما می‌بایست طی این مصوبه به یکی از شعب معاینه فنی در سطح شهر تهران مراجعه کنید و کارت معاینه فنی خود را دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و میزان این جریمه معاینه فنی بعد از یک ماه تردد به ۱٫۵ میلیون تومان می‌رسد. پس برای این که دقیقا بدانید چه کاری باید انجام دهید تا انتهای متن با ما باشید.

خودروهایی که باید در سال ۹۸ معاینه فنی بگیرند

براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با توجه به قانون معاینه فنی سال ۹۸ و الزامی بودن اخذ گواهی معاینه فنی خودروها، امسال ۳ گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند.

طبق قانون خودروهای سواری تولید داخل و خارجی که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد ملزم به اخذ گواهینامه معاینه فنی هستند.

بر اساس این گزارش مالکان خودروهای تولید داخل به‌سال ساخت ۱۳۹۳ و ماقبل آن، خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۴ (با آغاز سال جدید میلادی ۲۰۱۹ تمامی خودروهای وارداتی ۲۰۱۴ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.) و همچنین خودروهای عمومی سال ۱۳۹۶ و ما قبل از آن در سال جاری باید گواهی معاینه فنی وسیله نقلیه خود را اخذ کنند.

پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است خودروهای مذکور را که فاقد گواهینامه معاینه فنی هستند اعمال قانون کنند.

به بیان دیگه و به طور خلاصه

  • خودروهای سواری تولید داخل و خارج که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد؛ ۱۳۹۳ و ماقبل آن
  • خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۴ و ماقبل آن
  • خودروهای عمومی سال ۱۳۹۶ و ما قبل از آن

 

گفتنی است؛ دوربین‌های نظارتی شب‌ها هم فعال شده و تخلف نداشتن معاینه فنی را ثبت خواهند کرد.

 

ساعات فعالیت مراکز معاینه فنی شهر تهران در ماه مبارک رمضان

به نقل از سید نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران، مراکز معاینه فنی در ماه مبارک رمضان از ساعت ۷ صبح تا نیم ساعت قبل از اذان مغرب به مراجعه کنندگان خدمات رسانی می‌کنند.  تعدادی از مراکز معاینه فنی از جمله مرکز بیهقی نیز در ماه مبارک رمضان به صورت سه شیفت، فعال هستند.

لیست مراکز معاینه فنی خودرو

مدارک مورد نیاز معاینه فنی

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد.

 

مطلب پیشنهادی  لیست آدرس و ساعت کار مراکز معاینه فنی خودرو تهران

 

هزینه معاینه فنی ۹۸

به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور و بر اساس قانون هوای پاک، هیئت دولت نرخ جدید خدمات صدور گواهی معاینه فنی خودرو مخصوص وسایل نقلیه سبک و سنگین را مشخص کرد.

به نقل از از پایگاه دفتر هیئت دولت، نرخ معاینه فنی ماشینی (مکانیزه) خودرو های سبک بنزین سوز، ۳۷۰ هزار ریال برای آزمون‌های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه و خودرو های سبک دوگانه سوز ۳۷۰ هزار ریال برای آزمون‌های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه، ۱۰۰ هزار ریال برای بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز (بجز ۲ مخزن) و ۱۲۰هزار ریال برای بازرسی چشمی مخزن گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) (بدون باز کردن) به ازای هر مخزن در نظر گرفته شده است.

هم‌چنین، مبلغ ۵۷۰ هزار ریال برای آزمون های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازوئیل سوز و مبلغ ۵۷۰ هزار ریال برای آزمون های آلایندگی، ایمنی و صوتی وسیله نقلیه، ۱۰۰ هزار ریال بابت بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز (بجز مخزن) و ۱۲۰ هزار ریال برای بازرسی چشمی مخزن گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) (بدون باز کردن) به ازای هر مخزن خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز به تصویب رسید.

براساس این تصمیم دولت، مبلغ یکصد هزار ریال برای آزمون های آلایندگی، ایمنی و صوتی موتورسیکلت بنزین سوز در نظر گرفته است.

همچنین نرخ هزینه‌های معاینه فنی خودروها و موتورسیکلت‌ها برای هر بار مراجعه بعدی ظرف ۱۵ روز پس از مراجعه اول، برای خودرو های سبک، نیمه سنگین و سنگین و موتورسیکلت به ترتیب مبلغ ۸۰، ۱۱۰ و ۲۰ هزار ریال تعیین شد.

گفتنی است، بعد از انقضای ۱۵ روز پس از مراجعه اول، مراجعه بعدی به عنوان اولین مراجعه محسوب می‌شود.

 

نوبت دهی معاینه فنی

با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ و یا از طریق سایت معاینه فنی به آدرس inspection.tehran.ir در مراکز از طول صف مطلع شوید و خلوت‌ترین مرکز را براحتی انتخاب کنید.

با استفاده از خدمات سامانه نوبت‌دهی آنلاین در سایت ستاد معاینه فنی به آدرس با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایید.

پس از آن که به صورت آنلاین نوبت خود را دریافت کردید می‌توانید به نزدیک‌ترین مرکز معاینه فنی مراجعه کنید. در حال حاضر بیشتر مراکز دو شیفته هستند و تا ساعت ۱۲ شب فعال هستند. سه مرکز بیهقی، نیایش و واحد سیار نوبنیاد نیز به‌صورت ۲۴ ساعته  و شبانه‌روزی فعال هستند و به صورت خدمات معاینه فنی شبانه‌روزی ارائه می‌دهند.

 

میزان جریمه معاینه فنی

بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند و میزان این جریمه بعد از یک ماه تردد به ۱٫۵ میلیون تومان می رسد.

مطلب پیشنهادی  با دریافت معاینه فنی برتر،‌ تخفیف ورود به طرح بگیرید

مراحل معاینه فنی

۱) ثبت اطلاعات اولین مرحله مربوط به ثبت اطلاعات خودروی شماست. پس از قرائت پلاک خودرو توسط دوربین در قسمت پذیرش کلیه اطلاعات مربوط به خودرو و مالک در سامانه کشوری معاینه فنی ثبت می‌گردد.

۲) بررسی ظاهری بررسی ظاهری خودرو مرحله بعدی و البته نخستین مرحله معاینه فنی است در این مرحله خودروی شما از بابت داشتن چراغ های سالم، سالم بودن آیینه‌ها و شیشه‌ها، داشتن کمربند ایمنی و بوق و نداشتن روغن سوزی ….. بررسی می‌شود. بستن ادوات و تجهیزات غیر استاندارد بر روی خودرو یکی از عوامل مردودی در این مرحله است.

۳) آزمون آلاینده‌های خروجی آلودگی هوای کلانشهرها قاتل سلامتی شهروندانی است که هر روز در این شهرها ساعتها رفت و آمد می کنند مرحله سوم معاینه فنی اندازه گیری میزان انتشار سطح آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز خودروها مثل HC، CO، CO2، O2 است. در این مرحله وضعیت سلامت خودرو از لحاظ تولید آلایندگی در دو دور موتور (دور آرام و rpm 2500) براساس حدود مجاز اعلامی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست مورد ارزیابی قرار می گیرد. پایش گازهای آلاینده خروجی از اگزوز در معاینه فنی معمولی تنها در دور آرام و در معاینه فنی برتر در هر دو دور موتور انجام می‌گردد. در حال حاضر معاینه فنی برتر که تنها در این آزمون با معاینه فنی معمولی متمایز است کاملا اختیاری می باشد.

۴) آزمون چراغ‌های جلو حتما پیش آمده که وقتی مشغول رانندگی بوده‌اید نور چراغ اتومبیلی که از روبرو می‌آید اذیتتان کند. مرحله چهارم معاینه فنی خودروها سنجش و کنترل شدت نور چراغ‌های جلو و میزان انحراف پرتوهای آنهاست بوسیله دستگاه‌های این بخش می‌توان نور چراغ‌های جلو اتومبیل‌ها را مورد آزمون قرار داد و نتیجه را برای باز بینی در رایانه ذخیره کرد.

۵) آزمون لغزش جانبی آیا تابه حال شاهد لاستیک سایی و انحراف خودرو از مسیر مستقیم بوده‌اید؟ گام پنجم معاینه فنی تعیین میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخهای هر یک از محورهای خودروی شماست این آزمون نشان می دهد که انحراف یک خودرو پس از طی کردن یک کیلومتر در راستای مستقیم چقدر است.

۶) آزمون کمک فنر مرحله ششم معاینه فنی ارزیابی درصد کارایی کمک فنرهای محورهای جلو و عقب خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد نتایج این آزمون را به دو شکل گرافیکی و عددی نشان می‌دهد. خرابی کمک فنر یکی از علل واژگونی خودرو در سر پیچ‌ها است.

۷) آزمون ترمزها سیستم ترمز خودروها آنقدر مهم است که با کوچکترین اختلال خطر را دقیقا بیخ گوشتان قرار می‌دهد.مرحله هفتم معاینه فنی هم به سنجش قدرت ترمز‌گیری هریک از محورها و قدرت عملکرد ترمز دستی اختصاص دارد. دستگاه این بخش حد نهایی شتاب ترمز گیری خودرو را جهت ارزیابی وضعیت سیستم ترمز محاسبه می‌نماید.

۸) آزمون اهرم بندی سیستم تعلیق خودروها از یک سری قطعات تشکیل شده که به هم وصل شده‌اند. نامناسب بودن اتصال هریک از قطعه‌ها می‌تواند حادثه آفرین باشد. مرحله هشتم معاینه فنی بررسی وضعیت نحوه اتصال این قطعات در جلوبندی خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد قطعه‌های جلوبندی خودرو را زیر فشار و کشش قرار می‌دهد تا لقی و ضعف اتصال‌ها مشخص شود.

۹) صدور برگه معاینه فنی: صدور گواهی معاینه فنی در صورت قبولی در آزمون‌ها آخرین مرحله کار شماست. بعد از انجام آزمون‌های مختلف نتایج آن توسط مسئول مربوطه کنترل شده و در صورت قبولی، گواهی انجام معاینه فنی و برچسب برای خودرو شما صادر می‌گردد.

 

اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

207
دیدگاه بگذارید

100 نظرات
107 پاسخها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
109 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
عزيزي

سلام ببخشيد براي گرفتن معاينه فني ،بايد خلافي رو هم پرداخت كرد؟؟

شماره موبایل
9126463457
کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام ، خیر

داوود

سلام و خسته نباشید خدمت شما.
سوال من در رابطه با نحوه ی جریمه شدن خودرو هستش.
من ۲۵ تیر ۹۸ تقریبا ۱۳ روزه که معاینه فنیم تموم شده ولی من اصلا خودرو را سوار نمیشم و فقط تو پارکینگه.
آیا جریمه میشم؟
نحوه ی جریمه شدن معاینه فنی چجوریه؟
توضیح بدین لطفا فقط با دوربینه یا خیر؟
دوربیناش کجاهاس؟
ووو …..

کارشناس

کارشناس راهور(سرهنگ حسنوند):
سلام . اگر معاینه فنی ندارید و تردد ندارید و در واقع دوربینی شما را نمیبینه پس جریمه هم نخواهید شد

اسماعيل احمدي

بنده براي گرفتن معاينه فني به معاينه فني ابوذر در جاده قديم مراجعه كردم و يكبار مبلغ ۳۷ هزار تومان پرداخت كردم اما به مامور اعلام كردم كه معاينه فني برتر مي خوام گفتن دوباره بايد بريد از درب وارد شويد و مجدد كه وارد شدم دوباره مبلغ ۳۷ هزار تومان از بنده گرفتن و گفتن مبلغ قبلي قابل برگشت نيست من معني اين كار رو نفهميدم لطفا پيگيري بفرماييد.

شماره موبایل
9124148491
کارشناس

کارشناس راهور (جناب سرهنگ حسنوند):
میتونید از طریق سامانه ۱۸۸۸ شهرداری تهران پیگیر باشید و مربوط به راهور و پلیس نیست

سحر ضیایی

سلام خسته نباشید برگه معاینه فنی من تو اب افتاده و قسمتیش پاک شده ایا میشه مجدد المثنی بگیرم یا ن ؟

مراجعه کنید و درخواست پرینت مجدد کنید

محمد

۴ سال یعنی مدل ۹۴ برج ۲ هم شامل میشه یا تا پایان ۹۸ معاینه فنی داره؟

یعنی دقیقا ۴ سال از تاریخ ساخت خودرو و ماه و روز را هم شامل میشه

آرزو زارعی

سلام من ماشینم مدل ۹۵ نیاز به معاینه فنی داره؟؟/

دوست گرامی کلیه خودروهای ساخت داخل که از سال ساخت آنها ۴ سال گذشته باشه نیاز به اخذ معاینه فنی دارد

پرستو نظرنیا

سلام خسته نباشید ماشین بنده تو معاینه فنی رد شده تا درستش کنم بازم جریمه میاد ؟

بله تا زمانی که معاینه فنی اخذ نشود و در سیستم ثبت نشه جریمه خواهید شد

خ س

س،ماشینم ۹۳برج ۳ از نمایندگی درامده توصند هم همین تاریخ زده به ما گفتن تا ۵سال معاینه فنی نمیخاد که معاینه فنی بگیرم ماشینم پژو است تو روستا زندگی میکنم

کلیه خودروهایی که از سال تولید آنها ۴ سال گذشته باشه نیاز به گرفتن معاینه فنی دارد

محمد

معاینه فنی از روی پلاک ثبت میشه.اگه ماشین من معاینه فنی تا برج۸ داشته باشه اگه پلاک ماشین رو عوض کنم باید دوباره برم معاینه فنی بگیریم ؟؟؟؟؟

خیر نیازی به اخذ معاینه جدید نیست ولی باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید تا پلاک جدید را در سیستم ثبت کنند تا توسط دوربین ها جریمه نشید زیرا دوربین پلاک را میشناسد

علی

میخواستم بدونم اگه بدونه معاینه برم شهرستان و اونجا ببرم برای معاینه توی راه خودروی من توقیف میشه ؟

خیر توقیف نمیشه